نیاز عربستان به حمایت شورای همکاری خلیج فارس در نبود ترامپ

به گزارش جام پارسی، خبرنگاران : یک کارشناس مسایل بین الملل گفت: عربستان با حضور ترامپ روی نیاز چندانی به پشتیبانی شورای همکاری خلیج فارس نداشت اما اکنون تلاش می کند تا این پشتیبانی را به دست آورد.

نیاز عربستان به حمایت شورای همکاری خلیج فارس در نبود ترامپ

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، قاسم محب علی در ارزیابی خود از توافق نهایی با نظارت کویت و آمریکا به منظور حل اختلافات بین قطر با سایر اعضا در شورای همکاری خلیج فارس گفت: عربستان بعد از شکست ترامپ احساس می کند نمی تواند سیاست های گذشته اش را با شدت قبلی ادامه دهد، بنابراین تلاش می کند خودش را با شرایط جدید تطبیق دهد.

وی اضافه کرد: اختلافات با قطر یکی از این موارد بوده است که باعث شده بود شورای همکاری خلیج فارس دو تکه شود، در نتیجه تا زمانی که ترامپ در قدرت بود با پشتیبانی او نیازی به شورای همکاری خلیج فارس نداشت.

این کارشناس مسائل منطقه همچنین بیان نمود: از طرفی ائتلافی که در جنگ یمن درست شده بود دیگر کارکرد ندارد زیرا بایدن به عنوان رئیس جمهور آمریکا اعلام کرده که از آن حمایت نمی کند و حتی اطاعات لجستیکی در اختیار آن ها قرار نمی دهد.

مدیر کل پیشین بخش خاورمیانه وزارت خارجه ادامه داد: مساله حقوق بشر در عربستان از دیگر موضوعاتی است که می تواند پرنده خاشقجی را دوباره زنده کند در نتیجه عربستان برای این که موقعیت خودش را بهبود دهد سعی دارد تا در سیاست هایش تغییر دهد که مساله حل اختلاف با قطر کم هزینه ترین تغییر در سیاست ها است که می تواند تا حدودی روابط را آرام تر کند.

محب علی با اشاره به نقش کویت در این مساله گفت: کویت در حل پیشبرد سیاست های عربستان نقش دارد و برخلاف امارات و بحرین سعی می کند میان عربستان و قطر میانجی گری کند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از نگرانی های عربستان نگاه به آینده و تغییر سیاست آمریکا در قبال موضوعاتی مانند برجام است و یکی از ابزارهای عربستان در قبال ایران مساله شورای همکاری خلیج فارس است. موقعی که عربستان امارات و بحرین را در محاصره خود درآورد، تنها مفر ایران بود بنابراین قصد دارد شورای همکاری خلیج فارس را پشت سر خود داشته باشد.

این کارشناس مسائل منطقه در خاتمه خاطرنشان کرد : با توجه به این شرایط ایران باید سیاست هایش را در قبال تحولات آمریکا و منطقه به گونه ای تنظیم کند تا متناسب با شرایط زمانی و مکانی از فرصت های منطقه، اروپا و.... استفاده کند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 14 دی 1399 بروزرسانی: 14 دی 1399 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 1015

به "نیاز عربستان به حمایت شورای همکاری خلیج فارس در نبود ترامپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیاز عربستان به حمایت شورای همکاری خلیج فارس در نبود ترامپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید