اهمیت موتور های الکتریکی در صنعت و زندگی روزمره

به گزارش جام پارسی، اهمیت موتورهای الکتریکی در زندگی امروز ما غیرقابل انکار است. در حال حاضر از این تجهیزات به صورت گسترده در صنایع مختلف استفاده می شود. حمل و نقل، تولید، فرآوری و نگهداری انواع محصولات و کالاها با استفاده از موتور الکتریکی صورت می گیرد.

اهمیت موتور های الکتریکی در صنعت و زندگی روزمره

با توجه به این نکته تعجبی ندارد که امروزه انواع الکتروموتور یا دینام الکتریکی از جمله دینام کولر با تنوع بسیار زیاد در بازار عرضه می شوند. می توان گفت که این موتورها به دلیل کاربردهای متنوع از جمله پرفروش ترین تجهیزات صنعتی هستند و در واقع عملکرد آن ها بر عکس ژنراتور میباشد.

الکتروموتور یا موتور الکتریکی چیست؟

موتور الکتریکی وسیله ای الکترومکانیکی است که انرژی الکتریکی را دریافت کرده و آن را به انرژی حرکتی و مکانیکی تبدیل می کند. این حرکت بیشتر به صورت چرخشی یا دوار است، اما ممکن است به صورت خطی هم وجود داشته باشد.

بخش های اصلی الکتروموتور

یک الکتروموتور چرخشی از دو قسمت اصلی تشکیل شده است. یک بخش متحرک که روتور نام دارد و بخش ثابت که با نام استاتور شناخته می شود و در قسمت داخلی موتور جای دارد که یکی از بخش های اصلی استاتور که به صورت مصرفی میباشد بلبرینگ است. در هنگام کار الکتروموتور، در استاتور یک میدان مغناطیسی ایجاد می شود. نیروی ناشی از این میدان مغناطیسی موجب می شود که روتور حول محور خودش بچرخد.

کاربردهای موتور الکتریکی

موتور های الکتریکی در بخش های مختلف صنعت کاربرد دارند. در بسیاری از لوازم صنعتی، خانگی و وسایل نقلیه از موتورهای الکتریکی استفاده می شود. می توان گفت که تقریباً تمام صنایع به انواع الکتروموتور وابسته هستند. از تجهیزات صنعتی به کار رفته در کارخانجات و تولیدی ها گرفته تا لوازم خانگی همگی از انواع موتور الکتریکی بزرگ و کوچک بهره می برند.

نحوه انتخاب الکتروموتور مناسب بر اساس کاربری

شاید برای شما هم سوال باشد که کدام نوع از برند های موجود در بازار را انتخاب نمایید؟ یا الکتروموتور خارجی بهتر است یا الکتروموتور ایرانی ؟ امروزه به دلیل گستره وسیعی که الکتروموتور ها دارند، انتخاب بهترین برند الکتروموتور ایرانی یا الکتروموتور خارجی سخت است.

اما فارق از برند و مارک موجود در بازار مهم مشخص کرد و انتخاب الکتروموتور مناسب بر اساس نوع کاربری که شما از آن انتظار دارید میباشد که آیا در پی یک الکتروموتور ضد انفجار ، کم سرعت ، پر سرعت ، الکتروموتور کم مصرف و بازدهی بالا هستید یا خیر؟ و که یکی از برند های خوب بازار الکتروموتور جمکو میباشد.خصوصیت هایی از این قبیل برای مصرف خود هستید، در ادامه با ما همراه باشید تا این ویژگی های مهم را با هم بررسی نماییم.

  1. ولتاژ: اگر قصد استفاده خانگی یا همان برق با ولتاژ 220 ولت را دارید، نیاز به الکتروموتور تک فاز خواهید داشت و برای کاربری و استفاده صنعتی (380 ولت) به موتور الکتریکی سه فاز نیاز دارید.
  2. جریان: فرکانس جریان برق در ایران 50 هرتز است و الکتروموتور هم باید در این رنج فرکانسی باشند
  3. گشتاور خروجی: شما باید محاسبه نمایید که گشتاوردی که در بیشتر زمانی که نیاز دارید چیست؟ و اگر از گیربکس صنعتیهمراه با الکتروموتور استفاده می نمایید توان آن با یک رابطه ریاضی بدست می آید.
  4. سرعت: آیا در زمان کاری الکتروموتور به سرعت ثابت نیاز دارید یا مهم است که در مقاطعی موتور ثابت شود و یا سرعتش کم شود؟ در این صورت به الکتروموتور ترمز دار نیاز خواهید داشت.
  5. توان: اندازه توان مورد نیاز برای دینام یا همان الکتروموتور از مشخصات مهم انتخاب است. این پارامتر بر حسب کیلووات یا اسب بخار سنجیده می شود.
  6. چرخه کارکرد: اگر الکتروموتور شما به صورت متنناوب کار می کند، یعنی بین هر بار استارت موتور، زمانی برای سرد شدن آن موتور خاموش است، در قیاس با یک الکتروموتور دائم کار، میتوانید از دینام کوچک تری استفاده نمایید.
  7. چرخه عمر: برای الکتروموتور دائم کار، که قرار است هزاران ساعت بدون توقف کار کنند، ممکن است یک الکتروموتور AC یا Brushless که طول عمر بالاتری دارند استفاده شود و برای الکتروموتورکم کار، موتور DC و Universal مناسب خواهند بود.
  8. کاربرد خاص: در برخی از کاربری ها مانند صنایع غذایی، نیاز است که از فولاد ضد زنگ استفاده شود. یا ممکن است دینام محافظ در برابر گرد و غبار و ضد آب مورد نیاز باشد. برای هر یک از این موارد خاص، الکتروموتور مناسب وجود دارد. این مشخصه با نام IP بر روی الکتروموتوردرج شده است.
  9. میزان فریم و پیکر بندی الکتروموتور : گاهی اوقات به دلیل محدودیت فضا، نیاز است که الکتروموتور کامپکت مورد نیاز باشد. بنابراین توجه به محل نصب، یکی از عوامل موثر بر انتخاب الکتروموتور خواهد بود.
  10. دمای محیط و ارتفاع نصب از سطح دریا: دمای محیط و ارتفاع نصب از سطح دریاهای آزاد تاثیر مستقیم بر توان خروجی و سلامت کاریالکتروموتور دارد.

دسته بندی موتور های الکتریکی

موتور های الکتریکی را می توان به شکل های مختلف طبقه بندی کرد. یکی از روش های رایج طبقه بندی انواع موتور الکتریکی، تفکیک این موتورها با توجه به منبع تغذیه آنهاست. بر این اساس الکتروموتورها به دو دسته موتورهای AC و DC تقسیم می شوند.

موتور های القایی یا موتور های AC

موتورهای AC که همان موتورهای جریان متناوب هستند، در دو نوع موتور تک فاز و سه فاز طبقه بندی می شوند. الکتروموتورهای تکفاز می توانند در حدود سه کیلووات نیرو تولید کنند. این موتورها برای مصارف خانگی کاربرد دارد که از نظر قیمت پمپ خانگی و پمپ شناور چاه و اتومات پمپ آب سهم بیشتری را بازار دارند از جمله مصارف صنعتی مثل پمپ وکیوم میتوان نام برد.

نیروی تولید شده از طریق موتورهای الکتریکی سه فاز تا حدود 300 کیلووات هم می رسد. این موتورها اغلب در بخش صنعت استفاده می شوند. کنترل موتورهای AC به سادگی موتورهای DC نیست، با این حال این موتورها به دلیل مزیت هایی که دارند بسیار پرکاربرد هستند.

طول عمر بالا و سهولت نگهداری و تعمیر از جمله مزایای موتور های الکتریکی AC می باشد. دسترسی پذیری و سهولت استفاده هم از دیگر دلایل محبوبیت الکتروموتورهای AC به تعداد می فرایند.

موتور های DC

موتورهای الکتریکی DC که با جریان الکتریکی مستقیم تغذیه می شوند، به نام الکتروموتورهایی قدیمی شناخته می شوند. با اینکه با پیدایش الکتروموتورهای AC استفاده از این موتورها کاهش پیدا کرده، همچنان در برخی صنایع از آنها استفاده می شود.

قیمت مناسب، سهولت استفاده، کنترل پذیری و تنوع بالا برخی از مزیت های الکتروموتورهای DC می باشد. از الکتروموتورهایDC در مواردی چون آسانسور، بالابر، درب های اتومات، گلخانه، تسمه نقاله، مترو، کمپرسورهای الکترونیکی و هواکش های صنعتی به طور گسترده استفاده می شود.

الکتروموتور

نکات مهم درباره خرید موتور الکتریکی

برای خرید موتور الکتریکی لازم است که در ابتدا نیازسنجی صورت بگیرد و بر این اساس مدل و نوع الکتروموتور انتخاب شود. برای نمونه در صورتی که ما به یک الکتروموتور با توان بالا نیاز داریم، می بایست از انواع موتور الکتریکی سه فاز استفاده کنیم.

الکتروموتورهای تک فاز نهایتاً تا 3 کیلووات توان دارند و برای کاربردهای سنگین مناسب نیستند. حتی در صورت عدم دسترسی به برق سه فاز هم الکتروموتورهای سه فاز مناسب هستند. البته برای راه اندازی و استفاده از این موتورها باید تمهیدات لازم در نظر گرفته شود.

کاردهی موتور الکتریکی

نوع کاردهی موتورهای الکترونیکی هم نکته دیگری است که باید در هنگام خرید مورد توجه قرار بگیرد. ممکن است ما به یک موتور الکتریکی برای کار بلندمدت یا کوتاه مدت نیاز داشته باشیم.

موتورهای الکتریکی با چرخه کاری پیوسته برای استفاده طولانی مدت مناسب هستند، در مقابل انواع موتور الکترونیکی با کاردهی کوتاه مدت قرار دارند که که می توانند فشار بار را برای مدت زمان کمتری تحمل کنند.

به غیر از این دو مورد انواع الکتروموتور با چرخه کاری دوره های متناوب هم وجود دارند که هر یک از مشخصات و کاربردهای خاص خود برخوردارند. چرخه کاری الکتروموتورها با نماد S به همراه یک عدد بر روی بدنه آنها درج می شود.

مثلاً S1 نماد الکتروموتور با چرخه کاری پیوسته و بلندمدت و S2 نشان دهنده الکتروموتور با چرخه کاری کوتاه مدت می باشد. ناگفته نماند که بیشتر الکتروموتور هایی که در صنایع مختلف مورد استفاده هستند، دارای چرخه کاری S1 می باشند.

جنس بدنه موتور الکتریکی

جنس بدنه و نحوه نصب از دیگر ویژگی هایی هستند که در هنگام خرید به آنها توجه می شود. موتورهای الکتریکی عموماً از جنس آلومینیوم یا چدن هستند. با این که استحکام چدن از آلومینیوم بیشتر است، اما می توان گفت که تفاوت چندانی بین این دو وجود ندارد. با این حال الکتروموتورهای چدنی برای برخی فعالیت های سنگین مناسب تر هستند. موتورهای الکترونیکی از نظر نحوه نصب ممکن است به صورت پایه دار، با پایه و فلنج یا با فلنج کوچک و بزرگ ارائه شوند. این مورد هم لازم است که در هنگام خرید مورد توجه قرار بگیرد.

خرید انواع موتور الکتریکی

برای خرید موتور الکتریکی از راه های مختلفی می توان اقدام کرد. البته مهمترین نکته در این زمینه مراجعه به فروشندگان معتبر و صاحب نام است. از آنجایی که در بازار موتورهای الکتریکی احتمال تقلب وجود دارد، این کار بهترین و ساده ترین راه برای اطمینان از خریدی مطمئن و به صرفه می باشد. البته نیاز به تجهیزات و ابزار دقیق میزان گیری و همچنین تجهیزات کنترل سرعت و انرژی که بهترین مورد از نظر قیمت اینورتر و درایو کنترل دور و کلید اتوماتیک کمپکت می باشد. هم از جمله وسایل و تجهیزاتی که باید در کنار این تجهیزات صنعتی استفاده شود.

فروشگاه کالا صنعتی به نام عرضه کننده معتبر تجهیزات صنعتی، از جمله فروشندگانی است که انواع الکتروموتورهای صنعتی را در اختیار خریداران قرار می دهد. با مراجعه به سایت این فروشگاه می توانید انواع موتور الکتریکی تک فاز و سه فاز را با مشخصات مختلف مشاهده کنید. همچنین می توانید از طریق سایت این فروشگاه برای ثبت سفارش کالای مورد نظر خود اقدام نمایید. در کالا صنعتی امکان سفارشی سازی برخی کالاها هم برای شما وجود دارد، بنابراین اگر قصد دارید تجهیزات صنعتی را با مشخصات دلخواه خود سفارش دهید، می توانید با کارشناسان فروش کالا صنعتی تماس بگیرید و از شرایط سفارش و خرید مطلع شوید.

www.kalasanati.com

منبع: فرارو
انتشار: 22 مرداد 1400 بروزرسانی: 22 مرداد 1400 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 1413

به "اهمیت موتور های الکتریکی در صنعت و زندگی روزمره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اهمیت موتور های الکتریکی در صنعت و زندگی روزمره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید