بازار سرمایه و امکان توزیع عادلانه مزیت مالی

به گزارش جام پارسی، فرایند اصلاح شاخص بورس برای مدت طولانی تداوم نخواهد یافت؛ چراکه اصولاً با توجه به ویژگی های اقتصاد ایران و فرایند رو به رشد تورم، بازگشت به قیمت های قدیم، رخ نمی دهد.

بازار سرمایه و امکان توزیع عادلانه مزیت مالی

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از سنا؛ همایون دارابی کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به سؤال خبرنگار ما که فرایند اصلاح شاخص تا چه زمان ادامه می یابد، گفت: با توجه به تورمی که در اقتصاد ایران وجود دارد، بازگشت قیمت ها عملاً با شدتی که قیمت ها به نرخ های قبل بازگردد اتفاق نخواهد افتاد؛ اما سرمایه گذاران باید این نکته را در نظر داشته باشند که اصلاح قیمت ها امری طبیعی است و این موضوعی است که درهرصورت رخ می داد و در هیچ بازاری قیمت ها تا ابد رشد نمی نمایند.

وی دلیل افزایش شدید قیمت ها در ماه های ابتدایی سال را فشار نقدینگی، عدم عرضه سهام از سوی دولت، هلدینگ ها و عرضه سهام جدید دانست و گفت: متأسفانه در فرهنگ ما در زمان ایجاد صف، افراد علاقه مند به خرید بوده و در مقابل در زمان آرام بودن بازار، روحیه خرید کمتری دارند ازاین رو شاهد تشدید اتفاقات اخیر بودیم.

دارابی در خصوص بهترین استراتژی در بازار سهام برای سرمایه گذاران گفت: به سرمایه گذاران پیشنهاد می کنم نخست این سؤال را از خود بپرسند که مایل هستند صاحب چه کارخانه ای باشند و برای محصول کدام کارخانه تقاضا وجود دارد.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: سرمایه گذاران نخست به دنبال شرکت هایی باشند که رونق فعالیت آن ها تضمین شده باشد و در جریان رشد تورمی اقتصاد کشور، بیشترین ضریب رشد را درفروش داشته باشد. در این جریان شرکت هایی را انتخاب نمایند که یا محصولاتشان را متنوع تر نموده و یا میزان فروششان را توسعه می دهند ، یا اینکه برنامه های مدونی در بخش کاهش هزینه ها دارند.

سرمایه گذاران درگیر شاخص نشوند

دارابی با تأکید بر این که سرمایه گذاران نباید درگیر شاخص باشند گفت: نوسان شاخص برای افرادی که روش غیرمستقیم را انتخاب نموده اند نسبت به افرادی که به صورت مستقیم در بورس سرمایه گذاری می نمایند، اهمیت بیشتری دارد چراکه فرایند شاخص امکان ارزیابی صندوق انتخاب شده را به سرمایه گذار می دهد و حداقل انتظارات از رشد صندوق را برای سرمایه گذار تعیین می نماید اما برای سرمایه گذاران مستقیم آنچه بیش از همه اهمیت دارد عملکرد شرکت است نه شاخص.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، شاخص بورس به طورکلی دو کارکرد اساسی دارد: نخست اینکه جهت بازار را نشان می دهد تا مدیران صندوق ها و سرمایه گذاران ارزیابی دقیقی از فرایند سودآوری صندوق های سرمایه گذاری داشته باشند، دوم اینکه به ساختار سیاسی و تصمیم گیران مالی کشور نشان می دهد تصمیماتی که اتخاذ نموده اند چه تأثیری در اقتصاد دارد.

وی همچنین با اشاره به وجود دو نوع ریسک در بازار سرمایه اعم از ریسک سیستماتیک و ریسک غیر سیستماتیک گفت: ریسک سیستماتیک مانند نوسان قیمت نفت، در تمامی جهان و در همه اقتصادها، یک اثرگذاری تعیین دارد و افرادی که به طور مستقیم در بورس سرمایه گذاری می نمایند نه تنها باید همیشه در جریان این تحولات و ریسک ها باشند بلکه باید قدرت تحلیل آن را نیز داشته باشند. ریسک غیر سیستماتیک هم ناشی از ریسک منحصر بفرد شرکت یا صنعت خاصی است که در آن سرمایه گذاری می کنید.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه در خصوص ورود سهام عدالت به بورس گفت: اقتصاد ایران تا سالها امکان حضور سرمایه گذاران خرد با سرمایه های محدود را نداشت. بازارهای سرمایه گذاری بازارهای بسته ای بودند و همیشه از دسترس مردم دور بودند و مردم فرصت سرمایه گذاری و اینکه ارزش پولشان را در فرایند رو به رشد تورم حفظ نمایند نداشتند. در این شرایط سرمایه گذاری برای این افراد تنها محدود به سپرده گذاری در بانک ها شده بود اما خوشبختانه با توزیع سهام عدالت و عرضه آن در بورس، افراد با سرمایه های محدود نیز امکان سرمایه گذاری را پیدا کردند.

بازار سرمایه و امکان توزیع عادلانه مزیت مالی

وی در خصوص مزایای بورس و امکان توزیع مزیت مالی به وسیله آن گفت: بازار سرمایه طی سال های اخیر به خوبی خودش را در مقابل تورم حفظ نموده و ارزش پول در این بازار افزایش پیدا نموده است و برخلاف بازارهای دیگر همچون طلا که سرمایه گذاران تنها از افزایش نرخ تورم منتفع می شوند، در بازار سرمایه طی سال های اخیر، با انتخاب شرکت های درست، به دارایی افراد افزوده شده است.

این کارشناس بازار سرمایه شرح داد: یک آپارتمان 50 متری همیشه یک آپارتمان 50 متری است اما یک شرکت معدنی طی سالها افزایش فراوری و فروش و سرمایه گذاری در بازار سرمایه، این گزینه را به یکی از معقول ترین گزینه ها تبدیل نموده است؛ اما نکته مهم تر این است که بورس امکان توزیع عادلانه مزیت مالی را فراهم می نماید.

به گفته دارابی، اگر مزیت مالی درراه اندازی کارخانه فولاد باشد افراد بسیار کمی امکان راه اندازی آن را دارند، اما در بازار سرمایه با خرید سهام فولاد، مزیت مالی موجود توزیع می گردد.

وی معتقد است حضور این تعداد سرمایه گذار در بازار سرمایه، تاریخی است چراکه این بازار هرگز با این تعداد سهامدار روبرو نبوده و مزیت های مالی در اختیار همگان نبوده است و فقط عده معدودی از آن بهره می بردند اما با گسترده شدن بورس مزیت مالی در همه اقشار و خانواده های ایرانی پخش می گردد. این جریان توزیع مزیت مالی دورنمایی از ثروتمند شدن خانواده های ایرانی را نشان می دهد و باعث می گردد فاصله طبقات اجتماعی که همیشه با شدت زیادی در ایران وجود داشته کاهش یابد؛ چراکه در گذشته مزیت مالی به خوبی توزیع نمی شد و تنها تعداد محدودی از گروه های نخبه سرمایه گذار از فرایند بازارها منتفع می شدند.

سلاح تحریم ها جلوتر از وضع فعلی نمی رود

دارابی در پاسخ به این سؤال که مواردی چون انتخابات آمریکا و تحریم های بین المللی تا چه حد بر بازار سرمایه تأثیرگذار خواهد بود گفت: سرمایه گذاران در خصوص انتخابات امریکا در نظر داشته باشند که اصولاً ریسک های سیاسی اثرگذاری کوتاه مدت در بازار دارند. از سوی دیگر در آمریکا سیاست ها به این شکل نیست که با تغییر یک فرد تمامی سیاست های آن کشور تغییر کند . بنابراین سیاست های خارجی امریکا با تغییر دولت خیلی تغییر ننموده و اتفاق خاصی نمی افتد.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: در خصوص تحریم ها نیز باید قبول کنیم که تحریم ها به بالاترین حد خود رسیده و به بیانی دیگر سلاح تحریم ها از این جلوتر نمی رود؛ به طوری که برای مثال بعضی شرکت های بورسی طی این سالها تا 4 بار مشمول تحریم شده اند؛ اما خوشبختانه دیدیم که به فراوری و فروش خود ادامه داده و بسیاری از کشورها نیز تهاتر را پذیرفته اند به خصوص که آمریکا دیگر آن قدرت قبلی را در صحنه بین المللی ندارد و هزینه یک جانبه گرایی ترامپ، شانس موفقیت سیاست های امریکا در جهان را کم نموده است.

اقتصاد ایران ظرفیت دلار 30 هزارتومانی را ندارد

وی در خاتمه در خصوص فرایند دلار بر بازار سرمایه نیز گفت: متأسفانه بازارها در ایران بیش ازاندازه بر پایه دلار می چرخد که منطقی نیست. ظرفیت اقتصاد ایران دلار 30 هزارتومانی نیست و باید اصلاح گردد و پیش بینی می گردد تا 20 هزار تومان کاهش یابد؛ اما در صورت اصلاح قیمت دلار که قطعاً انتظار می رود این اتفاق بیافتد، فرایند نزولی قیمت ها در بازارهایی همچون خودرو رخ خواهد داد اما برای شرکت های بورسی که الان ملاک ارزش گذاری در آن ها دلاری است اتفاق خاصی نمی افتد.

دارابی در خاتمه اقدامات اخیر سازمان بورس و اوراق بهادار را در توسعه بازار سرمایه و تعمیق بخشی به آن ارزشمند ارزیابی و به سرمایه گذاران توصیه کرد: با توجه به نوسان که ذات بازار سهام است، بهترین استراتژی را که همان پرهیز از رفتارهای هیجانی و در کنار آن داشتن نگاه بلند مدت است، مد نظر داشته باشند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 25 آبان 1399 بروزرسانی: 25 آبان 1399 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 912

به "بازار سرمایه و امکان توزیع عادلانه مزیت مالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار سرمایه و امکان توزیع عادلانه مزیت مالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید