5 دلیل که نولان باید جیمز باند بسازد (و 5 دلیل که نباید بسازد)

به گزارش جام پارسی، در این مقاله 5 دلیل آورده ایم که چرا نولان باید سراغ ساختن جیمز باند برود، و 5 دلیل هم اشاره کرده ایم که چرا بهتر است جیمز باند نسازد.

5 دلیل که نولان باید جیمز باند بسازد (و 5 دلیل که نباید بسازد)

کریستوفر نولان بارها و بارها با ساخت فیلم های حیرت انگیزی که قواعد ژانرها را عوض می کردند مخاطبان سینما را شگفت زده و هواداران دوآتشه اش را بیش از پیش شیفته خودش کرده است. نولان با سه گانه بتمنش جهت تازه ای در فیلم های ابرقهرمانی و کمیک بوکی ایجاد کرد، با اینسپشن (Inception) تمام قواعد ژانر جاسوسی و فیلم های سرقت را به هم ریخت و همه چیز را از نو تعریف کرد تا جهانی ویژه فیلمش را بسازد. او بدون شک یکی از بهترین فیلم سازان معاصر سینماست که هربار با فیلم هایی چشم نواز و از هوش برنده مخاطبان زیادی را درگیر خودش می کند.

کریستوفر نولان تا الان بیشتر فیلم های مهم و بزرگش را با استودیو وارنر ساخته ولی مدتی است که با مدیران این غول رسانه ای به مشکل برخورده و این یعنی حالا دستش باز است تا سراغ استودیوهای دیگر برود و تجربه های تازه ای داشته باشد. یکی از فرنچایزهایی که همیشه منتظرش بودیم که نولان سراغش برود، جیمز باند بوده. خود نولان بارها گفته که چقدر به جیمز باند علاقه دارد و حتی خیلی های آخرین فیلم او تنت (Tenet) را جیمز باند غیر رسمی او می دانند.

1. باید بسازد: چون با فیلم هایی مثل تنت و اینسپشن نشان داده در ژانر جاسوسی تبحر دارد

تنت بازخوردهای متناقضی داشت و با اینکه عده ای آن را دوست داشتند، خیلی ها ایراداتی به آن وارد کردند و از گنگ بودن داستان انتقاد کردند، ولی همه تقریبا موافق اند که فیلم متفاوتی در کارنامه نولان بود. در آن یک هواپیمای واقعی را منفجر کردند، صحنه های مبارزه تن به تن را معکوس جلو بردند و بازیگرها و بدلکاران مشت های برعکس به هم زدند، و همه اینها در داستانی جاسوسی گنجانده شده بود که توطئه های جهانی و مرگبار داشت و تهدیدی غیرمتعارف و عجیب، درست مثل یک فیلم جیمز باند.

درباره اینسپشن هم که واقعا نیاز به گفتن نیست. یکی از بهترین فیلم هایی بود که ژانر علمی تخیلی را با فیلم های سرقت و جاسوسی تلفیق می کرد و داستانی داشت تکان دهنده و تأثیرگذار و به یاد ماندنی. تصاویر خیره کننده و موسیقی متن مسحورکننده فیلم هنوز هم خیلی ها را شیفته خودش می کند و بحث های درباره سرانجام بندی فیلم و اینکه آیا همه چیز در خواب و رؤیا می گذشت یا دام کاب بالاخره در بیداری و واقعیت به فرزندانش رسیده هنوز هم بین سینمادوستان جریان دارد.

یک چیزی برای همه معین است؛ نولان تا الان ثابت کرده است که برای ساخت فیلم های جاسوسی تمام عیار و درجه یک آماده است و به راحتی از پس آن بر می آید.

نباید بسازد: چون آخرین فیلمش تنت بازخوردهای خیلی مثبتی نگرفت

تازه ترین فیلم نولان تنت نظرات متناقضی گرفت و بین هواداران او دودستگی هایی ایجاد کرد. همچنین با توجه به کرونا و شرایط بگیر و نگیر و تعطیلی سینماها، فروش خیلی خوبی هم نداشت و نتوانست آن طور که انتظار می رفت بفروشد. در حالی که فیلم های جیمز باند را با هدف گیشه می سازند و قاعدتا باید فروش خوبی داشته باشد. تنت با وجود تمام خلاقیت ها و بازی های زمانی و صحنه های اکشن خارق العاده اش، در جذب مخاطب عام پیروز عمل نکرد و نتوانست انبوه سینمادوستان را به سالن ها بکشاند، در حالی که همه امید داشتند فیلم نولان به نام ناجی سینماها در دوران کرونا عمل کند و جان دوباره ای به گیشه بدهد.

بخشی از این اتفاق به خاطر شرایط سینماها و تعطیلی ها بود، ولی با همه این ها تنت نتوانست به فروشی دست پیدا کند که از فیلم های نولان انتظار داریم.

2. باید بسازد: چون از آرزوهای شخصی اوست

کریستوفر نولان بارها درباره علاقه اش به جیمز باند صحبت کرده است و گفته که ساخت فیلم جیمز باند از آرزوها و رؤیاهای شخصیش به تعداد میرود. کسی هم نمی تواند سرزنشش کند، کارگردانی چند فیلم جیمز باند و اضافه کردن نگاه شخصی خودش به جهانی آن رؤیایی هیجان انگیز است که احتمالا خیلی از سینمادوستان هم انتظارش را می کشند.

پس می دانیم نولان تمایلش را برای ساخت جیمز باند نشان داده، و با توجه به اینکه زمانی برای مردن نیست (No Time To Die) آخرین حضور دنیل کرگ در نقش این ابرجاسوس مشهور جهانی سرگرمی است، آینده این فرنچایز دست همه را باز گذاشته. نولان هم که حالا بعد از مشکلاتش با وارنر گزینه های زیادی پیش رویش دارد.

هواداران جیمز باند و کریستوفر نولان درباره چنین پروژه ای رؤیاپردازی های زیادی کرده اند و همچنان می کنند و اگر به واقعیت بپیوندد، اتفاق هیجان انگیزی خواهد بود.

نباید بسازد: چون جهانی جیمز باند ایده های محدودی دارد

جیمز باند را بیشتر به خاطر بازیگران خوش تیپ، ماشین های گران قیمت و صحنه های مبارزه و تعقیب و گریز می شناسیم، در حالی که نولان هربار با فیلم هایش سراغ ایده های نو و بزرگ می رود و در پی کشف ناشناخته هاست و او را بیشتر به خاطر داستان های علمی تخیلی و ابرقهرمانی و معماهای تو در تو می شناسیم. با اینکه فکر کردن به ساخته شدن یک فیلم جیمز باند به دست کریستوفر نولان مجذوب کننده و هیجان انگیز است، ولی عملا دستش در ارائه ایده های اصیل خالی خواهد بود چون جهانی جیمز باند خیلی برای تجربه گرایی و خلق داستان های علمی تخیلی بزرگ انعطاف ندارد. یک سری مؤلفه های ثابت در آن هست که باید رعایت شود. همچنین نولان باید به نوشته های ایان فلمینگ به نام منبع اقتباس اتکا کند و برای همین جای زیادی برای تزریق ایده های شخصی خودش نمی ماند.

3. باید بسازد: چون بهترین فرصت است تا دوباره گیشه ها را تسخیر کند

متأسفانه بعد از تنت و عملکرد متوسطش در گیشه و جذب مخاطب، جایگاه نولان به نام یک کارگردان پولساز دچار خدشه شده و خیلی ها بدون توجه به پیروزیت های گذشته او علیه اش قضاوت می کنند. ولی یک فیلم پرفروش خوب می تواند معادله را تغییر دهد. ساخت یک جیمز باند کاملا تازه که با دیدگاه و رویکردی تازه و نگاه ویژه نولان جلو برود، می تواند اتفاق مهمی در کارنامه او باشد. به نظر می رسد ترکیب نولان و جیمز باند اتفاقی است که همیشه باید می افتاده و همه چیزشان انگار با هم جور در می آید.

نولان با ساخت جیمز باند می تواند دوباره در گیشه ها بدرخشد و مردم زیادی را سمت سینماها بکشاند. حضور کارگردانی مطرح و چهره مثل کریستوفر نولان پشت دوربین فرنچایزی محبوب و بزرگ مثل جیمز باند از آن اتفاق هایی است که گیشه ها را تکان خواهد داد.

نباید بسازد: چون ریسک بزرگی است

جیمز باند مجموعه فیلمی بزرگ است که در طول سالیان مختلف دوام آورده و بازیگران و شخصیت ها و دیالوگ های معروفی به سینما و فرهنگ عامه معرفی کرده است. جیمز باند نه تنها روی سینما، بلکه روی زندگی مردم جهان و بریتانیا تأثیر گذاشته و سبک زندگی و مد و لباس خیلی ها را تغییر داده. برای همین هر کارگردانی که بخواهد سراغ آن بیاید با ریسک های زیادی رو به رو خواهد بود و باید آماده خیلی چیزها باشد.

این ریسک برای نولان به ویژه بیشتر هم هست، چرا که شاید قصد داشته باشد جایگاه خودش را به نام کارگردان پولساز دوباره به دست آورد و اگر پیروز نشود، شکست بدی برایش خواهد بود. مردم از کریستوفر نولان انتظارهای بیشتری دارند و ساخت جیمز باند برای او پروژه پرخطری است.

4. باید بسازد: چون می توند با یک استودیو تازه کار کند

جدایی کریستوفر نولان از استودیو برادران وارنر شاید ناراحت کننده باشد، ولی از طرفی دیگر گزینه های زیادی پیش روی او می گذارد و نولان حالا می تواند از بین بی تعداد استودیو که مشتاق همکاری با او هستند انتخاب کند. بر کسی پوشیده نیست که نولان هنوز هم یکی از محبوب ترین کارگردان هاست و استودیوهای زیادی تمایل دارند او را جذب خودشان کنند.

حالا که سرویس های استریم ویدئو و پلتفرم های آنلاین پخش و فیلم و سریال بر جهانی سرگرمی پادشاهی می کنند، گزینه های زیادی پیش روی نولان است. تازگی ها هم که خبر خرید MGM به دست آمازون را شنیده ایم و باید منتظر اتفاق های تازهی باشیم.

نباید بسازد: چون احتمالا آزادی عمل کمتری خواهد داشت

نولان در تلفیق ژانر اکشن و علمی تخیلی با مؤلفه های معمایی استاد شده، ولی جهان جیمز باند فرق دارد و با مؤلفه های واقعی بیشتری سروکار دارد و داستان هایش در گونه دیگری می گذرد. همچنین معمولا با کارگردان ها و نویسنده های مختلفی روایت می شود و این بر خلاف شیوه ای است که نولان تا الان پیش گرفته.

حضور افراد دیگر در طراحی داستان و شکل گیری ایده ها و نقش استودیو و نفوذش در جهت دهی به ماجراها ممکن است برای کریستوفر نولان آزاردهنده باشد چون تا الان با آزادی عمل کار می کرده و ایده های شخصی خودش را بسط می داده. حتی وقتی سراغ ابرقهرمانی مثل بتمن رفت باز هم فکر و نظر خودش را اعمال کرد و نسخه شخصی خودش را از او ساخت.

نولان وقتی دستش باز است و خلاقیت هایش را با روش و شیوه خودش به مرحله اجرا در می آورد بهترین عملکرد را دارد و معین نیست اگر سراغ جیمز باند بیاید و مجبور شود به خواسته های استودیو تن دهد، چه نتیجه ای رقم خواهد خورد.

5. باید بسازد: چون جیمز باند به یک تغییر اساسی و ساختاری نیاز دارد

همه می دانیم که فیلم های آینده جیمز باند باید با رویکردی متفاوت و کاملا تازه ساخته شوند چون چند فیلم آخری که دیده ایم همگی تقریبا ساختاری مشابه داشته اند و حس وحال و مدل روایت داستان هایشان تغییر چندانی نکرده.

نولان با ساخت تنت و قهرمان غیرمتعارفی که در رأس داستانش گذاشت، به همه نشان داد که چطور می تواند یک فیلم جاسوسی تازه بسازد و مؤلفه های ژانر را دوباره تعریف کند. تنت یک فیلم جاسوسی بود که شبیه بقیه فیلم های جاسوسی نیست و قهرمانش هم شبیه دیگر قهرمان ها تصویر نشده است. حتی در اولین تیزرهایی که از فیلم منتشر شد، جملات جالبی می دیدیم که خبر از ظهور یک جهان تازه از داستان ها می داد: وقتش رسیده که با یک پروتاگونیست تازه نفس آشنا شویم.

رویکردی تازه و نو نسبت به فیلم های جاسوسی چیزی است که جهانی جیمز باند به آن نیاز دارد و می تواند نفسی تازه به آن بدمد.

نباید بسازد: چون روی اکران سینمایی فیلم هایش حساس است

شایعه شده یکی از دلایلی که باعث شد تنت در گیشه پیروز عمل نکند و نتواند پول زیادی در بیاورد، اصرار نولان روی اکران سینمایی و روی پرده های بزرگ بود و مخالفتش با سرویس های استریم آنلاین. آینده جهان با توجه به ویروس کرونا نامعین است و خیلی از سالن های سینما در نبود تماشاچی دارند خاک می خورند. برای همین بسیاری از استودیوها تصمیم گرفته اند فیلم هایشان را هم زمان با اکران های محدود، روی پلتفرم های پرمخاطب منتشر کنند و از امکانات بی تعداد این سرویس ها بهره ببرند.

با این حال انگار خبرهای خوبی در راه است و به نظر می رسد سینماها بار دیگر قرار است رونق بگیرند و تماشاچیان زیادی را برای تماشای فیلم روی پرده بزرگ ترغیب کنند. اما تا بازگشت همه جانبه شرایط به روزهای قبل کرونا خیلی فاصله داریم. حالا که آمازون حقوق مترو گلدوین مایر را خریده و آینده جیمز باند را در دست گرفته، بعید به نظر می رسد کریستوفر نولان با آن ها همکاری کند و بگذارد فیلمش را در پلتفرم های آنلاین به نمایش در آورند.

سخن آخر

فیلم های جیمز باند برای کریستوفر نولان که تا کنون با ساخت مدل های مشابه ثابت کرده از پس ژانر جاسوسی بر می آید، گزینه مجذوب کننده و هیجان انگیزی است و او برای ساخت یک ریبوت و بازآفرینی تازه از جهانی جیمز باند کارگردان خیلی درست و خوبی به نظر می رسد. از سویی دیگر فیلم های جیمز باند هم نیاز به تغییر و تحول اساسی دارند و بعد از زمانی برای مردن نیست و آخرین حضور دنیل کرگ در نقش مأمور 007، سینمادوستان مشتاق اند تا ببینند جهانی این فیلم های جاسوسی پرطرفدار چه سمت و سویی خواهد گرفت. البته منظور این نیست که جیمز باندهای دنیل کرگ فیلم های بدی بوده اند، برعکس تعدادی از آن ها بهترین های جیمز باند هستند و خواهند بود. فقط ماجرا این است که بعد از این سال ها، همه منتظر جیمز باند تازه تر و تازه تری هستیم تا هم تنوع داشته باشد هم قصه های مجذوب کننده تر و پیچیده تری را برایمان روایت کند. همه می خواهیم این فرنچایز بهتر از قبل شود و دیگر از فرمول های همیشگی جیمز باند که بارها دیده ایم و روایت شده اند استفاده نکنند.

آینده حرفه ای نولان هم حالا نامعین است و نمی دانیم بعد از جدایی وارنر، سراغ چه استودیوهایی خواهد رفت و چه پروژه ای را انتخاب خواهد کرد. شاید دوباره سراغ ایده ای اصیل و ارجینال برود و جهانی ویژه بسازد، شاید آن طور که در شایعات آمده قسمت دوم بین ستاره ای (Interstellar) را کارگردانی کند، شاید هم واقعا سراغ جیمز باند بیاید. ولی از طرفی هم بعضی از هواداران نولان حس می کنند جهانی جیمز باند با اینکه مجذوب کننده و منحصر به فرد است، به فضای فکری نولان نمی خورد و شاید بهتر باشد در پی ساخت آن نرود.

در هر صورت باید منتظر ماند و دید آینده چه چیزهایی برای ما رقم خواهد زد.

منبع: movieweb

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 19 مرداد 1400 بروزرسانی: 19 مرداد 1400 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 1410

به "5 دلیل که نولان باید جیمز باند بسازد (و 5 دلیل که نباید بسازد)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 دلیل که نولان باید جیمز باند بسازد (و 5 دلیل که نباید بسازد)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید