یادداشت ساعد باقری برای محمد کاسبی

به گزارش جام پارسی، ساعد باقری نوشتاری را برای محمد کاسبی بازیگر منتشر کرد.

یادداشت ساعد باقری برای محمد کاسبی

به گزارش ایسنا، ساعد باقری شاعر در متنی که به رسم الخط خودش منتشر شده است خطاب به محمد کاسبی بازیگر که این روز ها در بستر بیماری است، آورده؛ محمدآقا.. سرور من!.. قهرمان بچگی ها و نوجوونی های من؛ قبل از ورودت به سینما؛ همون روز ها که برادران رحمانی و برادران فتاحی و محسن علیجانی و کی و کی از بچه های میدون چمن نازی آباد رو می بردی با خودت تمرین تئاتر.

میدون چمن، اسمش میدون چمن بود، زمین فوتبال نبود، اما بچه ها از بعد از ظهر تا آخرشب، درست پشت پنجرهٔ خونه ت گل کوچیک می زدن، اغلب با دادو هوار و سروصدا. گاه شاکی بیرون می اومدی که خب، نمیشه بی سروصدا؟ .. بابا فکر نمی کنین مردم ممکنه مریض داشته باشن، در حال استراحت باشن؟ یه خورده هم کتاب بخونین گاهی توپ رو که برمی داشتی، درست همون موقعی که فکر می کردیم الانه که پاره ش کنی؛ خندهٔ مهربونت که هم الان هم بد دلبری می کنه، از پشت اون عظمت و ابهت، و سبیل پرپشت پهنی که به قیافهٔ مردونه ت جلال و جبروت خاص می داد، می اومد بیرون: خب راستم میگین، کجا بازی کنین پس؟!.. بازی کنین بابا و بچه ها خودشون ادامه می دادن: ولی بی جیغ و داد

محمدآقا... سرور من.. تا همواره قهرمان من! فاصلهٔ سن شما با من ده سال هم نبود، پس چرا اون روز که از خونه زدی بیرون و به من که دل تو دلم نبود که توپو شوت نموده بودم روی پنجرهٔ خونهٔ شما، اما فرار ننموده بودم، دروازه رو نشون دادی و گفتی شوت کن اونجا، نه اینجا! و توپو دادی دست من و برگشتی به داخل خونه، فکر می کردم که جایگاه پدری پیدا کردی برام. یا هروقت روی سکوی مقابل مغازهٔ حاج حسین زارع، یا نیم پله های میدون چمن مشغول گپ و گفت و خوش و بش با خلایق بودی، وقتی سلام می کردم بهت، خیلی فرق می کرد برام که در جوابم به علیک سلام قناعت کنی، یا بگی علیک سلام پهلوون، یا آ آقا رو بکشی بعد از علیک سلام.

بیست ساله که شدم، اومدم جلسه های شعر حوزه اندیشه و هنر اون روز؛ پیش سید و قیصر. سلام که می کردم، متوجه می شدم که چیزکی به یادتون میاد و نمیاد از چهره م.. خجالت می کشیدم بگم ساعدم، بچه محل شما. باید حدوداً سی ساله می بودین، ولی باز هنوز پدر بودین انگار. پدری با ده سال فاصلهٔ سنی از پسرش! بعد ها که با شعرخونی و اجرای برنامه های ادبی در تلویزیون مثلاً اسمی درنموده بودم و چهره مو خلایق می شناختند، باز هم وقتی به شما می رسیدم، خیلی برام فرق می کرد که چه جوری جواب سلامم رو بدین. همون ابهت و همون عظمت و همون مهربونی در چهره تون بود و شک ندارم که تا هم الان هم، اگر باهاتون روبرو بشم، خنده و اخم شما مثل یک دوتا از معلم های دورهٔ تحصیلم خیلی خیلی برام مهمه.

سرور من! قهرمان همیشگی عمر من... فیلم روی تخت بیمارستانت رو دیدم و کاش نمی دیدم؛ نفسم به نفست بسته بود، وقتی بریده بریده گله می کردی و می دونم دردت درد مردم بود: کش شلوار مملکت پاره شده، پیژامه ش از پاش افتاده (صحبت های محمد کاسبی که در فضای مجازی منتشر شده است)

تصویری بود از نگرانیت برای آبروی وطن، که آبروی مردم بود.

محمدآقای کاسبی؛ سرور من؛ سرور و سالار بچه محل های من در خیابون بوعلی که خیابون های نیاکان و جنگل رو قطع می کرد؛ باش و سروری کن تو رو به علی. چشم من و امثال من در این سرما و ظلمات زمستون که کسی به کسی نیست، به منظم شدن تپش های قلب مهربان و گرم توست.

ساعد باقری - یکم بهمن ماه هزار و چهارصد

منبع: فرارو
انتشار: 22 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1401 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 1700

به "یادداشت ساعد باقری برای محمد کاسبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یادداشت ساعد باقری برای محمد کاسبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید