کاسب محله به مشتریانش بستنی نسیه می دهد ، اینجا از حساب دفتری خبری نیست

به گزارش جام پارسی، همه اهالی او را عمو صمد، صدا می زنند، چون پدرش عمرش را در این حرفه گذاشته و از زمان های خیلی دور او را به عنوان بستنی فروش می شناسند واکنون هم در این مغازه هدایت پسرانش در این حرفه است. به ویژه اینکه وی در تهیه و فراوری نوعی بستنی قدیمی به نام آلاسکا معروفیت زیادی داشته است.

کاسب محله به مشتریانش بستنی نسیه می دهد ، اینجا از حساب دفتری خبری نیست

خبرنگاران - مریم قاسمی: شغل های سرد و خنک تابستانی، سوژه صفحه کاسب این هفته ما شد. وقتی هوا گرم است، دلمان برای هر چیز خنک نماینده ای غنج می رود. بستنی، آبمیوه، فالوده و هر چیز دیگری که بتواند حالمان را عوض کند. به طور حتم شما در طول 2 ماه گذشته از فصل تابستان بارها به این مغازه ها سری زده و جگری خنک نموده اید. کاسب های زیادی هستند که در منطقه ما با این حرفه به شهروندان خدمات ارائه می نمایند، اما یکی از آنها ویژگی خاصی دارد. سلیم فولادی، یکی از مغازه داران محله شمشیری در خیابان طحانی است که از بچگی تا به امروز در خیابان شمشیری بستنی و فالوده درست نموده و می فروشد.

قصه های خواندنی تهران را اینجا دنبال کنید

سلیم فولادی، متولد سال 58 اکنون مغازه قدیمی پدر را می گرداند. مغازه عمو صمد برای مردم منطقه تداعی نماینده خاطرات جالب و خواندنی است. این مغازه در گذشته به شعبه چرخی ها معروف بود. عمو صمد در این محل چرخ های کوچک و بزرگی داشت که اهالی محله با کرایه آنها به مقدار مخزن یخچال، بستنی آلاسکا می خریدند و برای فروش به کوچه و خیابان ها می بردند. معمولاً آنهایی که آشنا نبودند و از جاهای دیگر به اینجا می آمدند برای کرایه چرخ های بستنی فروشی شناسنامه و یا کارت معتبر گرو می گذاشتند. خودشان بستنی آلاسکای دست ساز عمو صمد را داخل چرخ ها می چیدند تا کاملاً پر شودوبرای فروش به قسمت های مختلف منطقه می بردند. پادگان جی، میدان آزادی، آذری و... از محله های شلوغ و تفریحی منطقه بود که بستنی ها در این مکان ها بیشترفروخته می شد.

از شیر گاو تا بستنی سنتی

سلیم فولادی در رشته مهندسی کشاورزی تحصیل نموده است، اما با این حال به این شغل علاقه زیادی دارد و از بچگی در کنار پدر بستنی فروشی را یاد گرفته است. وی درباره چگونگی ورودش به این حرفه می گوید: کسی کنار پدرم نبود و به خاطر اینکه علاقه زیادی به این نوع کسب و کار داشتم، این شغل را انتخاب کردم. از 18 سالگی به طور حرفه ای در کنار پدرم در این محله این شغل را ادامه دادم.

وی ادامه می دهد: ویژگی بستنی فروشی عمو صمد این است که خودمان ازعهده همه کار آن بر می آییم و از گرفتن شیر از گاوداری تا فراوری بستنی را انجام می دهیم. افتخار می کنیم که طی سالیان متمادی ذائقه اهالی محله را شناخته ایم وطبق خواسته مردم بستنی و دیگر مواد خوراکی را فراوری نموده ایم.پس از این سال ها اهالی محله می دانند که مغازه عمو صمد هر روز بستنی و فالوده تازه برای فروش دارد.

احترامی که بی حکمت نیست

مغازه بستنی فروشی با سابقه آقا صمد جایی برای نشستن ندارد. برخی ها که وارد مغازه می شوند بعد از دادن سفارش و آماده شدن آن جهت حرکت خود را آن طرف خیابان تغییر می دهند. شاید این سؤال به ذهنتان برسد مگر روبه روی مغازه کجاست؟ بوستان شمشیری دقیقاً روبه روی مغازه کاسب قدیمی محله شمشیری است. بیشتر شهروندان پس از خرید بستنی به این محل می روند و بستنی، فالوده یا دسر مورد نظرشان را میل می نمایند. اما این مسئله باعث نشده که شهروندان نتوانند با کاسب هم محله ای و قدیمی خود ارتباط برقرارنمایند. وی با مردم ارتباط خوبی داردو در این زمینه می گوید: در این محله بزرگ شده ام. ارتباط ما با شهروندان منطقه مثل اهل خانه مان است. همه با یکدیگر آشناییم. مشتری ها برای من و پدرم عزت و احترام قائل هستند و ما نیز سعی می کنیم با مهربانی و مردمداری رضایت آنها را جلب کنیم. در مغازه هم محله ای همواره به روی مشتری ها باز است. فولادی ادامه می دهد: با توجه به اینکه می دانیم هر روز چند مشتری داریم، هر صبح در این محل فالوده و بستنی سنتی درست می کنیم و یک دسر، باب طبع شهروندان تهیه می کنیم. از ساعت 11 صبح تا هر زمانی که مشتری باشد، در مغازه حضور داریم.

داستان حساب دفتری

ذائقه و خرید مردم منطقه ما بیشتر خرید بستنی سنتی است. نرخ انواع بستنی ها و دسرها طبق نرخ اتحادیه معین شده و نمونه ای از آن به صورت کاغذ بزرگ بر روی دیوار مغازه نصب شده است. با این کار دیگر نیازی نیست که هر کدام از شهروندان قیمت ها را بپرسند یا ابهامی در زمینه قیمت ها داشته باشند. خودشان به راحتی این فهرست مهر وموم شده را می بینند و سپس خرید می نمایند. اگر مشتری ها کم سواد باشند یا اینکه مسن، خودمان به آنها شرح می دهیم تا بارضایت بیشتر اقدام به خرید نمایند. فولادی بابیان این مطلب ادامه می دهد: وقتی اطلاعات درست و با سند و مدرک در معرض دید شهروندان قرار می گیرد، مشتری ها دیگر تقاضای تخفیف نمی نمایند.در مغازه کاسب قدیمی محله حساب دفتری وجود ندارد. اما این بدان معنا نیست که کسی از او نسیه نمی گیرد. اگر کسی تقاضای دسر یا بستنی کند و سپس بگوید چند روز دیگر پولش را می آورد، کاسب به او اطمینان و روی حرفش حساب می نماید. او این مقدار پول را در جایی ثبت نمی نماید و فقط آن را به گوشه ذهنش می سپارد. چون اعتقاد دارد مردمان منطقه ویژگی هایی دارند که نمی توان آن را با چیز دیگری عوض کرد. کاسب هم محله ای ما به مردم اعتماد دارد و مردم به او.

--

* منتشر شده در خبرنگاران محله منطقه 9 به تاریخ 1393/06/08

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 29 خرداد 1402 بروزرسانی: 29 خرداد 1402 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 1919

به "کاسب محله به مشتریانش بستنی نسیه می دهد ، اینجا از حساب دفتری خبری نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاسب محله به مشتریانش بستنی نسیه می دهد ، اینجا از حساب دفتری خبری نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید