شرایط حمل خودرو با قطار چیست؟

به گزارش جام پارسی، تا به حال در این شرایط قرار گرفته اید که بخواهید خودرویتان را به شهر دیگری منتقل کنید، اما نخواهید تا آن شهر رانندگی کنید؟ اگر در چنین شرایطی قرار گرفته اید، ضروری است بدانید که می توانید این کار را از طریق قطار انجام دهید. حتی اگر خودتان هم قصد سفر با قطار نداشته باشید، می توانید خودروی خود را با قطار جابه جا کنید؛ اما چطور؟ در ادامه این مطلب همه مواردی را که در رابطه با حمل خودرو با قطار ضروری است بدانید، به شما می گوییم.

شرایط حمل خودرو با قطار چیست؟

لیست محتوا

 • خرید بلیط حمل خودرو با قطار
 • شرایط تحویل دادن خودرو به قطار در مبدا
 • شرایط تحویل گرفتن خودرو از قطار در مقصد
 • شرایط بیمه خودرو در طول سفر
 • سوالات متداول درباره طریقه حمل خودرو با قطار
  • مدارک مورد احتیاج برای حمل خودرو با قطار چیست؟
  • از کجا بلیط حمل ماشین با قطار بخریم؟
  • از کدام شهرها می توان خودرو را با قطار حمل کرد؟
  • برترین زمان خرید بلیط برای حمل ماشین با قطار چه زمانی است؟

مرحله اول | خرید بلیط حمل خودرو با قطار

برای خرید بلیط قطار حمل خودرو، در ابتدا ضروری است وارد سایت فلا ی تودی شده و از بخش بلیط قطار، بعد از انتخاب مبدا و مقصد و تاریخ سفر، گزینه حمل خودرو می خواهم را انتخاب کنید. در مرحله بعد ضروری است اطلاعات مربوط به خودرو و مالک خودرو را وارد نموده و مراحل خرید را به اتمام برسانید. هزینه حمل خودرو با قطار به مسیرتان بستگی دارد و هنگام خرید بلیط محاسبه می گردد.

در نظر داشته باشید که ظرفیت قطارها برای حمل خودرو محدود است و از همین رو، بهتر است از 2 تا 3 هفته پیش از تاریخ سفر، نسبت به خرید بلیط اقدام کنید.

مرحله دوم | شرایط تحویل دادن خودرو به قطار در مبدا

بعد از اینکه بلیط خود را تهیه کردید، به ساعت حرکت قطار توجه کنید؛ تا آن موقع فرصت دارید خودروی خود را به قطار تحویل دهید. معمولا از ساعت 8 صبح امکان تحویل خودرو وجود دارد و بهتر است که همان ساعات اولیه خودروی خود را تحویل دهید. اگر ساعت حرکت قطار شما اول صبح است، روز قبل خودروی خود را تحویل دهید.

در ادامه به سایر نکاتی که پیش از تحویل خودرو به مبدا باید در نظر داشته باشید، اشاره می گردد:

 • از سلامت باتری خودرو مطمئن شوید.
 • هیچ وسیله اضافی را داخل خودرو نگه ندارید (به جز لوازمی مثل جک و زاپاس).
 • برای حفظ ایمنی خودرو در طول مسیر، نباید بیش از یک چهارم حجم باک بنزین خودروی شما پر باشد.
 • خودروهای دوگانه سوز باید خالی از سوخت باشند و احتیاج به تاییدیه معاینه فنی معتبر دارند. بعلاوه کپسول گاز خودرویی نباید دچار هیچ گونه آسیبی شده باشد.
 • ارتفاع خودرو باید کمتر از 158 سانتی متر و عرض آن کمتر از 180 سانتی متر باشد.
 • اگر خودروی شما متعلق به سازمان خاصی است، برای حمل خودرو با قطار، باید از آن سازمان تاییدیه داشته باشید.
 • برای حمل خودروهای صفرکیلومتر و بدون پلاک، احتیاج به ارائه 6 رقم آخر شماره شاسی خودرو و برگه فروش است.
 • برای حمل خودروهای گذر موقت، نباید مهلت عبور و مرور آن ها تمام شده باشد و بلیط با شماره پلاک گذر موقت دریافت شده باشد.
 • برای حمل خودروهای خارجی، احتیاج به تحویل برگ سبز گمرکی است.
 • برای حمل خودروهای سیاسی، احتیاج به تحویل معرفی نامه قانونی از سفارت مربوطه است.

شرایط حمل موتورسیکلت با قطار هم مشابه حمل ماشین با قطار است و همان قوانین و مقررات در نظر گرفته می گردد. فقط قیمت حمل موتورسیکلت با قطار با قیمت کمتری محاسبه می گردد.

مرحله سوم | شرایط تحویل گرفتن خودرو از قطار در مقصد

تحویل خودرو در مقصد در ساعات خاصی انجام می گردد و ممکن است با کمی معطلی همراه باشد. به همین علت پیشنهاد می کنیم در ابتدا با ایستگاه ریلی تماس بگیرید و درباره زمان مناسب برای تحویل خودرو سوال بپرسید. مهم است که حتما خودتان برای دریافت خودرو اقدام کنید، زیرا نام تحویل گیرنده در بارنامه نوشته و فقط به همان شخص تحویل داده می گردد. مدارک لازم برای تحویل خودرو شامل کارت شناسایی و مدارک خودرو است.

این نکته را در نظر داشته باشید که اگر در بازه زمانی معین شده برای تحویل خودرو مراجعه نکنید، خودرو به مدت 24 ساعت رایگان در پارکینگ نگهداری می گردد و بعد از آن، به ازای هر 1 ساعت، هزینه بر اساس نرخ تعرفه پارکینگ محاسبه شده و هنگام تحویل خودرو از شما دریافت خواهد شد.

اگر شرکت ریلی در زمان معین شده خودروی شما را تحویل نداد، می توانید نسبت به دریافت خسارت اقدام کنید. به ازای هر 24 ساعت تاخیر در تحویل خودرو 50 درصد مبلغ کرایه و در صورت تاخیر بیش از 24 ساعت، کل مبلغ کرایه عودت داده می گردد. برای دریافت خسارت دیرکرد تحویل خودرو به وسیله راه آهن، در طول یک ماه از زمان تاخیر فرصت دارید با شماره 1539 تماس بگیرید و نسبت به دریافت خسارت اقدام کنید.

شرایط بیمه خودرو در طول سفر

پیش از انتقال خودرو به داخل واگن، کارشناسان مربوطه از تمامی بخش های خودرو عکس می گیرند و سلامت آن را آنالیز می نمایند. خودروی شما در برابر مسائل احتمالی طول سفر بیمه می گردد و به همین علت شما باید علاوه بر پرداخت هزینه بلیط، حق بیمه را هم که در محل محاسبه می گردد، به صورت نقدی پرداخت کنید.

اگر تابه حال خودروی خود را با قطار به شهر دیگری منتقل نموده اید، تجربه تان را با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول درباره طریقه حمل خودرو با قطار

مدارک مورد احتیاج برای حمل خودرو با قطار چیست؟

مدارکی که برای حمل انواع خودرو با ماشین احتیاج دارید، شامل مدارک شناسایی مالک خودرو به همراه مدارک سلامت و مالکیت خودرو است.

از کجا بلیط حمل ماشین با قطار بخریم؟

برای خرید بلیط حمل خودرو با قطار، می توانید به سایت یا اپلیکیشن فلای تودی مراجعه نموده و از بخش خرید بلیط قطار، گزینه حمل خودرو می خواهم را انتخاب کنید.

از کدام شهرها می توان خودرو را با قطار حمل کرد؟

تهران، اهواز، بندرعباس، تبریز، یزد، مشهد، اصفهان، کرمان، زاهدان و شیراز شهرهایی هستند که از مبدا آن ها و به مقصد آن ها می توان خودرو را با قطار جابه جا کرد.

برترین زمان خرید بلیط برای حمل ماشین با قطار چه زمانی است؟

بهتر است 2 الی 3 هفته پیش از حرکت به سمت مقصد، بلیط را بخرید.

منبع: فلای تودی
انتشار: 6 آبان 1402 بروزرسانی: 6 آبان 1402 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 1956

به "شرایط حمل خودرو با قطار چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط حمل خودرو با قطار چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید