علائم اولیه سرطان سینه

به گزارش جام پارسی، بیشتر توده ها سرطانی نیستند. و توده های سینه تنها علائم احتمالی سرطان سینه نیستند، بنابراین مقاله زیر را مطالعه کنید تا اطلاعاتی در رابطه با علائم اولیه سرطان سینه به دست آورید. تشخیص اولیه این بیماری به

علائم اولیه سرطان سینه

سهیلا حاجی زاده

منبع: راسخون

بیشتر توده ها سرطانی نیستند. و توده های سینه تنها علائم احتمالی سرطان سینه نیستند، بنابراین مقاله زیر را مطالعه کنید تا اطلاعاتی در رابطه با علائم اولیه سرطان سینه به دست آورید. تشخیص اولیه این بیماری به حذف سرطان یاری نموده و می تواند منجر به ارائه زندگی عادی و سالم بیمار گردد.

سرطان سینه رایج ترین نوع سرطان در زنان بوده که در نتیجه رشد کنترل نشده سلول هایی که در بافت های سینه قرار دارند، رخ می دهد. بر اساس مطالعات دانشمندان، از هر هشت زن یک زن را در آمریکا مبتلا به این بیماری هستند و دومین علل اصلی مرگ ناشی از سرطان در زنان آمریکایی به تعداد می رود. سازمان های متعدد بهداشت تعدادی برنامه ها را به منظور افزایش سطح آگاهی مردم در رابطه با علائم اولیه سرطان سینه و نحوه درمان آن اجراء نموده اند. تشخیص زودرس این بیماری می تواند به نجات جان میلیون ها نفر در سراسر جهان یاری کند.

علائم اولیه و علائم سرطان سینه

تورم و احساس گرما در سینه

ایجاد رطوبت در اطراف نوک سینه

سفت شدن سینه

ایجاد خارش در قسمت نوک سینه ها

ایجاد توده ای ضخیم و سفت در نزدیکی سینه و یا در ناحیه پایین آن

توده سینه زمخت

تغییر قابل توجه در مقدار یا شکل سینه

ضخیم شدن و یا چروک شدن پوست سینه

درد نوی که در نوک سینه توسعه می یابد.

ایجاد ترشحات نوک سینه و به خصوص ترشحات خونین.

قرمز شدن و ایجاد التهاب سینه

حالت رگ دار بودن پوست سینه همچون پوست پرتقال

کاهش ناتعیین وزن سینه

زخم در سینه که یکی از علائم خطرناک سرطان سینه می باشد.

توده یافت شده در ناحیه بالای ترقوه که نشان می دهد که سرطان به درون گره های لنفاوی هم پیشرفته است.

اگرچه سرطان سینه در زنان کاملا امری شایع می باشد، اما مردان هم ممکن است به این نوع سرطان مبتلا شوند. در صورتی که مردان هر نوع توده ای را در سینه خود مشاهده کردند و یا ترشحاتی را در قسمت نوک سینه و یا ظاهر تغییر یافته خود سینه و یا نوک آن را مشاهده کردند، بهتر است بلافاصله به پزشک مراجعه نمایند. سرطان سینه حدود 1 درصد از همه مرگ و میر مربوط به سرطان را در مردان به خود اختصاص داده است.

انواع سرطان سینه

انواع مختلفی از سرطان سینه مانند کارسینوم مجرا که شایع ترین نوع سرطان سینه می باشد، کارسینوم لوبولار، سرطان گیرنده مثبت استروژن یا سرطان سینه HER2 - مثبت، سرطان سینه تهاجمی یا نفوذ پذیر و غیره وجود دارد. انواع غیر معمول این سرطان شامل سرطان التهابی سینه و بیماری پاکت نوک سینه می باشد. برای مثال، سرطان التهاب سینه نسبتا نادر بوده و ممکن است نشان دهنده علائم زیر باشد:

قرمزی و تورم و التهاب در سینه

خارش دائمی در ناحیه پوست سینه

گرم و سفت شدن سینه

افزایش ناگهانی در مقدار سینه

تغییر شکل نوک سینه ها

تورم گره های لنفاوی زیر بازو و یا بالای ترقوه

تعیین شده که سرطان التهاب سینه معمولا در زنان جوان تر بروز می نماید و این نوع از سرطان حدود 1 - 5 درصد از همه موارد سرطان سینه در آمریکا را به خود اختصاص داده است.

اهمیت انجام آزمایشات منظم

مطالعات نشان داده که عوامل ژنتیکی و هورمونی از جمله عوامل اولیه خطرساز بروز سرطان سینه می باشد. حتی اگر هیچ گونه دردی را در ناحیه سینه خود احساس نمی کنید، باز هم بهتر است جهت جلوگیری از بروز احتمالی این بیماری در آینده آزمایشات مربوط به این بیماری را انجام دهید، چون این احتمال وجود دارد که شخصی به سرطان مبتلا شده باشد، اما به دلیل عدم وجود هیچ گونه درد در مراحل اولیه بیماری، از وجود بیماری خود اطلاع نداشته باشد. ماموگرافی، سی تی اسکن و بیوپسی از جمله روش هایی بوده که به تشخیص سرطان سینه یاری می نماید. خود آزمایی سینه ها برترین روش برای یافتن تغییرات در سینه می باشد. برای افرادی که قبلا به سرطان سینه مبتلا شده اند، نظارت دائمی و منظم و گزارش بروز علائم و تغییرات نو بسیار ضروری می باشد، چون احتمال عود مجدد سرطان سینه وجود دارد. سرطان سینه شایع ترین دلیل مرگ و میر در زنان بین سن 45 تا 55 ساله می باشد. بنابراین، زنان باید اقدامات احتیاطی مربوط به این بیماری را به منظور پیشگیری از ابتلا به آن رعایت نمایند.

درمان

درمان سرطان سینه بر اساس نوع سرطان و مرحله آن متنوع می باشد. درمان این بیماری شامل گزینه های مختلفی مانند جراحی ، لامپکتومی، حذف بخش آسیب دیده و یا حذف پستان آسیب دیده، پرتو درمانی، درمان جایگزینی هورمون و شیمی درمانی می باشد. درمان سرطان سینه ممکن است از یک فرد به فرد دیگر، مرحله ای که سرطان تشخیص داده شده، نوع و شدت علائم، توسعه بیمارری، سلامت کلی بیمار و غیره متفاوت باشد.

در صورتی که این بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده گردد، احتمال رهایی از آن وجود دارد. زنان و مردان نباید هر گونه تغییر در سینه های خود را نادیده بگیرند. هر گونه سهل انگاری می تواند منجر به بدتر شدن شرایط گردد. شما باید سینه های خود را به طور منظم آنالیز کنید. پزشک می توانید دستورالعمل هایی را در باره نحوه معاینه سینه به شما ارائه دهد. احتیاج به آگاهی بیشتر در رابطه با علائم و نحوه درمان سرطان سینه وجود دارد. روش های درمانی نوی برای درمان این بیماری وجود داشته که می تواند به نجات جان بیمار و بازگشت بیمار به زندگی عادی یاری کند.

منبع: راسخون
انتشار: 1 آبان 1400 بروزرسانی: 1 آبان 1400 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 1492

به "علائم اولیه سرطان سینه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم اولیه سرطان سینه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید