حکایت تلخ کشمیر و کوشش های کوچک مردمی برای آرمانی بزرگ

به گزارش جام پارسی، حدود 190 روز از حبس خانگی مردم کشمیر و شکل گیری حکومت نظامی در این منطقه می گذرد ولی کمتر کسی از این ماجرا با خبر است.

حکایت تلخ کشمیر و کوشش های کوچک مردمی برای آرمانی بزرگ

جهت دریافت مشاوره خدمات طراحی لوگو از بهترین و باتجربه ترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی لوگو و آرم تجاری تا برندینگ حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، کشمیر از جمله نام های غریب و کمتر شنیده شده ای است که حتی فعالان فرهنگی و حامیان حقوق بشر نیز کمتر از آن شنیده اند.

منطقه ای در شمالی ترین نقطه هند و پاکستان که به مرزهای چین ختم می گردد، با داستانی پیچیده و تاریخی که شاید کشورهای غربی بی میل نباشند که نزاع در این منطقه هیچ گاه خاتمه نپذیرد و منطقه جنوب آسیا که همسایه خاور میانه است رنگ ثبات به خود نبیند.

هند مدعی است کشمیر به این کشور تعلق دارد و پاکستان می گوید طبق توافقی که حین استقلال پاکستان رخ داد این منطقه که بیشتر جمعیت آن مسلمان هستند باید به خاک اسلام آباد ملحق گردد، دو کشور بر سر کشمیر جنگ هم داشته اند و سازمان ملل برای ایجاد آتش بس نظر خود را اعلام نموده است برگزاری همه پرسی در کشمیر و سپردن آینده کشمیر به دست مردم آن.

پاکستان موافق این رای است زیرا با توجه به بیشتریت مسلمان منطقه احتمال این که مردم کشمیر الحاق به پاکستان یا آزادی کامل منطقه و استقلال آن را مطالبه نمایند بسیار بیشتر از این است که الحاق به حکومت هندوی هند را قبول نمایند.

هند نیز این را به خوبی می داند و در تمام این سال ها کوشش نموده تا به هر بهانه ای مانع برگزاری همه پرسی گردد، کشمیر منطقه عجیبی است بعضی آن را بزرگترین زندان دنیا می دانند زیرا حدود 900 هزار نظامی هندی در آن مستقر هستند، آنها تقریبا از مصنویت قضایی برخورداند و خود را آزاد می دانند که با مردم مظلوم کشمیر هرجور خواستند برخورد نمایند!

نظامیان هندی حتی طبق قانون می توانند کشمیری ها را بازداشت نمایند و تا مدت ها علت بازداشت او را نیز نگویند! سهم کشمیر در تمام این مدت ها اعتراضاتی بوده که چون رسانه ای نشده و کشورهایی که با هند منافع مشترک مالی دارند حاضر نشدند آن را پوشش دهند بهای سنگینش را خون جوانان کشمیری داده است. بیش از 100 هزار کشته طی 30 سال اخیر.

از زمانی که دولت مودی مجددا در انتخابات پیروز شد حزب بی جی پی که به شدت در پی تحقق آرمان سلطنت مطلق هندوها در هند است با زیرپا گذاشتن توافق نامه های مشترک با پاکستان ناگهان خودمختاری کشمیر را لغو کرد و بدون هیچ دلیل مستندی و حتی برگزاری همه پرسی از مردم کشمیر را رسما بخشی از خاک خود دانست. هند کوشش کرد تا تناسب جمعیت کشمیر را نیز از بین ببرد و تعداد غیر مسلمانان ساکن در این منطقه را افزایش دهد تا اگر روزی تحت فشار سازمان ملل مجبور به برگزاری همه پرسی شد با یک شکست از قبل تعیین روبرو نباشد.

مردم کشمیر در خانه های خود زندانی شدند و اینترنت در تمام منطقه قطع شد تا هیچ کس متوجه نگردد که در کشمیر چه اتفاقی می افتد. کوشش های پاکستان در بین کشور اسلامی مدعی دفاع از حقوق مسلمان ها از جمله عربستان و امارات نیز به جایی نرسید زیرا این کشورها به دلیل داشتن منافع مالی با هند نه تنها حاضر نیستند نامی از کشمیر ببرند بلکه بعضی کشورهای عربی در روزهای نخست لغو خودمختاری کشمیر بالاترین نشان ملی خود را به نارندرا مودی نخست وزیر هند هدیه دادند.

از آمریکا نیز جز وعده های توخالی و ادعاهای غیر واقعی نمی توان چیزی توقع داشت، اتحاد چین و پاکستان خطر بزرگی برای آمریکا است و کاخ سفید هرگز حاضر نمی گردد هند را که شریک منطقه ای آمریکا است بخاطر کشمیر و مردم مسلمان آن با پاکستان معامله کند.

مسلمانان باز هم تنها شده اند و این سخنان و تاکیدات پیاپی رهبر معظم انقلاب است که کورسوی امیدی در دل مردم خدا باور کشمیر ایجاد می نماید. اقشار مردمی به خصوص مسلمانان درد کشیده کشمیر و پاکستان از فرصت های کوچک خود استفاده می نمایند تا نام کشمیر را فریاد بزنند و به مردم کشورهای مسلمان و آزاد که از ظلم بیزارند حکایت تلخ کشمیر را بگویند.

پوسترهایی از کشمیر در جمع راهپیمایان 22 بهمن نیز دیده می گردد، کوششی کوچک از سوی مردم شبه قاره برای اینکه برادران ایرانی خود را نسبت به این مساله مهم مطلع نمایند. آنها می دانند که اگر مردم ایران واقعیت کشمیر را بدانند اجازه نخواهند داد حق مسلمانان این منطقه پایمال زیاده خواهی های حکم رانان متکبر گردد. کوششی که کوچک است ولی آرمانی بزرگ را جستجو می نماید.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 19 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 381

به "حکایت تلخ کشمیر و کوشش های کوچک مردمی برای آرمانی بزرگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حکایت تلخ کشمیر و کوشش های کوچک مردمی برای آرمانی بزرگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید