وجود مواد سمی در ماسک های آبی رنگ صحت ندارد

به گزارش جام پارسی، ماسک های فراوری شده در داخل کشور توسط سازمان غذا و دارو مورد آزمون قرار گرفته و وجود مواد سمی و سرطانزا در پارچه های ماسک های آبی رنگ صحت ندارد.

وجود مواد سمی در ماسک های آبی رنگ صحت ندارد

به گزارش خبرنگاران، اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو بیان کرد: ماسک های فراوری شده در داخل کشور توسط آزمایشگاه های مورد تایید سازمان غذا و دارو مورد آزمون قرار گرفته و حساسیت زایی و کیفیت آن براساس استانداردهای مربوطه و ضوابط ابلاغی آنالیز می گردد بنابراین وجود مواد سمی و کبالت و فرمالدیید و مواد سرطانزا در پارچه های مصرفی ماسک های جراحی آبی رنگ صحت ندارد.

پیرو انتشار اخبار در مورد کشف مواد شیمیایی سمی در بعضی ماسک ها و هم چنین وجود کبالت در ماسک های جراحی آبی به اطلاع می رساند ماسک های پزشکی از سه لایه تشکیل شده است، لایه اول و سوم اسپاندباند و لایه وسط ملت بلون است.

پارچه اسپاند باند جزو پارچه های بی بافت بوده که هیچ گونه مواد سمی و فرمالدیید در ساخت آن استفاده نمی گردد و رنگ های آبی بر پایه پلی پروپیلن مورد استفاده در فراوری پارچه آبی رنگ، که همه فاقد مواد سرطانزا و سمی هستند است.

لازم بذکر است که متن منتشر شده توسط روزنامه خارجی Ecotextlie News نه تنها هیچ گونه اشاره ای به رنگ آبی و یا وجود کبالت در آن نشده بلکه صرفا به دغدغه بعضی کارشناسان خبره در مورد استفاده طولانی مدت از ماسک ها پرداخته و ظاهرا در ترجمه متن دچار تغییراتی شده است.

این نکته نیز شایان ذکر است که عملکرد ماسک های فراوری شده در داخل کشور توسط آزمایشگاه های مورد تایید سازمان غذا و دارو مورد آزمون قرار گرفته و حساسیت زایی و کیفیت آن براساس استاندارد های مربوطه و ضوابط ابلاغی آنالیز می گردد.

در حال حاضر دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور فراوریات ماسک پزشکی را در منطقه جغرافیایی خود نظارت می نمایند . بازدید از خط فراوری، آنالیز شرایط فراوری، آنالیز کیفیت ماسک بر اساس ضوابط ابلاغی و ارسال نمونه به آزمایشگاه، آنالیز کیفیت مواد مورد استفاده و سورس های تهیه مواد اولیه، آنالیز اسناد و مدارک ، کیفیت بسته بندی، لیبلینگ و برچسب ازجمله آنالیز های است که توسط دانشگاههای علوم پزشکی صورت می گیرد لذا ماسک های دارای مجوز از اصالت و کیفیت مطلوب برخوردار است.

تا به امروز بیش از 390 شرکت پیروز به اخذ پروانه ساخت و کد IRC شده اند

شایان ذکر است ظرفیت فراوری ماسک در کشور در ابتدای شیوع کرونا (اسفند 98) حدود 350 هزار عدد در روز بود و با توجه به رشد فزاینده و جهش انجام شده در حال حاضر توان فراوری روزانه بالغ بر 40 میلیون عدد ماسک در روز می باشد که نه تنها احتیاج مراکز درمانی کشور و ماسک مورد احتیاج عموم مردم کشور تامین شده است بلکه به صورت محدود صادرات نیز صورت می گیرد.

در اواخر سال گذشته حدود 39 میلیون ماسک اجازه صادرات گرفته است. همچنین بر خلاف فرایند افزایش قیمت سایر کالاها، قیمت ماسک فرایند کاهشی داشته به طوری که در حال حاضر قیمت هر عدد ماسک سه لایه به حدود 800 تومان و کمتر از آن در هر عدد رسیده است.

در انتها توصیه می گردد مردم عزیز کشور در هنگام خرید ماسک به شماره مجوز وزارت بهداشت ،کد (IRC) نشان سیب سلامت و داشتن آدرس و مشخصات برروی بسته بندی کالا و برچسب اصالت توجه نمایند.

منبع: خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 12 خرداد 1400 بروزرسانی: 12 خرداد 1400 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 1295

به "وجود مواد سمی در ماسک های آبی رنگ صحت ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وجود مواد سمی در ماسک های آبی رنگ صحت ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید