مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: نباید از بایدن انتظار معجزه داشت

به گزارش جام پارسی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یک یادداشت برای نشریه فرانسوی گراند کانتیننت نوشت، اتحادیه اروپا باید راهی برای بازگشت آمریکا به برجام پیدا کند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: نباید از بایدن انتظار معجزه داشت

با ما سفر کنید و با تور اروپا تابستانی از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری فارس، جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با نگارش یادداشت 9 صفحه ای درباره مسائل مختلف بین المللی شامل برجام، مواضع دولت جو بایدن، روسیه، چین، ترکیه و لیبی اظهارنظر کرد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای نشریه فرانسوی گراند کانتیننت یک یادداشت 9 صفحه ای نوشته و در آن درباره درباره تاثیرات همه گیری ویروس کرونا بر مسائل و تحولات بین المللی اظهارنظر نموده است.

شبکه EURACTIV که مقر اصلی آن در بروکسل است، گزارشی درباره یادداشت مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای نشریه فرانسوی گراند کانتیننت منتشر کرد.

جوزپ بورل در بخشی از این یادداشت که با عنوان رصدخانه ژئوپلیتیکی کووید-19 منتشر شده، درباره توافق هسته ای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) اظهارنظر کرد.

او در این مطلب بیان کرد که ما باید راهی را برای باز گشت آمریکا به توافق هسته ای پیدا کنیم و همچنین راهی برای ایران که به طور کامل از این توافق پیروی کند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیش از این هم در این باره گفته بود: این توافق (برجام) به عنوان نقطه عطف یک دیپلماسی پیروز ارزیابی می گردد و ما به آن به عنوان بزرگترین پیروزیت در ظرفیت دیپلماتیک مان افتخار می کنیم.

بورل نوشت: برای اتحادیه اروپا و سیاست خارجی اش، تاثیر بحران کووید-19 وابستگی بسیاری به تصمیمات ما در ماه های آینده دارد.

وزیر خارجه اسبق اسپانیا و مسئول کنونی سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این یادداشت تاکید نمود، یک اروپای مستقل تر، متحدی بهتر برای ایالات متحده خواهد بود.

به گفته او، همه گیری ویروس کرونا، اولین بحران دنیای از شروع قرن بیستم میلادی است که در آن آمریکا تا به امروز نقش رهبری برای برطرف آن را برعهده نگرفته است.

از نظر بورل، با توجه به عدم نقش آفرینی گروه 7 و گروه 20، فلج شدگی و ناکارآمدی شورای امنیت سازمان ملل و بسیاری دیگر از نهادهای بین المللی از قبیل سازمان تجارت دنیای یا سازمان بهداشت دنیای، بحران چندجانبه گرایی در دنیا ادامه دارد و کشورها در بعضی حوزه ها در حال تقابل با یکدیگر هستند.

کرونا در دنیا

این مقام ارشد اروپایی معتقد است پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باعث افزایش امیدها به تقویت چندجانبه گرایی است اما اتحادیه اروپا نباید انتظار داشته باشد که معجزه هایی رخ خواهد داد.

وی با تاکید بر اینکه حتی با وجود حضور بایدن در کاخ سفید هم نباید انتظار توافق آمریکا و اتحادیه اروپا درباره همه موضوعات را داشت، ادامه داد: اروپا باید هر وقت لازم است به تنهایی وارد عمل گردد اما هر وقت ممکن بود، با همکاری با دیگران اقدام کند.

بورل اضافه نمود: اتلاف وقت خواهد بود اگر درباره مفاهیم انتزاعی از قبیل اینکه آیا ما باید یک رویکرد مبتنی بر استقلال اروپایی اتخاذ کنیم یا رویکرد مبتنی بر مشارکت فراآتلانتیکی. این دو، دو روی یک سکه هستند: یک اروپای از منظر استراتژیک مطلع تر و مستقل تر، برای ایالات متحده متحدی بهتر است.

وی در بخش مربوط به روابط اتحادیه اروپا با آمریکا پیشنهاد داد، این اتحادیه به جای ارائه درخواست ها از واشنگتن به این کشور پیشنهاداتی ارائه دهد.

از جمله پیشنهادهای مدنظر بورل به آمریکا، کوشش اتحادیه اروپا برای یافتن راهی به منظور هموار کردن جهت دولت بایدن به منظور بازگشت به برجام و اطمینان از پایبندی کامل ایران به این توافق است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین بیان کرد، این اتحادیه باید به تقویت توانمندی های دفاعی خود و افزایش قابلیت های عملیاتی تعاملات خود به ویژه در زمینه مسائل مربوط به مناطق مجاور خود ادامه دهد.

بورل معتقد است، اتحادیه اروپا از منظر امنیتی باید کل مناطق غرب بالکان را زیر چتر ساختار های یوروآتلانتیک درآورد، از حاکمیت اوکراین و لزوم انجام اصلاحات در این کشور حمایت کند، یک رویکرد قدرتمندانه و منسجم در قبال روسیه اتخاذ و از تداوم جدایی ترکیه از اتحادیه اروپا ممانعت کند.

او البته افزایش قدرت گیری و ظهور رژیم های اقتدارگرا در دنیا و به طور خاص در روسیه، چین و ترکیه را یکی از تهدیدات مهم اتحادیه اروپا خواند.

از نظر مسئول سیاست خارجی اتحادهی اروپا، روسیه، چین و ترکیه دارای این خصوصیات مشترکی هستند: آنها در تقابل با دنیا خارج، حامی حاکمیت و استقلال هستند و در درون مرزهای خودشان، اقتدارگرا هستند. آنها خواهان به رسمیت شناختن حوزه مناطق نفوذشان هستند و مصمم به حفاظت از این مناطق در برابر هرگونه آنالیز و تحقیقات هستند. در آخر اینکه، آنها خواهان تغییر قواعد بازی در عرصه دنیای هستند.

بورل در این یادداشت درباره خطرات ناشی از اقدامات روسیه و ترکیه در منازعاتی از قبیل منطقه قره باغ کوهستانی، لیبی یا سوریه و نادیده دریافت مواضع اتحادیه اروپا و آمریکا تحت عنوان فرایند انزوای جامعه غرب هشدار داد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در توصیف نگرانی خود در مورد انزوای کشورهای غربی در مسائل بین المللی، از اصطلاح آستانه سازی استفاده کرد. اشاره بورل به مذاکرات آستانه درباره بحران سوریه است که ایران، روسیه و ترکیه در آن حضور دارند.

وزیر خارجه پیشین اسپانیا در بخش دیگری از یادداشت خود برای این نشریه فرانسوی، بار دیگر در انتقاد از مواضع روسیه و ترکیه در قبال تحولات بین المللی این بار به بحران لیبی اشاره نمود.

او با ذکر این هشدار که طبیعت از خلاء بیزار است، درباره صف بندی های موجود در بحران لیبی گفت: ما اکنون با این خطر روبرو هستیم که استقرار پایگاه های نظامی روسیه و ترکیه را در لیبی و در فاصله چند کیلومتری از سواحل مان ببینیم.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در نوشته خود به سراغ چین هم رفته و این کشور را با این القاب توصیف نموده است: شریک، حریف و رقیب سیستمیک.

این مقام ارشد اتحادیه اروپا البته تاکید نمود که هیچ یک از کشورهای اروپایی به تنهایی قادر به دفاع از منافع و ارزش هایش در برابر کشوری به بزرگی و اندازه چین نیست.

از نظر بورل، قدرت گیری چین و رقابتش با آمریکا، همچنان عاملی موثر در شکل گیری چشم انداز تحولات عرصه دنیای خواهد بود.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیشنهاد داد، این اتحادیه جهتی مجزا از موضع آمریکا در قبال چین اتخاذ کند و یک دستور کار مثبت را در روابط با چین در مسائلی از قبیل مقابله با تغییرات اقلیمی در پیش گیرد.

وی همچنین خواهان بازگشت کشورهای دنیا به چند جانبه گرایی دوره پس از جنگ دنیای دوم شد و بلافاصله اذعان کرد که باید در بسیاری از نهادهای بین المللی موجود اصلاحات صورت گیرد.

بورل با بهره گیری از شعار انتخاباتی سال 2016 دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا (بار دیگر آمریکا را با عظمت کنید)، خطاب به کشورهای دنیا نوشت: اکنون زمان مناسبی است که بار دیگر چندجانبه گرایی را با عظمت کنید.

او در یادداشت خود بر لزوم همکاری نزدیک تر و بیشتر اتحادیه اروپا با کشورهای ژاپن، کره جنوبی، کانادا، مکزیک یا استرالیا درباره مسائلی از قبیل هنگ کنگ، سودان یا بلاروس شد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا موضع اتحادیه درباره ادامه ضدیت کشورهای عضو این اتحادیه با الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس هم را تکرار کرد اما هشدار داد که هیچ کس علاقه و منفعتی ندارد که بلاروس تبدیل به یک اوکراین دیگر گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 28 دی 1399 بروزرسانی: 28 دی 1399 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 1030

به "مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: نباید از بایدن انتظار معجزه داشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: نباید از بایدن انتظار معجزه داشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید