خبرنگاران افزایش 150درصدی قیمت پرتقال مازندران برای شب عید

به گزارش جام پارسی، ساری - خبرنگاران - ستاد تنظیم بازار قیمت خرید هرکیلوگرم پرتقال مازندران برای شب عید در کف کامیون را 105 هزار ریال بیان نمود که حدود 150 درصد بیشتر از سال گذشته است.

خبرنگاران افزایش 150درصدی قیمت پرتقال مازندران برای شب عید

به گزارش خبرنگاران ، پارسال کار گروه تنظیم بازار میوه شب عید کشور ، مازندران را مسئول خرید و تامین 40 هزار تن پرتقال به قیمت 45 هزار ریال برای هر کیلوگرم کرده بود ، ولی امسال بدون اعلام مقدار خرید قیمت پرتقال تامسون شمال به ازای هر کیلوگرم را 105 هزار ریال گفت.

این قیمت برای تحویل کف کامیون در مازندران مشخص شده است به این معنی که تمامی هزینه های تبعی مانند شست و شو ، سورتینگ ، سردخانه و حمل ونقل و بازرسی از باغ تا انبار بر عهده فروشنده است و هزینه های پس از تحویل کف کامیون در مازندران را هم خریدار تقبل می کند.

قیمت پرتقال در بازار شب عید هم با اعمال هزینه حمل و نقل و سود متعارف خرده فروشی مشخص می شود.

دولت طی چند سال گذشته با هدف تنظیم بازار میوه شب عید و تقویت جایگاه تولید کنندگان در برابر دلالان ، تامین و ذخیره سازی پرتقال مورد نیاز استان های کشور را بر عهده مازندرن گذاشت.

امسال با توجه به شرایط بازار مرکبات در فصل برداشت که با اقبال خریداران روبرو بود، دولت قیمت پرتقال مازندران را برای تنظیم بازار شب عید با تاخیر یک ماهه اعلام کرده است، اقدامی که به نظر می رسد با هدف حفظ تعادل بازار به نفع تولید کننده و مصرف کننده بوده است. همچنین دولت امسال بر خلاف سال های گذشته برای خرید پرتقال شب عید از مازندران سهمیه مشخص نکرده است.

خرید تضمینی میوه شب عید یکی از سیاست های دولت است که در چند سال اخیر از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت و با همکاری وزارت جهاد کشاورزی اجرایی می شود.

مسئولان مازندران قیمت 105 هزار ریال در هر کیلوگرم برای ذخیره پرتقال شب عید را مناسب برای باغداران می دانند. پرتقال ذخیره سازی شده برای شب عید باید سالم باشد و بر اساس مقررات توسط اتحادیه باغداران و سورتینگ داران خریداری و عرضه شود.

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی مازندران در پی اعلام قیمت خرید پرتقال شب عید به خبرنگار خبرنگاران گفت : تا کنون 85 درصد محصول پرتقال از باغات مرکبات استان برداشت شده است و پیش بینی ما این است که یک سوم از محصول برداشت شده که معادل 700 هزار تن می شود ، توسط باغداران و سورتینگ داران در حال ذخیره سازی است.

هادی ایزدی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران شرایط کیفی و کمی مرکبات امسال استان را مطلوب توصیف کرد و توضیح داد : سالانه متوسط اعلام ستاد تنظیم بازار برای خرید و ذخیره سازی پرتقال شب عید 40 هزار تن بوده است ، این در حالی است که امسال به دلیل شرایط مناسب تولید فقط 200 هزار تن بیشتر از سال قبل ذخیره سازی در حال انجام است.

وی ادامه داد : اگر چه قیمت ستاد تنظیم بازار به نسبت سال گذشته حدود یک و نیم برابر بیشتر است ، اما در مجموع با مدیریت صحیح باغداران و حذف واسطه ها قیمت این محصول در سر باغ و بازار مصرف منطق اقتصادی پیدا کرده است و به طور یقین با توجه به مقدار تولید و عرضه ، قیمت نهایی پرتقال در بازار شب عید برای باغداران و مصرف کنندگان رضایت بخش خواهد بود.

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی مازندران متوسط قیمت پرتقال سر باغ را حدود هفت هزار تومان گفت و بیان داشت : علاوه بر ذخیره ، روزانه چندین کانتینر پرتقال وارد بازار می شود و در واقع هیچ کمبودی در تولید و عرضه انواع مرکبات تا پایان سال نداریم و قیمت این محصول در بازار مصرف نیز بر اساس عرضه و تقاضا است.

برداشت مرکبات مازندران با ارقام زودرس نارنگی از 15 شهریور آغاز شد و اکنون باغداران مشغول برداشت پرتقال هستند که 70 درصد سطح باغات مرکبات استان را تشکیل می دهد.

جهاد کشاورزی مازندران پیش بینی کرد که امسال در مجموع بیش از 2 میلیون و 800 هزار تن مرکبات در استان برداشت شود.

منبع: ایرنا
انتشار: 22 بهمن 1399 بروزرسانی: 22 بهمن 1399 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 1079

به "خبرنگاران افزایش 150درصدی قیمت پرتقال مازندران برای شب عید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران افزایش 150درصدی قیمت پرتقال مازندران برای شب عید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید