شرط ناگفته مسکن ملی

به گزارش جام پارسی، مرحله نخست ثبت نام در طرح اقدام فراوری ملی مسکن با حضور یک میلیون و 600 هزار متقاضی به خاتمه رسید. ثبت نام کنندگان در این طرح برای رسیدن به مرحله نهایی و تحویل یک واحد مسکونی باید 1+4 شرط را دارا باشند. مسوولان ارشد وزارت راه و شهرسازی، ادامه ثبت نام از متقاضیان جامانده در طرح مسکن ملی را منوط به تامین زمین در استان های کشور اعلام نموده اند.

شرط ناگفته مسکن ملی

جهت دریافت خدمات در ضد سرقت با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

محمودمحمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی میانگین بودجه موردنیاز خانوار برای تحویل یک واحد مسکونی در قالب طرح مسکن ملی را حدود 300 میلیون تومان با احتساب رقم تسهیلات پیش بینی شده، عنوان و اظهار داشت: در صورتی که متقاضیان پس از دریافت دو بار اخطار، نسبت به واریز آورده نقدی اولیه معادل 40 میلیون تومان اقدام ننمایند، به منظور جلوگیری از تبعات احتمالی طولانی شدن فرایند ساخت و ساز، از پروژه حذف شده و فرد جدیدی جایگزین آن ها خواهد شد.

وی در مصاحبه با رسانه تصویری اکو ایران،10پرسش درباره خانه های دولتی را پاسخ داد و با بیان اینکه شرط آغاز فاز بعدی ثبت نام در طرح مسکن ملی منوط به تامین زمین در استان های کشور است، گفت: تا به امروز یک میلیون و 600 هزار متقاضی در این طرح ثبت نام نموده اند که از این تعداد حدود 900 هزار نفر معادل 43 درصد از ثبت نام نمایندگان، واجد شرایط اولیه یعنی دارا بودن فرم ج شناخته شده اند.

به گفته وی مطابق با آیین نامه قانون ساماندهی، ثبت نام نمایندگان در این طرح باید چهار شرط اولیه به همراه یک شرط ثانویه که مانع از طولانی شدن مراحل ساخت پروژه می گردد، رعایت نمایند. در قالب چهار شرط اولیه، افرادی که ثبت نام می نمایند باید چهار شرط اصلی شامل عدم استفاده از تسهیلات یارانه ای مسکن اعم از زمین، واحد مسکونی یا وام های یارانه دار، عدم دارا بودن مالکیت خصوصی از تاریخ یکم فروردین ماه سال 84، متاهل یا سرپرست خانوار بودن و نهایتا حداقل پنج سال سابقه سکونت در شهر مورد تقاضا را داشته باشند.

آن طور که سنجش اجرا شده از سوی وزارت راه و شهرسازی برای شرط نخست یعنی فرم ج سبز نشان می دهد: در کل حدود 43 درصد کل ثبت نام نمایندگان واجد شرایط تشخیص داده شدند و به استان ها معرفی شدند؛ بنابراین افرادی که واجد شرایط نهایی شناخته و پفراینده آن ها تکمیل می گردد به بانک برای تشکیل پفراینده تسهیلاتی، معرفی می شوند. براساس آخرین آمار حدود 28 هزار متقاضی به بانک معرفی شدند و تشکیل حساب دادند.

راهبر مسکن ملی تاکید دارد: افرادی که زودتر واریز وجه انجام دهند زودتر به پروژه ها معرفی می شوند. چون پروژه ها در حال ساخت است در مراحل مختلف و هر کسی که بتواند برنامه تامین مالی خود را نهایی کند طبیعی است که این اتفاق برای وی خواهد افتاد..

اما علاوه بر این چهار شرط اولیه، باتوجه به تجربه دولتمردان در اجرای طرح مسکن مهر به عنوان نخستین پروژه خانه سازی دولتی، یک شرط ثانویه نیز برای متقاضیان قرار داده اند. محمودزاده درباره این شرط مهم با اشاره به مصوبه وزارتخانه در ابتدای هفته جاری مطرح کرد: افرادی که حداکثر تا دهم شهریورماه نسبت به تامین نقدینگی در حساب اقدام ننمایند از پروژه حذف خواهند شد.

محمودزاده میانگین قیمت تمام شده واحد های مسکونی ساخته شده در قالب طرح مسکن ملی برای یک واحد مسکونی حدود 100 متری که 75 متر به صورت خالص و مابقی مشاعات است معادل 300 میلیون تومان اظهار داشت. به این معناکه هزینه ساخت این واحد ها با قیمت امروز حدود 3 میلیون تومان در هر مترمربع تمام می گردد.

برآورد های اولیه نشان می دهد: از مجموع رقم 300 میلیون تومان قیمت تمام شده یک واحد مسکن ملی، 100 میلیون تومان به تسهیلات بانکی با نرخ سود معادل 18 درصد و دوره بازپرداخت 12 ساله و مابقی یعنی معادل 200 میلیون تومان در قالب آورده نقدی متقاضی پیش بینی شده است. رقم اقساط ماهانه تسهیلات 100 میلیون تومانی بدون سپرده برای متقاضیان طرح مسکن ملی فعلا معادل یک میلیون و 700 هزار تومان است که در صورت کاهش دوره بازپرداخت به 10 سال و کاهش نرخ سود به حدود یک میلیون و 200 هزار تومان خواهد رسید.

البته مطابق با محاسبات اولیه مبلغ آورده اولیه از سوی متقاضیان معادل 40 میلیون تومان معین شده است. معاون مسکن وزارت راه در عین حال درباره فرایند پرداخت مابقی آورده نقدی متقاضی توضیح داد: براساس جدولی که در زمان انعقاد قرارداد میان سازنده و متقاضی به امضای طرفین می رسد و منطبق با پیشرفت پروژه، پرداختی متقاضی تکمیل می گردد. محمودزاده همچنین مطرح کرد رقم دیگری به قیمت تمام شده واحد های مسکونی بابت آماده سازی زمین اضافه خواهد شد. در زمین هایی که آماده سازی انجام نشده مجوز دریافت هزینه آماده سازی معادل 10 تا 15 درصد قیمت زمین صادر شده است.

هرچند معاون وزیر راه و شهرسازی، بالابودن رقم آورده اولیه برای بعضی از ثبت نام نمایندگان در طرح مسکن ملی را تایید می نماید، اما معتقد است مجموعه دولت برای کاهش حداکثری قیمت تمام شده مسکن در این طرح چهار اقدام اساسی را انجام داده است.

وی با تاکید بر آنکه این طرح برای دهک 4 تا 7 تدارک دیده شده تا با یاری دولت بتوانند صاحبخانه شوند، گفت: در تمام طرح های حمایتی که دولت از اول انقلاب تا الان اجرایی نموده صرفا تامین زمین و در بعضی موارد پرداخت تسهیلات با دولت بوده و مابقی قیمت تمام شده تا سقف تسهیلات بر عهده متقاضی بوده است. اما در طرح مسکن ملی، یکی از مهم ترین دلایل بالابودن رقم آورده اولیه مربوط به تورم مصالح ساختمانی است.

وی ادامه داد: از آنجا که در حال حاضر قیمت تمام شده یک واحد مسکونی با توان تامین مالی خانوار فاصله جدی پیدا نموده وزارت راه به این طرح وارد شده تا از این طریق دهک هایی که امکان دارد با یاریی صاحب مسکن شوند این اتفاق بیفتد.

وی تاکید نمود: برای دستیابی به این هدف، اولین تدبیر واگذاری زمین به دو شیوه در قالب پروژه های مسکن ملی است. شیوه نخست واگذاری 99 ساله زمین در پروژه هایی است که قیمت زمین از یک سوم قیمت ساخت کمتر باشد. درصورتی که زمینی این شرایط را نداشته باشد به شیوه دوم یعنی فروش اقساطی واگذار می گردد. نحوه واگذاری زمین به شیوه فروش اقساطی نیز براساس مصوبه هیات دولت به این صورت است که پس از گذشت یک دوره تنفس دوساله، زمین به قیمت کارشناسی اولیه و بدون هیچ نوع کارمزدی در یک دوره 8 ساله، به خریدار واگذار می گردد.

به این ترتیب اگرچه در حوزه پرداخت تسهیلات بانکی، یارانه ای برای متقاضیان در نظر گرفته نشده، اما باتوجه به اختیارات دولت در حوزه واگذاری زمین، یک امتیاز ویژه درنظر گرفته شده است.

محمودزاده دومین اقدام دولت برای کاهش قیمت تمام شده واحد های مسکونی طرح مسکن ملی را در حوزه مصالح ساختمانی برشمرد.

وی در این باره این طور شرح داد: عمده مصالح ساختمانی بحث فولاد و سیمان است که بنا بر تصمیمات ملی اخذ شده در بورس ارائه می گردد و قیمت های فزاینده ای دارد و روز به روز در حال افزایش است. از این رو براساس هماهنگی وزارت راه و مکاتبه اجرا شده با رئیس جمهوری تصمیم گرفته شد این دو قلم از نهاده های ساختمانی خارج از بورس تحویل وزارتخانه گردد تا با معرفی سازنده ها امکان اخذ این مصالح با قیمت های پایه فراوری فراهم گردد که بی تردید در کاهش قیمت تمام شده موثر خواهد بود.

به گفته وی اقدام سوم پرداخت تسهیلات و نهایتا اقدام چهارم ورود به حوزه خدمات و کاهش هزینه های این حوزه بر ساخت وساز است. معاون وزیر راه مطرح کرد: براساس مذاکرات اجرا شده قرار است شهرداری ها بین 50 تا 100 درصد تخفیف عوارض قائل شوند. 50 درصد برای دهک های چهار تا هفتم و 100 درصد برای دهک های اول تا سوم است. علاوه بر این در حوزه خدمات نظام مهندسی نیز تخفیفاتی درنظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه قیمت تمام شده اعلامی برمبنای هزینه های ساخت در مقطع کنونی است، گفت: در بعضی پروژه های بلندمرتبه که مشاعات ساختمان بیشتر است قطعا هزینه ساخت و قیمت تمام شده افزایش پیدا می نماید و در مقابل در بعضی پروژه ها که به صورت دوواحدی واگذار می نماید قیمت تمام شده کاهش پیدا می نماید.

وی اضافه نمود: با محاسبات اولیه، فعلا متقاضیان می توانند با مجموعا 200 میلیون تومان آورده نقدی صاحبخانه شوندکه البته بدون احتساب قیمت واگذاری زمین است. پیش بینی می گردد تقریبا حدود 40 تا 42 متر سهم زمین برای هر واحد به ارزش حدود 40 میلیون تومان به این رقم اضافه گردد که در قالب اقساط 10 ساله پرداخت خواهد شد.

وی در عین حال تاکید نمود: علاوه بر پروژه مسکن ملی به ابعاد 400 هزار واحد مسکونی که برای دهک های 4 تا 7 تدارک دیده شده، پروژه دیگری با ظرفیت 200 هزار واحد برای دهک های یک تا 3 طراحی شده است.

وی دراین باره گفت: مطابق با برنامه ریزی های اجرا شده در قالب این طرح، تک تک افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی با یاری دستگاه های ذی ربط شناسایی شده اند و همکاری گسترده ای بین دستگاه های حمایتی و دولتی در حال اجرا است که با کمترین عدد ممکن این افراد را صاحب مسکن کنیم.

مطابق با هدف پیش بینی شده در صورت همکاری دستگاه های مختلف، در حالت ایده آل متقاضیان این طرح آورده نقدی بین 50 تا 70 میلیون تومان برای صاحبخانه شدن خواهند داشت.

نکته جالب اجرای این طرح برای دهک های یک تا 3 آن است که در یک اقدام متفاوت از مسکن مهر، قرار است یک نوع اختلاط اجتماعی بین دهک های مختلف یک تا 3 و 4 تا 7 صورت بگیرد. به این صورت که در پروژه های طرح اقدام ملی، اگر در آن شهر هدفی که تحت پوشش هستند زمین وجود داشته باشد تا 20 درصد از پروژه را استاندارد های موردنیاز دهک های یک تا 3 تهیه نمایند که به نوعی اختلاط اجتماعی ایجاد گردد.

نکته مهمی که از دیدگاه مسوولان ارشد وزارت راه و شهرسازی لحاظ شده تا از ایجاد شرایط باخت برای هر سه ضلع اجرای این پروژه یعنی دولت، پیمانکار و متقاضی جلوگیری گردد؛ لحاظ شرط پنجم (ثانویه) برای معین سقف زمانی پرداخت آورده اولیه متقاضیان است. چراکه با وجود پیش بینی رقم 200 میلیون تومان به عنوان میانگین آورده نقدی متقاضیان ثبت نام نماینده در این طرح، اگر همکاری موردنیاز برای پرداخت آورده نقدی اولیه صورت نگیرد، به طور طبیعی فرایند پیشرفت فیزیکی کار با مشکل روبرو خواهد شد و در نتیجه با توجه به انتظارات تورمی موجود در کشور، به احتمال زیاد قیمت تمام شده واحد های زیرمجموعه طرح مسکن ملی افزایش پیدا خواهد نمود. اتفاقی که پیش از این در جریان اجرای طرح مسکن مهر رخ داد و منجر به ضرر و زیان بخشی از متقاضیان شد. از این رو دولت برای جلوگیری از وقوع این اتفاق، یک اقدام پیشگیرانه مبنی بر حذف متقاضیان در صورت عدم پرداخت آورده اولیه پس از دو بار اخطار تعریف نموده است.

محمودزاده در این باره مطرح کرد: یکی از مسائل عمده ای که باعث تاخیر این پروژه ها می گردد عدم آورده به موقع متقاضیان است. ممکن است در یک پروژه 100 واحدی 80 نفر آورده نقدی خود را واریز نمایند، اما همان 20 نفر که به موقع نمی آورند باعث می شوند پروژه دچار تاخیر گردد بنابراین در طرح اقدام ملی برای جلوگیری از این آسیب پیش بینی شده تا اگر یک متقاضی پس از دریافت دو بار اخطار، آورده نقدی خود را واریز نکند از پروژه حذف و فرد جدیدی جایگزین آن گردد.

به گفته وی اگرچه یک متقاضی ممکن است مسائل مالی زیادی در زمان واریز وجه داشته باشد، اما در صورت عدم همکاری وی با پروژه، ممکن است تبعات آن دامنگیر مجموعه متقاضیان پروژه گردد و این مرحله، پله پنجم تا تحویل خانه های طرح مسکن ملی محسوب می گردد.

محمودزاده با لحاظ شرایط همکاری از سوی متقاضیان مطرح کرد: در طرح اقدام ملی با توان مدیریتی که در بخش ساخت وساز کشور پیدا کردیم می توانیم پروژه ها را در یک بازه زمانی بین 12 تا 18 ماه به متقاضیان تحویل دهیم. این وعده درخصوص پروژه هایی که به مرحله اجرایی رسیده اند رخ داده است به طوری که به زودی براساس برنامه ریزی افتتاح بیش از 5 هزار واحد آماده انجام خواهد شد. این پروژه ها بخشی خودمالک و بخشی پروژه هایی است که از ابتدا به تعاونی ها واگذار شد که از اوایل سال گذشته آغاز شده پس حدود کمتر از 18 ماه، بخش خصوصی ساخته و تحویل داده است.

وی در خاتمه تاکید نمود: افتتاح این پروژه ها به این مفهوم است که کسانی که به موقع آورده نقدی خود را آوردند صاحب خانه شدند و واقعا توصیه می کنم افرادی که در این طرح ثبت نام کردند با آنالیز به این طرح وارد شوند که اگر می توانند آورده خود را به موقع بیاورند این جهت را ادامه دهند، چون علاوه بر اینکه به خود ضرر می رسانند به سایر متقاضیان نیز ضرر می رسانند چراکه اگر پروژه ای به دلیل عدم پرداخت به موقع آورده متقاضیان، متوقف گردد و این دوره توقف به یک بازه زمانی شش ماهه برسد به احتمال زیاد، پروژه در دست اجرا مشمول نرخ های تکمیلی خواهد شد. مشروح شرحات معاون مسکن به 10 پرسش درباره خانه های دولتی در رسانه تصویری اکو ایران (قیمت مسکن ملی- واریز نکنید حذف می شوید) در برنامه متراژ در دسترس است.

منبع: فرارو
انتشار: 19 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 708

به "شرط ناگفته مسکن ملی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرط ناگفته مسکن ملی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید