تبیین احیای روحیه خود باوری جوانان ایرانی در وبینار ایران و پیشرفت های علمی

به گزارش جام پارسی، وبیناری با عنوان ایران و پیشرفت های علمی به مناسبت چهل و دومین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، با حضور دکتر حمیدرضا طیبی ریاست محترم جهاد دانشگاهی، دکتر عبدالحسین شاهوردی، رئیس پژوهشگاه رویان و دکتر مسعود خسروانی عضو هیئت علمی دانشکده فناوری های نوین دانشگاه علوم پزشکی تهران با همت رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بیروت برگزار شد.

تبیین احیای روحیه خود باوری جوانان ایرانی در وبینار ایران و پیشرفت های علمی

به گزارش خبرنگاران، در ابتدا دکتر عباس خامه یار رایزن فرهنگی کشورمان ضمن خیر مقدم به میهمانان و حاضران گرامی، به این نکته اشاره نمود که پس از پیروزی انقلاب اسلامی، امام خمینی شعار ما می توانیم را سرداد و همین امر باعث شد تا پتانسیل موجود در میان آحاد ملت و در تمام عرصه ها به حرکت درآید و در نهایت به این پیشرفت کنونی بیانجامد که در تمام ابعاد مختلف علمی و نظامی و نیز در بعد پزشکی و نانو تکنولوژی در دانشگاه ها و مراکز علمی کشورمان شاهد آن هستیم.

وی اضافه کرد: چنین اعتماد به نفسی محصول استقلال همه جانبه ای بود که امام راحل آن را به ملت ایران ارزانی داشت.

سپس دکتر حمیدرضا طیبی، رئیس جهاد دانشگاهی، ضمن تبریک به مناسبت ولادت حضرت زهرا علیها السلام و ایام مبارک دهه فجر، به دستاوردهای جهاد دانشگاهی به عنوان یک نهاد علمی تأسیس شده در جمهوری اسلامی ایران اشاره نمود و گفت: دستاوردهای به دست آمده، نتیجه خود باوری ملت ما بود که توسط امام خمینی در جسم و جان جوانان کشورمان دمیده شد و به دنبال آن رهبری های حکیمانه امام خامنه ای آن را به ثمر رساند.

وی در ادامه ضمن ارائه آمار مختصری از شرایط علمی قبل و پس از پیروزی انقلاب گفت: در دوران قبل از انقلاب که دانشجو بودم به این نتیجه رسیدم که عقب ماندگی کشورمان به صورت عمدی از سوی حاکمان کشور و نیز کشورهای پیشرفته اجرا شده تا همواره کشورهای دنیا سوم محتاج کشورهای مستکبر باشند و از تولیدات آنها استفاده کنند و به عنوان مصرف کننده کالاهای آنان باقی بمانند و اگر نخبگانی در کشور بودند آنها جذب کشورهای استکباری کنند تا نتوانند باعث پیشرفت کشورشان شوند. این ذهنیت همواره القا می شد که شما قادر به حل مسائل خود نبوده و نیازمند کارشناسان غربی هستید.

رئیس نهاد جهاد دانشگاهی ضمن ارائه آمار مختصری از شرایط قبل از انقلاب اضافه کرد: با پیروزی انقلاب اسلامی ایران روحیه خودباوری در جوانان احیا شد و توانستند اثبات کنند که از عهده کارهای بزرگ علمی و فناوری بر می آیند و با ایجاد الگوسازی پیروز پایه گذار نهضت علمی و فناورانه در کشور شدند. امام خمینی نیز از همان آغاز با ابراز نگرانی از شرایط دانشگاههای کشور که تنها مصرف کننده علوم بودند و تولید کننده نبودند با تعطیلی موقت دانشگاهها و با انقلاب فرهنگی در مراکز علمی کشور، تحولی بزرگ را در عرصه علمی کشورمان رقم زدند. جهاد دانشگاهی نیز به همین منظور در سال 1359 تأسیس شد و شعبه های فراوانی در تمام دانشگاه های کشور ایجاد شد. و برای آن علامت اختصاری ACBCR انتخاب شد.

دکتر طیبی در ادامه به آغاز فعالیت جهاددانشگاهی در عرصه های، پزشکی، فنی و مهندسی، کشاورزی و علوم انسانی و اجتماعی به عنوان گام اول، اشاره نموده و گفت: در آغاز با تشکیل گروهای پژوهشی این مؤسسه به تحقیقات در زمینه محصولات و خدمات پرداخته و سپس مراکز خدمات تخصصی به صورت حرفه ای ایجاد شد.

وی اضافه کرد: در حوزه پزشکی کارمان را با درمان ناباروری آغاز کردیم تا کسانی که برای درمان توانایی مالی جهت رفتن به خارج را ندارند، بتوانند در داخل درمان شوند و نتیجه آن شد که ما امروز شاهد پیشرفته ترین مراکز درمان ناباروری کشورمان در منطقه و جزو 10 مرکز معتبر دنیا هستیم و دیگر کسی به این منظور به خارج سفر نمی کند.

وی همچنین به پیروزیت جهاد دانشگاهی در مهار برخی سرطان ها و به ویژه سرطان سینه اشاره نمود و گفت: پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی جزو مراکز مهم علمی و درمانی در زمینه سرطان سینه به شمار می رود.

دکتر طیبی همچنین به معرفی اقدامات اجرا شده در حوزه سلول های بنیادی و سلول درمانی یا طب باز ساختی، پرداخته و کشورمان را جزو 15 کشور دارنده فناوریطب بازساختی در دنیا معرفی کرد و اضافه کرد: فناوری سلول درمانی را به صورت بالینی تبدیل نمودیم و در حوزه برخی بیمارهای دیگر مانند پارکینسون نیز از آن بهره برده ایم.

وی سپس فعالیت جهاد دانشگاهی در حوزه داروهای نوترکیبی و کیت های تشخیص بیماری اشاره نمود و گفت: ما اولین سازنده کیت تشخیص کرونا هستیم، و در حوزه گیاهان دارویی و داروهای گیاهی به پیشرفت های قابل توجهی رسیده ایم.

طیبی سپس به معرفی فعالیت های جهاد دانشگاهی در حوزه فنی و مهندسی پرداخت و گفت: طراحی و ساخت فرستنده های رادیویی و تلویزیونی، حمل و نقل ریلی و اجرای خطوط ریلی متروی 9 کلان شهر کشور، ساخت بدنه واگن های مترو، سیستم رانش الکتریکی و کنترل واگن های مترو بخشی از پیروزیت های جهاد دانشگاهی در عرصه فنی و مهندسی می باشد. در حوزه نفت و گاز و پتروشیمی نیز جهاد دانشگاهی پیروز به طراحی و ساخت دکل های حفاری نفت، متدهای حفاری در کانی های فلزی و غیرفلزی مانند کارخانجات سیمان، فولاد، مس، آلومینیوم و ذوب آهن و نیز طراحی و ساخت یکی از پیچیده ترین قسمت های غبارگیری صنعتی شده ایم.

وی سپس به پیروزیت های جهاد دانشگاهی در حوزه کشاورزی اشاره نمود و گفت: ما توانستیم در حوزه اصلاح نژاد دام های سبک و سنگین و جایگزینی تدریجی آنها به بهترین نژادهای مرغوب دنیا با مصرف همان علوفه گوشت آوری و شیردهی بیشتری را به دست آوریم.

دکتر طیبی در پایان گفت: فرصت کافی برای بیان تمامی دستاوردهای این نهاد وجود ندارد، اما تمام دستاوردهای خود را همواره در قالب مجلات علمی معتبر، کتاب ها منتشر و در سمینارها معرفی می کنیم.

در ادامه دکتر عبدالحسین شاهوردی، رئیس پژوهشگاه رویان، ضمن تبریک ایام دهه فجر و تشکر از دکتر خامه یار جهت زمینه سازی برای برگزاری این وبینار جهت معرفی دستاوردهای علمی کشورمان در حوزه کشورهای عربی، باید بگویم که مؤسسه رویان با هدف رشد علمی و از بین بردن ضعف های علمی تأسیس شد و دکتر کاظمی نقش مهمی در تأسیس این مؤسسه داشت. در آغاز هدف ما حل مشکل افراد نابارور برای مسافرت به خارج و تحمل هزینه های بالای آن بود که در مؤسسه رویان در اولویت قرار گرفت و هم اکنون ما قطب درمان ناباروری در منطقه هستیم و درخواست های بسکمک در این زمینه از سوی کشورهای اسلامی ارسال می شود.

وی اضافه کرد: نگاه اولیه ما در رویان پیشرفت علمی کشور در حوزه های مختلف و پر کردن خلأها و از جمله ناباروری بوده است. لذا مجموعه ای از هدف ها و برنامه هایی را برای خود ترسیم نمودیم و در حوزه سلول های بنیادی و درمان نازایی پیشرفت قابل توجهی به دست آوردیم و امیدواریم این پژوهش ها توانسته باشد بسکمک از مسائل موجود در کشورمان را حل کرده باشد.

در ادامه رئیس مؤسسه رویان گفت: در حال حاضر این مؤسسه دارای سه مرکز پژوهشی درمان ناباروری، تکنولوژی حیاتی و مرکز پژوهش های هسته ای. در کنار ما مراکز تخصصی زیادی وجود دارد و همواره با مراکز تخصصی دیگر همکاری می کنیم تا بتوانیم از تجربیات یکدیگر بهره ببریم.

مؤسسه جهاد دانشگاهی با دانشجویان نیز همکاری می کند و نتیجه این پژوهش هایی که توسط دانشجویان صورت می گیرد در مؤسسه رویان مورد استفاده قرار می گیرد. البته گواهینامه های معتبر و تأییدیه هایی از مؤسسات بزرگ در اختیار داریم.

وی گفت: مرکز رویان با داشتن چهل تن از متخصصان و اعضای هیئت های علمی دانشگاهها در حال حاضر 380 پروژه علمی را به اتمام رسانده و باید بگویم تا به امروز بیش از بیست هزار کودک با روش درمانی این مرکز به دنیا آمده اند و توانسته ایم شیوه نامه های درمانی ارائه کنیم.

شاهوردی اضافه کرد: این مرکز در درمان نازایی از طریق سلول های بنیادی، رتبه نهم دنیا را به خود اختصاص داده است و پیشرفت قابل توجهی در حوزه تولید و درمان سلول های بنیادی به دست آورده ایم و در حدود 195 پروژه در این حوزه به اتمام رسیده است. همچنین در خصوص سلول های بنیادی جنین نیز توانسته ایم پیشرفت قابل توجهی به دست آوریم که از طریق بند ناف این امر محقق شده است و مقالات بسکمک در این راستا نیز توسط این مؤسسه منتشر شده است.

وی سپس با نشان دادن برخی از تصاویر مختلف در حوزه درمان با سلول های بنیادی در اعضای مختلف بدن مانند قلب، شبکیه چشم، و برخی آزمایش های اجرا شده بر روی نمونه های آزمایشگاهی حیواناتی مانند موش و ماهی، پروژه های در دست اقدام و میزان پیشرفت این پروژه ها را بیان نمود.

رئیس مؤسسه رویان سپس با اشاره به ساخت انبوه تجهیزات با حجم کوچک جهت کاربرد در درمان از طریق سلول های بنیادی و پخش تصاویر آنها، گفت: ما بر روی دستگاه عصبی حیوانات دیگر نیز فعالیت هایی انجام داده ایم و نیز در خصوص بیماری آلزایمر و پارکینسون و افراد قطع نخاعی نیز جهت درمان آنها از طریق همین سلول های بنیادی اقدام های قابل توجهی انجام داده ایم.

در پایان دکتر مسعود خسروانی، عضو هیئت علمی دانشکده فناوری های نوین دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران با بیان مقایسه آماری شرایط ایران قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، به برخی از دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه علوم پزشکی و پیروزیت های کشورمان به رغم وجود تحریم های گسترده به رتبه های کشورمان در سطح دنیا اشاره نمود وگفت: جمهوری اسلامی ایران با تولید بیش از سه میلیارد دوز واکسن انسانی و دامی در 65 نوع مختلف، رتبه نخست تولید واکسن و سرم در خاورمیانه را به خود اختصاص داده است. و در زمینه فناوری و تحقیقات سلول های بنیادی جزو 10 کشور برتر دنیا، و در تزریق سلول های شو آن برای ترمیم آسیب های نخاعی، رتبه اول دنیا، در پیوند مغز استخوان، با پیوند بیش از پنج هزار 373 مورد پیوند سلولهای بنیادی خون و مغز استخوان پس از ایتالیا دومین کشور دنیا، در تولید دارو رتبه اول منطقه و رتبه هفتم دنیا و در تولید داروهای نوترکیب، رتبه چهارم آسیا، و رتبه پنجم تکنولوژی درمان باروری را به خود اختصاص داده است.

دکتر خسروانی در ادامه به دستاوردهای دیگر پزشکی اشاره نمود و اضافه کرد: 99 درصد بیماری هایی که نیاز به جراحی دارند در داخل کشور انجام می شود. در خصوص پیوند کبد رتبه نخست در دنیا به ایران اختصاص دارد و چهارمین کشور دارای فناوری ساخت و تولید دستگاه شبیه ساز پزشکی در کشور، و بومی سازی کردن تولید دستگاه نقشه برداری از مغز توسط حس بویایی از دیگر دستاوردهای کشور ماست.

وی در ادامه درباره تولید واکسن کرونا گفت: در گزارش یونیسف ایران جزو کشورهای تولید کننده واکسن کرونا قرار گرفته است. کشورمان در برنامه تولید این واکسن، بیش از 225 میلیون و پانصد هزار دوز واکسن کرونا را در دستور کار خود دارد. وتا به امروز بیش از 12 تقاضا از انواع داروهای نوترکیب به سازمان غذا و دارو ارسال شده است.

استاد فناوری های نوین دانشکده پزشکی به تجربه های منحصر به فرد کشورمان در زمینه جنگ های شیمیایی و دستاوردهای پزشکی هوافضا و زیر سطحی اشاره نموده و سپس با بیان شاخص های سلامتی از دیدگاه سازمان دنیای بهداشت دنیای، به مقایسه قبل و بعد از انقلاب پرداخت و رشد پزشکان و متخصصان کشورمان را نشان داد که در حال حاضر از حدود شش هزار پزشک به حدود هشتاد هزار عمومی و سی و شش هزار متخصص رسیده است.

وی همچنین دسترسی مردم به آب بهداشتی سالم اشاره نمود و گفت: پیش از انقلاب تنها چناه و پنج درصد مردم از آب سالم بهره مند بودند اما در حال حاضر بنا بر گزارش سازمان دنیای بهداشت بالای 90 درصد مردم کشورمان از آب بهداشتی سالم برخوردارند.

دکتر خسروانی اضافه کرد: اکنون بیش 18 هزار خانه بهداشت در محروم ترین نقاط سراسر کشور وجود دارد و سن امید به زندگی پیش از انقلاب 51 سال و پس از انقلاب به 80 سالگی در زنان و 76 سال در مردان رسیده است.

وی همچنین به میزان مرگ و میر در بچه ها پیش از انقلاب و پس از آن اشاره نمود و گفت: پیش از انقلاب سالانه 102 کودک زیر یکسال در هر هزار کودک جان خود را از دست می دادند و میزان مرگ و میر بچه ها زیر پنج سال 174 نفر بوده اما هم اکنون 7 نفر در هزار نفر می باشد.

این استاد دانشکده علوم پزشکی اضافه کرد: تعداد تخت های بیمارستان 56 هزار قبل از انقلاب و هم اکنون 148 هزار تخت و تعداد بیمارستان های فعال قبلا 556 بیمارستان و هم اکنون 910 بیمارستان فعال در سراسر کشور داریم.

وی سپس به رشد دانشگاههای علوم پزشکی کشور اشاره نموده و گفت: پیش از انقلاب تنها هفت دانشگاه علوم پزشکی و حدود 600 نفر ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی بوده، اما هم اکنون پنجاه دانشگاه علوم پزشکی و بالای شش هزار نفر ظرفیت پذیرش دانشجوی رشته پزشکی در کشور وجود دارد. و در حوزه تجهیزات پزشکی و درمانی به خود کفایی لوازم پزشکی رسیده ایم و در این میدان ارتقا یافته ایم. پیش از انقلاب تنها 50 شرکت مونتاژ کننده تجهیزات وجود داشت اما هم اکنون بیش از 600 شرکت تجهیزات پزشکی را تولید و بالای 80 درصد نسارهای کشور را تأمین می کنند.

دکتر خسروانی سپس با اشاره به برخی از داروهای ضد سرطان که با فناوری نانو در کشورمان تولید شده به معرفی دستاوردهای شرکت های دانش بنیان در مقابله با کرونا درحوزه ضدعفونی کننده پرداخت و به برخی تولیدات در این حوزه مانند: دستگاه ضد عفونی کننده مواد پلاسمایی، دستگاه استریل کننده هوا و سطوح با اُزُن، دستگاه تصفیه و ضد عفونی کننده هوا و سطوح با فناوری پلاسمای سرد غیر حرارتی و دستگاههای ضد عفونی کننده محیط و دست، و ضد عفونی کننده الکترواپتیکی هوشمند و ضدعفونی کننده های اداره جات و.. اشاره نمود.

همچنین در شرایط کرونا 1200 دستگاه ونتیلاتور در مدت 45 روز تولید و تحویل بیمارستان ها شده است. اضافه بر این که کیت هایی که آنتی بادی علیه ویروس کرونا را در بدن نشان می دهند نیز در کشورمان تولید شده است. تولید لباس های محافظ کادر درمان با قابلیت شستشو و ضدعفونی مجدد با دو فیلتر با کارکرد 15 ساعته تولید شده است.

وی در پایان به برگزاری نخستین نمایشگاه دستاوردهای مقابله با کرونا اشاره نموده و به معرفی تولیدات عرضه شده در این نمایشگاه پرداخت.

شاهوردی درباره درمان بیماران انسولینی، قلبی و بیماری های پوستی و مسائل استخوانی گفت: مؤسسه رویان پیروزیت هایی با همکاری برخی دانشگاهها به دست آورده است. و تمام تلاش ما این است که از کمک های مراکز علمی و دانشجویان کشور بهره ببریم تا آنها نیز در این امر شریک باشند. یکی دیگر از پروژه های در دست اقدام درمان بیماری های ناشی از سرطان است که تا به امروز پژوهش های مختلفی در این راستا اجرا شده است. تمام پژوهش های انجام یافته قابل دسترس مراکز علمی بوده و می توان به آنها مراجعه کرد.

او با نشان دادن تصویر نخستین حیوان شبیه سازی شده اضافه کرد: از دیگر پیروزیت های چشم گیر رویان، شبیه سازی حیواناتی مانند گوسفند و بُز بوده که مایه افتخار کشورمان و سربلندی جمهوری اسلامی ایران در دنیا به شمار می رود.

دکتر شاهوردی در پایان گفت: ما به جز بحث درمان، به مسئله آموزش نیز توجه داریم و توانسته ایم در حوزه آموزش نیز ورود کنیم و دوره هایی را برگزار کنیم. که به صورت سالانه با برگزاری دوره های علمی و با حضور متقاضیانی از کشورهای اسلامی و عربی توانسته ایم گام بلندی را در جهت نشر این علوم برداریم و همچنین با انتشار مقالات و چاپ بروشورها به زبان های مختلف کمک خوبی به متخصصان و علاقمندان بنمائیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 اسفند 1399 بروزرسانی: 16 اسفند 1399 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 1127

به "تبیین احیای روحیه خود باوری جوانان ایرانی در وبینار ایران و پیشرفت های علمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبیین احیای روحیه خود باوری جوانان ایرانی در وبینار ایران و پیشرفت های علمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید