چگونه از جوش شیرین برای زیبایی استفاده کنیم

به گزارش جام پارسی، جوش شیرین خاصیت لایه برداری ملایمی دارد که سبب حذف پوست مرده شده و منافذ پوستی را باز می نماید. ترکیب این داروی گیاهی و آبلیمو، یک ماده اعجاب انگیز برای پوست است که دارای خاصیت سفید کنندگی است. این ترکیب سبب روشن شدن و شفافیت پوست شده و همینطور جای به جای مانده از جوش های قبلی را به تدریج کم رنگ نموده و در نهایت آنها را محو می نماید.

چگونه از جوش شیرین برای زیبایی استفاده کنیم
جوش شیرین یک ماده نسبت مقرون به صرفه با قابلیت ها و خواص بسیار فراوان مثبت برای پوست است. تهیه ماسک این ماده نیز آسان است.

جوش شیرین کاربردهای مختلف و متنوعی دارد. مثلا برای بوی اشپزخانه یا از بین بردن لکه هایی که به راحتی تمیز نمی شوند و حتی در طبخ مواد غذایی و شیرینی پزی مورد استفاده قرار می گیرد اما نباید از کاربردهای این ماده در زیبایی غافل شد.

داشتن پوستی جوان، شفاف، زیبا و بدون لک بی شک آرزوی همه افراد مخصوصا خانم های جوان است که البته نباید از تاثیر بسیار عمیق این موضوع در اعتماد به نفس افراد غافل شد. در این نوشته به تاثیرات بسیار اعجاب انگیز جوش شیرین بر زیبایی پوست افراد می پردازیم چرا که جوش شیرین ماده ای بسیار مقرون به صرفه و در دسترس است. مهم تر از همه این که این ماده طبیعی و ارگانیک است.

جوش شیرین صنعتی و خوراکی در بعضی کاربردها عین هم هستند و هر دو نوع تقریبا شبیه به هم هستند، اما یک محصول نیستند.هر دو می تواند برای تمیز کردن لباس و برای تمیز کردن خانه استفاده شوند، اما یکی می تواند به پوست آسیب برساند و دیگری می تواند خورده شود.

همه میدانیم که این پودر سفید رنگ کاربردهای خانگی زیادی دارد و ماده ای است که اغلب در تمیز کردن، دستور العمل های زیبایی، مواد ضدعفونی نماینده و موارد دیگر استفاده می شود.

بی کربنات سدیم یک نمک بسیار قلیایی با کاربردهای مختلف است. دارای طعم کمی تلخ و شور است و اغلب در پخت برای فراوری گاز دی اکسید کربن استفاده می شود و می توان به تنهایی استفاده کرد و فقط باید با یک عامل اسیدی ترکیب شود.

فرق جوش شیرین خوراکی و صنعتی

بی کربنات سدیم به دو صورت صنعتی و خوراکی وجود دارد جوش شیرین خوراکی از 100٪ بی کربنات سدیم ساخته شده است اما غیر خوراکی و صنعتی از 100٪ کربنات سدیم ساخته شده است.

جوش شیرین صنعتی یا شیمیایی باید فقط در شستشو، تمیز کردن استفاده شود، و در غذا یا پخت هرگز نباید از آن استفاده شود. چون نوع صنعتی از لحاظ ترکیبات، قوی تر بوده و در پخت و پز استفاده نمی شود، . این تفاوت شیمیایی به این معنی است که نوع صنعتی نرم تر است، و آن را برای چیزهایی مانند پاک کردن لکه، مواد شوینده خانگی و پاک نماینده های عمومی استفاده می نماید.

روش تشخیص جوش شیرین خوراکی و غیر خوراکی

در هنگام خرید فقط کافی است که روی بسته بندی جوش شیرین را نگاه کنید اگر واژه Food Grade بر روی کیسه یا توضیحات آن درج شده باشد خوراکی است در غیر این صورت خوراکی نمی باشد. بعلاوه نوع خوراکی بی کربنات سدیم، محلول در آب است و در الکل حل نمی شود.

کاربردهای جوش شیرین

این ماده برای از بین بردن انواع آکنه (جوش) و جوش های سر سیاه بسیار موثر است. زیرا اغلب آکنه های موجود را خشک نموده و سبب از بین رفتن آنها می شود علاوه بر این، پزشکان اثبات نموده اند که این ماده خواص ضد باکتریایی داشته در نتیجه از آلودگی های پوستی و جوش هایی که به سبب عفونت ایجاد می شوند، جلوگیری می نماید.

بعلاوه جوش شیرین خاصیت لایه برداری ملایمی دارد که سبب حذف پوست مرده شده و منافذ پوستی را باز می نماید. ترکیب این داروی گیاهی و آبلیمو، یک ماده اعجاب انگیز برای پوست است که دارای خاصیت سفید نمایندگی است. این ترکیب سبب روشن شدن و شفافیت پوست شده و همینطور جای به جای مانده از جوش های قبلی را به تدریج کم رنگ نموده و در نهایت آنها را محو می نماید.

جوش شیرین یک ماده قابض است که سبب کوچک شدن منافذ شده و آنها را پاکیزه نگه می دارد. این ماده به این ترتیب از بروز مجدد آکنه ها جلوگیری می نماید. به علاوه می توان از جوش شیرین برای شفاف کردن پوست گردن که در بعضی از افراد به دلایل مختلف تیره می شود، استفاده کرد.

ترکیب جوش شیرین و آب پرتقال می تواند تاثیر بسیار شگرفی در براق شدن پوست داشته باشد. برای این منظور باید جوش شیرین را با آب پرتقال ترکیب کنید تا خمیری نرم بدست بیاید. سپس دست و صورتتان را با آن شست و شو دهید. چند دقیقه صبر نموده سپس این مواد را با استفاده از یک حوله از صورتتان بزدایید و چند دقیقه بعد صورت را با آب سرد شست و شو دهید.

روش تهیه چند ماسک صورت با استفاده از جوش شیرین

ماسک جوش شیرین ساده: برای تهیه این ماسک باید با استفاده از جوش شیرین و آب یک خمیر تهیه کنیم .به همین منظور باید 3 قاشق چای خوری جوش شیرین را با یک قاشق چای خوری آب ترکیب نموده و آن را هم بزنیم تا جایی که یک خمیر تهیه شود.

پیش از استفاده از این ماسک باید حتما از پاکیزه بودن پوست خود و چرب و کثیف نبودن آن اطمینان حاصل کنید. به همین منظور پیش از استفاده از ماسک صورت خود را با آب گرم و شوینده های صورت به خوبی بشویید سپس ترکیب ایجاد شده را با انگشت یا با استفاده از دستمال مرطوب روی پوست صورت بمالید. دقت کنید که خمیر ساخته شده را به نقاط حساس همانند نواحی دور چشم و دهان نمالید. بعلاوه در منطقه های که جوش ها مخصوصا جوش های سر سیاه تجمع نموده اند خمیر بیشتری را قرار دهید.

صورت خود را به مدت 5 دقیقه در حالی که خمیر را روی آن قرار داده اید به نرمی و بسیار آرام ماساژ دهید. سپس با استفاده از آب گرم پوست خود را کاملا شست و شو دهید و سعی کنید که تمام ماسک را از صورتتان بزدایید. سپس رطوبت پوستتان را با استفاده از یک حوله نرم و کاملا تمیز بگیرید و از مرطوب نماینده و تونر روی پوست خود بهره ببرید.

ماسک جوش شیرین و عسل: دستمالی را درآب گرم بخیسانید و آب آن را تا جایی که ممکن است خارج کنید به صورتی که پارچه مرطوب باشد. برای تهیه این ماسک باید نصف قاشق غذا خوری عسل را با جوش شیرین مخلوط کنید تا جایی که یک خمیر نرم بدست بیاید.

سپس آن را در گوشه ای از پارچه مرطوب بریزید و روی پوست قرار دهید. چند دقیقه بعد پوستتان را کاملا با آب گرم شست و شو دهید. این ماسک دارای خاصیت لایه برداری بسیار فوق العاده ای است. نکته مهم این که نباید از لایه بردارهایی که به صورت صنعتی ساخته می شوند، برای مدت طولانی و به صورت مداوم استفاده شود؛ به طوری که توصیه می شود بعد از مدتی که فرد از این لایه بردارها استفاده می نماید، مدتی نیز از این ماسک استفاده نمایند تا از آسیب رسیدن به پوست جلوگیری شود.

ماسک جوش شیرین و گلاب: این ماسک که از ترکیب جوش شیرین و گلاب تشکیل می شود خاصیت شفاف نمایندگی بسیار بالایی را برای پوست داشته و لطافت اعجاب انگیزی را به پوست شما می دهد. بعلاوه گلاب به علت دارا بودن انواع آنتی اکسیدان ها موجب شادابی پوست می شود.

به طور کلی ماسک جوش شیرین و گلاب به عنوان یک ترمیم نماینده بسیار قوی پوست شناخته می شود به گونه ای که ممکن است تاثیر آن از مشهورترین برند های آرایشی و بهداشتی بیشتر باشد.

آبلیمو و جوش شیرین

مواد لازم:

2 قاشق غذاخوری جوش شیرین

2 قاشق غذاخوری آب

1 قاشق چایخوری آب لیمو

مرطوب نماینده

دستورالعمل:

جوش شیرین را با کمی آب و آبلیمو مخلوط کنید، تا خمیر نرمی تهیه شود.

صورتتان را با یک تمیز نماینده بشویید.

خمیر را به صورت یک لایه نازک روی صورت خود بمالید و بگذارید 15 دقیقه بماند

سپس با آب سرد یا ولرم بشویید.

برای نتیجه بهتر، 2-3 بار در هفته از این ماسک بهره ببرید.

روغن نارگیل و جوش شیرین

مواد لازم:

ژل ششتشو دهنده صورت

1 قاشق چایخوری جوش شیرین

1 قاشق چایخوری روغن نارگیل

مرطوب نماینده

دستورالعمل:

اندازه کمی از ژل شستشو صورت را با جوش شیرین و روغن نارگیل مخلوط کنید.

صورت خود را با آب تمیز کنید و از این ترکیب بهره ببرید و صورت خود را ماساژ دهید.

بعد از چند دقیقه ماساژ، صورت تان را با آب سرد یا ولرم بشویید و خشک کنید.

با مرطوب نماینده تمام کنید.

برای نتیجه بهتر، 2-3 بار در هفته از این ماسک بهره ببرید.

ماسک خمیر دندان و جوش شیرین برای درمان آکنه

مواد لازم

1/2 قاشق چای خوری خمیر دندان استاندارد و تایید شده

1/2 قاشق چای خوری جوش شیرین

1 قاشق غذاخوری آب

دستمال نخی گرم

روش و دستورالعمل

دستمال نخی گرم ار در منطقه ها آسیب دیده یعنی جوش دار پوست خود قرار دهید تا منافذ پوست را باز کنیدبه مدت حداقل 5 دقیقه .

خمیر دندان، جوش شیرین و آب را تا زمانی که مخلوط یکدست داشته باشید ادامه دهید

سپس این مخلوط را روی ناحیه آسیب دیده اعمال کنید و آنرا به مدت یک دقیقه با استفاده از یک مسواک ماساژ دهید .

بعد از 10 دقیقه ماندن ماسک روی پوست صورتتان چهره خود را با آب سرد بشویید

برای نتیجه بهتر هر روز این کار را انجام دهید تا بعد از یک هفته اثر آن را به خوبی مشاهده کنید.

روغن زیتون و جوش شیرین به عنوان ماسک گیاهی ضد جوش صورت

مواد لازم

1 قاشق چایخوری روغن زیتون

1 قاشق چایخوری جوش شیرین

روش و دستورالعمل

ترکیب جوش شیرین و روغن زیتون را برای داشتن مخلوطی صاف به خوبی هم بزنید

این مخلوط را روی منطقه ها آسیب دیده و دارای آکنه اعمال کنید و به آرامی به حالت حرکات دایره ای ماساژ دهید داشته باشید

پس از ماساژ حدود 5 دقیقه، چهره خود را با آب تصفیه شده شستشو دهید

از این ماسک در صورت نداشتن مشکل پوستی خاصی هر روز می توانید بهره ببرید.

احتیاط: اگر اگزما دارید، روغن زیتون ممکن است پوست شما را تشدید کند پس از این ماسک استفاده نکنید.

آسپرین و جوش شیرین

مواد لازم

2 عدد قرص آسپرین خرد شده

1 قاشق چایخوری جوش شیرین

1 قاشق غذاخوری آب

مرطوب نماینده غیرکومودون ساز یا همان غیر مولد جوش که موجب تشدید جوش و اکنه نشود

روش و دستور العمل

تمام مواد را تا زمانی که یک مخلوط صاف بدست آورید خوب ترکیب کنید

به عنوان یک درمان موضعی، این مخلوط را در منطقه ها دارای آکنه اعمال کنید.

اجازه دهید تا حدود 15 دقیقه روی پوست و محل جوش بماند و سپس آن را با آب سرد شستشو دهید.

استفاده از این ماسک ضد جوش صورت 2-3 بار در هفته توصیه می شود.

ماسک ضد آکنه و جوش صورت جو و جوش شیرین

مواد لازم

1 قاشق غذا خوری جوش شیرین

2 قاشق غذا خوری بلغور جو دوسر

2 قاشق غذاخوری آب

مرطوب نماینده غیرکومودون ساز

روش و دستور العمل

مواد اولیه را کاملا با هم ترکیب کنید

این مخلوط را در منطقه ها آسیب دیده مورد نظرتان و روی پوست جوش دار خود اعمال کنید.

15 دقیقه صبر کنید تا مخلوط خشک شود و سپس با آب گرولرم شستشو دهید.

برای نتیجه بهتر می توانید 2-3 بار در هفته از این ماسک بهره ببرید.

ماسک جوش شیرین و شیر برای درمان جوش صورت

مواد لازم

1 قاشق غذا خوری جوش شیرین

1/4 فنجان شیر

روش و دستور العمل

مواد اولیه را تا زمانی که ترکیبی یکدست داشته باشید کامل مخلوط کنید.

این مخلوط را روی قسمت مورد نظر چهره خود قرار دهید و به آرامی با حرکات دایره ای ماساژ دهید.

اجازه دهید ماسک ضداکنه حدود 5 دقیقه روی پوست صورتتان باقی بماند و سپس با آب ولرم بشویید.

برای نتیجه بهتر می توانید 2-3 بار در هفته از این ماسک بهره ببرید.

با جوش شیرین حمام لطیف بگیرید

4قاشق غذاخوری جوش شیرین + 5 قاشق غذاخوری عسل + 2 لیوان شیر + 15 قاشق غذاخوری نمک + 3 قاشق غذاخوری روغن بچه

در یک ظرف بزرگ جوش شیرین ، عسل ، شیر و نمک را مخلوط کنید ، مخلوط را در وان آب گرم بریزید و سپس روغن بچه را اضافه کنید ، برای مخلوط کردن مواد در آب از دست هایتان بهره ببرید سپس قدم در این حمام تسکین دهنده و آرام بخش بگذارید ، این حمام برای نرمی پوست بسیار مفید است.

سفید کردن دندان ها با جوش شیرین

میتوانید با جوش شیرین خمیردندان خانگی بسازید ، ابتدا 3 قاشق چایخوری جوش شیرین را با 1 قاشق چایخوری نمک مخلوط کنید سپس به آن 3 قاشق چایخوری گلیسیرین اضافه کنید و برای خوشبو شدن نیز 10 قطره از اسانس مورد علاقه تان به آن بیفزایید سپس به اندازه کافی آب به آن اضافه کنید تا شکل خمیر پیدا کند.

شما میتوانید این خمیر دندان را در بطری ای کوچک نگهداری کنید ، از آن جا که جوش شیرین یک سفید نماینده دندان طبیعی است پس حسابی دندان ها را سفید می نماید و از پوسیدگی آن ها نیز جلوگیری می نماید ، اگر هم فرصت کافی برای تهیه خمیر سفید نماینده ندارید میتوانید برای سفید تر دندان هایتان مسواک تر خود را درون جوش شیرین فرو برید سپس با آن دندان های تان را مسواک بزنید.

پاک کردن لکه ناخن ها با جوش شیرین

پس از اینکه لاک ناخن به مدت زیادی روی ناخن ها می ماند باعث می شود ناخن ها زرد به نظر برسند. با استفاده از مالش مخلوط جوش شیرین و پراکسید (اکسیدان) روی ناخن هایتان از شر این لکه های زرد خلاص شوید.

توجه : پیش از مصرف هرگونه ماسک بر روی صورت و نواحی حساس بدن، با مالیدن اندازهی کمی از آن بر روی پوست دست خود به مدت حداقل 20 دقیقه، از نداشتن حساسیت نسبت به آن اطمینان حاصل نمایید.

منبع: سایت دکتردکتر

سایت نمناک

سایت شبره

سایت حرف تازه

منبع: راسخون
انتشار: 28 آبان 1400 بروزرسانی: 28 آبان 1400 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 1522

به "چگونه از جوش شیرین برای زیبایی استفاده کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه از جوش شیرین برای زیبایی استفاده کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید