22 ماده غذایی که خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهند

به گزارش جام پارسی، سرطان یکی از علل اصلی مرگ ومیر در سراسر جهان به تعداد می رود. این عارضه نه تنها کل زندگی فرد را تحت تأثیر قرار می دهد، بلکه هزینه های هنگفتی در پی دارد. خوشبختانه می توانید با جای دادن بعضی از خوراکی ها در رژیم غذایی خود، احتمال ابتلا به سرطان را در خود پایین بیاورید. از لحاظ علمی ثابت شده که بعضی از خوراکی ها می توانند در کاهش خطر ابتلا به سرطان اثربخش باشند. در این مقاله از خبرنگاران مگ قرار است شما را با 22 ماده غذایی عالی برای کم کردن احتمال ابتلا به سرطان آشنا کنیم. تا انتها مقاله در کنار ما بمانید.

22 ماده غذایی که خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهند

1. قارچ

قارچ نه تنها باعث دو چندان شدن خوشمزگی غذاهای مختلف می شود، بلکه در کاهش خطر ابتلا به سرطان هم مفید است. یک مطالعه روی زنان چینی به این نتیجه رسید زنانی که هر روز اندازهی قارچ تازه مصرف کردند، نسبت به کسانی که این ماده غذایی را نخوردند، دو سوم کمتر در معرض ابتلا به سرطان سینه قرار گرفتند.

علاوه بر این نشان داده شده که مصرف زیاد قارچ با کاهش احتمال ابتلا به سرطان سینه در زنانی که در دوره پیش یائسگی قرار دارند، مرتبط است. می توانید از قارچ در تهیه غذاهای متنوع مثل پاستا استفاده کنید. همچنین می توانید آن را به سالاد اضافه کنید تا از خواص آن بهره مند شوید.

2. لوبیا سفید

مواد غذایی که فیبر زیادی دارند، به شما در احساس سیری، کمتر غذا خوردن و کاهش وزن کمک می کنند. چنین مواد غذایی در کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه هم مفید هستند. محققان در دانشگاه هاروارد به این نتیجه رسیدند زنانی که روزانه 10 گرم فیبر مصرف می کنند، کاهش 7 درصدی احتمال ابتلا به سرطان سینه را تجربه می کنند. جالب است بدانید که نصف فنجان لوبیا سفید تقریبا 10 گرم فیبر دارد. محققان باور دارند که فیبر به کاهش سطح بالای استروژن در خون کمک می کند که به شدت با شکل گیری سرطان سینه ارتباط دارد.

3. گردو

گردو یکی از مغزهایی است که سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی مختلف است و خواص حیرت انگیزی برای سلامتی بدن دارد. گردو هوس خوردن غذاهای چرب را رفع کرده و با سلول های سرطانی مبارزه می کند. این نوع مغز سرشار از فیتواسترول است که می تواند سطح استروژن را هم در زنان و هم در مردان تنظیم کند و از طریق مسدود کردن گیرنده های استروژن، سرعت رشد سلول های سرطان سینه را کاهش دهد.

در یک مطالعه حیوانی نشان داده شد موش هایی که به مدت یک ماه هر روز حدود 60 گرم گردو خوردند، کاهش 50 درصدی رشد تومور را تجربه کردند. البته گفته می شود که همه مغزها در این زمینه مفید هستند. محققان به این نتیجه رسیده اند که مغزهای دیگر ممکن است خطر ابتلا به بعضی از انواع سرطان ها را کاهش دهند. برای مثال محققان در یک مطالعه رژیم غذایی بیش از 19 هزار نفر را بررسی کردند و به این نتیجه رسیدند که خوردن اندازه بیشتری از مغزها با کاهش احتمال مرگ ناشی از سرطان در ارتباط است.

یک مطالعه دیگر نشان داد که خوردن منظم مغزها با کاهش خطر ابتلا به سرطان های روده بزرگ و لوزالمعده ارتباط دارد. مطالعات دیگر به این نتیجه رسیده اند که آجیل برزیلی چون سلنیوم زیادی دارد، ممکن است از افراد مبتلا به سطح پایین سلنیوم در برابر ابتلا به سرطان ریه محافظت کند. به طور مشابه یک مطالعه حیوانی نشان داد موش هایی که گردو خوردند، کاهش 60 درصدی تعداد تومورها و کاهش 80 درصدی سلول های سرطان سینه را تجربه کردند. با این وجود به مطالعات انسانی بیشتری در این زمینه نیاز است.

4. گوجه فرنگی پخته

از گوجه فرنگی در تهیه غذاها و سس های مختلف استفاده می شود. آیا می دانستید که گوجه فرنگی احتمال ابتلا به سرطان سینه را در زنان کاهش می دهد؟ یک مطالعه به این نتیجه رسید زنانی که بیشترین اندازه لیکوپین (نوعی کاروتنوئید موجود در گوجه فرنگی) را مصرف کردند، 22 درصد کمتر در معرض ابتلا به سرطان قرار گرفتند.

5. سیب زمینی شیرین

یک مطالعه نشان داد زنانی که بیشترین اندازه کاروتنوئید را در خون خود داشتند، 17 درصد کمتر در معرض بعضی از انواع سرطان سینه قرار گرفتند. محققان نام می کنند که کاروتنوئیدها حاوی ترکیباتی هستند که به تنظیم رشد سلول ها، ترمیم و دفاع از آن ها کمک می کنند.

6. انار

انار که جزء جدانشدنی شب یلدا محسوب می شود، احتمالا یکی از بهترین میوه ها برای سلامتی بدن و صاف کردن شکم است. انار سرشار از فیبر است و می تواند در جلوگیری از ابتلا به سرطان سینه مفید باشد. یک مطالعه به این نتیجه رسید که الاژیک اسید موجود در انار می تواند از طریق جلوگیری از تولید استروژن و رشد سلول های سرطانی، از شما در برابر سرطان سینه محافظت کند. البته انار تنها میوه ای نیست که غنی از الاژیک اسید است. از جمله سایر منابع این ترکیب می توانیم توت فرنگی، گردو، تمشک، کرن بری و… را نام ببریم.

7. چای

رفع خستگی بعد از یک روز کاری شلوغ و خسته کننده تنها خاصیت چای سبز نیست. چای سرشار از آنتی اکسیدان هایی به نام پلی فنول است که خواص ضدسرطانی دارند. مطالعه اجرا شده از طریق موسسه ی ملی سلامت به این نتیجه رسید اندازه استروژن در ادرار زنان ژاپنی که در طول روز دست کم یک فنجان چای نوشیدند، کمتر از زنانی بود که این نوشیدنی را مصرف نمی کردند.

8. کلم بروکلی

بسکمک از افراد، به ویژه بچه ها طعم کلم بروکلی را دوست ندارند. با این حال باید بدانید که این نوع سبزی در کاهش خطر ابتلا به سرطان مفید است. کلم بروکلی حاوی نوعی ترکیب ضدالتهابی به نام سولفورافن است که نشان داده شده ترکیبات شیمیایی سرطان زا را از بین می برد و از رشد سلول های سرطان سینه جلوگیری می کند.

بعضی از مطالعات نشان می دهند که مصرف بیشتر سبزیجات صلیبی مانند کلم بروکلی با کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ در ارتباط است. برای اینکه بیشترین بهره را از خواص کلم بروکلی ببرید، آن را بخارپز کنید.

9. ماهی سالمون

ماهی سالمون که در دسته ماهی های چرب قرار می گیرد، حاوی اندازه زیادی اسیدهای چرب امگا 3 است. در یک مطالعه نشان داده شد زنانی که با خوردن ماهی بیشترین اندازه اسیدهای چرب امگا 3 را مصرف کردند، در مقایسه با کسانی که غذاهای دریایی نخوردند، کاهش 14 درصدی احتمال ابتلا به سرطان سینه را تجربه کردند. به غیر از ماهی سالمون می توانید ماهی های چرب دیگر مثل ماکارل، ساردین و آنچوی را مصرف کنید تا از خواص ضدسرطانی آن ها بهره مند شوید .

10. شیر غنی شده با ویتامین D

یک مطالعه به این نتیجه رسید که ویتامین D می تواند احتمال ابتلا به سرطان را 50 درصد کاهش دهد. یک مطالعه دیگر که به تازگی اجرا شده نشان داد که بین سطح پایین ویتامین دی در بدن و رشد بیشتر تومور ارتباط وجود دارد. برای اینکه از ابتلا به سرطان جلوگیری کنید، هر روز صبح یک لیوان شیر غنی شده با ویتامین D مصرف کنید.

11. روغن زیتون

روغن زیتون که جزء اصلی رژیم مدیترانه ای محسوب می شود، نه تنها سلامت عمومی بدن را بهبود می بخشد و به کاهش وزن کمک می کند، بلکه احتمال ابتلا به سرطان را هم کم می کند. یک مطالعه روی زنان به این نتیجه رسید افرادی که رژیم غذایی مدیترانه ای که غنی از روغن زیتون است را دنبال کردند، در مقایسه با کسانی که روغن ذرت مصرف کردند، 68 درصد کمتر در معرض ابتلا به سرطان سینه قرار گرفتند. محققان باور دارند که ترکیبات فنولی و اسید اولئیک موجود در روغن زیتون جلوی رشد سلول های سرطانی را می گیرند.

12. تخم مرغ

تخم مرغ سرشار از یک ماده غذایی منحصربه فرد به نام کولین است که نشان داده شده به فرآیند کاهش وزن سرعت می بخشد و احتمال ابتلا به سرطان را هم پایین می آورد. می توانید تخم مرغ را در وعده صبحانه یا به نام یک میان وعده مقوی و سالم نوش جان کنید.

13. هویج

چندین مطالعه به این نتیجه رسیده اند که خوردن بیشتر هویج با کاهش احتمال ابتلا به بعضی از انواع سرطان ها مرتبط است. برای مثال یک بررسی روی نتایج پنج مطالعه نشان داد که خوردن هویج ممکن است خطر ابتلا به سرطان معده را تا 26 درصد کاهش دهد. یک مطالعه دیگر به این نتیجه رسید که مصرف بیشتر هویج با کاهش 18 درصدی احتمال ابتلا به سرطان پروستات ارتباط داشت.

علاوه بر این یک مطالعه رژیم غذایی بیش از 1200 نفر را بررسی کرد که بعضی از آن ها به سرطان سینه مبتلا بودند. این مطالعه به این نتیجه رسید افراد سیگاری که هویج نخوردند، در مقایسه با کسانی که بیشتر از یک بار در هفته هویج خوردند، سه برابر بیشتر در معرض ابتلا به سرطان ریه قرار گرفتند. چند بار در هفته هویج بخورید تا احتمال ابتلا به سرطان در شما کاهش پیدا کند.

14. توت ها

توت ها سرشار از آنتوسیانین هستند که یک رنگدانه طبیعی است و خواص آنتی اکسیدانی دارد. آنتوسیانین ممکن است با کاهش خطر ابتلا به سرطان ارتباط داشته باشد. در یک مطالعه انسانی 25 فرد مبتلا به سرطان روده بزرگ به مدت هفت روز عصاره بیلبری مصرف کردند.

نتایج این مطالعه نشان داد که این عصاره منجر به کاهش 7 درصدی رشد سلول های سرطانی شد. در یک مطالعه کوچک دیگر به بیماران مبتلا به سرطان دهان تمشک داده شد . نتایج این مطالعه نشان می دهند که بیماران کاهش سطح بعضی از نشانگرهای مرتبط با رشد سرطان را تجربه کردند. بر اساس این یافته ها خوردن روزانه توت ها می تواند در جلوگیری از رشد سرطان مفید باشد.

15. دارچین

دارچین به خواص شگفت انگیز خود مثل کاهش سطح قند خون و تسکین التهاب شناخته می شود. علاوه بر این بعضی از مطالعات انسانی و حیوانی نشان می دهند که دارچین ممکن است از توسعه سلول های سرطانی جلوگیری کند. یک مطالعه به این نتیجه رسید که عصاره دارچین می تواند رشد سلول های سرطانی را کاهش دهد. نتایج یک مطالعه دیگر نشان داد که روغن اسانسی دارچین از رشد سلول های سرطان سر و گردن جلوگیری می کند و اندازه تومور را به طرز قابل توجهی کاهش می دهد.

یک مطالعه حیوانی نشان داد که عصاره دارچین منجر به از بین رفتن سلول های سرطانی شد و اندازه رشد و توسعه تومور را کاهش داد. جای دادن نصف یا یک قاشق چای خوری (دو تا چهار گرم) دارچین در رژیم غذایی روزانه ممکن است در پیشگیری از سرطان اثربخش باشد و فواید دیگری داشته باشد که از جمله آن ها می توانیم به کاهش قند خون و کم کردن التهاب اشاره کنیم. با این حال برای پی بردن به نحوه اثرگذاری دارچین روی سرطان در انسان ها به مطالعات بیشتری نیاز است.

16. زردچوبه

زردچوبه فواید متعددی برای سلامتی بدن دارد. کورکومین که ترکیب فعال اصلی زردچوبه محسوب می شود، یک ماده شیمیایی با خواص ضدالتهابی، آنتی اکسیدانی و ضدسرطانی است. یک مطالعه اثرات کورکومین را روی 44 فرد بررسی کرد که دچار ضایعاتی در روده بزرگ خود بودند. این ضایعات می توانستند سرطانی شوند. بیماران به مدت یک ماه هر روز چهار گرم کورکومین مصرف کردند. نتایج این مطالعه نشان داد که بیماران کاهش 40 درصدی تعداد ضایعات را تجربه کردند.

در یک مطالعه دیگر نشان داده شد که کورکومین از طریق هدف قرار دادن بعضی از آنزیم های مرتبط با رشد سرطان، توسعه سلول های سرطان روده بزرگ را کاهش می دهد. یک مطالعه نشان داد که کورکومین به از بین بردن سلول های سرطان سر و گردن کمک می کند. همچنین نشان داده شده که کورکومین سرعت رشد سلول های سرطان های ریه، سینه و پروستات را کاهش می دهد. برای اینکه بهترین نتایج را بگیرید، هر روز نصف تا سه قاشق چای خوری (یک تا سه گرم) پودر زردچوبه مصرف کنید.

17. مرکبات

بعضی از مطالعات نشان داده اند که بین خوردن مرکبات مثل لیموترش، گریپ فروت و پرتقال و کاهش احتمال ابتلا به سرطان ارتباط وجود دارد. یک مطالعه بزرگ مقیاس به این نتیجه رسید شرکت کنندگانی که اندازه بیشتری مرکبات خوردند، کمتر در معرض ابتلا به سرطان دستگاه گوارش قرار گرفتند.

یک بررسی روی نتایج 9 مطالعه به این نتیجه رسید که خوردن بیشتر مرکبات با کاهش خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده ارتباط دارد. یک بررسی روی چهارده مطالعه نشان داد که مصرف زیاد مرکبات (یا دست کم سه بار در هفته) خطر ابتلا به سرطان معده را تا 28 درصد کاهش داد.

18. تخم کتان

تخم کتان اندازه زیادی فیبر و اسیدهای چرب دارد و به همین دلیل جزء بهترین دانه ها محسوب می شود. بعضی از مطالعات نشان می دهند که تخم کتان حتی ممکن است رشد سرطان را کاهش دهد و سلول های سرطانی را از بین ببرد. در یک مطالعه زنان مبتلا به سرطان سینه به دو گروه تقسیم شدند و به مدت یک ماه گروهی مافین تخم کتان و گروه دیگر پلاسبو دریافت کردند. نتایج این مطالعه نشان داد گروهی که تخم کتان مصرف کردند، افزایش مرگ سلول های سرطانی و کاهش بعضی از نشانگرهای رشد تومور را تجربه کردند.

در یک مطالعه دیگر 161 مرد مبتلا به سرطان پروستات تخم کتان خوردند . نتایج این مطالعه نشان داد که شرکت کنندگان کاهش رشد و توسعه سلول های سرطانی را تجربه کردند. تخم کتان حاوی اندازه زیادی فیبر است که مطالعات نشان داده اند از ابتلا به سرطان روده بزرگ جلوگیری می کند. برای اینکه از خواص ضدسرطان تخم کتان بهره مند شوید، هر روز یک قاشق غذاخوری (10 گرم) پودر تخم کتان بخورید. می توانید تخم کتان را به ناموتی، ماست و غلات اضافه کرده یا از آن در تهیه کیک و شیرینی استفاده کنید.

19. سیر

نشان داده شده که ترکیب فعال موجود در سیر به نام آلیسین سلول های سرطانی را از بین می برد. چندین مطالعه بین مصرف سیر و کاهش خطر ابتلا به بعضی از انواع سرطان ها ارتباط برقرار کرده اند. یک مطالعه روی بیش از 500 هزار نفر به این نتیجه رسید افرادی که اندازه زیادی سبزیجات آلیوم مثل سیر و پیاز مصرف می کنند، در مقایسه با کسانی که به ندرت این سبزیجات را می خورند، کمتر در معرض سرطان معده قرار می گیرند.

یک مطالعه روی 471 مرد نشان داد که بین مصرف بیشتر سیر با کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات ارتباط وجود دارد. بر اساس مطالعات می توانید برای بهبود سلامتی خود هر روز یک حبه (دو تا پنج گرم) سیر تازه بخورید. با وجود نتایج امیدبخش به تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است.

20. اسفناج

اسفناج که جزء سبزیجات برگ دار به تعداد می رود، منبع خوبی از لوتئین و زیگزانتین است. اگر به طور منظم اندازه خوبی از این دو کاروتنوئید را مصرف کنید، کاهش 16 درصدی خطر ابتلا به سرطان سینه را تجربه می کنید. این نوع سبزی سرشار از فولات است که مصرف آن در دوران بارداری ضروری تلقی می شود. یک مطالعه نشان داد که سطح پایین فولات احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد.

21. قهوه

شما هر روز صبح برای افزایش سطح انرژی و هوشکمک قهوه می نوشید، اما آیا می دانستید که با این کار به کاهش احتمال ابتلا به سرطان در خود کمک می کنید؟ نتایج تحقیقات مختلف نشان داده اند که آنتی اکسیدان های موجود در قهوه از سلول ها در برابر آسیب دیدن محافظت می کنند که می توانند منجر به سرطان شوند.

22. هلو

یک مطالعه نشان داد که مصرف بیشتر هلو با کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه در زنانی ارتباط داشت که در دوران بعد از یائسگی قرار داشتند. علاوه بر این هلو خواص دیگری هم برای سلامتی بدن دارد که از جمله آن ها می توانیم به بهبود سلامت قلب، کمک به هضم، محافظت از پوست، پیشگیری از بعضی انواع سرطان ها، کاهش علائم آلرژی، تقویت سیستم ایمنی بدن، کاهش سطح قند خون و محافظت از بدن در برابر بعضی از سموم اشاره کنیم.

علاوه بر این هلو حاوی ویتامین ها و مواد معدنی مختلف مثل منگنز، مس، ویتامین کا، ویتامین ای، نیاسین، پتاسیم، ویتامین آ، فسفر، آهن، منیزیم، پروتئین و ویتامین ث است. هر روز دو تا سه عدد هلو بخورید تا از مواد مغذی و خواص فوق العاده آن برای سلامتی بدن بهره مند شوید.

کلام آخر

تحقیقات نشان می دهند که دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم و متعادل اثرات قابل توجهی روی کاهش خطر ابتلا به سرطان دارد. در این مقاله از خبرنگاران مگ 22 ماده غذایی را معرفی کردیم که بر اساس نتایج تحقیقات می توانند به پایین آوردن خطر ابتلا به سرطان کمک کنند. از جمله این خوراکی ها می توانیم به سیر، کلم بروکلی، ماهی سالمون، انار، مرکبات و ادویه هایی مثل دارچین و زردچوبه اشاره کنیم. این مواد غذایی نه تنها در کاهش خطر ابتلا به سرطان مفید هستند، بلکه ویتامین ها و مواد معدنی زیادی دارند و به همین دلیل سلامتی بدن را بهبود می بخشند. بنابراین از جای دادن آن ها در رژیم غذایی خود غفلت نکنید.

این مطلب فقط جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه رفع مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منبع: eat this, health line

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 22 تیر 1400 بروزرسانی: 22 تیر 1400 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 1360

به "22 ماده غذایی که خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "22 ماده غذایی که خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید