چگونه استرس بچه ها از آموزش آنلاین را کاهش دهیم؟

به گزارش جام پارسی، نحوه حضور در مدارس با رعایت پروتکل های بهداشتی و آموزش بعضی دروس به وسیله فضای مجازی یکی از عوامل استرس در بعضی دانش آموزان است اما والدین می توانند با رعایت بعضی نکات به فرزندشان یاری نمایند تا با استرس های سال تحصیلی جدید کنار بیایند.

چگونه استرس بچه ها از آموزش آنلاین را کاهش دهیم؟

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات هزینه تحصل در استرالیا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی استرالیا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی استرالیا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های استرالیا انتخاب کنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از تبیان، از اواخر اسفند ماه شیوع کرونا تعطیلات اجباری مدارس را رقم زد و این مهمان ناخوانده باعث شد تا دانش آموزان به وسیله فضای مجازی سال تحصیلی را به خاتمه برسانند اما این روش باعث اخلال در آموزش و افت تحصیلی بیش از 80 درصد دانش آموزان در سراسر دنیا شده است. به گزارش یونیسیف، رابرت جنکیز رئیس بخش آموزش یونیسیف در دفتر مرکزی می گوید: تعطیلی مدارس در سراسر دنیا یک واقعه بی سابقه است و اگر ما هم اکنون نتوانیم برای حمایت از آموزش بچه ها اقدام کنیم، جوامع و اقتصادها پس از شکست کرونا، شاهد تبعات طولانی مدت این تعطیلی خواهند بود و همچنین تأثیر تعطیلی مدارس در جوامع آسیب پذیرتر تا نسل ها ادامه خواهد یافت.

بازگشایی مدارس در 15 شهریورماه باعث نگرانی والدین شد و واکنش های زیادی را درپی داشت؛ این درحالی است که اگرچه آموزش و پرورش تهران اصل را بر آموزش حضوری گذاشته است اما شورای مدارس (شامل نماینده معلمان، نماینده اولیا و شخص مدیر) این اختیار را دارند که نحوه حضور دانش آموزان را مدیریت نمایند که البته قطعاً بخشی از آموزش به صورت مجازی خواهد بود اما مسئله مهمی که ممکن است در سال تحصیلی جدید والدین با آن روبرو شوند، استرس برخی بچه ها از نحوه حضور در مدارس با رعایت پروتکل های بهداشتی و آموزش برخی دروس به وسیله فضای مجازی است.

این استرس تا حدی طبیعی است زیرا بچه ها به این روش جدید یادگیری عادت ندارند و همچنین نگرانی والدین می تواند در بچه ها تأثیرگذار باشد.

چطور اضطراب و استرس در بچه ها را تشخیص دهیم؟

به دلیل استرس، والدین ممکن است تغییرات رفتاری مانند مشاجرات بیش از حد، مخالفت یا سرپیچی را در فرزند خود مشاهده نمایند و عقب افتادن برخی بچه ها از یادگیری دروس امری غیرطبیعی نیست. در این مرحله، حمایت و هدایت والدین بسیار مهم و حیاتی بوده و والدین می توانند با بهره گیری از نکات زیر به کودکشان یاری نمایند تا با استرس های سال تحصیلی جدید کنار بیایند:

  • با فرزند خود مهربان باشید

والدین باید با کودک مهربان بوده و آنها را درک نمایند تا با این روش آموزش جدید سازگار شوند. نکته دیگری که به والدین توصیه می کنیم در شرایط آموزش فعلی رعایت نمایند این است که به هیچ عنوان کودکتان را بخاطر عدم یادگیری سرزنش نکنید بلکه با روش های دیگر مثل دریافت معلم خصوصی مشکل عدم یادگیری او را برطرف نموده و یا اگر کودکتان در مسئله خاصی مشکل دارد می توانید آن را یادداشت نموده و شخصا از معلم کودکتان بپرسید تا دوباره برای فرزندتان شرح دهد.

  • به کودک استراحت دهید

آغاز سال تحصیلی به معنای تعطیل شدن بازی و تفریح کودک نیست. بچه ها در کنار درس خواندن، احتیاج به استراحت دارند و والدین باید درعین حال که شرایط را برای آموزش مجازی فراهم می نمایند، به همان ترتیب به احتیاجها و خواسته های کودک توجه نموده و به آنها گوش فرادهند. اگر بچه ها مانند زمانی که به مدرسه می رفتند نظم و ترتیب شان حفظ گردد، بهترین عملکرد را خواهند داشت. بنابراین، کلاس مجازی را درست مثل یک کلاس واقعی در نظر بگیرید و در زمان استراحت اجازه دهید کودک خوراکی بخورد و بازی کند تا برای آغاز ساعت دوم کلاس و یا انجام تکالیف آماده گردد.

  • گفتگوی آزاد داشته باشید

فرزند خود را تشویق کنید تا احساسات خود را ابراز کند. شکیبا باشید و او را درک کنید زیرا کودکتان ممکن است

واکنش های مختلفی نسبت به استرس داشته باشد. او را تشویق کنید تا در خصوص موضوعی که باعث استرس اش شده صحبت کند و سعی کنید بدون واکنش منفی، با دلگرمی دادن به او نگرانی هایش را برطرف کنید؛ مثلا اگر کودکتان می گوید: می ترسم نمره ام پایین گردد، در جواب به او بگویید: من می دانم که تو درس هایت را خوب متوجه می شوی حتی اگر نمره ات پایین گردد. یا اگر کودک تان استرس نحوه یادگیری در فضای مجازی را دارد، به جای دعوا، تحقیر وسرزنش کردن، او را هدایت کنید که کلاس مجازی را درست مثل کلاس حضوری در نظر بگیرد، خوب به صحبت های معلم گوش کند و اگر جایی عقب افتاد یا چیزی را متوجه نشد، بدون خجالت سوال کند.

  • به کودکتان اجازه دهید به وسیله تماس تصویری با دوستانش ارتباط برقرار کند

یکی دیگر از عوامل استرس، دور شدن کودک از همکلاسی ها است. کودک در این فضای آموزشی احساس می نماید از تفریح و ارتباط با دوستانش محروم شده است. اگرچه ممکن است دیدن حضوری کودک با دوستانش خطرناک باشد اما می توانید به کودک اجازه دهید تا به صورت آنلاین با آنها تعامل کند. تماس تصویری غالبا بهترین وسیله برای برقراری ارتباط و راهی عالی برای گذراندن اوقات اجتماعی، بدون خطر انداختن خود و دیگران است.

  • از مزایای آموزش آنلاین برای فرزندتان بگویید

بازگو کردن مزایای این روش آموزشی می تواند به بچه ها یاری کند تا با استرس ناشی از آموزش آنلاین کنار بیایند. برای کاهش استرس کودک می توانید به او بگویید که: در آموزش آنلاین برخلاف آموزش حضوری امکان ضبط تدریس معلم وجود دارد؛ بنابراین اگر جایی از درس را متوجه نشدی می توانیم بعد از کلاس، مجدد ویدیو را با هم ببینیم و برطرف اشکال کنیم. همچنین در این روش تو می توانی اشکالات و سؤالاتت را بنویسی و برای معلمت ارسال کنی تا به سؤالت پاسخ دهد.

همچنین مدت زمان کوتاه، آزادی، انعطاف پذیری و عدم رفت وآمد به مدرسه در سرما و گرما و ترافیک از دیگر مزایای کلاس آنلاین است که می توانید برای فرزندتان شرح دهید.

  • عوامل حواس پرتی را از کودک دور کنید

هر چیزی که باعث حواس پرتی کودک می گردد را برطرف کنید؛ از باز بودن پنجره و گرم بودن بیش از حد اتاق گرفته تا هر چیز دیگری که می تواند تمرکز او را بهم بریزد. بهتر است از فرزندتان سؤال کنید و ببینید دوست دارد در کدام محل آموزش آنلاین را آغاز کند؛ اتاق خواب یا پذیرایی، پشت میز یا روی زمین و...؛ حتی گاهی حضور والدین در کنار کودک می تواند باعث استرس و عدم یادگیری او گردد؛ در چنین شرایطی توصیه می کنیم والدین تا حدامکان از دور به کودک نظارت داشته و هنگام تدریس کنار او ننشینند تا حس ترس و خجالت بر او غالب نگردد.

  • ترس و نگرانی خود را به فرزندتان انتقال ندهید

در بیشتر موارد کودک هیچگونه ترس و نگرانی از رفتن به مدرسه با رعایت پروتکل بهداشتی و آموزش مجازی را ندارد اما ترس و اضطراب والدین باعث می گردد کودک تصور کند سال تحصیلی سختی را در پیش دارد. یکی از نکات مهمی که والدین باید به آن توجه داشته باشند این است که در حضور کودک، چیزی از سختی ها و مسائل درس خواندن به وسیله فضای مجازی نگویند و با استفاده از روش های فوق، کودک را برای روبرو با شرایط جدید آماده نموده و با حمایت و هدایت هایشان او را تشویق به درس خواندن در چنین شرایطی نمایند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 5 آبان 1399 بروزرسانی: 5 آبان 1399 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 867

به "چگونه استرس بچه ها از آموزش آنلاین را کاهش دهیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه استرس بچه ها از آموزش آنلاین را کاهش دهیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید