وزیر راه و شهرسازی: قطار مسافربری قم ، کاشان راه اندازی می گردد

به گزارش جام پارسی، تهران (پانا) - وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اهمیت شهر قم به لحاظ متصل بودن به چندین استان کشور گفت راه اندازی مسافری بین قم - کاشان امری ممکن است.

وزیر راه و شهرسازی: قطار مسافربری قم ، کاشان راه اندازی می گردد

به گزارش ایرنا، رستم قاسمی پنج شنبه شب در جلسه شورای اداری قم که با حضور رئیس جمهور در سالن اجتماعات مدرسه علمیه امام کاظم (ع) برگزار گردید، گفت: موضوع راه اندازی قطار مسافربری بین قم - کاشان که مطرح شد، انجام آن امکان دارد.

وی در ادامه طرح قطار سریع السیر تهران - قم - اصفهان را نیز مورد توجه قرار داد و گفت: قرارداد این طرح که کار جدیدی در کشور محسوب می گردد با سرمایه گذار خارجی به مبلغ چهارمیلیون یوان نهایی شده است.

وی بعلاوه با اشاره به طرح آزاد راه قم - بروجرد گفت: قرارداد این طرح که کنار گذر قم به شمار می آید، با سرمایه گذار بسته شده و عملیات اجرایی آن نیز آغاز شده است.

قاسمی توضیح داد: در سهم مشارکت مشکل هایی است، که قرار شد در تهران جلسه ای برگزار گردد،مقداری سهم مشارکت راه و شهرسازی بیشتر گردد، الان 30 به 70 هستیم و طرف قرارداد تقاضای 50 به 50 نموده است، کار به خوبی پیش می رود.

وی اضافه نمود: مرحله نخست این آزاد راه از قم آغاز شده و تا راهجرد که مرز بین اراک و قم است، ادامه پیدا می نماید، بخش دوم این طرح نیز تا بروجرد می باشد که قرارداد آن با سرمایه گذار منعقد شده و عملیات اجرایی نیز آغاز شده است.

قاسمی گفت: ما برنامه ریزی کردیم و تا خاتمه دولت نیز آزاد راه بندر امام (ره) تا رشت که بخش زیادی از آن کار شده قطعا تمام خواهد شد.

وی بعلاوه با اشاره به طرح فرودگاه قم یادآور شد: در خصوص فرودگاه یک کارگروهی را مشخص کردیم که ظرف مدت سه ماه از نظر فنی و مالی در خصوص این طرح تصمیم گیری گردد و به فعالیتش در این استان ادامه بدهد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به موضوع مسکن بیان داشت: بر اساس پیش بینی های جمعیتی 63 هزار متقاضی مسکن در قم وجود دارد، برنامه ریزی کردیم و باید در گام نخست 2 میلیون واحد را آغاز کنیم، که به سقف چهار میلیون برسیم.

قاسمی گفت: در قم برنامه ریزی ما این بود عملیات اجرایی 50 درصد متقاضیان را آغاز کنیم، خوشبختانه امروز 41 هزار و 500 واحد را عملا آغاز کردیم که مرحله زیرسازی بخشی از این واحدها اجرا شده است.

وی ادامه داد: تا به امروز حدود 89 هزار تَن در طرح نهضت ملی مسکن ثبت نام کردند که به 100 هزار تَن نیز خواهد رسید.

وی گفت: در حال حاضر یکهزار هکتار زمین در قم وجود دارد، که زمان قرارداد آن سپری شده و همه موسسه هایی که این زمین ها را در اختیار دارند به 200 هکتار بیشتر احتیاج ندارند، زمین هایی که 10 سال ساخته نشده اند را ما مجاز هستیم، مطابق ماده 12 قانون جهش فراوری از این موسسه ها پس بگیریم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 30 بهمن 1400 بروزرسانی: 30 بهمن 1400 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 1623

به "وزیر راه و شهرسازی: قطار مسافربری قم ، کاشان راه اندازی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر راه و شهرسازی: قطار مسافربری قم ، کاشان راه اندازی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید