قیمت ساخت ویلا: پیش بینی برداشت 16 هزار تن گردو از باغات کهگیلویه و بویراحمد

به گزارش جام پارسی، خبرنگاران/کهگیلویه و بویراحمد مدیر باغبانی جهاد کشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: پیش بینی می گردد سال جاری حدود 16 هزار تومان گردو از سطح باغات این استان برداشت گردد.

قیمت ساخت ویلا: پیش بینی برداشت 16 هزار تن گردو از باغات کهگیلویه و بویراحمد

جهت دریافت خدمات قیمت ساخت ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

اکبر محمدی در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران اضافه نمود: سطح زیر کشت گردو در استان هشت هزار و 550 هکتار است.

وی اظهارکرد: طبق آخرین آمار 15 هزار و 632 تن سالانه در استان کهگیلویه و بویراحمد برداشت می گردد.

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه از هر هکتار گردو دو هزار و 368 کیلوگرم گردو فراوری گردد، گفت: ارقام موجود گردو در استان کهگیلویه و بویراحمد شامل محلی، ژنوتیپ های برتر محلی، چندلر و قرنور هستند.

محمدی توضیح داد: بیشترین گردوی فراوری شده در استان کهگیلویه و بویر احمد مربوط به شهرستان های بویراحمد، چرام، دنا، مارگون و کهگیلویه است.

وی با بیان اینکه بازار مصرفی که دودی فراوری شده که استان کهگیلویه و بویراحمد داخل استان و استان های همجوار است، ادامه داد: برداشت گردو در این استان از اواسط شهریورماه آغاز و تا سرانجام مهر ماه ادامه دارد.

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد اسم کرد: با توجه به اینکه اغلب باغات استان کهگیلویه و بویراحمد ارقام بذری محلی هستند و در برخی سال ها دچار سرمازدگی می شوند میانگین فراوری قابل قبول نیست به همین منظور در سال های اخیر در راستای تغییر با ارقام تازه پرمحصول به وسیله سرشاخه کاری گام های خوبی برداشته شده و امیدواریم با شناسایی ژنوتیپ های برتر استان و سایر ارقام خارجی و داخلی سازگار این نقیصه ها را رفع کنیم.

محمدی اعلام کرد: با وجود کیفیت مطلوب گردوی فراوریی استان کهگیلویه و بویراحمد، مهمترین مشکل باغات گردوی استان بذری بودن اغلب باغات استان و یکدست بودن محصول فراوریی برای سورتینگ و بسته بندی، سرمازدگی در برخی سال ها و کاهش محصول و در سال های اخیر مشکل و باغات خشکسالی و کمبود آب بوده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 مهر 1400 بروزرسانی: 5 مهر 1400 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 1464

به "قیمت ساخت ویلا: پیش بینی برداشت 16 هزار تن گردو از باغات کهگیلویه و بویراحمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت ساخت ویلا: پیش بینی برداشت 16 هزار تن گردو از باغات کهگیلویه و بویراحمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید