وال استریت ژورنال: بایدن دستور آغاز خروج برخی از نیروها و تجهیزات از خاورمیانه را صادر کرد

به گزارش جام پارسی، یک روزنامه آمریکایی در گزارشی خبر داد که دولت آمریکا دستور آغاز خروج برخی از نیروها و تجهیزات از خاورمیانه را صادر کرده است.

وال استریت ژورنال: بایدن دستور آغاز خروج برخی از نیروها و تجهیزات از خاورمیانه را صادر کرد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال در گزارشی گفت که جو بایدن رئیس جمهور آمریکا دستور آغاز خروج برخی از نیروها و تجهیزات از خاورمیانه را صادر کرده است.

بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، این دستور بایدن در راستای بازاستقرار حضور نظامی آمریکا در منطقه خلیج فارس و خاورمیانه صورت می گیرد.

وال استریت ژورنال نوشت که مقام های آمریکایی گفته اند که پنتاگون به دنبال ارائه تجهیزات و آموزش هایی است که عربستان سعودی به آن نیاز دارد.

دولت بایدن در حالی تصمیم به بازاستقرار نیروهای آمریکایی خارج از خاورمیانه گرفته که عربستان سعودی آماج حملات موشکی و پهپادی از سوی ارتش یمن واقع شده است.

در راستای این اقدام، آمریکا سه سکوی سامانه دفاع موشکی را از منطقه خلیج فارس خارج خواهد کرد که یکی از آنها از پایگاه هوایی شاهزاده سلطان در عربستان سعودی است. این سامانه دفاع موشکی طی سال های اخیر برای حمایت از نیروهای آمریکایی در عربستان سعودی مستقر شده بود.

برخی از تجهیزات از جمله یک ناو هواپیمابر و سامانه های نظارتی از خاورمیانه خارج شده تا به نیازهای نظامی آمریکا در دیگر مناطق جهان پاسخ داده شود.

بر اساس گفته یکی از مقام های آمریکایی، کاهش بیشتر تجهیزات و نظامیان در خاورمیانه نیز تحت بررسی واقع شده است.

انتقال سامانه های پاتریوت و ناو هواپیمابر و دیگر تجهیزات نظامی بدان معناست که احتمالا در طول زمان، هزاران نظامی منطقه را ترک کنند.

اواخر سال گذشته تعداد نظامیان آمریکایی در منطقه به حدود 50 هزار نفر رسیده بود که این تعداد در زمان اوج تنش میان دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و ایران حدود دو سال پیش 90 هزار نفر بوده است.

وال استریت ژورنال نوشت که مقامات دفاعی آمریکا از ارائه جزئیات بیشتر درباره کاهش تجهیزات و نظامیان خودداری کرده و مقامات سعودی نیز پاسخی به درخواست ها برای طرح آمریکا در منطقه ارائه ندادند.

قرار است سامانه دفاع موشکی تاد نیز که برای مقابله با موشک های بالستیکی که به سوی عربستان سعودی شلیک می شد از این کشور خارج شود اما مقامات گفته اند که این سامانه در حال حاضر در این کشور عربی باقی خواهد ماند.

عقب نشینی نظامی، تلاش دولت بایدن برای کاهش بیشتر حضور آمریکا در خاورمیانه پس از چند دهه حضور در این منطقه است.

برخی از تجهیزات از جمله پهپادهای شناسایی و سامانه های دفاع موشکی ممکن است با هدف تمرکز بر رقبای پیشروی جهانی نظیر چین و روسیه بازاستقرار شوند.

ناوهای هواپیمابر طی سالیان اخیر به عنوان نماد بازدارندگی آمریکا، در منطقه خاورمیانه حضور داشتند.

اوایل سال جاری میلادی، ناو یواس اس نیمیتز منطقه را ترک کرد و در حال حاضر ناو یواس اس ایزنهاور در حال حرکت به آنجاست اگر چه انتظار نمی رود که این ناو برای مدت طولانی در منطقه باقی بماند.

در بحبوحه عقب نشینی واشنگتن از منطقه، مقام های آمریکایی گفتند که تیمی از پنتاگون در حال بررسی این موضوع است که عربستان سعودی که تحت حملات موشکی و پهپادی واقع شده است به چه تجهیزات و آموزش هایی نیاز دارد. بر اساس این ایده، واشنگتن قصد دارد بار دفاع از عربستان سعودی را از دوش خود به ریاض منتقل کند.

.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 14 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 14 اردیبهشت 1400 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 1245

به "وال استریت ژورنال: بایدن دستور آغاز خروج برخی از نیروها و تجهیزات از خاورمیانه را صادر کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وال استریت ژورنال: بایدن دستور آغاز خروج برخی از نیروها و تجهیزات از خاورمیانه را صادر کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید