زنان در کلیدی ترین سمت های کابینه بایدن

به گزارش جام پارسی، اختلاف شایان توجه جو بایدن و دونالد ترامپ نامزد های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در نظرسنجی ها و اصرار های رئیس جمهور ایالات متحده بر به تعویق انداختن انتخابات سوم ماه نوامبر و مانع تراشی در رأی گیری پستی، این امیدواری را نزد دموکرات ها ایجاد کرده که ترامپ و جمهوری خواهان در انتخابات پیش رو شکست خواهند خورد.

زنان در کلیدی ترین سمت های کابینه بایدن

از پروفایل ما بهروز ازند دیدن نمایید.

به گزارش شرق، این خوش بینی باعث شده تا زمزمه های کابینه احتاقتصادی جو بایدن حتی پیش از آغاز مناظره های انتخاباتی به رسانه ها راه پیدا کند.

در روز های اخیر روزنامه واشنگتن پست و وب سایت پولتیکو از جمله رسانه هایی بودند که با استفاده از منابع خود چهره های شاخص در کابینه احتاقتصادی بایدن را معرفی کردند. بایدن پیش از این وعده داده بود که کابینه او پیشروترین کابینه در ایالات متحده پس از کابینه فرانکلین روزولت خواهد بود و با توجه به رابطه نزدیک باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا و بایدن انتظار می رود این نامزد دموکرات ها در صورت پیروزی در انتخابات کابینه ای را تشکیل دهد که نزدیکی فکری و سیاسی زیادی با دو کابینه اوباما داشته باشد.

با اینکه انتظار می رود بایدن هم مانند اوباما دموکرات های میانه رو و نهادگرا را وارد کاخ سفید کند، اما اتفاقات ماه های اخیر از جمله شیوع ویروس کرونا باعث شده تا بایدن حامی سیاست هایی چپ گرایانه تر شود و باید انتظار داشت که چهره های چپ گرا نیز شانس حضور در کابینه احتاقتصادی بایدن را پیدا کنند. پیگیری های رسانه ها از دموکرات هایی که با فرایند انتقال دولت آشنایی دارند نیز حضور دموکرات های میانه رو و چپ گرا را در کابینه احتاقتصادی بایدن تأیید کرده اند؛ به طوری که از یک سو نام سوزان رایس کننده سابق آمریکا در سازمان ملل و پت بوتجیج رقیب درون حزبی بایدن، در میان گزینه ها مطرح شده و از سوی دیگر چهره های چپ گرایی مانند الیزابت وارن دیگر رقیب بایدن و کرن باس، یکی از اعضای حزب دموکرات.

سوزان رایس

مشاور امنیت ملی در دولت دوم اوباما که سابقه کنندگی ایالات متحده در سازمان ملل را هم در کارنامه خود دارد، می توان شاخص ترین فردی دانست که نام او برای پست های کلیدی در دولت احتاقتصادی بایدن مطرح شده است. این دیپلمات 55 ساله که نامش در فهرست نامزد های احتاقتصادی معاون بایدن هم مطرح شده بود، به تازگی در گفت وگویی درباره حضورش در دولت احتاقتصادی بایدن گفت: با سابقه ای که در سمت های مختلف امنیتی و دیپلماتیک دارم، می توانم در سمت های مختلفی حضور داشته باشم. وزیر امنیت داخلی یا مدیر اطلاعات ملی از جمله این سمت هاست.

در عین حال احتمال زیادی وجود دارد که وزیر خارجه یا وزیر دفاع دولت بایدن شوم. روزنامه واشنگتن پست، اما به سمت دیگری هم برای سوزان رایس اشاره کرده است: سمت استراتژیک رئیس ستاد کارکنان کاخ سفید. به نوشته این روزنامه، زوج بایدن-هریس در ابتدای ورود به کاخ سفید به دلیل تبعات دوره ریاست جمهوری ترامپ با چالش های متعددی روبه رو هستند و نیاز به فردی مسئولیت پذیر و با تجربه در سمت رئیس ستاد کاخ سفید دارند تا اقدامات مختلف را اولویت بندی کنند. با حضور رایس در این سمت نمی توان تصور کرد که کارمند یا وزیری بدون آمادگی کامل بتواند در جلسه ای در کاخ سفید حاضر شود.

آنتونی بلینکن

آنتونی بلینکن دیگر چهره شاخص دولت اوباما است که انتظار می رود در دولت احتاقتصادی بایدن مشغول به کار شود و به نظر می رسد سمت مشاور امنیت ملی جایگاهی است که در صورت پیروزی بایدن در انتخابات برای او در نظر گرفته شده است.

بلینکن از سال 2013 تا 2015 معاون وزیر خارجه ایالات متحده و سپس از سال 2015 تا 2017 معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید بود. این دیپلمات 58 ساله در حال حاضر یکی از مشاوران ارشد بایدن محسوب می شود و احتمالا در کنار لاورنس سامرز وزیر سابق خزانه داری از چهره های کلیدی دوره انتقالی خواهد بود.

الیزابت وارن

یکی از رقبای شاخص جو بایدن در رقابت درون حزبی دموکرات ها که از چهره های نزدیک به برنی سندرز چپ گرا محسوب می شد، ظاهرا بیشترین شانس را برای تصدی مهم ترین سمت اقتصادی دولت احتاقتصادی بایدن دارد. بر اساس گزارش ها، الیزابت وارن 71 ساله که از سال 2013 تا به امروز سناتور ماساچوست در سنای آمریکا است، به احتمال بسیار زیاد وزیر خزانه داری دولت احتاقتصادی بایدن خواهد بود.

یکی از دلایلی که رسانه ها درباره تمایل بیشتر بایدن به سیاست های چپ گرایانه در اقتصاد مطرح می کنند، نقش کلیدی وارن به عنوان مشاور اقتصادی بایدن در ماه های اخیر است.

پت بوتجیج

چهره جوانی که در دو انتخابات درون حزبی دموکرات ها در ماه های گذشته درخشید و نوید حضور یک نامزد جذاب و پیشرو در انتخابات 2020 را می داد. خوش بینی ها درباره بوتجیج 38 ساله به جایی رسیده بود که برخی رسانه ها از او به عنوان نامزد نهایی حزب دموکرات نام می بردند. اما ستاره اقبال خیلی زود خاموش شد و این چهره جوان که هشت سال شهردار ساوت بند در ایالت ایندیانا بود، رقابت درون حزبی را به بایدن، سندرز و وارن واگذار کرد و زودتر از زمانی که انتظار می رفت کنار کشید.

اما به نظر می رسد که بایدن قصد دارد هواداران بوتجیج را هم راضی نگه دارد و او را به دولت خود دعوت کند. سفیر ایالات متحده در سازمان ملل از جمله سمت هایی است که برای بوتجیج در نظر گرفته شده که هیچ تجربه ای در سمت های دیپلماتیک ندارد.

نامزدی زنان در دیگر سمت های کلیدی

سوزان رایس و الیزابت وارن تنها زنان دولت احتاقتصادی بایدن نخواهند بود. میشل فلورنوی یکی از مقام های ارشد پنتاگون در دولت اوباما هم از جمله گزینه های مطرح برای حضور در وزارت دفاع آمریکا است. فلورنوی معاون سیاست گذاری لئون پانه تا وزیر دفاع دولت اوباما در سال های 2011 تا 2013 بود. فلورنوی 59 ساله در زمان حضور رابرت گیتس در پنتاگون نیز مشاور او بود. با پیروزی احتاقتصادی بایدن در انتخابات، می توان امیدوار بود که با گذشت صد سال پس از اعطای حق رأی به زنان، دولتی در ایالات متحده برای نخستین بار یک زن را به عنوان وزیر دفاع برگزیند.

سالی ییتس حقوق دان آمریکایی که در سال 2017 برای مدتی موقتا دادستان کل ایالات متحده بود و قبل از آن هم معاون دادستان کل بود، دیگر زنی است که نام او برای حضور در کابینه احتاقتصادی بایدن به عنوان دادستان کل مطرح شده است. درو گیلپین فاست، مورخ آمریکایی و نخستین زنی که به ریاست دانشگاه هاروارد رسیده هم ظاهرا برای سمتی عجیب در دولت بایدن در نظر گرفته شده است: ریاست سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا.

کامالا هریس

با گذشت 9 ماه پس از آنکه کامالا هریس تصمیم گرفت از دور رقابت های انتخاباتی کناره گیری کند (تصمیمی که او آن را یکی از سخت ترین تصمیم های زندگی خود توصیف کرده بود)، او با قبول پیشنهاد جو بایدن و با لحنی متفاوت از شب های رقابت در فلوریدا، در بیانیه ای گفت: جو بایدن می تواند شهفرایندان آمریکا را متحد کند؛ چرا که عمر خود را صرف مبارزه برای ما کرده است و به عنوان رئیس جمهور، او آمریکایی خواهد ساخت که مطابق با ارزش های ما باشد.

تا قبل از انتخاب بایدن، زمانی که سخن از زنان کاندیدا برای ریاست جمهوری ایالات متحده یا معاون اولی مطرح می شد، نام کامالا هریس در میان دیگر گزینه ها چندان به گوش نمی رسید. هریس نخستین زن رنگین پوستی نبود که در سال 2019 میلادی وارد کارزار انتخاباتی آمریکا شد. او مرکز ستاد انتخاباتی خود را در بالتیمور بر پا کرد؛ شهری که در تاریخ خود شرلی چیشولم، نخستین زن کننده رنگین پوست را در کنگره انتخاب کرده است؛ کننده ای که در سال 1972 برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری کاندیدا شد.

هریس حتی نخستین زن رنگین پوستی نیست که به عنوان معاون اول رئیس جمهوری معرفی شده است. در سال 1996 و همچنین 2000، وینونا لادوک از بومیان آمریکا، معاون اول رالف نادر بود که نامزد حزب سبز برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری این کشور بود. در سال جاری نیز گزینه حزب سبز برای معاون اولی آنجلا واکر است؛ زن کنشگر 46 ساله رنگین پوست از شهر میلواکی.

وقتی بحث شکستن یا تکان دادن سقف شیشه ای (استعاره ای از کسب مقام ریاست جمهوری یا هر سِمت و مقام مهم دیگری از سوی زنان) به میان می آید، نام هیلاری کلینتون، بانوی نخست آمریکا، مطرح می شود که چهار سال پیش ستاد انتخاباتی پرشوری را برای ریاست جمهوری بر پا کرد. او، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری جنجالی را در آرای مستقیم شکست داد؛ اما در آرای الکترال به او باخت که اگر فقط 80 هزار رأی بیشتر گرفته بود، کرسی ریاست جمهوری از آن او می شد.

هیلاری کلینتون و کامالا هریس به همراه جرالدین خبرنگاران که معاون اول والتر ماندیل در سال 1984 بود و سارا پیلین که معاون اول جان مک کین در رقابت های سال 2008 بود، چهار زنی هستند که تا به امروز از سوی یکی از دو حزب اصلی برای سِمت ریاست جمهوری یا معاون اولی نامزد شده اند.

اما هریس 55 ساله به نحوی دیگر در حال رقم زدن تاریخ است؛ او نه تن ها نخستین زن رنگین پوستی است که نامش در برگه رأی یکی از دو حزب اصلی دیده می شود، بلکه بر اساس نظرسنجی های کنونی، به نظر می رسد او و بایدن پیروز انتخابات ماه نوامبر خواهند بود؛ اتفاقی که هیچ وقت برای خانم دالوک یا خانم چیشولم محتمل هم نبود. همچنین باید موارد دیگر را نیز بررسی کرد؛ ازجمله اینکه گرچه بیماری عالم گیر فعلی و اعتراض های جاری ممکن است آمریکا را دستخوش تغییر و تحول کرده باشد، اما چیزی در این میان هنوز تغییر نکرده است؛ سن و بدن نحیف جو بایدن.

اگر دموکرات ها آن قدر ناامیدانه به دنبال شکست ترامپ نبودند، شاید برای پیروزی در این انتخابات، به بایدن اتکا نمی کردند؛ چراکه احتمال کمی هست که افراد بسکمک برای رأی به این پیرمرد 77 ساله پای صندوق های رأی حاضر شوند؛ به ویژه آنکه او معمولا رشته کلام خود را از دست می دهد. بسکمک از کسانی که در نوامبر به بایدن رأی خواهند داد، فرض را بر این گذاشته اند که او تنها یک دوره رئیس جمهور خواهد بود.

خود بایدن نیز آشکارا گفته است مهم ترین عامل برای انتخاب معاون اول این بود که کسی را انتخاب کند که بتواند جا پای او بگذارد؛ حتی اگر از روز اول نیاز به انجام چنین کاری باشد. او پیش تر نیز گفته بود: مسئله مهم این است باید کسی باشد که بتواند روز بعد از انتخاب، برای نشستن بر کرسی ریاست جمهوری ایالات متحده آماده باشد؛ البته اگر اتفاقی غیرمنتظره رخ داد. اکنون ما به کجا رسیده ایم؟ ما در مقطعی قرار داریم که جو بایدن بانویی را انتخاب کرده که معتقد است هوایش را خواهد داشت و به او در شکست ترامپ کمک خواهد کرد. همچنین در این زمان سرشار از اضطراب و عدم قطعیت، با معاون اولی روبه رو هستیم که خیلی زود ممکن است فراخوانده شود تا پشت میز ریاست جمهوری بنشیند؛ رئیس جمهور کامالا هریس؟؛ قطعا رویدادی تاریخی خواهد بود.

منبع: فرارو
انتشار: 23 مهر 1399 بروزرسانی: 23 مهر 1399 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 844

به "زنان در کلیدی ترین سمت های کابینه بایدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنان در کلیدی ترین سمت های کابینه بایدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید