گام های تحول در حوزه هنری ، تغییر به نفع رشد و نوآوری

به گزارش جام پارسی، یک سال پس از انتصاب رئیس نو، حوزه هنری در حال برداشتن گام هایی جدی در جهت تحول خود در دوران تازه است. با تمهید مقدمات طی یک سال گذشته و آماده کردن بستر های لازم، تغییر معنی دار فرایند ها در این پایگاه هنر انقلابی شتاب گرفته است.

گام های تحول در حوزه هنری ، تغییر به نفع رشد و نوآوری

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، در راستای طرح تحول حوزه هنری و به منظور طراحی یک پارچه پردیس مرکزی حوزه هنری طی احکامی جداگانه به وسیله محمد مهدی دادمان رئیس حوزه هنری، سید امیر جاوید به نام مشاور و مسئول حوزه ریاست، علی اکبر به نام دبیر ستاد نوآوری و اقتصاد هنر حوزه هنری، حسام سالکی به نام دستیار ارتباطات در جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی و مجد الدین معلمی با حفظ سمت به نام سرپرست معاونت آموزش حوزه هنری، منصوب شدند.

بعلاوه مجدد الدین معلمی معاون هنری حوزه هنری، طی احکامی جداگانه محمد علی قربانی را به نام مدیرعامل موسسه فرهنگی هنری سپهر سوره هنر و محمد زرویی نصرآباد را به نام مدیرعامل موسسه فرهنگی هنری نام (اندیشه سوره مهر)، منصوب کرد.

مرنام معارفه مدیران ستادی و مدیران عامل دو موسسه فرهنگی هنری صبح امروز 9 تیرماه در تماشاخانه مهر حوزه هنری با حضور رئیس حوزه هنری و مدیران ارشد ستادی برگزار گردید.

در جستجوی هنر مردمی در فراتهران

رئیس حوزه هنری در مرنام معارفه مدیران ستادی حوزه هنری با تأکید بر تقویت و توسعه فعالیتی واحدهای مختلف حوزه هنری از ایجاد ساختارهای نوی در معاونت راهبری استان ها و دیگر معاونت های حوزه هنری اطلاع داد. دادمان با اشاره به اینکه ایده ابتدایی حوزه هنری را امروز نمی توان تنها در تهران دنبال کرد، گفت: در رویکرد تحولی حوزه هنری سندی تنظیم شده است که به تبع آن تغییرات موجب بالندگی هر چه بیشتر مراکز استانی حوزه هنری خواهد شد. وی ایده هنر مردمی را یک مفهوم تخصیص یافته از هنر انقلاب دانست و تشریح کرد: وقتی از هنر مردمی حرف می زنیم از فعالیت هنری و مردمی جمعی حرف می زنیم که از قله های هنری در رشته ها و شاخه های گوناگون نیستند اما این هسته های مردمی در ایده پردازی، فراوری، تربیت، توزیع و ترویج هنر انقلاب در حال کار و کوشش هستند. رئیس حوزه هنری تأکید کرد مرکز هنر مردمی قرار است از فعالیت های هسته های هنری حمایت کند نه اینکه خود به نام یک بخش رسمی باعث تورم ساختاری حوزه هنری باشد. وی گفت: این مرکز باید در خدمت استعدادیابی و کشف و شناسایی نیروهای هنری مردمی باشد و به نحوی غیررسمی، خودجوش و مردمی به فعالیت خود ادامه دهد.

توجه به ظرفیت های جبهه فرهنگی انقلاب

محمد مهدی دادمان با بیان اینکه توسعه ارتباطات حوزه هنری با فعالین فرهنگی در متن جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در سرتاسر کشور و فعالین فرهنگی بین المللی در جبهه مقاومت یکی از وظایف در حال پیگیری این نهاد انقلابی است،گفت: لازم است همه واحدها و بخش های ستاد و صف در حوزه هنری خود را موظف به تحقق این مهم بکنند. اما به طور مشخصی و با حضور آقای سالکی در این مسئولیت نو امیدوارم بیش از گذشته بتوانیم ظرفیت های درونی حوزه هنری را به ظرفیت های جبهه فرهنگی انقلاب سطح کشور و منطقه پیوند بزنیم.

پیوند معاونت هنری و معاونت آموزش؛ آموزش در بستر تجربه رقم می خورد

دادمان در بخش دیگری از صحبت ها با اعلام ضرورت در کنار هم قرارگرفتن آموزش و پرورش هنرمند، فراوری اثر هنری و احیای پاتوق های هنری گفت: تقویت مفهوم پردیس مرکزی در حوزه هنری به مسئولیت آقای معلمی از اهداف اصلی این تغییرات است. وی ابراز امیدواری کرد با تحقق این ایده پردیس مرکزی حوزه هنری به محفلی برای اساتید هنر انقلاب، مرکزی برای فراوری آثار هنری فاخر جریان ساز و محیطی برای رشد هنرمندان جوان انقلابی تبدیل گردد. او نوشتن طرح جامعی برای امر آموزش و تربیت هنری در پردیس مرکزی حوزه هنری را لازمه اصلی کار مرکز آموزش حوزه هنری دانست و بر ایجاد نسبت وثیقی میان رشد فکری، آموزش هنری، تربیت معنوی، فراوری و کنش هنری تأکید کرد. رئیس حوزه هنری در انتها این بخش از صحبت های خود گفت: در هر طرحی باید بر نقاط مثبت در جهت ده ساله طی شده در آموزش توجه کرد و بر تقویت مرکز آموزش هنر اسلامی تاکید نمود.

پیش به سوی نوآوری و اقتصاد هنر

رئیس حوزه هنری در ادامه این مرنام با محور قرار دادن موضوع نوآوری و اقتصاد هنر در فعالیت های حوزه هنری، اذعان کرد: امروزه با توسعه فضای مجازی و فناوری های گوناگون، نقش آفرینی هنر و هنرمندان در گره گشایی از مسائل و معضلات جامعه تسهیل شده و به نسبت دهه های پیشین بر گستره مخاطبین آثار و محصولات هنری افزوده شده است. وی ادامه داد: رشد پرشتاب سهم ویدئو، موسیقی و بازی در سبد مصرف خانواده ها، شکل گیری بسترهای برخط پخش و فروش محصولات هنری و توسعه روزافزون هنرهای کاربردی در طراحی انواع محصولات و خدمات مصرفی شاهدی است بر حضور پررنگ تر هنر و هنرمندان در زندگی و اقتصادِ امروز میهن عزیز اسلامی ما. دادمان اضافه نمود: در این میان حوزه هنری سهمی به سزا -آن چنان که شایسته نام و سابقه و ظرفیت آن است- ندارد و از همین رو لازم است که در شروع دومین سال از دوره تحولی نو، با تمهید مقدمات و زیرساخت های مورد احتیاج، نوآوری در روش ها و محصولات، هم افزایی میان بخش های مختلف داخلی و توسعه تعاملات در اکوسیستم هنری کشور، حلقه های نهایی زنجیره ارزش محصولات فراهم شده و با توسعه دسترسی به مخاطبان چرخه مالی در رشته های مختلف هنری تکمیل گردد. این مسئولیت طی چند ماه گذشته با تشکیل ستاد نوآوری و اقتصاد هنر به شکل جدی پیگیری شده که امیدوارم پس از این با حضور آقای اکبر به نام دبیر این ستاد فرایند تحولات سرعتی بیش از پیش پیدا کند.

ورود به بازار هنر با تکیه بر گنجینه حوزه هنری

محمدمهدی دادمان در انتها صحبت های خود با اشاره به تاسیس موسسه فرهنگی هنری نام (اندیشه سوره مهر) و تغییر مدیرعامل موسسه سپهر سوره هنر گفت: توجه به توسعه مخاطبین و خلق چرخه پایدار مالی در فراوری آثار هنری یک ضرورت است. پیش از این حوزه هنری در عرصه سینما و کتاب اقدامات روبه جلویی در این عرصه ها داسته؛ اما فقدان حلقه ذائقه سازی و تجاری سازی در بعضی دیگر از شاخه های هنر انقلاب محسوس است. ان شاالله با تاسیس موسسه نام به وسیله آقای زرویی که خود از خانواده حوزه هنری است و با تجمیع ظرفیت های موجود، راهنمایی و سیاست گذاری اساتید شاخص و متولیان مراکز هنری مربوطه به صورت ساختارمند و نهادی این خلا پوشش داده خواهد شد.

رئیس حوزه هنری بعلاوه ابراز امیدواری کرد که موسسه سپهر به نام متولی مدیریت رویدادها و محافل در حوزه هنری با حضور قربانی فرایند تحول و ارتقا را سرعت بخشیده و هویت رسانه ای و اجتماعی محافل، رویدادها و فراوریات مراکز هنری تقویت گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 31 تیر 1400 بروزرسانی: 31 تیر 1400 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 1376

به "گام های تحول در حوزه هنری ، تغییر به نفع رشد و نوآوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گام های تحول در حوزه هنری ، تغییر به نفع رشد و نوآوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید