تخلفات رانندگی مسافربرهای اینترنتی چگونه رصد می شود؟

به گزارش جام پارسی، فعالیت مسافربرهای اینترنتی همچنان در حال افزایش است و در این میان برخی معتقدند که باید نظارت بر خودروهای این ناوگان افزایش یابد، موضوعی که رییس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا درباره آن توضیحاتی را داده و تاکید دارد که این خودروها باید از بسیاری از قوانین و مقررات مربوط به خودروهای حمل و نقل عمومی پیروی کنند.

تخلفات رانندگی مسافربرهای اینترنتی چگونه رصد می شود؟

سردار سید کمال هادیانفر در گفت وگو با جام پارسیدر مورد ساماندهی مسافربرهای اینترنتی و آیین نامه ای که اخیرا از سوی وزارت کشور در این خصوص صادر شده گفت: در جلساتی که برای تنظیم و تصویب این آیین نامه برگزار گشت، معاون عملیات پلیس راهور هم حضور داشت و مواردی را لازم بود مطرح کرده است، اما توجه داشته باشید که این آیین نامه یک سند صنفی است و بیشتر خط و مرز فعالیت این نوع از مسافربرها را با آژانس ها و تاکسی ها مشخص کرده است و مباحث ترافیکی چندانی در آن وجود ندارد.

وی با بیان اینکه قانون و آیین نامه های فعالیت مسافربرهای اینترنتی برای پلیس روشن و شفاف است.اظهارکرد: به عنوان مثال اگر در گذشته فردی گواهینامه رانندگی پایه 3 داشت، نمی توانست راننده خودروهای حمل و نقل عمومی شود و تاکسیرانی و آژانس ها مطلقا چنین اجازه ای به آنها نمی داند. با امدن تپسی و اسنپ و ... هم همین قوانین و محدودیت ها وجود داشت، اما در آیین نامه جدید به رانندگان پایه سه کمک شد تا بتوانند در صورت دارا بودن یکسری شرایط به عنوان مسافربر اینترنتی نیز فعالیت کنند.

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا ادامه داد: در آیین نامه جدید گفته شده که داشتن 23 سال سن و حداقل دو سال تجربه رانندگی شرط فعالیت به عنوان راننده حمل و نقل عمومی است و براین اساس این آیین نامه به رانندگان این ناوگان کمک کرد که بدون محدودیت رانندگی کنند، حالا در این میان برخی دچار این سوتفاهم شدند که این یک محدودیت است که به تازگی اعمال شده در حالی که این یک کمک و محدودیتی بود که کاهش یافت. اگر قرار بود به شیوه قبل عمل شود حتما باید این رانندگان هم گواهینامه پایه دو دریافت می کردند.

سردار هادیانفر در مورد اینکه آیا قوانین مربوط به معاینه فنی خودروهای حمل و نقل عمومی درمورد خودروهای مسافربر اینترنتی نیز پیش بینی شده گفت: هرچه برای تاکسی ها پیش بینی شده برابر قانون برای این ها هم پیش بینی شده است.

وی در مورد اینکه آیا لازم است که خودروهای مسافربر اینترنتی از طریق برچسب یا نوشته ای روی بدنه خودرو مشخص شوند، تا امکان شناسایی آنها از سوی پلیس وجود داشته باشد هم شرح داد: ببینید این نوع کسب و کارها عمدتا برای افرادی است که در شغل دوم کار می کنند و خیلی هم خود راننده ها تمایل به اینکه ماشینشان نشان دار شود، ندارند. برابر قانون هم برچسب زدن و بغل نویسی برای این نوع از خودروها ممنوع است. در همه جای دنیا هم مسافربرهای اینترنتتی نشان و علائمی ندارند و مردم از طریق اپلیکیشن ها آنها را می شناسند.

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا درپاسخ به اینکه پلیس چگونه این خودروها را برای چک کردن معاینه فنی و ... شناسایی می کند، گفت: اطلاعات این خودروها را در سامانه کنترلی پلیس داریم و می توانیم از این طریق تخلفات این خودروها را کنترل کنیم. علاوه بر اینکه خود شرکت های ارائه دهنده این خدمات نیز با پلیس همکاری لازم را دارند و گزارش هایی که مسافران از طریق اپلیکیشن در مورد این تخلفات بدهند را بررسی خواهند کرد.

وی در مورد نمرات منفی تخلفات رانندگی حادثه ساز خودروهای حمل و نقل عمومی و اینکه آیا این نمرات برای این خودروها نیز اعمال می شود یا خیر گفت: در مورد این ها حتما همینطور است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 آذر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 175

به "تخلفات رانندگی مسافربرهای اینترنتی چگونه رصد می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخلفات رانندگی مسافربرهای اینترنتی چگونه رصد می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید