تبدیل شرایط معلمان حق التدریس و نهضتی ها کلید خورد

به گزارش جام پارسی، وزیر آموزش و پرورش گفت: عملیات مربوط به تبدیل شرایط کلیه مشمولان یعنی آموزشیاران نضهت سوادآموزی، معلمان حق التدریس و مربیان پیش دبستانی از همین هفته شروع خواهد شد.

تبدیل شرایط معلمان حق التدریس و نهضتی ها کلید خورد

به گزارش گروه اجتماعی جام پارسی، محسن حاجی میرزایی درباره آخرین شرایط اجرای قانون استخدام معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی اظهار کرد: آیین نامه تبدیل شرایط معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی شهریور ماه به تصویب هیئت وزیران رسیده بود و شیوه نامه آن نیز نهایی و اخیرا به کلیه استان ها ابلاغ شد.

وی اضافه نمود: عملیات مربوط به تبدیل شرایط کلیه مشمولان یعنی آموزشیاران نضهت سوادآموزی، معلمان حق التدریس و مربیان پیش دبستانی از همین هفته شروع خواهد شد.

وزیر آموزش و پرورش افزود: آن دسته از همکارانی که از سال 79 تا 91 به عنوان مربی پیش دبستانی، معلم حق التدریس یا آموزشیار نهضت سوادآموزی به اشکال مختلفی با آموزش و پرورش همکاری نموده اند طبق شیوه نامه که شامل برگزاری آزمون و شرکت در دوره آموزشی یک ساله است و با توجه به میزان سهمیه ای که سازمان امور استخدامی اختصاص خواهد داد، در آموزش و پرورش استخدام می شوند.

آیین نامه اجرایی استخدام معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در روز هفدهم شهریورماه جاری در هیئت وزیران به تصویب رسید و طبق آن استخدام افراد مذکور در سقف ظرفیت تخصیص سالیانه استخدام از سوی سازمان امور اداری و استخدامی کشور و با شرط بکارگیری در مناطق کمتر توسعه یافته و بر اساس احتیاج مناطق آموزش و پرورش استان مبتنی بر رشته و دوره تحصیلی، جنسیت و با توجه به سنوات خدمت و پس از برگزاری آزمون و طی دوره آموزش در دانشگاه فرهنگیان صورت می گیرد.

آنطور که علی الهیار ترکمن، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش شنبه هفته جاری به ایسنا گفته است: در این آیین نامه چهار گروه هدف داریم؛ معلمان حق التدریس قبل از سال 91، مربیان پیش دبستانی، آموزشیاران نهضت سوادآموزی و آموزش دهندگان مستمری که با نهضت سواد آموزی همکاری داشته اند. برای دو گروه نهضتی ها، آزمونی برگزار می گردد که شرط قانون است. آنها بعد از قبولی در آزمون برای طی یک دوره آموزش مهارتی وارد دانشگاه فرهنگیان شده و سپس بکارگیری می شوند.

به گفته وی، حق التدریس ها و مربیان پیش دبستانی واجد شرایط نیز بر اساس احتیاج، جنس، رشته و مقطع تحصیلی انتخاب و باید در دوره آموزشی یک ساله دانشگاه فرهنگیان شرکت نمایند.

طبق شیوه نامه ابلاغی مربیان پیش دبستانی که از سال 79 تا قبل از سال 91 با یکی از مراکز پیش دبستانی دولتی در کلاس های پیش دبستانی زمینه مدارس دولتی همکاری داشتند و برابر اسناد و مدارک ثبت و احراز شده از محل اعتبارات دولتی حق الزحمه دریافت نموده اند، حق التدریسان غیرمستمر از سال 79 تا قبل از سال 91 در مدارس دولتی به عنوان نیروی حق التدریس آزاد با وزارت آموزش و پرورش همکاری داشته اند و دارای شناسه حق التدریس صادره از سوی آموزش و پرورش بوده اند و حق الزحمه خود را از محل اعتبارات دولتی دریافت نموده اند، آموزشیاران نهضت سوادآموزی که با رعایت ضوابط و مقررات آموزشی و اداری با مجوز گزینش گواهی آموزش تدریس بدو خدمت و شناسه تدریس در نهضت سواد آموزی از سال 79 تا قبل از سال 92 با نهضت سواد آموزی همکاری داشته و حق الزحمه خود را از محل اعتبارات دولتی دریافت نموده و همکاری آنها هم اکنون ادامه دارد و آموزش دهنده های مستمر(دونفر و بالاتر) نهضت سواد آموزی که از سال 79 تا قبل از سال 92 حداقل 2 دوره به صورت مستقیم با نهضت سوادآموزی همکاری مستمر داشته و در هر دوره حداقل دونفر سوادآموز را تحت پوشش قرار داده اند و حق الزحمه خود را از محل اعتبارات دولتی دریافت کردند و همکاری آنها هم اکنون ادامه دارد، مشمول آیین نامه استخدام هستند.

براساس شیوه نامه استخدام مشمولان آیین نامه استخدام معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی به صورت پیمانی و با مجوز سازمان اداری و استخدامی انجام می گردد.

داشتن تابعیت ایرانی، انجام خدمت دوره ضرورت یا معافیت قانونی برای مردان، عدم اعتیاد به دخانیات، نداشتن سابقه محکومیت جزایی، دارا بودن مدرک تحصیلی دانشگاهی یا مدرک همتراز، داشتن سلامت جسمانی و روانی و اعتقاد به دین مبین اسلام یا یکی از ادیان شناخته شده در قانون اساسی و التزام به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران از شرایط عمومی استخدام اعلام شده است.

بر اساس این شیوه نامه مربیان پیش دبستانی و حق التدریسی های غیر مستمر پس از شرکت و دریافت نمره قبولی در آزمون انتها دوره آموزشی در دانشگاه در رشته های شغلی (آموزگاری، دبیری، هنرآموزی، مربی امور تربیتی مدارس، مراقبت سلامت و مشاوره تحصیلی) با رعایت شرایط احراز طرح طبقه بندی مشاغل معلمان و بر اساس احتیاج مناطق آموزش و پرورش به رشته و دوره تحصیلی، جنسیت، سنوات خدمت و در سقف ظرفیت تخصیصی اعلامی از سوی سازمان امور اداری و استخدامی و به ترتیب امتیازات فضلی تا انتها برنامه ششم توسعه در مناطق کمتر توسعه یافته استخدام می شوند.

همچنین آموزشیاران و آموزش دهندگان مستمر دو نفر و بالاتر نهضت سوادآموزی پس از شرکت و قبولی در آزمون داخلی که توسط وزارت آموزش و پرورش برگزار می گردد و در صورت دریافت نمره قبولی در آزمون انتها دوره آموزشی یکساله در رشته شغلی آموزگاری در دانشگاه و بر اساس فرم امتیاز بندی با ظرفیت استخدام سالیانه اعلامی توسط سازمان به ترتیب امتیازات فضلی تا انتها برنامه ششم توسعه در مناطق کمتر توسعه یافته استخدام می شوند.

پس از برگزاری آزمون داخلی برای معین حد نصاب، نمرات به تفکیک بخش عمومی و تخصصی محاسبه شده و حد نصاب معادل 50 درصد نمره کل زبان، 40 درصد برای مواد عمومی آزمون و 60 درصد برای مواد تخصصی آزمون معین می گردد. آزمون داخلی در طول برنامه صرفاً یک بار از سوی وزارت آموزش و پرورش برگزار می گردد و افرادی که به هر دلیلی پیروز به شرکت در آزمون نشوند یا حد نصاب معین شده را کسب ننمایند از ادامه فرآیند استخدام حذف و به همکاری آنها انتها داده می شوند.

افراد مشمول که در مهلت مقرر پرونده آنها از سوی کارگروه منطقه استان و سازمان نهضت سوادآموزی آنالیز گردد پس از اعلام سهمیه تخصصی توسط سازمان می توانند با ورود به سایت مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی وزارت آموزش و پرورش از نحوه ثبت نام زمان و مکان برگزاری آزمون داخلی آگاه شوند.

همچنین معرفی افراد به دانشگاه برای طی دوره آموزشی صرفاً به وسیله اداره کل امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش و پرورش انجام خواهد شد. آموزشیاران و آموزش دهندگان مستمر دو نفر و بالاتر نهضت سوادآموزی نیز پس از قبولی در آزمون داخلی به دوره مهارت آموزی معرفی می شوند.

برنامه آموزشی دوره مهارت آموزی شامل پودمان است که در دانشگاه فرهنگیان از زمان معرفی افراد مشمول شروع خواهد شد. در مدت دوره آموزشی به مهارت آموزان حقوق و مزایا تعلق نمی گیرد و این مدت جزو سنوات خدمت محسوب نخواهد شد. همچنین دوره های آموزشی در دانشگاه فاقد هرگونه ارزش استخدامی و علمی به عنوان دوره های تحصیلی سطوح بالاتر است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 دی 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 224

به "تبدیل شرایط معلمان حق التدریس و نهضتی ها کلید خورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبدیل شرایط معلمان حق التدریس و نهضتی ها کلید خورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید