محدودیت دانشگاه ها برای ارائه حداکثر 10 درصد دروس به صورت الکترونیکی لغو شد

به گزارش جام پارسی، معاون آموزشی وزارت علوم با توجه به شیوع بیماری کووید -19، محدودیت موجود در مقررات آموزشی مبنی بر ارائه حداکثر 10 درصد از دروس به صورت الکترونیکی در دانشگاه ها را لغو کرد.

محدودیت دانشگاه ها برای ارائه حداکثر 10 درصد دروس به صورت الکترونیکی لغو شد

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، علی خاکی صدیق معاون آموزشی وزارت علوم در نامه ای به معاونان آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور با توجه به شیوع بیماری کووید -19، محدودیت موجود در مقررات آموزشی مبنی بر ارائه حداکثر 10 درصد از دروس به صورت الکترونیکی را لغو کرد.

متن این نامه به شرح زیر است:

ضمن سپاس از همراهی و مشارکت ارزشمند مجموعه همکاران در پیشبرد هدف های آموزشی در سال 1398 و تبریک پیشاپیش فرارسیدن سال 1399، لازم است درباره چگونگی برگزاری کلاس ها و امور دانش آموختگی دانشجویان در شرایط کنونی کشور (متأثر از شیوع بیماری کووید -19)، نکته های زیر مورد توجه قرار گیرد:

نخست- بر اساس مقررات موجود، دانشگاه ها می توانند تا حداکثر 10 درصد برخی دروس از برنامه مصوب درسی دوره های کاردانی و کارشناسی را به صورت الکترونیکی ارایه دهند. اکنون با توجه به شرایط پیش آمده، در نیمسال تحصیلی جاری (دوم 1399-1398) به دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی اجازه داده می شود که بر اساس مصوبه شورای آموزشی دانشگاه و با در نظر دریافت موارد زیر، نسبت متناسبی از کلاس های خود در کلیه دروس و تمامی مقاطع تحصیلی را در قالب برنامه مصوب به صورت الکترونیکی برگزار کنند:

1) دارا بودن زیرساخت های مناسب فناوری ارتباطات و اطلاعات در دانشگاه به نحوی که تضمین داده شود هیچ دانشجویی، به علتی خارج از اراده خود (به سبب نقص یا کاستی در فاوای دانشگاه یا عملکرد عضو هیئت علمی)، از شرکت در آموزش محروم نخواهد ماند.

2) اقتضائات منطقه ای و محلی که ضرورت برگزاری نسبت هر چه بزرگ تری از کلاس ها به روش غیرحضوری در شرایط کنونی را ایجاب می کند.

دبیران مناطق آموزشی کشور می توانند با هدف یکپارچگی تصمیمات و اقدامات و به منظور هم افزایی امکانات و استعداد های منطقه در آموزش الکترونیکی، با مشورت و همکاری دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی تحت پوشش، از طریق برگزاری نشست های الکترونیکی اقدام کنند.

دبیران لازم است تا در پایان فروردین ماه 1399 گزارشی از عملکرد دانشگاه های منطقه در استفاده از فناوری ارتباطات و اطلاعات در پیشبرد هدف های آموزشی ضمن حفظ کیفیت مورد انتظار، همراه با تحلیل نقاط قوت و ضعف ارایه دهند.

دوم- در مورد آن دسته از دانشجویان تحصیلات تکمیلی که پیش از بروز شرایط فعلی به تأیید استاد راهنما آمادگی دفاع داشته اند، اما به دلیل حفظ بهداشت و سلامت عمومی، جلسه دفاع آن ها برگزار نشده است، با عنایت به اهمیت و حساسیت تاریخ دانش آموختگی باید در اسرع وقت، به روش الکترونیکی، حضوری یا نیمه حضوری با مراعات همه شروط و ضوابط برگزاری جلسه دفاع، تحت نظارت معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه، اقدام شود.

سایر موارد مرتبط با آموزش دانشجویان؛ برگزاری کلاس های دروس نظری و عملی؛ جلسات دفاع پایان نامه و رساله؛ و تکمیل فرایند دانش آموختگی متقاضیان در نیمسال جاری، بر اساس مصوبه شورای آموزشی دانشگاه و تحت نظارت معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی اقدام شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 540

به "محدودیت دانشگاه ها برای ارائه حداکثر 10 درصد دروس به صورت الکترونیکی لغو شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محدودیت دانشگاه ها برای ارائه حداکثر 10 درصد دروس به صورت الکترونیکی لغو شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید