فرهنگ انعام در سفر به کشور پرتغال

به گزارش جام پارسی، انعام دادن در بسیاری از فرهنگها وجود دارد. در برخی پسندیده است و در برخی مورد توقع و در برخی نشانه توهین به حساب می آید. در این مقاله از نگاه یک شهروند پرتغالی به پدیده انعام نگاه می کنیم و فرهنگ انعام دادن در این کشور را بررسی می کنیم.

فرهنگ انعام در سفر به کشور پرتغال

در پرتغال به طور کلی نیاز یا اجباری به دادن انعام برای دریافت هیچ یک از خدمات توریستی و شهری نیست. اما دادن انعام نشانه ای از محبت، توجه و شخصیت شما تلقی می شود. اما شیوه دادن انعام به چه شکل بهتر است باشد.

حتماً قبل از آنکه تصمیم بگیرید انعام بدهید، صورت حساب داده شده را چک کنید. برخی از رستورانها، کافه ها و غیره هزینه خدماتی را روی صورت حساب می افزایند که در این صورت دیگر نیازی به دادن انعام نمی باشد.

هیچنین اگر صورت حساب خود را از طریق کارت اعتباری می خواهید پرداخت کنید، بهتر است انعام را به صورت نقدی داشته باشید، چرا که سیستم مالی بیشتر مراکز اگر هزینه خدمات را در لیست خود نداشته باشند نمی توانند انعام را دریافت کنند و شما باید نقدا آن را به خدمه بپردازید.

خوب حال سؤال اینجا است که اگر هزینه خدمات روی صورت حساب نبود چه مبلغی را باید بابت انعام پرداخت کرد؟

برای خدمه کافه: بهتر است چند سنت اضافه از حساب خود پرداخت کنید. اگر سرویس خاصی به شما ارائه شده خوب می توانید باقیمانده تا 1 یورو را برای خدمه بگذارید.

برای گارسون های رستورانها: اگر روی صورت حساب هزینه خدمات حساب نشده بود بهتر است حدبیشتر تا 10 درصد مبلغ صورت حساب را به عنوان انعام در نظر بگیرید.

برای تورلیدر خارجی: در سفرهای نصف روز بین 5 تا 10 و برای سفرهای کل روز بین 10 تا 15 یورو را برای تور لیدر پرتغالی در نظر داشته باشید.

برای راننده تاکسی: گرد کردن هزینه تاکسی به نزدیکترین 5 یورو بعدی یا حدبیشتر 10 درصد کل مبلغ هزینه سفرتان را برای انعام بدهید.

راننده حمل و نقل فرودگاهی به هتل، راهنمای هتل: اصلاً نیازی به انعام نیست و یک تشکر کلامی ساده راه ارتباطی مناسبی خواهد بود اما اگر برای حمل چمدانها یاریتان کرد بهتر است حدبیشتر تا 1 یورور به ازای هر چمدان به او بدهید.

پادوها، نظافتی ها و پیشخدمتهای هتل: به ازای حمل هر چمدان یا بار شما به پادوها حدبیشتر 2 یورور و به ازای هر شب ماندن در هتل برای نظافت چی اتاق 1 یورو به عنوان انعام در نظر بگیرید.

دربان و نگهبان: اگر دربان یا نگهبانان برای راحتی شما کاری انجام دادند غیر از باز و بسته کردن درب، مثلاً جهت را نشان دادند، توصیه های راهبردی در سفر شهری به شما دادند، جهت رزرو مکان یا کاری به شما یاری کردند و خلاصه به شما یاری رسانند بهتر است 5 تا 10 یورو نیز به آن ها انعام دهید.

اگر از سایر خدمات شهری مثل آرایشگاه، Spa و غیره استفاده کردید با اینکه انعام اصلاً مورد انتظار نمی باشد اما بهتر است حدبیشتر 5 تا 10 درصد مبلغ فاکتور را به عنوان انعام پرداخت نمایید.

اگر از سفرتان به کشور پرتغال تجربه ای دارید و می خواهید آنرا با کاربران مجله سفر به اشتراک بگذارید از طریق بخش نظرات آنرا ثبت کنید.

منبع: مجله سفر
انتشار: 1 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 645

به "فرهنگ انعام در سفر به کشور پرتغال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرهنگ انعام در سفر به کشور پرتغال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید