افشاگری نیویورک تایمز و واشنگتن پست علیه ترامپ

به گزارش جام پارسی، ایسنا نوشت: چند رسانه آمریکایی گزارش دادند، وزیر بهداشت و خدمات انسانی آمریکا چند هفته قبل از آنکه دونالد ترامپ تدابیر گسترده ای را به هدف متوقف ساختن شیوع کروناویروس اتخاذ کند چندین بار نسبت به تهدید و امکان شیوع گسترده این ویروس هشدار داده بود.

افشاگری نیویورک تایمز و واشنگتن پست علیه ترامپ

خبرگزاری فرانسه، روزنامه واشنگتن پست گزارش کرد، آلکس ایزار، وزیر بهداشت و خدمات انسانی آمریکا در ابتدای ماه ژانویه از سوی رابرت ردفیلد، مدیر مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا در جریان تهدید مربوط به این ویروس که در آن موقع در حال گسترش در شهر ووهان چین بود نهاده شد. به نوشته واشنگتن پست، ایزار پس از آن در این خصوص به کاخ سفید اخطار داده و گزارشی را نیز برای شورای امنیت ملی آمریکا نوشت.

همچنین به نوشته هردو روزنامه واشنگتن پست و نیویورک تایمز، ایزار نخستین بار دونالد ترامپ را در تاریخ 18 ژانویه زمانی که در محل اقامتگاه تفریحی اش در فلوریدا موسوم به مارالاگو به سر می برد از تهدید این ویروس آگاه ساخت.

نیویورک تایمز توضیح داد که ایزار در ادامه در تاریخ 30 ژانویه بار دیگر رئیس جمهور آمریکا را در جریان تهدید مربوط به این ویروس قرار داده و این بار به او اخطار داد که این ویروس پتانسیل تبدیل شدن به یک بیماری همه گیر را دارد. با این حال بر طبق این گزارش ترامپ ظاهراً به ایزار گفته است که نسبت به این تهدید بیش از حد اغراق می نماید.

روز بعد رئیس جمهور آمریکا محدودیت های مسافرتی از چین به کشورش را اعلام نمود. همچنین اولین مورد ابتلا به ویروس کووید 19 در آمریکا 11 روز قبل از آن گزارش شده بود.

دولت آمریکا در طول ماه فوریه کوشش های مضاعفی را به هدف پاسخ دادن به بحران شیوع این ویروس در پیش گرفت. ایزار گفت دولت آمریکا در حال ایجاد یک سیستم نظارت در چندین شهر این کشور بوده تا شیوع ویروس را ردگیری نموده و در عین حال اطلاعات لازم برای پیش بینی کانون های بیماری را در اختیار کارشناسان قرار دهد با این حال این فرآیند با چند هفته تاخیر صورت گرفت.

دونالد ترامپ انتها در تاریخ 13 مارس کروناویروس جدید را که حالا برچسب یک همه گیری دنیای را از سوی سازمان بهداشت دنیای پیدا نموده بود یک شرایط اضطراری ملی در آمریکا اعلام نمود.

پس از آن کاخ سفید سریعاً توصیه های مربوط به طرح فاصله گذاری اجتماعی را برای آمریکا به اجرا درآورد؛ طرحی که اخیراً تا انتها ماه آوریل تمدید شد.

ترامپ اظهار نموده که تصمیمش برای محدود ساختن مسافرت از چین به آمریکا در ماه ژانویه نگذاشته شیوع بیماری در کشورش بدتر گردد اما بسیاری از کارشناسان بهداشت و درمان و همچنین مخالفان ترامپ خودداری دولت وی از اتخاذ گام های سختگیرانه تر و در زمانی زودتر برای مبارزه با شیوع این بیماری را محکوم نموده اند.

براساس جدیدترین آمارهای ارائه شده از سوی دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا این کشور هم اکنون تبدیل به کانون اصلی شیوع کرونا ویروس در دنیا شده در حالی که بیش از نیم میلیون نفر از آمریکایی ها به این ویروس مبتلا شده و بالغ بر 20 هزار تن نیز در اثر این بیماری در این کشور جان خود را از دست داده اند.

312 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 15 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 610

به "افشاگری نیویورک تایمز و واشنگتن پست علیه ترامپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افشاگری نیویورک تایمز و واشنگتن پست علیه ترامپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید