دبیر: آماده حل اختلافاتم اما جلوی حرف زور می ایستم، بودجه 9 میلیاردی را امضا نمی کنم، دنبال لایک مردم نیستم

به گزارش جام پارسی، رئیس فدراسیون کشتی به اظهارنظر در مورد آخرین شرایط این رشته پرداخت.

دبیر: آماده حل اختلافاتم اما جلوی حرف زور می ایستم، بودجه 9 میلیاردی را امضا نمی کنم، دنبال لایک مردم نیستم

به گزارش خبرنگاران، علیرضا دبیر در گفت و گو با برنامه تلویزیونی ورزش و مردم با تسلیت ایام سوگواری ابا عبدالله حسین (ع) ، در مورد تاثیر کرونا روی کشتی گفت: در مورد ویروس منحوس کرونا از دوران جنگ نیز بدتر شده است. در آن دوران چند روزی آتش بس وجود داشت و پناهگاهی و شهرهای آرام نیز وجود داشت اما در حال حاضر همه جا این ویروس است. نگرانی ما در مورد ویروس کرونا در مورد آینده آن است. کشتی را با چهل و چند هزار نفر تحویل گرفتیم و اینکه می گویند یکصدهزار نفر کشتی گیر داشتیم، اینچنین نیست. این موضوع معضل فعلی کشتی است و من نگرانی زیادی در مورد آن دارم.

وی افزود: قطعا تاثیر کرونا را در سالیان آینده خواهیم دید و بچه هایی که قرار بود جذب این رشته شوند با وجود این ویروس امکانش نبود. کشتی مانند خوانندگان زیر زمینی شده است و به جای اینکه مسائل را برطرف کنیم، بچه های ما زیرزمینی در حال تمرین هستند و نمی توانیم به آنها بگوییم تمرین نکنند. خودمان را به خواب نزنیم. آقایان مسئولان ورزش و بهداشت! بچه های ما در حال تمرین هستند. اگر در دوران جوانی بودم، چه کسی به من می توانست بگوید تمرین نکنم؟

رئیس فدراسیون کشتی بیان نمود: اردوی ما باید هدفمند باشد و اگر تعیین شود ما مسابقات جهانی را داریم اردو را برگزار می کنیم اما اگر مسابقات جهانی برگزار نشود، چرا باید اردو را برگزار کنیم. در مورد لیگ نیز می گویند چرا اصرار به برگزاری لیگ دارم. من اصراری به برگزاری لیگ ندارم و اولین هدف ما از برگزاری لیگ ورود کشتی به خانه مردم است. قهرمانان دوران ما را بیشتر می شناختند یا قهرمانان فعلی را؟ قطعا قهرمانان زمان ما شناخته شده تر بودند و ما به دنبال این هستیم که دوباره کشتی را به خانه ها ببریم. حتی پیشنهاد دادیم کشتی را در لیگ در دو زمان دو یا دو دقیقه و نیم برگزار کنیم تا بچه ها به آمادگی برسند.

دبیر گفت: بحث دیگر ما معیشت بچه ها است تا آنها مسائل مالی خود را برطرف کنند. شاید بچه هایی که در المپیک مدال بگیرند، وضع شان خوب شود اما سایر کشتی گیران حتی با کسب دو یا سه مدال در سال مشکل مالی دارند. وظیفه من راه اندازی است اما دیگر سرنوشت دست وزارت بهداشت است تا مجوز مسابقات را صادر کند. حتی اعلام کردم آمادگی دارم مسابقات را در فضای باز برگزار کنیم تا کشتی زنده بماند. وقتی رهبر معظم و مراجع اعلام می کنند که همه چیز دست ستاد کرونا است، ما نیز اطاعت می کنیم.

وی خاطر نشان کرد: اولویت جان انسان ها است و تعارف نیز نداریم. حتی با دکتر نمکی جلسه داشتیم و بحث کارشناسی کردیم. فوتبال راه افتاده است و قرار است بسکتبال و والیبال نیز راه بیفتند. از مسئولان وزارت ورزش نیز می خواهم همان طور که کنار فوتبال ایستاد کنار کشتی نیز برای صدور مجوزها بایستند، نه رو در روی کشتی. روسیه، آمریکا و ترکیه کار خود را شروع کردند و ارمنستان مسابقه برگزار کرده است. دوستان خود را به خواب نزنند و بدانند کشتی گیران ما در حال تمرین هستند و من خود را به ندیدن می زنم تا مسئولیت آن گردن من نباشد. با همه احترام به فوتبالیست ها، آیا خیلی مسائل رعایت شد و همه تیم ها دو ماه در اردو بودند؟

دبیر در مورد ناراحتی مسئولان فدراسیون گذشته فدراسیون کشتی بیان نمود: وقتی در مورد بدهی های فدراسیون قبل صحبت می کنم، دوستان ناراحت می شوند. این در حالی است که ناراحتی نباید داشته باشد و شاید من نیز از فدراسیون بروم شرایط بدتری را بر جای بگذارم. بودجه فدراسیون کشتی سال 92 و با دلار 3 هزار تومان، بین 12 تا 14 میلیارد بوده است. در آن مقطع کمیته ملی المپیک نیز 5 میلیارد بودجه به فدراسیون پرداخت می کردیم که در مجموع حدود 19 میلیارد می شد. در روزهای گذشته با معاون قهرمانی وزارت ورزش و جوانان صحبت کردم و بسیار نیز ناراحت بودم، چرا که برای ما 9 میلیارد بودجه در نظر گرفتند.

وی توضیح داد: دوستان سازمان مدیریت و بودجه بدانند که من این بودجه را امضا نخواهم کرد. حتی اگر دو یا سه میلیارد نیز بودجه ما را افزایش بدهند، با 12 میلیارد کاری نمی توان انجام داد و این در حالی است که قیمت دلار نیز افزایش یافته است. یک آقایی بابت سنوات خود به فدراسیون نامه نوشت و در حالی که بی ربط خرج کرده بودند ما سنوات ایشان را پرداخت کردیم. همین آقا بعد از دریافت سنوات خود نامه نوشته است که سنوات که نباید جزو بدهی های فدراسیون گذشته محاسبه شود.

رئیس فدراسیون کشتی در واکنش به این سؤال که برخی ها اعتقاد دارند که آیا اولویت های بهتری به غیر از بازسازی سالن خانه کشتی و جهانبخش توفیق وجود نداشت، گفت: قبل از اینکه به این سؤال پاسخ دهم، باید یک موضوعی را توضیح دهم. یک نفر به جایی وابسته است اما مجمع صبح بگوید نباشم، می روم و دستش را می بوسم.

دبیر ادامه داد: وزارت ورزش به اندازه حقوق پرسنلم بودجه نداده است. ساخت و ساز و تعمیر سالن های کشتی ربطی به وزارت ورزش ندارد. حساب و کتاب ها موجود است. ما در این گیر و دار 31 میلیارد بدهی فدراسیون کشتی را تسویه کردیم و دنبال کارهای مالیاتی هستیم. روزی که معارفه من در فدراسیون کشتی بود، به اردوی تیم های ملی نوجوانان و جوانان آزاد و فرنگی رفتم، وقتی خوابگاه بچه ها را دیدم، بغض کردم. هزار سال بیاید، نمی گذارم بچه ام آنجا بخوابد. وقتی اجازه نمی دهم بچه ام آنجا برود، چطور می توانم اجازه دهم بچه های ناز مردم آنجا بروند؟ وقتی تشک ها را جمع کردیم، موش مُرده پیدا کردیم. باید خانه کشتی را می دیدید که چه شرایطی داشت. یکی از سالن ها 50 سال دست نخورده بود و دیگری 3-22 سال. یکی از سالن ها غیرایمن شده بود. گچ هایش پوسیده بود، آن هم به خاطر بی تدبیری سازمان کوهنوردی که آنجا را تبدیل به صخره های کوهنوردی کرده بودند.

وی در مورد اینکه ظاهرا عباس جدیدی از نبود قاب عکس برخی قهرمانان در سالن جهانبخش توفیق ناراحت بوده است، گفت: عکس هایی که زده بودیم، 9 نفر از قهرمانان المپیک بود. وقتی دیدم قهرمانان المپیک هستند، گفتم عکس من را نزنید و جهانبخش توفیق را بزنید، کسی که اولین مدالی طلای المپیک را دارد. آخرین عکس نیز برای محمد نوایی است. برخی عکس ها نیز برای قهرمانانی است که از جهان رفته اند. بعید می دانم عباس جدیدی ناراحت شده باشد.

رئیس فدراسیون کشتی درباره برنامه های این فدراسیون گفت: اینکه بخواهیم کشتی یا ورزش های دیگر را با فوتبال مقایسه کنیم، اشتباه است. دو بچه را نمی توان با هم مقایسه کرد اما صدا و سیما در بحث مقایسه دخیل است. تلویزیون را خیلی فوتبالی کرده اید. فوتبال به اندازه تکواندو، وزنه برداری و کشتی است. وقتی شبکه ورزش را می زنید، مدام می نویسند لایپزیگ و بایرن مونیخ با هم بازی دارند یا ختافه اسپانیا با فلان تیم بازی دارد! خودم فوتبالی هستم و اینها را می بینم اما تلویزیون ذائقه می سازد. بنابراین، نقد جدی به صدا و سیما وارد است. ورزشی مانند تکواندو درآمدزاست اما کشتی صدر در صد هزینه است.

دبیر گفت: اصل فوتبال برای کجا است؟ انگلیس می گوید فوتبال را من ساخته ام، برزیل می گوید من صاحب آن هستم. در بسکتبال روسیه مدعی است، در تکواندو نیز کره جنوبی اما در رشته های کشتی و چوگان به صورت جدی می توانید بگویید برای ما است اما برای آن چه کار کرده اید؟ این حرف ها را می زنم که نگویند آیه یأس می خواند.

وی افزود: برای اینکه کشتی را برای سال بعد تحویل دهیم، بین 60،70 میلیارد تومان بودجه نیاز داریم. چانه کشتی کوچک دیده شده است. وزارت ورزش می گوید بودجه اختصاص داده شده به وزارتخانه 90 میلیارد است. اشکالی ندارد، بروید مجلس و دفاع کنید. کشتی مانند پسته، خاویار و فرش است و نباید آن را از دست بدهید. برای فوتبال بخواهید، نخواهید موافق و مخالفانی پیدا می شود اما هیچکسی با کشتی مخالفتی ندارد. هم تاریخ چند هزار ساله ما کشتی دارد و هم دین ما. در سنگ های زورخانه که برای قبل از میلاد مسیح است، کشتی زورخانه ای دیده می شده است. این مسئله را بخواهیم برایش جا بیندازیم، سخت است، به خاطر همین می گویم وزارت ورزش دنبال آن باشد.

رئیس فدراسیون کشتی در مورد بحث عدم همگرایی در کشتی و وجود قطب های مختلف در این رشته بیان نمود: خدا همیشه به من لطف داشته و دنبال این مسائل نبودم. همیشه تا جایی که لازم ندانستم جایی نرفتم و اهل رفیق بازی نیز نبودم. در زمانی که ورزش قهرمانی انجام می دادم و زمان حضور در شورای شهر نیز هیچ وقت تیم تشکیل ندادم. در همه این سال ها هر جا رفتم تنها رفتم و اینگونه نبوده که 10 نفر کنارم باشند. زمانی که 15 سال پیش از کشتی خداحافظی کردم و رفتم هیچ وقت در مورد کشتی حرف نزدم. سه سال پیش نیز که از شورا شهر خارج شدم با وجود تسلط روی کار خود یک کلمه حرف نزدم و فقط به دوستان فعلی گفتم هر جا لازم بودم حاضر به کمک هستم. اعتقاد دارم کسی که کاری را تحویل داده و رفته دیگر نیازی به حرف زدن ندارد. در حال حاضر نیز نه تنها قطب نیستم، بلکه کسی نیستم و همه قهرمانان جهان و المپیک ما قطب هستند. مهدی تقوی، صادق گودرزی، علیرضا حیدری، عباس جدیدی، امیر خادم برای خود قطب هستند.

دبیر در مورد حل اختلافات بزرگان کشتی گفت: جلوی بنده خدا تبزرگ می کنم اما جلوی کسی که بخواهد حرف زور بزند، می ایستم و روحیه ام محکم و اینگونه است. برای حل اختلافات آماده هستیم و از روز اول که به فدراسیون آمدم همیشه گفته ام که درهای فدراسیون به روی همه قهرمانان باز است اما اینگونه نیست که ساکت باشم و دهان خود را در مقابل برخی مسائل ببندم. بچه جنوب شهر و ترک هستم و حرف زور در کتم نمی رود. هر کاری که ما در این جهان انجام می دهیم را در آن جهان باید جواب بدهیم. به همین خاطر من در مورد مسائل مختلف صحبت می کنم که ثبت شود و خیلی نیز بابت این موضوع هزینه دادم اما ایرادی ندارد. اعتقاد دارم در آخر خدا باید دست آدم را بگیرد.

وی افزود: با توجه به اینکه رئیس فدراسیون کشتی هستم، خیلی راحت می توانم به قهرمانان بگویم بروند و جواب خیلی ها را بدهند اما از این روحیه ها ندارم. برخی در صفحات مجازی کلی صفحه جعلی درست کردند. با تمام احترام برای مردم و با وجود اینکه نوکر آنها هستم اما هیچ وقت دنبال لایک مردم نیستم و دنبال لایک خدا هستم. اعتقاد دارم نباید دنبال محبت از مردم باشیم. خیلی ها فکر می کنند از فضای مجازی می ترسم اما اصلا اینگونه نیست و اعتقاد دارم باید به مردم احترام بگذاریم. روزی که رئیس شدم، پیش سید محمد طالقانی و محمد خادم رفتم. محمد خادم در زمان ریاست فدراسیون 12 سال خوب کار کرد و تیمش قهرمان جهان شد. طالقانی، امیر خادم و محمد خادم، سه رئیس فدراسیون کشتی هستند که تیم آنها قهرمان جهان شده است. روزی که پیش محمد خادم رفتم به من گفت، کاری که فکر می کنی درست است را انجام بده و مطمئن باش یک روز درستی کارت ثابت می شود. خیلی مشورت پذیر هستم اما در خیلی مسائل نیز دخالت نمی کنم. نصیرزاده، رئیس سازمان لیگ کشتی می تواند شهادت بدهد که در مورد قرعه کشی و برگزاری لیگ هیچ دخالتی نکردم.

قهرمان پیشین المپیک در مورد حضور باشگاه استقلال در لیگ کشتی و عدم حضور پرسپولیس بیان نمود: ما سرخابی هستیم و از حضور باشگاه های پرطرفدار و بزرگ استقبال می کنیم. سعادتمند بزرگی کرد و به فدراسیون کشتی آمد و ما را شرمنده کرد. دوست داریم باشگاه های استقلال، پرسپولیس، سپاهان، پیکان، سایپا و تراکتور سازی در لیگ حضور داشته باشند. تلاش کردیم پیکان در لیگ حضور داشته باشد و مدیرعامل اصلی آنها نیز مذاکره کردیم اما پیکان از حضور در لیگ در رفت. رئیس فدراسیون باید این کارها را بکند، نه کار فنی. کار فنی را دوست دارم اما اعتقاد دارم رئیس فدراسیون کشتی باید دنبال این کار ها برود. باشگاه های فوتبال ما فرهنگی ورزشی هستند و باید تیم های سایر رشته های خود را مانند بارسلونا و رئال مادرید راه بیندازند. اگر قرار است باشگاه های ما خصوصی شوند باید با حضور در سایر رشته ها تبدیل به باشگاه شوند. برای استقلال پنجره باز کردیم تا این تیم ثبت نام کند و در حدی که توانستیم به آنها کمک کردیم. نام استقلال و پرسپولیس می تواند باعث جذب مخاطب برای کشتی شود. بالاخره یک جایی سر و صدا خوب است. با وجود اینکه به دنبال سر و صدا نیستیم اما شلوغی برای کشتی خوب است.

دبیر در مورد ثبت نام حمید سوریان برای حضور در انتخابات هیئت رئیسه اتحادیه جهانی و اقداماتی که برای حمایت از او اجرا شده است، گفت: سوریان برای حضور در هیئت رئیسه اتحادیه جهانی کشتی رسما ثبت نام کرده است. چیزی که شما رو می بینید خیلی کارهای آن در پشت صحنه در حال انجام است. برای سوریان نیز خیلی کارها کردیم اما اجازه بدهید در مورد آنها صحبت نکنیم. خیلی کارها کردیم اما اجازه بدهید صحبت نکنیم. به دیپلماسی کاملا اعتقاد دارم، البته دوران دیپلماسی پسته و قالیچه تمام شده است و وقتی دیپلماسی سیاسی نیز پای کار بیاید، خیلی خوب است.

وی در مورد اینکه عباس جدیدی کاندیدای فدراسیون کشتی برای حضور در شورای کشتی آسیا است، گفت: فعلا آقای جدیدی کاندیدا است تا ببینیم چه اتفاق می افتد، البته کسانی که می خواهند به اتحادیه جهانی و آسیایی بروند بدون تعارف باید با سیاست فدراسیون خود تنظیم باشند. کسی که می خواهد به سازمان ملل برود باید با سیاست دولت هماهنگ باشد. در این جا نیز باید کاندیدا با سیاست فدراسیون هماهنگ باشد و سیاست شخصی خود را دنبال نکند. عباس جدیدی نیز از رفقای ما و قهرمانان بزرگ کشتی است.

رئیس فدراسیون کشتی در مورد تاثیر زبان در انتخاب برای پست های بین المللی گفت: بحث زبان بسیار مهم است. در زمانی که ورزش می کردم مقداری زبان بلد بودم و در جلسه اخیر با لالویچ نیز وقتی با او صحبت کردم، سوریان اعتقاد داشت خوب صحبت می کنم. کسی که زبان بلد باشد به راحتی می تواند حس خود را منتقل کند. کسانی پیروز تر هستند که بتوانند بهتر ارتباط شخصی بگیرند. امیدوارم سوریان نیز بیشتر برای کلاس های آموزش زبان خود وقت بگذارد.

دبیر در مورد اهمیت مرام پهلوانی در کشتی گفت: فردی پیش علامه طباطبایی رفت تا به رشد و سلوک برسد. علامه طباطبایی به او گفت برای رسیدن به این رشد با زن و بچه خود به خوبی رفتار داشته باشد. توصیه من در ابتدا به خودم و در ادامه به جوانان این است که با خانواده خود رفتار درستی داشته باشند. اول احترام پدر و مادر و زن و بچه را حفظ کنیم و بعد جلوی مردم دولا و راست شویم. این را رعایت کنیم خدا ما را پهلوان می کند.

وی در انتها در مورد برگزاری مراسم روز ملی کشتی گفت: فدراسیون قبل کار ارزنده ای کرده و یک روز را به نام روز ملی کشتی ثبت کرده است. روزی که همزمان با تولد جهان پهلوان تختی است. با توجه به اینکه وارد ماه محرم شدیم در سال جاری نمی توانیم جشن و سرور بگیریم. در این شرایط تصمیم داریم در مراسم روز کشتی از مقبره شهید گمنامی که سال گذشته در محوطه فدراسیون دفن شد، رونمایی کنیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 19 مهر 1399 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 836

به "دبیر: آماده حل اختلافاتم اما جلوی حرف زور می ایستم، بودجه 9 میلیاردی را امضا نمی کنم، دنبال لایک مردم نیستم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دبیر: آماده حل اختلافاتم اما جلوی حرف زور می ایستم، بودجه 9 میلیاردی را امضا نمی کنم، دنبال لایک مردم نیستم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید