شرط جدید فروش فوق العاده 150 هزار دستگاه خودرو ، تصمیمات مهم کمیته خودرو

به گزارش جام پارسی، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: علاوه بر پابرجا بودن محدودیت های قبلی برای ثبت نام در طرح فروش فوق العاده 150 هزار دستگاه خودرو متقاضیان در زمان ثبت نام بایستی 10 درصد از مبلغ خودرو را واریز نمایند.

شرط جدید فروش فوق العاده 150 هزار دستگاه خودرو ، تصمیمات مهم کمیته خودرو

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) با بیان اینکه دو خودروساز اصلی کشور ماهانه 25 هزار دستگاه خودرو به منظور کاهش التهابات بازار به متقاضیان عرضه خواهند کرد، از برنامه فروش فوق العاده 150 هزار دستگاه خودرو با موعد تحویل حداکثر سه ماهه تا سرانجام امسال اطلاع داد و گفت: علاوه بر پابرجا بودن محدودیت های قبلی برای ثبت نام در این طرح، متقاضیان در زمان ثبت نام بایستی 10 درصد از مبلغ خودرو را واریز نمایند.

بیشتر بخوانید:

جدول قیمت فروش فوق العاده محصولات ایران خودرو

بعد از بورس کجا بهتر از خودرو؟ | عده ای دلال و واسطه در حال مدیریت بازارند

روز گذشته (پنجشنبه) در چهل و چهارمین جلسه کمیته خودرو با حضور سرپرست وزارت صمت مقرر شد که به منظور کاهش التهابات بازار خودرو، از مهرماه تا سرانجام امسال، در مجموع 150 هزار دستگاه خودرو به صورت فروش فوق العاده در اختیار مردم قرار گیرد.

در این جلسه جعفر سرقینی -سرپرست وزارت صمت- اظهار کرد: از مهرماه تا سرانجام امسال به صورت منظم و بدون وقفه، ماهانه 25 هزار دستگاه خودرو از سوی خودروسازان به صورت فروش فوق العاده در اختیار متقاضیان بازار خودرو قرار می گیرد. فروش فوق العاده می تواند عطش را بازار را کم نموده و جوابگوی احتیاج مردم باشد.

وی ضمن تاکید بر اینکه این اقدام در جهت کاهش التهابات موجود در بازار خودرو و جوابگویی به احتیاجهای واقعی خریداران این کالا اجرایی خواهد شد، گفت: در مجموع تا سرانجام امسال، 150 هزار دستگاه خودرو از سوی دو خودروساز عظیم کشور به بازار عرضه خواهد شد. برنامه ماهانه فروش فوق العاده 25 هزار دستگاه خودرو، هیچگونه وقفه ای در سایر روش های فروش خودروسازان ایجاد نخواهد نمود و تمامی طرح های مصوب قبلی به قوت خود اجرا خواهند شد؛ ضمن اینکه خودروسازان کماکان مکلف به ایفای تعهدات قبلی خود به مشتریان خواهند بود.

سرپرست وزارت صمت یادآور شد: از آنجایی که تا چندی پیش، آمار تعهدات معوق خودروسازان بالا بود، 80 درصد تولیدات خودروسازان را به اجرای تعهدات پیشین و 20 درصد را به طرح های فروش فوق العاده اختصاص داده بودیم اما باتوجه به اینکه میزان تعهدات معوق کم شده است، تصمیم گرفته ایم که میزان اختصاص 60 به 40 درصد (60 درصد تولیدات خودرو برای برآورده کردن تعهدات قبلی خودروسازان و سایر طرح ها و 40 درصد از تولیدات مختص فروش های فوق العاده) باشد.

  • متقاضیان باید 10 درصد مبلغ خودرو را در زمان ثبت نام واریز نمایند

سرقینی اعلام کرد: همه شرایط برای تحویل خودروها اعم از روش قرعه کشی برای توزیع خودرو و محدودیت ها برای ثبت نام در طرح های جدید فروش فوق العاده محصولات از مهرماه به بعد همچون روال سابق طرح های اجرا شده قبلی خواهد بود. تنها یک شرط بر شروط قبلی اضافه شده است؛ اینکه متقاضیان 10 درصد مبلغ خودرو را در زمان ثبت نام واریز نمایند. این تصمیم برای این گرفته شده است که وقتی مبلغی از متقاضی برای ثبت نام دریافت نشود، تعداد ثبت نام ها زیاد می شود و مردم می گویند سنگ مفت، گنجشک مفت؛ فعلا ثبت نام کنیم تا ببینیم چه پیش می آید.

وی اضافه کرد: تفاوت دیگری هم که وجود خواهد داشت؛ این است که منتخبان بایستی ظرف مدت 72 ساعت پس از اعلام اسامی، مبلغ خودرو را تهیه و به حساب خودروساز واریز می کردند اما اکنون این مهلت به 120 ساعت (پنج روز) افزایش پیدا نموده است.

وی در پاسخ به اینکه تکلیف 10 درصد واریز شده برای مشتریان برنده نشده، چه خواهد شد و چه مدت طول خواهد کشید تا به حساب ثبت نام نماینده باز شود گفت: این 10 درصد را ما از مردم دریافت نمی کنیم؛ این مبلغ از زمان ثبت نام تا زمان اعلام منتخبان قرعه کشی در حساب واسط، در یک حساب بانکی به اسم فرد متقاضی خواهد ماند. در حقیقت این مبلغ در حساب فرد بلوکه شده و قابل برداشت نخواهد بود و وارد حساب خودروساز نخواهد شد.

سرپرست وزارت صمت ادامه داد: همچنان حداکثر زمان معین شده برای تحویل 150 هزار دستگاه خودروی مذکور یک تا سه ماه پس از ثبت نام قطعی متقاضیان خواهد بود. تعداد خودروهای قابل عرضه بیشتر شده و ماهانه به طور متوسط 25 هزار دستگاه خودرو (طی دو مرحله که احتمالا هر دو هفته یکبار خواهد بود) از انواع تولیدات ایران خودرو و سایپا وارد سیستم فروش فوق العاده خواهد شد و منتخبان ظرف مدت یک تا سه ماه خودرو خود را تحویل خواهند گرفت.

وی توضیح داد: این تصمیم قطعا از التهابات بازار جلوگیری خواهد نمود و شاید بتواند التهابات را به طور کلی رفع کند که امیدوار هستیم این روش التهاب بازار را کاملا فروکش کند. در کنار این، اقدامات اساسی تری نیز در حال اجرا است اما اتخاذ این روش فروش صرفا برای برآورده کردن احتیاجها فوری مردم است. این طرح فعلا شش ماهه تعریف شده اما قطعا برای سال آینده نیز ادامه دار خواهد بود؛ چراکه باتوجه به کاهش تعهدات از بابت ثبت نام های قبلی، فشار بر خودروسازان کمتر شده است؛ بنابراین می توانند به ادامه فروش فوق العاده فکر نمایند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 7 آبان 1399 بروزرسانی: 7 آبان 1399 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 870

به "شرط جدید فروش فوق العاده 150 هزار دستگاه خودرو ، تصمیمات مهم کمیته خودرو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرط جدید فروش فوق العاده 150 هزار دستگاه خودرو ، تصمیمات مهم کمیته خودرو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید