کوشش برای کودتا در ارمنستان

به گزارش جام پارسی، ستادکل نیرو های مسلح ارمنستان، روز پنجشنبه استعفای نیکول پاشینیان نخست وزیر این کشور را خواهان شد.

کوشش برای کودتا در ارمنستان

با ما سفر کنید و با تور ارمنستان ارزان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

به نوشته پایگاه خبری آیسور، اونیک گاسپاریان رئیس ستادکل ارتش ارمنستان به برکناری معاونش اعتراض و استعفای نخست وزیر و کابینه دولت را خواهان شد.

این مقام نظامی ارمنستان در بیانیه ای نوشت: نیرو های مسلح ارمنستان وظایف خود را با افتخار انجام داده و شانه به شانه مردم با دشمن مبارزه کردند. مدیریت غیرموثر مقامات مسئول و اشتباهات جدی آن ها در سیاست خارجی این کشور را در آستانه فروپاشی قرار داد.

در ادامه این بیانیه آمده است: با توجه به اوضاع پیش آمده، نیرو های مسلح ارمنستان استعفای نخست وزیر و دولت را خواهان هستند و هشدار می دهند از به کار بردن زور در برابر مردمی که فرزندانشان در حفظ میهن و آرتساخ کشته شدند، خودداری گردد. ارتش همیشه در کنار مردم است، همانطور که مردم همیشه در کنار ارتش بوده اند.

به نوشته خبرگزاری اسپوتنیک دقایقی پس از انتشار این بیانیه، نخست وزیر ارمنستان، گاسپاریان را از سمت خود برکنار نموده است.

پاشینیان در حساب فیسبوک خود نوشت: بیانیه رئیس ستادکل را کوششی برای انجام کودتا درنظر می گیرم. از تمامی حامیان مان می خواهم به میدان جمهوری بیایند. به زودی به صورت زنده برای ملت سخنرانی می کنم.

بعد از شکست ارمنستان در جنگ 44 روزه با جمهوری آذربایجان در منطقه قره باغ کوهستانی که با توافق سه جانبه ایروان، باکو و مسکو به آتش بس منجر شد، انتقاد ها و تظاهرات علیه نخست وزیر ارمنستان بیشتر شده است.

ارمنستان در این جنگ بعد از پیشروی نیرو های آذربایجان، مجبور شد هفت منطقه اشغالی این کشور را در منطقه قره باغ کوهستانی تخلیه نموده و به مرز های بین المللی عقب نشینی کند. مخالفان پاشینیان او را به خیانت و کشتار نیرو های ارمنی در جنگ متهم نموده و خواهان برکناری او از قدرت هستند.

سه شنبه بار دیگر هزاران معترض ارمنستانی با حضور در خیابان های پایتخت، خواهان کناره گیری پاشینیان به دلیل نقش وی در تحولات منطقه قره باغ کوهستانی شدند.

علیرغم فشار های چند ماهه، پاشینیان در مقابل درخواست ها برای کناره گیری مقاومت نموده و از توافق با جمهوری آذربایجان بر سر منطقه قره باغ کوهستانی به عنوان حرکتی دردناک، اما ضروری دفاع نموده است.

پاشینیان: قصد ترک ارمنستان را ندارم

نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان روز پنجشنبه در جمع هوادارانش گفت، قصد ندارد خاک این کشور را ترک کند.

پاشینیان با حضور در تجمع هوادارانش گفت: امیدوارم به این ایجاد وحشت به وسیله اطلاعات عادت نموده باشید. آن ها به شایعه پراکنی ادامه می دهند و ادعا می نمایند ما یک هواپیما آماده نموده ایم تا فرار کنیم. ما اینجا هستیم و صرف نظر از اینکه چه اتفاقی رخ دهد، مهین خود را ترک نمی کنیم. خانواده من اینجا هستند.

پاشینیان به یکی از خبرنگاران حاضر در این تجمع گفت، اوضاع ارمنستان قابل کنترل است و عدم افزایش تنش و درگیری در این کشور را خواهان شده و تأکید کرد ارتش تابع مردم و نخست وزیر است.

واکنش ترکیه و روسیبه

دولت ترکیه در واکنش به تنش ها بین ستادکل نیروهای مسلح ارمنستان با نخست وزیر این کشور، کوشش برای کودتا در این کشور را محکوم کرد.

سخنگوی دولت روسیه خاطرنشان کرد، این کشور با نگرانی در حال پایش تحولات ارمنستان است اما آن را جزء مسائل داخلی این کشور می داند.

پسکوف در نشستی خبری گفت: با نگرانی تحولات در ارمنستان را نظاره گر هستیم. متعقدیم که این مسئله اختصاصاً جزء مسائل داخلی ارمنستان محسوب می شوند و ما [ارمنستان را کشوری] بسیار مهم و متحد نزدیک خود در قفقاز می دانیم.

سخنگوی کاخ کرملین اضافه نمود: قاطعاً تمام طرف ها را به خویشتن داری دعوت می کنیم. باور داریم که اوضاع نباید از چارچوب قانون اساسی خارج گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 9 اسفند 1399 بروزرسانی: 9 اسفند 1399 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 1115

به "کوشش برای کودتا در ارمنستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوشش برای کودتا در ارمنستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید