قطار کُند انتصابات دولت در فرمانداری ها ، هنوز 50 درصد فرمانداران دولت روحانی بر مسند کارند

به گزارش جام پارسی، از شواهد و قرائن نشان دهنده این است که فرایند تغییر و تحولات در بدنه دولت، آنچنان از سرعت کافی و وافی برخوردار نیست.

قطار کُند انتصابات دولت در فرمانداری ها ، هنوز 50 درصد فرمانداران دولت روحانی بر مسند کارند

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرنگاران، 6 ماه است که از روی کار آمدن دولت سیزدهم گذشته و فرایند تغییر و تحولات در دستگاه های مرتبط با دولت شروع شده است. با این حال اما شواهد و قرائن نشان دهنده این است که فرایند تغییر و تحولات در بدنه دولت، آنچنان از سرعت کافی و وافی برخوردار نیست و همچنان افرادی از دولت گذشته، در مناصب مدیریتی حضور دارند.

یکی از مهم ترین بخش های وابسته به مجموعه دولت فرمانداری ها هستند که براساس آخرین آمار و اطلاعات، قطار تغییر و تحولات در سکانداران آن ها به کندی جلو می رود. بعضی اخبار و شنیده ها از سراسر کشور حاکی از آن است که از 428 فرمانداری کشور، صرفا 196 فرماندار تغییر نموده اند.

درواقع در این مدت کمتر از 50 درصد فرمانداری ها دستخوش تغییرات مدیریتی شده اند. آنالیز ها نشان می دهد که از این تعداد، حدود 50 فرماندار تازه، هیچ گونه سابقه اجرایی در کارنامه خود ندارند.

حضور بعضی چهره های وابسته دولت قبل در استانداری ها و فرمانداری ها

از دیگر نکات قابل توجه در انتصاب فرمانداران در دولت سیزدهم، ابقای بعضی از چهره های وابسته دولت های یازدهم و دوازدهم و نزدیک به جریان اعتدال و اصلاحات است. موضوعی که مورد نقد بسیاری از فعالان سیاسی و حتی نمایندگان مجلس قرار گرفته است.

به عنوان مثال، محمدرضا عسگریان درحالی با حکم استاندار اصفهان به سمت سرپرست فرمانداری شهرستان گلپایگان منصوب شده است که فرمانداری شهرستان سمیرم در دولت اعتدال، از جمله سوابق وی محسوب می گردد.

علی خردمند از چهره های اصلاح طلب و بخشدار شهرستان چرام در دولت حسن روحانی نیز با حکمی از سوی استاندار کهکیلویه و بویراحمد، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری شهرستان چرام منصوب شده است.

در این بین شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی استان چهارمحال و بختیاری هم در بیانیه ضمن انتقاد به بعضی انتصابات در تازه در ادارات استان چهارمحال و بختیاری تاکید نمود:هرگونه انتصاب شتابزده و سیاسی، جناحی، سفارشی و خارج از چارچوب یاد شده مورد سوال، مواخذه و شائبه اذهان عمومی قرار خواهد گرفت و به منزله اخلال در امورات دولت خدمتگزار سیزدهم محسوب خواهد شد.

محمدصادق معتمدیان استاندار آذربایجان غربی، مدرسی خیابانی استاندار سیستان و بلوچستان و زیدی وند استاندار کرمان از جمله چهره هایی محسوب می شوند که در دولت گذشته مسئولیت اجرایی داشته اند و در دولت فعلی نیز مناصب مدیریتی را اشغال نموده اند.

اهمیت جایگاه فرمانداری ها در دولت

فرمانداری ها یکی از مهم ترین بخش های وابسته به دولت هستند که وظایف متعددی را در هر شهرستان بر عهده دارند. فرمانداران به عنوان عالی ترین نماینده دولت، مسئولیت اجرای سیاست های عمومی کشور در ارتباط با وزارتخانه ها، موسسات، شرکت های دولتی و سایر دستگاه هایی که به نحوی از بودجه عمومی دولت استفاده می نمایند را بر عهده دارند.

بعلاوه نیروهای انتظامی در چارچوب وظایفی که در ارتباط با امنیت منطقه بر عهده دارد، تحت نظارت فرماندار عمل می نماید. برابر تبصره 2 ماده 1 مصوبه یاد شده، استاندار به عنوان نماینده عالی دولت در برابر رئیس جمهور و هیات وزیران مسئول است و باید به عنوان نماینده وزیر کشور مسئولیت اجرای وظایف و اختیارات آن وزارت را در استان بر عهده بگیرد.

فراهم آوردن زمینه های عدالت اجتماعی و فقر زدایی، نظارت بر امور ایثارگران و خانواده های شهدا، راهنمایی و هماهنگی اقدامات مربوط به پیشگیری از منکرات و مفاسد اجتماعی، نظارت بر حسن اجرای امور مربوط به ثبت احوال، برقراری و حفظ نظم و امنیت در شهرستان و نظارت بر امر تأمین خوار و بار و مایحتاج عمومی، تنها بخشی از وظایف مهم فرمانداری ها در سراسر کشور محسوب می شوند.

باتوجه به اهمیت جایگاه فرمانداری در شهرستان ها و نقش غیرقابل انکاری که در حوزه های مختلف سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و مالی دارند، انتظار می رود که فرایند انتصاب فرماندارن تازه، باتجربه و همسو با اهداف دولت سیزدهم، سرعت بیشتری به خود بگیرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 فروردین 1401 بروزرسانی: 30 فروردین 1401 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 1676

به "قطار کُند انتصابات دولت در فرمانداری ها ، هنوز 50 درصد فرمانداران دولت روحانی بر مسند کارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قطار کُند انتصابات دولت در فرمانداری ها ، هنوز 50 درصد فرمانداران دولت روحانی بر مسند کارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید