وطنی: نوآوری دانش بنیان ها به صنعت ساختمان می پیوندد

به گزارش جام پارسی، پروژه ساخت خانه های کم انرژی با حضور مجری ملی پروژه بهینه سازی انرژی و محیط زیست بازدید شد.

وطنی: نوآوری دانش بنیان ها به صنعت ساختمان می پیوندد

جهت دریافت خدمات پتینه کار با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، علی وطنی مجری پروژه ملی بهینه سازی انرژی و محیط زیست در بازدید از پروژه ساخت خانه های دارای رده انرژی EC+ در شهر جدید اندیشه استان تهران، با بیان این که در این پروژه 175 خانه کم انرژی ساخته می گردد، عنوان نمود: پس از امضای تفاهم نامه میان پروژه بهینه سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان (EEEB) و شرکت گروه سرمایه گذاری مسکن، خوشبختانه این پروژه با جدیت پیگیری شده و به عنوان الگویی برای دیگر پروژه های حوزه ساختمان به مرحله اجرا درآمده است.

وی با تاکید بر ضرورت استفاده از فناوری ها و نوآوری هایی که همراه و یاری گر محیط زیست هستند، ادامه داد: برای برخورداری از توسعه پایدار و پیشرفت، تجهیزات و صنایع عظیم به تنهایی پاسخ گو نیست و باید فناوری های بهینه و سازگار با محیط زیست و اقلیم هر منطقه، در توسعه مورد استفاده قرار بگیرند. بحران آب یکی از بحران های جدی است و اصفهان، مثالی از توسعه صنعتی است که به دلیل عدم رعایت الزامات زیست بومی و محیط زیستی، امروزه با چالش های جدی به ویژه در حوزه منابع آبی دست و پنجه نرم می نماید؛ بنابراین باید از فناوری های نو و سازگار با محیط زیست در توسعه صنایع و زیرساخت ها بهره گرفته گردد.

* مجالی برای ورود نوآوری دانش بنیان ها به صنعت ساختمان

مجری ملی پروژه بهینه سازی انرژی و محیط زیست با اشاره به استفاده از انرژی های نو و زیست سازگار در ساختمان ها گفت: دانش آموختگان و متخصصانی که الان در شرکت های دانش بنیان و فناور فعالیت می نمایند در صورتی که به بازار عظیم صنعت ساختمان راه پیدا نمایند، ضمن ارزش آوری و اشتغال درخور توجه، می توانند محیط زیست سالم و ماندگاری منابع ارزشمندی هم چون آب و انرژی را به ارمغان بیاورند.

وطنی، با اشاره به آمادگی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای یاری به ایجاد پلی میان صنعت ساختمان و فناوری های نو در حوزه انرژی و محیط زیست، گفت: شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها مملو از ظرفیت های نهفته در فناوری ها و نوآوری هایی هستند که می تواند صنعت ساختمان کشورمان را هم گام با استاندارد های روز زیست محیطی به پیش ببرد. ضروری است ارتباطی میان این فناوری ها به عنوان طرف عرضه از یک سو و حوزه ساختمان، راه و شهرسازی به مثابه طرف متقاضی ایجاد گردد. به ویژه در حوزه انرژی ها ستاد توسعه فناوری های آب و انرژی و نیز دیگر ستاد های توسعه فناوری، کاملاً آماده هستند تا شرکت های دانش بنیان این حوزه را حمایت و زیرساخت های لازم برای ایجاد این ارتباط را فراهم نمایند.

رعایت مقررات ملی ساختمان با ورود فناوری های نو به ساختمان هاهمچنین روزبه ظهیری هاشمی مدیرعامل شرکت گروه سرمایه گذاری مسکن نیز در جریان این بازدید با بیان این که پروژه ساخت خانه های کم انرژی در راستای انعقاد تفاهم نامه همکاری با پروژه ملی بهینه سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان اجرایی شده است، ادامه داد: این پروژه فناورانه با احداث واحد های مسکونی در مجتمع بنفشه 2 واقع در شهر جدید اندیشه استان تهران در 175 واحد مسکونی پیاده سازی می گردد.

وی با اشاره به حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از اجرای این فناوری ها در ساختمان های گروه سرمایه گذاری مسکن، گفت: مهم ترین ویژگی برجسته این پروژه، رعایت استاندارد های بهینه مصرف انرژی در ساختمان و رعایت مقررات مبحث 19 مقررات ملی ساختمان است که امکان حفظ سرمایه های زیست محیطی و زندگی آسوده تری را برای جامعه فراهم می آورد.

مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری مسکن در ادامه، نکات و ضرورت های تحقق استاندارد ها و الزام های ساخت ساختمان های بهینه را آنالیز و پیگیری کرد. همچنین در این بازدید، سوله موجود در مجتمع بنفشه 2 که به منظور احداث مرکز نوآوری و فناوری های حوزه ساختمان در نظر گرفته شده است مورد بازدید نهاده شد تا زمینه استقرار هسته های فناور و خلاق فعال در حوزه بهینه سازی انرژی، ساختمان و دیگر فناوری های مرتبط این حوزه فراهم گردد و مورد حمایت قرار گیرند.

روزبه ظهیری هاشمی همچنین به پروژه 1200 واحدی مرکز شهر اندیشه اشاره نمود و گفت: این پروژه، عظیم ترین پروژه طرح اقدام ملی مسکن در کشور است و با بازدید امروز، زمینه برای استقرار فناوری ها و نوآوری ها در ساخت خانه ها فراهم شد تا در آینده نزدیک یکی از عظیم ترین پروژه های ساختمان با رعایت الزام های زیست محیطی و بهینه سازی مصرف انرژی به یاری شرکت های فناور و نوآور محقق گردد.

* شروع راه ساختمان های پایدار برای آینده پایدار

در مراسم امروز، پیشرفت عملیات احداث 175 واحد ساختمانی مطابق با آخرین ویرایش مبحث 19 مقررات ملی ساختمان مورد بازدید نهاده شد و پروژه ملی بهینه سازی انرژی و محیط زیست (EEEB) ناظر پایش انرژی این مجموعه خواهد بود. این ساختمان ها به سامانه ملی پایش انرژی متصل خواهند شد و مصرف انرژی در آنان پایش می گردد.

تفاهم نامه میان پروژه بهینه سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان و شرکت گروه سرمایه گذاری مسکن با هدف طراحی و ساخت خانه های کم انرژی (EC+) مطابق با آخرین ویرایش مبحث 19 مقررات ملی ساختمان در سطح استان تهران منعقد شد.

بر اساس این تفاهم نامه، همکاری به منظور بسترسازی لازم برای اتصال به سامانه پایش اطلاعات انرژی، مشارکت در تامین منابع اقتصادی بخشی از هزینه مضاعف ساخت خانه کم انرژی مطابق با مبحث 19 مقررات ملی ساختمان و همکاری فنی و مشاوره اجرایی از سوی کارشناسان ملی و بین المللی در راستای اجرای فنی و اصولی ساخت خانه های کم انرژی و همکاری در راستای تهیه محتوا و اشتراک گذاری تجارب حاصل از اجرای این پروژه برای سایر پروژه ها و سازندگان در دستور کار دو طرف نهاده شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 11 اسفند 1399 بروزرسانی: 11 اسفند 1399 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 1119

به "وطنی: نوآوری دانش بنیان ها به صنعت ساختمان می پیوندد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وطنی: نوآوری دانش بنیان ها به صنعت ساختمان می پیوندد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید