3 نکته مهم درباره بزرگترین عرضه اولیه تاریخ بورس تهران

به گزارش جام پارسی، خبرنگاران: در آستانه عرضه اولیه روز چهارشنبه (فردا) سرمایه گذاری تامین اجتماعی به عنوان بزرگترین هلدینگ عمومی چند رشته ای، نتایج ارزش گذاری این سهام منتشر شد.

3 نکته مهم درباره بزرگترین عرضه اولیه تاریخ بورس تهران

به گزارش خبرنگارانمحمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در توییتی از تحقق وعده خود برای واگذاری شستا در بورس نیز مسرور به نظر می رسد.

بزرگترین عرضه اولیه تاریخ بورس در سرانجام هفته | شستا چهارشنبه عرضه می گردد

پیش تر محمود گودرزی ، معاون بازار بورس اوراق بهادار تهران در مصاحبه با دنیای بورس از قطعیت عرضه اولیه شستا (شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی) در چهارشنبه همین هفته (27 فرودین) اطلاع داد. وی در ادامه تاکید نمود: آگهی عرضه طی یک تا دو ساعت آینده بر سایت شرکت بورس قرار خواهد گرفت.

ارزش بازار نزدیک به 69 هزار میلیارد تومانی عرضه می گردد. حداکثر سهمیه هر کد معاملاتی 10 هزار سهم و سقف قیمت عرضه 860 تومان به ازای هر سهم شستا خواهد بود. احتمالا به هر کد معاملاتی حدود 3800 سهم به ارزش حدود 3 میلیون و 300 هزار تومان خواهد رسید. البته نمی توان احتمال کسب سهمیه بالاتر را برای چنین عرضه اولیه بزرگی رد کرد. شستا 6900 میلیارد نقدینگی در مجموع جذب خواهد نمود. یک میلیارد و 300 میلیون سهم سهمیه صندوق های سرمایه گذاری خواهد بود.

بورس پرس هم نوشت: بعد از ماه ها انتظار و قول و وعده ، بالاخره زمان قطعی عرضه اولیه بزرگ ترین و مهمترین واگذاری تاریخ ایران فرا رسید و با اعلام جزییات واگذاری 12 درصد از سهام شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی و این رویداد ویژه قطعی شد تا طی آن 8 میلیارد سهم به عموم مردم و 1.6 میلیارد سهم دیگر به صندوق های سرمایه گذاری تعلق گیرد.

به این ترتیب در حالی اطلاعیه واگذاری بامداد امروز در سایت بورس تهران منتشر شد که طبق آن محدوده قیمت هر سهم شستا 850 تا 860 تومانی معین شده و حداکثر سهمیه هر کد حقیقی و حقوقی هم 10000 سهم بوده که به نقدینگی 8.7 میلیون تومانی هر نفر (بدون احتساب کارمزد نیم درصدی خرید) احتیاج است.

در این میان با تکیه بر عرضه های اولیه قبلی و استقبال عمومی از این واگذاری و فرض حضور 1.5 تا 2.2 میلیون نفر از سرمایه گذاران ، سهمیه هر فرد بین 3 تا 4.5 هزار سهم خواهد بود که در این صورت به حداکثر نقدینگی 3.9 میلیونی تومانی احتیاج است.

محمد رضونی فر مدیرعامل این هلدینگ با سرمایه اسمی 8 هزار تومانی گفته بود: سازمان تامین اجتماعی باید ملاحظه حدود 42 میلیون بیمه شده را داشته باشد اما با این وجود کوشش می گردد منافع سهامداران تازه وارد و فعالان بازار سرمایه هم در نظر گرفته گردد. مطمئن باشید قیمت هر سهم شستا در عرضه اولیه بسیار شیرین خواهد بود.

همچنین مجوز عرضه اولیه بزرگترین هلدینگ ایران با توجه به فاصله زمانی 48 ساعته بین عرضه و انتشار آگهی ، توسط سازمان بورس صادر شده است . این اتفاق در عرضه اولیه پتروشیمی تندگویان هم رخ داد که با موافقت هیات مدیره سازمان بورس ، در فاصله زمانی بیش از یک روزه بین عرضه و آگهی ، انجام شد.

براساس این گزارش، َشستا بعد از عرضه اولیه هفته پیش سرمایه گذاری صبا تامین ، دومین واگذاری سال و در عین حال بزرگترین عرضه تاریخ بازار سرمایه ایران هم از نظر تعداد سهام و هم از نظر ارزش معاملات خواهد بود و بار دیگر اهمیت ویژه بازار سرمایه در تامین مالی سریع تثبیت خواهد شد.

نتایج عرضه اولیه و تکلیف نقدینگی جذب شده + سابقه 23 واگذاری

همچنین محمد رضوانی فر در جلسه شورای ارتباطات گفت: بیش از دو دهه در مقام مدیرعاملی بنگاه های مالی فعالیت نموده ام و با عرضه سهام شستا در بورس (چهارشنبه این هفته با 9.6 میلیارد سهم) ، بیست و چهارمین و مهم ترین عرضه هم رخ خواهد داد .

وی اضافه نمود: از نظر عددی 35 درصد عرضه های بورس و از منظر ریالی 38 درصد عرضه های اولیه سال گذشته بورس و فرابورس متعلق به شستا بوده و مطلوب ترین عرضه ها انجام و قواعد را کاملاً رعایت شده اند .

این مقام مسئول ادامه داد: عرضه اولیه سهام شستا از جایگاهی ، بورس ایران را به قبل و بعد از این عرضه تقسیم خواهد نمود. هم به بازار عمق خواهد داد و هم خواهیم دید بازار هرگز تا این حد وسعت نداشته است. با هر معیاری سرمایه گذاری کوتاه و بلندمدت بر روی سهام ، شستا یکی از ارزنده ترین سهم ها خواهد بود.

رضوانی فر مطرح کرد: با این عرضه ، پولی به حساب شستا واریز نمی گردد بلکه به حساب سهامدار اصلی یعنی سازمان تامین اجتماعی واریز خواهد شد و طبعا سازمان براساس برنامه ها، سرمایه گذاری های جدید از جمله تجهیز بیمارستانی و به روز کردن گسترده خدمات و ... را صورت خواهد داد. این منابع براساس سیاست های حمایتی سازمان تامین اجتماعی در چارچوب جلساتی که با ذی نفعان اصلی داشته مجدداً به بدنه جامعه بازخواهد گشت.

وی گفت: در فضای عقلایی، بورسی شدن شستا نه فقط به نفع این مجموعه که به نفع کل اقتصاد ایران است. باید ارزش واقعی این دارایی بزرگ را روشن کنیم که هرکسی نتواند در آن تصمیم فردی بگیرد. شستا دارایی بین نسلی است و با ورود به بورس آن را از تصمیم هایی که دفعتاً و یک شبه گرفته می شد به سمتی می بریم که تصمیم گیری و تصمیم سازی در آن باید جوابگوی چندین هزار سهامدار باشد.

مدیرعامل شستا با بیان اینکه وارد بازاری می گردد که اجازه تصمیمات آنی و غیرکارشناسی را از بین می برد، اضافه نمود: شستا، ابرهلدینگ است و بزرگترین عرضه اولیه را در ایران رقم خواهد زد. با عرضه 10 درصد از سهام شستا ، مطمئناً ارزش 90 درصد دیگر آن بیشتر روشن و افزایش خواهد یافت.

رضوانی فر ادامه داد: عملکرد شستا در مدتی که عهده دار مسئولیت بوده ام از عملکرد متوسط صنعت بالاتر است. در تمام شرکت های زیر مجموعه دو ماه زودتر گزارش حسابرسی شده سازمان بازرسی کل تحصیل شده و صورت های مالی را وارد کدال کردیم.

وی تاکید نمود: شستا بورسی می گردد تا به اقتصاد ایران یاری گردد، شفاف تر از قبل باشد در استخراج اعداد همه چیز معلوم باشد و مواردی افشا گردد که قبل ها هرگز انجام نمی شد. نسبت به عملکرد در این مدت مطمئن هستیم و با بورسی شدن شستا موظف تر می شویم که به افکار عمومی بیشتر از قبل گزارش بدهیم.

جزییات عرضه اولیه چهارشنبه توییت وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در آستانه عرضه اولیه فردا جدول نتایج ارزش گذاری و ساختار شستا

تحلیل ویژه: آنالیز عرضه اولیه چهارشنبه | گران فروشی در سهام تازه وارد به اوج خود می رسد؟

دنیای بورس | عرضه شستا به عنوان بزرگترین هلدینگ بخش عمومی کشور در معاملات چهارشنبه تا حدود زیادی قطعی به نظر می رسد. نقدهای زیادی به عرضه شستا در بورس وارد است که در گزارش های بعد به آن پرداخته خواهد شد. اما در این گزارش نگاهی مختصر به آخرین شرایط پرتفو شستا بر اساس قیمت روز سرمایه گذاری ها خواهیم داشت.

در آنالیز پرتفو شستا به ترتیب بیشترین ارزش سرمایه گذاری های بورسی و غیربورسی به تاپیکو می رسیم. ارزش بازار تاپیکو امروز به بیش از 48 هزار میلیارد تومان رسید که سهم شستا بر اساس پرتفو سرانجام اسفند حدود 33500 میلیارد تومان است. بهای تمام شده این سرمایه گذاری برای شستا حدود 4830 میلیارد تومان است.

صبا تامین دومین شرکت با بیشترین ارزش در پرتفو صبا است. صبا امروز ارزش بازار 20 هزار میلیارد تومانی را داشت. شستا مالک 88 درصد از صبا است که طی همین هفته گذشته 12 درصد از سهام صباتامین را در بازار خرد عرضه نموده است. سهم شستا از این شرکت حدود 17600 میلیارد تومان و بهای تمام شده این سهم برای شستا حدود 1320 میلیارد تومان است. از محل فروش این سهم سود حدود 2 هزار میلیارد تومانی طی این هفته برای شستا شناسایی شده است.

شستا مالک 30 درصد از شرکت ملی نفت کش است که برآورد دقیقی از ارزش گذاری این شرکت وجود ندارد با این حال با فرض ارزش 35 هزار میلیارد تومانی سهم شستا از این محل حدود 9 هزار میلیارد تومان بوده که بهای تمام شده 142 میلیارد تومانی ملی نفت کش در پرتفو شستا شاهد هستیم.

شستا بر اساس اطلاعات سرانجام اسفند حدود 25 درصد از حکشتی را نیز در اختیار دارد. حکشتی امروز ارزش بازار 35 هزار میلیارد تومانی را داشت که سهم شستا از این محل حدود 8600 میلیارد تومان و بهای تمام شده این سهم برای شستا 360 میلیارد تومان است.

در ادامه می توان به تیپیکو با ارزش بازار 16 هزار میلیارد تومانی اشاره نمود. سهم شستا در تپیکو حدود 5700 میلیارد تومان ارزش دارد و بهای تمام شده 105 میلیارد تومانی نیز دارا است. شستا مالک 35 درصد سرمایه گذاری دارویی تامین است.

در مرحله بعد احتمالا باید به مالکیت 100 درصدی سیمان تامین اشاره نمود. سیمان تامین سهام دار سفارس بوده و آنالیز پرتفو سرمایه گذاری نشان می دهد که شاید بتوان ارزش این سهم در پرتفو شستا را حدود 5000 میلیارد تومان در نظر گرفت. بهای تمام شده این شرکت برای شستا 270 میلیارد تومان است.

24 درصد از سرمایه گذاری صدرتامین (تاصیکو) نیز به صورت مستقیم به شستا اختصاص دارد. ارزش بازار امروز تاصیکو حدود 14400 میلیارد تومان که سهم شستا از این محل به حدود 3500 میلیارد تومان می رسد. این سهم بهای تمام شده 475 میلیارد تومانی را برای شستا دارد.

شستا مالک 100 درصد مدیریت صنایع نوین است. مدیریت صنایع نوین مالک 60 درصد رایتل است. برآورد تقریبی از ارزش روز توسعه صنایع نوین را شاید بتوان حدود 2 هزار میلیارد تومان در نظر گرفت. بهای تمام شده این سهم برای شستا هزار میلیارد تومان است.

شستا 3.8 درصد از بانک ملت را در اختیار دارد که ارزش بازار امروز (دوشنبه) بانک ملت در بورس تهران حدود 48 هزار میلیارد تومان بود. در نتیجه سهم شستا از بانک ملت ارزش حدود 1800 میلیارد تومانی را با بهای تمام شده 99 میلیارد تومان است. همچنین شستا 9 درصد از سنگ آهن مرکزی را در اختیار دارد که تخمین حدود 1400 میلیارد تومانی برای آن در نظر گرفته شده است. بهای تمام شده این شرکت نیز برای شستا حدود 624 میلیارد تومان است.

سهم شستا از سایر سرمایه گذاری ها را می توان حدود 9 هزار میلیارد تومان با بهای تمام شده 400 میلیارد تومانی در نظر گرفت. اعداد بالا بر اساس ارزش روز بازار شرکت های بورسی لحاظ شده است. ارزش دفتری شستا در سرانجام اسفند حدود 12300 میلیارد تومان که با لحاظ سود صبا به 14300 میلیارد تومان می رسد. بر این اساس خالص ارزش روز دارایی های شستا را می توان به بیش از 100 هزار میلیارد تومان می رساند.

اما این موضوع نباید در فراموش گردد که معامله سهام بیش از 70 درصد از خالص ارزش دارایی ها توجیه پذیر نیست و بر این اساس با در نظر دریافت میزان رشد سهام پس از عرضه اولیه امیدواریم رویه منطقی ارزش گذاری لحاظ گردد. رویه عجیب ارزش گذاری سهام بر اساس بلوک مدیریتی یکی از اتفاقات عجیب در عرضه های اولیه اخیر است. البته با همه این ها نمی توان امیدوار بود که دو میلیون شرکت نماینده در عرضه های اولیه منطقی رفتار نمایند. ارزش گذاری بیش از 140 هزار میلیارد تومانی که بعضا به گوش می رسد را نمی توان چندان معتبر دانست.

3 نکته در خصوص عرضه شستا

بتاسهم هم نوشت: 3 نکته مهم درباره عرضه اولیه فردا را بخوانید

1- به نظر قیمت خوب و منطقی برای شستا گذاشته شده است شناسایی سود خوبی نیز برای سال مالی خواهد داشت در محدوده 70% ارزش ذاتی نیز عرضه می گردد .سهم برای حقوقی جذابیت خوبی دارد

2- از این 8 میلیارد سهم حدود 6.7 میلیارد سهم اصلی و 1.3 صندوق هاست و این یعنی نقدینگی هر کد حداکثر ممکن 2.8 میلیون تومان است تازه اگر سهامدار جدید اضافه نگردد که قطعا می گردد .

3- برای خرید این سهم پرتفوی خود را به آتش نکشید !

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 18 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 618

به "3 نکته مهم درباره بزرگترین عرضه اولیه تاریخ بورس تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 نکته مهم درباره بزرگترین عرضه اولیه تاریخ بورس تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید