مجلس علیه بانک ها ، بانک ها چند خانه خالی دارند؟

به گزارش جام پارسی، به گزارش خبرنگاران، قیمت مسکن در ماه های اخیر با سرعتی افزایش یافت که مسئولان تصمیم گرفتند برای کنترل این افسار گسیختگی در بازار مسکن فکری نمایند و اجرای طرح اخذ مالیات از خانه های خالی را سرعت ببخشند.

مجلس علیه بانک ها ، بانک ها چند خانه خالی دارند؟

جهت دریافت خدمات پتینه کاری چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

تصویب طرح دریافت مالیات از خانه های خالی را می توان یکی از اولین اقدامات مجلس یازدهم در بدو شروع به کار خود دانست. مجلسی ها ادعا می نمایند این قانون قادر است مشوقی باشد برای ورود خانه های خالی به بازار تا تقاضا در بازار قدری تعادل پیدا کند.

براساس آمارهای منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران، تعداد خانه های خالی در کشور در سال 90 یک میلیون و 663 هزار و در سال 95 دو میلیون و 585هزار خانه بوده است. از آنجا که سرشماری نفوس و مسکن هر پنج سال یکبار انجام می گردد آخرین آمار در دسترس همان آمار مربوط به سال 95 است اما تعداد خانه های خالی در سال 99 به صورت غیررسمی حدود چهار میلیون برآورد می گردد.

زمانی که هنوز این طرح وارد صحن علنی مجلس نشده بود برخی از نمایندگان مجلس در اظهاراتی خانه های خالی تحت مالکیت بانک ها و برخی از سازمان های دولتی را دلیل اصلی این نابسامانی و افزایش قیمت در بازار مسکن معرفی کردند.

اخیرا هم محمود محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، خاطرنشان کرد یک بانک خصوصی به تنهایی هزار واحد مسکونی خالی دارد. آن هم در حالی که براساس قوانین بانک مرکزی تمام بانک ها اعم از دولتی یا خصوصی موظف به فروش اموال مازاد خود هستند.

البته این اولین بار نیست که بانک ها عامل گرانی مسکن معرفی می شوند. پیش تر هم بارها کارشناسان خواستار اراده دولت برای کوتاه کردن دست بخش های رانت جو در بازار مستغلات شده بودند. برخی کارشناسان از جمله کمال اطهاری سال گذشته خبر داده بودند که 80 درصد نقدینگی نظام بانکی در بخش مسکن زمین گیر شده و معاملات صوری بانک ها قیمت مسکن را افزایش داده است.

اکنون خود بانک ها هم این ادعا را که عمده واحدهای خالی به بانک های دولتی و خصوصی تعلق دارد، به صراحت رد نمی نمایند، اما معتقدند کار خلافی از سوی بانک ها رخ نداده و افزایش خانه های تحت تملک بانک ها موضوعی کاملا طبیعی است.

آن ها ادعا می نمایند عمده املاک و خانه های در اختیارشان همان املاکی است که تحت عنوان وثیقه برای دریافت تسهیلات به بانک های خصوصی یا دولتی ارائه شده و بعد از معوق شدن بازپرداخت اقساط این تسهیلات، وثایق مورد نظر به تملک بانک درآمده است. همین هم منجر به افزایش دارایی های رسمی بانک ها شده است.

اما پاسخ مجلس به این گفته ها و ادعاهای شبکه بانکی چیست؟

پاسخ مجلس به ادعای بانک ها

احسان خاندوزی، نائب رئیس کمیسیون اقتصاد مجلس، که پیشتر درباره تعداد خانه های خالی بانک ها اعلام نموده بود هشت بانک بیش از 500 واحد مسکونی در اختیار دارند، حالا در تبادل نظر با تجارت نیوز در این باره می گوید: توجه کنید که هشت بانک حداقل 500 واحد مسکونی دارند. یعنی برخی ممکن است 700، 800 و حتی هزار واحد داشته باشند.

او در پاسخ به ادعای بانک ها مبنی بر وثیقه بودن خانه های خالی شان عنوان می نماید: البته پاسخ این شبهه را باید وزارت مسکن و شهرسازی که سامانه ملی املاک و اسکان را دارد، بدهد. همان طور که خبر اولیه از بانکی که هزار واحد مسکونی خالی دارد را وزارت راه و شهرسازی منتشر کرد. اطلاعات درست را می توان از آن سامانه کسب کرد اما به لحاظ منطق مالی می توان گفت که در هر شرایطی با کاهش قیمت، کشش برای خرید وجود دارد و در قیمت های بسیار پایین تر از قیمت بازار همیشه خریدارانی وجود دارند.

او می افزاید: الزام این شرکت ها، نهادها یا بانک ها به این که خانه های خالی تحت مالکیتشان را حتما در موعد مقرر به بازار عرضه نمایند این فایده را دارد که دستگاه ها مکلف می شوند، ولو به قیمت بسیار پایین تر از بازار، خانه خود را عرضه نمایند. این علامت مثبتی برای کاهش قیمت مسکن خواهد بود.

به گفته او، به واسطه این طرح فعال مالی باید هزینه و فایده کند تا ببیند مجموع مالیاتی که از محل خالی نگه داشتن خانه می پردازد بیشتر است یا کاهش منفعتی که به خاطر پایین تر عرضه کردن واحدهای مسکونی خواهد داشت. هدف قانونگذار هم از وضع مالیات اساسا همین بوده که هزینه منفعت فعالان مالی را تغییر دهد تا منجر به تغییر رفتار محتکران گردد.

خاندوزی شرح می دهد: بازار مسکن ایران در سال های متعارف خودش همیشه بین 10 تا 20 درصد افزایش قیمت متعارف دارد. در سال هایی که تلاطم در بازار مسکن بیشتر است قیمت خانه تا 50 درصد هم افزایش پیدا می نماید. بنابراین هر زمان بخواهند قیمت مسکنشان را پنج تا 10 درصد پایین آورند، اصلا متضرر نخواهند شد. این مسکن احتمالا وثیقه تسهیلات چندین سال پیش بوده و حالا معوق شده است بنابراین با توجه به افزایش قیمت، سال جاری هر چقدر هم پایین تر بفروشند متضرر نخواهند شد.

این نماینده معتقد است که بانک ها از این بهانه ها برای توجیه عدم تمکین به قانون استفاده می نمایند. درست مثل ماجرای فروش اموال مازاد بانک ها که در قانون برطرف موانع فراوری رقابت پذیر قرار گرفته بود.

بانک ها مالک چند خانه هستند؟

اما مجموع واحدهایی که دست این بانک هاست چه تعداد می گردد؟ نائب رئیس کمیسیون اقتصاد مجلس اینطور پاسخ می دهد: من اطلاع ندارم. فقط در بازدیدی که از سامانه املاک و اسکان داشتم از آنان خواستم که در این باره جست وجو نمایند. آنان هم گفتتد که اگر 500 واحد را مبنا قرار دهیم، هشت بانک این مقدار را دارند.

وقتی از بانکی با 1000 خانه با تعجب یاد می گردد می توان اینطور برداشت کرد که سایر بانک ها تعداد کمتری خانه خالی در اختیار دارند. حتی اگر هر یک از این هشت بانک را هم صاحب 1000خانه بدانیم تعداد این خانه ها در آخر به اندازه ای نیست که بتواند تا این اندازه بازار مسکن را تحت تاثیر قرار دهد. این گفته بانک هاست.

خاندوزی در مقابل این ادعا می گوید: در اینجا قانون جمع اعداد حاکم است. به عبارتی اگر هر بانک، نهاد یا دستگاهی فقط 100 یا 200 واحد هم نگه دارد در مجموع عدد قابل توجهی می گردد. مهم تر از مجموع این اعداد این است که این نهادها نقش لیدر یا پیشرو در بازارها را دارند و به عبارتی سایر بازیگران به بهانه احتکار مسکن توسط بانک ها، نهادها و یا شرکت های دولتی اینطور توجیه می نمایند که حتما بازار از امنیت خوبی برخوردار است پس ما هم می توانیم وارد این بازار شویم.

او ادامه می دهد: به محض اینکه قانون گذار در این زمینه مقابله کند این پیغام را به جامعه می رساند که در اجرای بی تبعیض این قانون جدی است. در نهایت همه بازیگران ناچار به تغییر رفتار می شوند. اثر این موضوع برای قانون گذار بیشتر از عرضه فرضا 500 واحد مسکونی به بازار است.

نماینده مردم تهران در پاسخ به این سوال که این هشت بانک کدامند نیز عنوان می نماید که این اطلاعات را باید از سامانه ملی املاک و اسکان درخواست کنید چرا که او این اطلاعات را ندارد. اما وزارت راه طبق قانون مکلف شده که هر دو ماه گزارش مکتوب در این زمینه به مجلس دهد.

پیشنهاد کمیسیون اقتصاد رای آورد

بر اساس آخرین اصلاحات انجام شده در طرح مالیات بر خانه های خالی این واحدها در سال اول شش برابر، سال دوم 12 برابر و سال سوم 18 برابر درآمد اجاره مشمول مالیات می شوند. سوال اینجاست که آیا این نرخ های سنگین قابل وصول هستند؟

خاندوزی در پاسخ می گوید: یکی از نکات درباره مالیات بر خانه های خالی معین نرخ اثربخشی است که بتواند موجب تغییر رفتار محتکران گردد. در این خصوص پیشنهادی که کمیسیون مالی مجلس داشت جریمه ای معادل شش برابر مالیات بر اجاره بود که وقتی در صحن علنی مطرح شد، نمایندگان سازمان امورمالیاتی با این نرخ جریمه مخالفت کردند و نرخ های پایین تری را پیشنهاد دادند اما سایر نمایندگان حتی پیشنهاداتی بالاتر از نرخ پیشنهادی ما دادند که بتواند بیشتر جنبه بازدارندگی برای محتکران داشته باشد. در نهایت همان مصوبه کمیسیون مالی رای آورد.

این مالیات قابل وصول است؟

این نکته جالب است که سازمان مالیاتی که همیشه در نوع خودش مدافع نرخ های مالیاتی بیشتر است چرا این بار مخالف بوده است؟ آیا آنان هم معتقد بودند که وصول این مالیات در ارقام بالاتر ممکن نیست؟

نماینده کمیسیون اقتصاد در دفاع از مصوبه شان شرح می دهد: هدف این قانون و این پایه مالیاتی افزیش درآمد دولت نیست. این مالیات از جنس مالیات های تنظیمی است که صرفا با هدف تغییر رفتار محتکران مسکن وضع شده است بنابراین هر چه نرخ بازدارنده تر باشد، موثرتر است حتی اگر درآمدی برای دولت ایجاد نکند.

به نظر می رسد اگر این مالیات امکان وصول نداشته باشد پس از مدتی دیگر صرفا یک قانون است روی کاغذ و بازدارنده هم نخواهد بود. اما خاندوزی اذعان دارد که سازمان مالیاتی استدلالی مبنی بر این که این مقدار قابل وصول نیست، نداشته است و اگر بتواند به ازای هر واحد مسکونی مثلا 30 میلیون تومان را وصول کند، حتما 40 میلیون را هم خواهد توانست. مهم شناسایی خانه های خالی است و این که در زمانی که واحد مسکونی می خواهد خرید و فروش گردد این عدد مالیاتی هم به او اعلام گردد. حالا یا فرد آن را نقدا می پردازد یا از محل فروش خانه درآمدی کسب می نماید و…در هر کدام از این حالت ها استدلال سازمان مالیاتی برای ما قابل قبول نبود.

پیغامک به صاحبان خانه های خالی

آنطور که خاندوزی درباره اطلاع رسانی پیغامکی به صاحبان خانه های خالی شرح می دهد دو حالت متصور است حالت اول این که مالک واحد مسکونی خالی شناسایی شده باشد که به وسیله ارسال نامه یا پیغامک به مالک خانه اخطار انجام می گردد. حالت دوم زمانی که مالک شناسایی نشده و در سامانه املاک و اسکان اطلاعاتی درباره ملک واحد وجود ندارد که در این صورت مثل اخطاریه های قضایی عمل می گردد و هشدار به خود ادرس پستی ارسال خواهد شد تا افراد بدانند در صورت عدم چاره جویی برای مسکن شان از یک ماه بعد مشمول مالیات خواهند شد.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 13 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 759

به "مجلس علیه بانک ها ، بانک ها چند خانه خالی دارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجلس علیه بانک ها ، بانک ها چند خانه خالی دارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید