علم و تکنولوژی

هک های زندگی! ترفندهای ساده، اما نبوغ آمیز که بسیاری از مسائل آزاردهنده روزمره ما را حل می کنند

ترفندها و دوز و کلک های ساده ای که زندگی را برایمان ساده می کنند، بسیارند. اما بسیاری از آنها را تصادفی پیدا می کنیم، گاهی از اعضای خانواده و دوستان می آموزیم.

16 تیر 1399

شیوه نامه دفاع از خاتمه نامه و رساله در دانشگاه پیام نور اعلام شد

دانشگاه پیام نور با توجه به محدودیت های ناشی از شیوع بیماری کرونا، شیوه نامه دفاع از خاتمه نامه و رساله در این دانشگاه را گفت.

13 تیر 1399

فراوری واکسن ضد کرونا توسط برزیل

برزیل توافق نامه ای را برای فراوری واکسن آزمایشی ضد کرونای شرکت انگلیسی آسترازنکا امضا کرد.

12 تیر 1399

یکبار برای همواره و با شهامت باید قانون حق انتشار در مجلس تصویب گردد ، ثبت مالکیت فکری، جهت دهی مثبت برای آینده

رئیس اداره ثبت اختراعات ثبت مالکیت فکری را موجب جهت دهی مثبت برای آینده دانست و گفت: مجلس یکبار برای همواره و با شهامت باید نسبت به تصویب قانون حق امتیاز اقدام کند.

10 تیر 1399

عکس تولد 30 سالگی تلسکوپ هابل

در این 30 سال تصاویر فوق العاده این رصدخانه از سیارات، ستارگان و کهکشان ها نگاه ما به کیهان را متحول کرده. حتی هستند کسانی که فکر می کنند هابل مهم ترین ابزار ساخته شده در کل تاریخ علم است؛ و این تسلکوپ هنوز فاصله زیادی با بازنشستگی دارد.

5 تیر 1399

فراخوان واگذاری پذیره نویسی صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF)

وزارت امور مالی و دارایی طی اطلاعیه ای فراخوان واگذاری (شماره 1) پذیره نویسی واحدهای سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) واسطه گری مالی یکم را منتشر کرد.

31 خرداد 1399

متر، ابزاری لازم برای اندازه گیری در ساختمان سازی

یکی از ابزار و وسایلی که در کلیه کارهای ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد، متر می باشد. اما همیشه استفاده از آن با مسائلی رو به رو بوده است. برای مثال در بسیاری موارد به دلیل جابه جایی یا بسته شدن ناگهانی آن امکان اندازه گیری دقیق و صحیح وجود ندارد یا...

31 خرداد 1399

آشنایی با نقشه کامل شهر دهلی

اولین شهری که معمولا بیشتر گردشگران هند وارد فرودگاه آن می شوند، شهر دهلی است. حتی اگر بخواهند به کلکته یا کرالا یا بمبئی بروید، ابتدا باید بلیط هواپیمای خود را برای دهلی پایتخت هند بگیرید و سپس از آنجا به سمت مقصد اصلی خود در کشور پهناور هند سفر کنید....

30 خرداد 1399

نتیجه تحقیق روی تأثیر داروها بر کرونا تا یک ماه دیگر معین می گردد

دکتر مصطفی قانعی در مصاحبه با خبرنگار مهر اظهار کرد: تحقیقات روی تأثیر داروهای مختلف بر کرونا از همان آغاز شیوع بیماری توسط محققان کشور آغاز شد و اکنون هم در حال آنالیز هستند.

29 خرداد 1399

اعلام آثار راه یافته به مرحله دوم جشنواره نقد

به گزارش خبرنگاران، در گروه کلیات و اطلاع رسانی 5 اثر به با عنوان های ابرهای تهی: فقر ساختار و محتوا در کتاب های روش تحقیق اثر سید حسن اسلامی از نشریه آینه پژوهش، نقد و آنالیز فرهنگ فارسی اعلام از فرهاد قربان زاده چاپ شده در نشریه فرهنگ نویسی، نقد و آنالیز...

28 خرداد 1399

ساخت ابزاری که مانند مغز انسان کار می کنند

دانشمندان در دانشگاه امهرست ماساچوست، راه های استفاده از فیلامان های بیولوژیک و عایقی را کشف کرده اند که می توان از آن برای تولید مموری استور یا مقاومت حافظه دار دو پایه ای استفاده کرد.

27 خرداد 1399

طرح تحول ساختاری مجلس یازدهم

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با همکاری مرکز پژوهش های مجلس طرحی را برای ایجاد تحول ساختاری در مجلس یازدهم تدوین نموده است.

27 خرداد 1399

راهکارهایی برای سپری کردن زمان در پروازهای طولانی

تحمل پرواز طولانیسفر به مقاصدی که از نظر مسافت با ما فاصله زیادی دارند بسیار هیجان انگیز است اما برای رسیدن به آن ها باید زمانی سخت را در پروازهای طولانی سپری کنیم و هنگامی که به شهر مورد نظر رسیدیم حسابی خسته هستیم. این خستگی ها می تواند جسمی باشد، گاهی...

25 خرداد 1399

روایت یک نشریه آلمانی از تشدید خشونت خانگی در انگلیس در دوران کرونا

یک نشریه آلمانی در گزارشی به افزایش چشمگیر خشونت خانگی در انگلیس در دوران بحران کرونا و در سایه محدودیت های ضد کرونایی پرداخت.

21 خرداد 1399

زمان برگزاری کنکور سراسری 99 مشخص شد

ابراهیم خدایی در نشست ستاد نقشه جامع علمی گفت: در مورد آزمون سراسری طبق مصوبات، 20 روز بعد از انتها امتحانات سال ششم متوسطه یعنی کلاس 12 آزمون سراسری باید برگزار شود.

20 خرداد 1399

فعالیت بیش از 700شرکت خلاق در کشور

به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری، افتتاح شتابدهنده های جدید از جمله اقدامات محوری در توسعه زنجیره زیست بوم صنایع خلاق و فرهنگی است.

18 خرداد 1399

خانواده محصولات هوآوی، صدرنشین لیست هوش مصنوعی با هفت محصول برتر در AI-Benchmark

هفت گوشی هوشمند از خانواده گوشی های هوآوی در صدر رده بندی AI-Benchmark قرار گرفتند. این آزمون توسط دانشگاه ETH زوریخ روی تمامی گوشی های موجود در بازار صورت گرفته است.

16 خرداد 1399

اکران آنلاین یا سالن تاریک سینما؟ ، اما و اگرهای یک تجربه جهانی

ساعتی دیگر و با شروع رسمی اکران اینترنتی فیلم خروج سینمای ایران تجربه متفاوتی را در ارتباط با مخاطبان خواهد آزمود. تجربه ای که بی شک با چالش هایی همراه خواهد شد و راستا توفیق این تجربه را هموار می نماید.

15 خرداد 1399

بازی های ویدیوئی خشونت آمیز به افراد حس جنگجوی برتر را می دهند، طوری که حتی از هیچ درگیری فیزیکی نمی ترسند

تحقیقات جدید شواهدی را نشان می دهند که بازی های ویدیویی خشونت آمیز باعث افزایش توانایی و آمادگی ذهنی افراد برای درگیری های فیزیکی می شوند.

10 خرداد 1399

ارائه خدمات از راه دور آموزشگاه به ورزشکاران و مربیان تیم های ملی

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی آموزشگاه ملی المپیک، در این جلسه که تمامی مدیران مراکز آموزشگاه حضور داشتند، حاضرین در مورد شرایط به وجود آمده پس از شیوع ویروس کرونا، همچنین شرایط کاری جدید و چگونگی ارائه خدمات از راه دور مراکز آموزشگاه به...

6 خرداد 1399
تعداد: (115)