روسیه: روابط با تهران را توسعه می دهیم

به گزارش جام پارسی، ایرنا نوشت: ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت: برغم شیوع کرونا و تهدیدات آمریکا روابط خود با جمهوری اسلامی ایران را توسعه می دهیم .

روسیه: روابط با تهران را توسعه می دهیم

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

زاخارووا روز پنجشنبه در نشست خبری هفتگی خود در وزارت امور خارجه این کشور اعلام نمود برغم شیوع کرونا و تهدیدات آمریکا، روابط ایران و روسیه در همه عرصه ها در سطح عالی و استان های دو کشور گسترش می یابد.

وی اضافه کرد: آمریکا اعلام نموده است که هدف اقدامات واشنگتن جلوگیری از همکاری کشورها با ایران است اما روسیه به همکاریهای فنی-نظامی با ایران ادامه خواهد داد.

زاخارووا اعلام نمود : روسای جمهوری دو کشور در امسال چهار بار با یکدیگر گفت و گوی تلفنی و وزیران خارجه هم سه بار در مسکو ملاقات کردند. رییس دومای روسیه هم با رئیس جدید مجلس شورای اسلامی ایران گفت و گوی تلفنی داشتند.

وی گفت: مسکو و تهران در عرصه های بین المللی نظیر مذاکرات آستانه برای حل و فصل اختلافات و مسائل سوریه نیز همکاری دارند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: به ابتکار طرف ایران اول جولای امسال میلادی اجلاس وبیناری با موضوع سوریه با حضور سران کشورهای ایران ریال روسیه و ترکیه برگزار گردید.

زاخارووا اضافه کرد: انتظار می رود در خاتمه شرایط کنونی همه گیری کرونا اجلاس حضوری سران کشورهای ضامن صلح سوریه شامل ایران ؛ روسیه و ترکیه در تهران برگزار گردد.

وی گفت: مسئله مبارزه با کووید -19 همیشه در مرکز توجه سران ایران و روسیه قرار گرفته است و از جمله دو طرف به دورنمای همکاری در زمینه واکسن روسی کرونا توجه می نمایند.

راخارووا اضافه کرد : بین سازمان های مربوطه دو کشور هم در این زمینه گفت و گوهای سازنده ای برقرار شده است . وی خاطر نشان کرد حتی در شرایط شیوع همه گیر کرونا به اقتصاد کشورهای دنیا ضریه می زند ما شاهد فرایند مثبت توسعه روابط تجاری بین دو کشور هستیم و حجم تجاری ایران و روسیه و سایر شاخص ها توسعه می یابد.

به گفته سخنگوی وزرات خارجه روسیه دو کشور همچنان به مشارکت سودمند متقابل ادامه می دهند و از ظرفیت های بالای موجود استفاده می نمایند .

همکاری ایران و روسیه در حل مناقشه قره باغ

زاخارووا در پاسخ به سوال دوم ایرنا در خصوص نحوه همکاری ایران و روسیه برای حل مساله قره باغ (مناقشه بین باکو و ایروان) و تامین امنیت منطقه قفقاز جنوبی گفت: ایران و روسیه روابط دیرینه و محبت آمیز دارند. روابط دو کشور همیشه برای برقراری صلح و امنیت و ثبات در منطقه بوده است.

وی اضافه کرد: دو کشور بسیار علاقه مند هستند که کشورهای همسایه با یکدیگر خصومت ننمایند و نجنگند و مسائل بین آنها بر مبنای قوانین بین المللی و منشور سازمان ملل در پشت میز مذاکره حل و فصل گردد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: موضوع جنگ در قره باغ از شروع تشدید مناقشه بارها بین سران ایران و روسیه در عالی ترین سطح (روسای جمهور) و سطح عالی (وزیر خارجه) مطرح و مورد گفتگو قرار گرفته است.

وی ادامه داد: ما شاهد مطابقت مواضع ایران و روسیه در موارد کلیدی مناقشه ازجمله مورد اصلی در مرحله کنونی هستیم که شامل غیرقابل جایگزین بودن حل و فصل دیپلماتیک مناقشه و شروع مذاکرات برای حل مساله قره باغ می گردد.

زاخارووا اعلام نمود: ما اطلاع داریم که ایران از کوشش های روزمره روسیه در فرمت ملی و در چارچوب گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا حمایت و آن را عالی ارزیابی می نماید.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: ما امیدواریم که مبادله نظر با دوستان ایرانی ادامه بیابد که ایده ها و عقاید آن بسیار مورد احتیاج است و ما آن را به دقت در کار خود مورد توجه قرار می دهیم. موضع سنجیده ایران ازجمله برای طرف های مناقشه مهم است.

وی اضافه کرد: ما اطمینان داریم که (مواضع ایران) می تواند آنها را متقاعد کند که ادامه جنگ و خونریزی، بیفایده و مرگبار است.

انتقاد از ادامه سیاست های ضد ایرانی آمریکا

زاخارووا همچنین گفت: آمریکا که دو بار در کوشش های خود در شورای امنیت بازنده شد به سیاست های اشتباه ضدایرانی خود ادامه می دهد و وعده می دهد که کشورهایی که با سیاست بی اعتبار شده فشار حداکثری بر ایران موافق نیستند را به شدت مجازات کند.

وی با بیان اینکه بنظر ما آمریکا کوشش می نماید تا تلافی کند، اظهار کرد: واشنگتن تصمیم گرفته است به شیوه معمول خود متوسل گردد و تحریم های یکجانبه در خصوص کشورهایی که با ایران همکاری می نمایند، وضع کند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام نمود: همکاری فنی-نظامی در این رابطه فقط بخشی (از مجموعه) است. باتوجه به اظهارات مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی مورخه 21 اکتبر (دیروز) هدف آمریکا جلوگیری از همکاریهای بین المللی با جمهوری اسلامی ایران است.

وی اضافه کرد: متاسفانه حملات لفظی و تهدیدها از سوی ایالات متحده علیه کشورهای مختلف و سازمان های بین المللی ازجمله سازمان ملل و آژانس بین المللی انرژی اتمی مساله عادی و معمولی شده است. واشنگتن ضدایرانی خود را بالاتر ا قوانین بین المللی و تصمیمات شورای امنیت سازمان ملل قرار می دهد.

وی ادامه داد: به عنوان مثال آمریکا تهدید نموده است علیه کسانی که به اجرای طرح های پیش بینی شده در قطعنامه 2231 شورای امنیت و برجام می پردازند تحریم هایی را وضع کند. این گونه رفتار شایسته قدرت های عظیم نیست و بویژه غیرقابل قبول است.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: ما اطمینان داریم که دنیا به آمریکا اجازه نمی دهد تنظیمات سیاسی گذرا را جایگزین قوانین بین المللی کند. برای همه معلوم است که در پشت سر ادعاهای تهدید ایران، منافع سودجویانه مجموعه صنایع نظامی آمریکا قرار گرفته است که با هیاهوی بوجود آمده به کشورهای منطقه خلیج فارس سلاح می فروشد.

زاخارووا گفت: اگر مقامهای آمریکایی می خواهند با پرده تحریمی عظیم کشور خود را از دنیا جدا سازند و درپشت سر آن ناتوانی خود برای کسب توافق و عقده و غرض ورزی خود را پنهان نمایند البته این به خودشان مربوط می گردد. کشورهای دیگر ازجمله روسیه به اجرای سیاست خارجی مستقل ادامه می دهند و بطور مستقل شرکای خود را انتخاب می نمایند و با آنها در عرصه هایی که سود و منفعت متقابل دارد، همکاری می نماید. این به ایران هم مربوط می گردد.

وی اعلام نمود: مشارکت با این کشور بیش از یک دهه است که با موفقیت جریان دارد و ماهیت چند لایه ای دارد و بر زیربنای محکم اعتماد و حسن همجواری و توجه دقیق به احتیاجها و دیدگاه های یکدیگر بنا شده است.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: انچه که مربوط به همکاریهای فنی-نظامی می گردد، سیاست روسیه در این عرصه کاملا با معیارهای قوانین بین المللی مطابقت دارد و مطابق با قوانین روسیه اجرا می گردد که یکی از سخت ترین قوانین است و برخلاف آمریکا به وسواس های سیاسی و غرض ورزی بستگی ندارد.

23311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 9 آذر 1399 بروزرسانی: 9 آذر 1399 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 940

به "روسیه: روابط با تهران را توسعه می دهیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه: روابط با تهران را توسعه می دهیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید