زندگینامه هنری فوندا به مناسبت زادروز او

به گزارش جام پارسی، هنری فوندا، یکی از مظاهر هالیوود و فیلم های کلاسیک به شمار می رفت. او با بازی های نمادین و کاریزمای جاودانه اش، اثری محو نشدنی در سینما بر جای گذاشت. زندگی فوندا از آغازی فروتنانه او در نبراسکا تا تبدیل شدن به یکی از مشهورترین بازیگران نسل خود، داستانی مجذوب کننده از استعداد، پشتکار و میراث ماندگار است.

زندگینامه هنری فوندا به مناسبت زادروز او

I. تولد یک افسانه

هنری جینز فوندا در 16 می 1905 در جزیره گراند، نبراسکا متولد شد. او پسر ویلیام بریس فوندا، کارمند چاپ تبلیغات، و الما هربرتا جینز، موسیقی دان و خانه دار بود. فوندا که در یک خانواده طبقه میانه بزرگ شد، دومین فرزند از دو فرزندش بود، خواهر بزرگترش جین فوندا بود که بعداً به عنوان یک بازیگر تحسین شده راه او را دنبال کرد.

II. دوران کودکی در نبراسکا

فوندا سال های کودکی خود را در اوما ها، نبراسکا گذراند، جایی که در مدرسه ابتدایی داندی تحصیل می کرد. تربیت او با ارزش های اصلی آن موقع آمریکا-سخت کوشی، صداقت و احساس اجتماعی- صورت گرفت. علیرغم طبیعت ساکت و درونگرا، فوندا علاقه اولیه خود را به بازیگری، شرکت در نمایشنامه های مدرسه و شرکت تئاتر محلی نشان داد.

III. سفر به هالیوود

فوندا در اوایل دهه 1920 در پی رویا بازیگری به شهر نیویورک نقل مکان کرد. او در دانشگاه مینه سوتا ثبت نام کرد اما به زودی تحصیل را ر ها کرد و در پی حرفه ای در تئاتر شد. فوندا پس از تقویت وجه هنری خود در تولیدات صحنه ای مختلف، اولین حضور خود را در برادوی در سال 1929 در نمایشنامه بازی زندگی و مرگ انجام داد. موفقیت او با بازی تام در چهره های تازه 1934 که توجه بزرگان هالیوود را به خود جلب کرد، به دست آمد.

انتقال فوندا به صفحه نقره ای سریع بود. در سال 1935 با کمپانی فاکس قرن بیستم قرارداد بست و اولین فیلم خود را در کشاورز زن می گیرد انجام داد. استعداد طبیعی و جذابیت خشن او به سرعت او را به یک مرد برجسته در هالیوود تبدیل کرد.

IV. برترین های هنری فوندا

فوندا در طول دوران کاری درخشان خود، مجموعه ای از بازی های فراموش نشدنی را ارائه داد که موقعیت او را به عنوان یکی از برترین بازیگران هالیوود تثبیت کرد. بعضی از فیلم های تحسین شده او عبارتند از:

خوشه هایخشم (1940): نقش فوندا از تام جواد در این اقتباس از رمان جان اشتاین بک اولین نامزدی اسکار برترین بازیگر مرد را برای او به ارمغان آورد.

12 مرد خشمگین (1957): بازی فوندا در نقش هیئت منصفه 8، تنها صدای مخالف در اتاق هیئت منصفه، استعداد او را برای بازیگری ظریف و قدرتمند به نمایش گذاشت. این فیلم همچنان یک فیلم کلاسیک سینمای آمریکاست.

حادثه آکس بو (1943): فوندا در نقش گیل کارتر، گاوچرانی که درگیر تعقیب گاو های ادعایی به وسیله اوباش لینچ می گردد، بازی جذابی را ارائه داد.

کلمنتاین عزیز (1946): بازی فوندا در وایات ارپ در این وسترن جان فورد به عنوان یکی از برترین نقش های او در نظر گرفته می گردد که ماهیت قانونگذار افسانه ای را با ظرافت و اصالت به تصویر می کشد.

کنار برکه طلایی (1981): در آخرین نقش سینمایی، فوندا در مقابل کاترین هپبورن در نقش نورمن تایر جونیور، استاد بازنشسته ای که با مرگ و مسائل خانواده روبه رو است، بازی کرد. این نقش اولین و تنها جایزه اسکار برترین بازیگر مرد را برای او به ارمغان آورد.

V. زندگی شخصی

زندگی شخصی فوندا با وجود شخصیت کاریزماتیک و قدرت روی پرده، با پیچیدگی ها و چالش هایی همراه بود. او پنج بار ازدواج کرد و سه فرزند داشت: پیتر، جین و امی. روابط او اغلب پر فراز و نشیب بود، که مشخصه آن تعهد شدید او به حرفه و غیبت های مکرر از خانه بود.

فعالیت سیاسی فوندا یکی دیگر از جنبه های مشخص کننده زندگی شخصی او بود. او یک لیبرال سرسخت و منتقد صریح بی عدالتی اجتماعی بود. مخالفت او با جنگ ویتنام و حمایت از حقوق مدنی باعث تمجید و نیز محکومیت او شد، اما او بر اعتقادات خود ثابت قدم ماند.

VI. مرگ یک افسانه

هنری فوندا در 12 آگوست 1982 در سن 77 سالگی بر اثر بیماری قلبی درگذشت. مرگ او انتها یک دوره در هالیوود بود، اما میراث او به وسیله فیلم های جاودانه و تأثیر ماندگارش بر نسل های بازیگران باقی می ماند. یاری های فوندا به سینما و تعهد او به هنرش همچنان الهام بخش مخاطبان در سراسر دنیا است.

منبع: یک پزشک
انتشار: 27 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 27 اردیبهشت 1403 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 1967

به "زندگینامه هنری فوندا به مناسبت زادروز او" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زندگینامه هنری فوندا به مناسبت زادروز او"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید