حمل ماشین با قطار؛ شرایط، قوانین و قیمت بلیط

به گزارش جام پارسی، خبرنگاران- هزینه حمل ماشین با قطار مثل بلیط های مسافربری سال جاری به طور میانه 29 درصد افزایش پیدا نموده است. در مسیر تهران - مشهد قیمت بلیط حمل ماشین با قطار از 578 هزار تومان در سال گذشته به 745 هزار تومان رسیده و آن هایی که بلیط حمل ماشین با قطار را برای تهران - بندرعباس می خرند، به جای یک میلیون، یک میلیون و 293 هزار تومان پرداخت می نمایند. شرایط خرید بلیط حمل ماشین با قطار طوری است که امکان خرید بلیط برای اغلب شاسی بلند ها وجود ندارد و از همه مهمتر اینکه حمل ماشین با قطار فقط در یکسری از مسیر ها انجام می گردد.

حمل ماشین با قطار؛ شرایط، قوانین و قیمت بلیط

حمل ماشین با قطار در کدام مسیر ها انجام می گردد؟

به گزارش خبرنگاران، حمل ماشین با قطار در مسیر های محدودی انجام می گردد. مثلا برای مقصد مهمی مثل مشهد تقریبا هر روز، دست کم یک قطار حمل خودرو از تهران حرکت می نماید، ولی حداقل الان از کرمان، اهواز، یزد، تبریز و گرگان و خیلی از شهر های پرجمعیت دیگر امکان خرید بلیط حمل خودرو به مقصد مشهد وجود ندارد.

حمل ماشین با قطار از تهران تقریبا به همه کلان شهر ها امکان پذیر است. یعنی علاوه بر مشهد، می گردد بلیط حمل ماشین با قطار را از مبدا تهران برای مقصد هایی مثل اهواز، یزد، زاهدان و شیراز تهیه کرد. پس تا اینجا می توانیم بگوییم حمل ماشین با قطار فقط در مسیر هایی انجام می گردد که یکی از مبدا ها یا مقصد ها، تهران یا مشهد باشد.

بیشتر بدانید| خرید بلیط حمل ماشین با قطار از ابتدای خرداد سال جاری در مسیر زنجان - مشهد میسر شده است. مثل اغلب قطار های مخصوص حمل ماشین با خودرو، ظرفیت این قطار 10 خودرو است و تقویم شرکت رجا نشان می دهد به جز قطار روز پنجشنبه 11 خرداد حداقل تا یک هفته دیگر قطار دیگری از زنجان به سمت مشهد حرکت نمی نماید

شرایط خرید بلیط حمل ماشین با قطار

شرایط حمل ماشین با قطار از طرف شرکت رجا اعلام شده است. کسی که بلیط حمل ماشین با قطار را می خرد باید در همان زمان خرید بلیط، اطلاعات خودرو و مالک را ارائه بدهد و موقع تحویل خودرو به شرکت رجا باید کارت ماشین را به همراه داشته باشد. برای حمل ماشین های بدون پلاک یا همان صفرکیلومتری که شماره گذاری نشدند، ارائه شش شماره آخر شاسی خودرو کفایت می نماید.

شرایط حمل ماشین با قطار نشان می دهد بنزین خودرو نباید بیشتر از یک چهارم حجم باک باشد. نکته مهم بعدی این است که گذاشتن ساک و چمدان داخل خودرو ممنوع است و شرکت رجا به جز جک و زاپاس اجازه قرار دادن وسیله دیگری در خودرو را نمی دهد. حمل ماشین با قطار شامل خودرو های تصادفی نمی گردد و اگر بدنه خودرو شما ایرادی داشته باشد، شرکت رجا از تحویل خودرو خودداری می نماید؛ حتی اگر بلیط خریده باشید. معمولا به خریداران بلیط حمل ماشین با قطار توصیه می گردد یک روز قبل از حرکت قطار برای تحویل خودرو اقدام نمایند، اما ددلاین مورد نظر رجا همان ساعت حرکتی است که در بلیط قید شده.

شرایط حمل ماشین با قطار نشان می دهد بنزین خودرو نباید بیشتر از یک چهارم حجم باک باشد

بیشتر بدانید| حمل ماشین با قطار شامل یکسری از مدل های شاسی بلند نمی گردد. چون حداکثر ارتفاع مجاز خودرو برای خرید بلیط حمل ماشین با قطار از سوی شرکت رجا 158 سانتی متر و حداکثر عرض مجاز 180 سانتی متر است. با این شرایط امکان خرید بلیط حمل ماشین با قطار برای مدل هایی مثل پژو 2008 و ام وی ام X22 وجود دارد، اما این امکان برای خودرو هایی مثل ام وی ام X55 و خیلی از مدل های دیگر دیده نمی گردد

هزینه بلیط حمل ماشین با قطار

هزینه بلیط حمل ماشین با قطار در مسیر تهران - مشهد حدود 745 هزار تومان است. این هزینه درمقایسه با سال 1401 تقریبا 29 درصد افزایش پیدا نموده است. چون پارسال هزینه بلیط حمل ماشین با قطار در مسیر تهران - مشهد 578 هزار تومان بود و مثل بلیطی که برای مسافران معمولی فروخته می گردد، این هزینه 29 درصد افزایش پیدا نموده است.

گران ترین بلیط حمل ماشین با قطار در مسیر تهران - بندرعباس فروخته می گردد که درحال حاضر قیمت آن یک میلیون و 293 هزار تومان است. از آن طرف مسیر تهران - تبریز یکی از مقرون به صرفه ترین گزینه هاست و خرید بلیط حمل ماشین با قطار در این مسیر 573 هزار و 400 تومان تمام می گردد.

هزینه حمل ماشین با قطار در مسیر تهران - شیراز 793 هزار تومان است. خرید بلیط حمل ماشین با قطار در مسیر تهران - کرمان 820 هزار تومان آب می خورد. بلیط حمل ماشین با قطار در مسیر تهران - اهواز 815 هزار تومان است و آن هایی که دنبال خرید بلیط حمل ماشین با قطار در مسیر تهران - زاهدان هستند باید موقع خرید بلیط، یک میلیون و 38 هزار تومان به حساب رجا واریز نمایند. نکته مهم در محاسبه هزینه بلیط حمل ماشین با قطار این است که مدل خودرو و ارزش آن ملاک نیست و این هزینه برای همه خودرو ها یکسان است.

بیشتر بدانید| هزینه حمل ماشین با قطار در ایام تعطیل و پیک مسافرت ها ثابت است. یعنی برخلاف اینکه معمولا در این ایام قیمت بلیط قطار و هواپیما برای مسافران از کف نرخ مصوب بالاتر می رود، هزینه حمل ماشین با قطار تغییری نمی نماید

هزینه حمل ماشین با قطار در مسیر های مختلف

مبدا

مقصد

قیمت بلیط حمل ماشین با قطار

تهران

مشهد

745 هزار تومان

تهران

بندرعباس

یک میلیون و 293 هزار تومان

تهران

زاهدان

یک میلیون و 38 هزار تومان

تهران

کرمان

820 هزار تومان

تهران

اهواز

815 هزار تومان

تهران

شیراز

793 هزار تومان

تهران

تبریز

573 هزار و 400 تومان

زنجان

مشهد

977 هزار تومان

منبع: فرارو
انتشار: 15 خرداد 1402 بروزرسانی: 15 خرداد 1402 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 1912

به "حمل ماشین با قطار؛ شرایط، قوانین و قیمت بلیط" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمل ماشین با قطار؛ شرایط، قوانین و قیمت بلیط"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید