بازتاب یک جنایت وحشیانه در افغانستان؛ سربازان استرالیایی از استرس خودکشی کردند

به گزارش جام پارسی، خبرنگاران : بعد از افشای گزارش محرمانه درباره جنایات دلخراش نیروهای ویژه ارتش استرالیا در افغانستان علیه غیرنظامیان این کشور، تنها در سه هفته نه نظامی استرالیایی دست به خودکشی زدند.

بازتاب یک جنایت وحشیانه در افغانستان؛ سربازان استرالیایی از استرس خودکشی کردند

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس، این گزارش که نتیجه تحقیقاتی چهار ساله بود، سابقه ای شرم آور را از قتل های وحشیانه اجرا شده از سوی نظامیان استرالیایی برملا کرد که خارج از فضای جنگ رخ داده اند. نسخه ویرایش شده آن روز پنجشنبه بعد از هفته ها بحث درباره محتوای آن منتشر شد و محکومیت جهانی را در پی داشت.

بعد از افشای محتوای این گزارش، در سه هفته گذشته یک سرباز زن و هشت سرباز مرد بین سنین سال های اول دهه 20 تا 50 جان خود را گرفتند.

تصور می شود خودکشی این تعداد سرباز در چنین بازه کمی در تاریخ نظامی اخیر استرالیا بی سابقه بوده است. همچنین تصور بر این است که استرس تحقیقات از این افراد که شواهد ارتکاب 39 قتل را از سوی نیروهای ویژه استرالیا روشن کرد، در خودکشی آن ها نقش داشته است.

به گزارش روزنامه انگلیسی دیلی میل، با این حال هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد این نه نفر با جنایات جنگی گزارش شده، مرتبط بوده اند.

بنابر این گزارش، دست کم 56 کهنه سرباز استرالیایی تنها در سال جاری میلادی به خودکشی دست زده اند که در مقایسه با 40 نفر سال 2019 افزایش داشته است. گرچه گفته شده بین خودکشی های اخیر که آخرین آن روز پنجشنبه بوده با گزارش درباره جنایات جنگی ارتباط مستقیمی وجود ندارد، یکی از نیروهای سابق استرالیا به شرط ناشناس ماندن، گفت: تعداد خودکشی ها در چنین بازه زمانی، بی سابقه و غیرقابل درک است.

هفته اول آبان گزارشی منتشر شد مبنی بر این که نظامیان استرالیایی در قتل 39 غیرنظامی یا زندانیان افغانستان نقش داشته اند.

ژنرال آنگس کمپبل رئیس نیروهای دفاعی استرالیا پنجشنبه گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی ضمن تأیید گزارش ها درباره نقش نظامیان کشورش در قتل غیرنظامیان افغانستانی گفت از مردم افغانستان بخاطر رفتارهایی که در گزارش به آن اشاره شده، عذرخواهی می کند.

وی سپس ادامه داد: این مسئله زندگی خانواده ها و جوامع افغانستان را نابود کرده است و موجب درد و رنج بی اندازه آنها شده است. کمپبل سپس اعتراف کرد که تمامی 143 اظهارات مورد اشاره در گزارش را می پذیرد.

در این گزارش اطلاعات موثقی ارائه شده که نشان می دهد نظامیان استرالیایی، تسلیحات یا بی سیم هایی را بر روی بدن اجساد غیرنظامی افغان قرار می دادند تا اینگونه جلوه دهند که فرد قربانی در عملیات کشته شده است.

در بخشی از این گزارش همچنین شواهدی ارائه شده مبنی بر اینکه نظامیان استرالیایی در برخی موارد برای زخمی کردن غیرنظامیان افغان از سگ استفاده می کردند.

در مارس 2016، نیروی دفاعی استرالیا تحقیقاتی را تحت رهبری ژنرال پل بریتون در خصوص تخلفات نیروهای ویژه استرالیا در افغانستان در بین سالهای 2005 تا 2016 آغاز کرد.

طبق این گزارش، نقش استرالیا در جنگ افغانستان به دو مرحله مجزا تقسیم می شود. عملیات اسلیپر (Slipper) در بین سالهای 2001 تا 2014 که پس از آن نیروهای امنیتی افغانستان خودشان مسئولیت بیشتر عملیات ها را برعهده گرفتند و بعدی موسوم به بزرگراهها (Highroad) دومین سری عملیات استرالیا در افغانستان بود که از سال 2015 آغاز شد.

بیش از 26 هزار نظامی استرالیایی در طول عملیات اسلیپر در افغانستان مشارکت داشتند و 41 نفر از آنها در طول این مدت فوت کردند. طبق گزارش وب سایت وزارت دفاع استرالیا، همچنان 80 نظامی از نیروهای دفاعی استرالیا در افغانستان حضور دارند که بیشتر آنها در عملیات پشتیبانی و آموزشی مشارکت دارند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 3 دی 1399 بروزرسانی: 3 دی 1399 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 989

به "بازتاب یک جنایت وحشیانه در افغانستان؛ سربازان استرالیایی از استرس خودکشی کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازتاب یک جنایت وحشیانه در افغانستان؛ سربازان استرالیایی از استرس خودکشی کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید