سالویا؛ مخدری که مصرف کننده را زامبی می کند!

به گزارش جام پارسی، روزنامه خراسان - مصطفی نجمی: مدیرکل دفتر حقوقی ستاد مبارزه با موادمخدر از رشد 703 درصدی تنوع مواد روان گردان طی 10 سال گذشته در جهان خبر داده و گفته: براساس آمار های جهانی (unodc) در سال 2009 میلادی mps 166 (مواد روان گردان) جدید توسط شهروندان کشور های مختلف مورد استفاده قرار گرفت که در سال 2019 میلادی این رقم به حدود 803 فقره رسید و حدود 170 نمونه از آن ها وارد ایران شده است.

سالویا؛ مخدری که مصرف کننده را زامبی می کند!

برای سفر با تور پوکت همراه ما باشید.

در ادامه او خبر نگران کننده ای هم داده و گفته: به تازگی گیاهانی مانند سالویا در فضا های مجازی تبلیغ می شود. مصرف کنندگان سالویا به محض مصرف دچار جنون آنی می شوند و حرکات فرد پس از مصرف شبیه زامبی ها و آدم خوار ها می شود. واضح است که سوداگران مرگ با انواع تغییرات در این مواد سعی در ایجاد جاذبه برای افراد مصرف کننده دارند؛ بنابراین به نظر می رسد که آگاهی آحاد جامعه درباره این گونه مواد ممنوع ضروری باشد. اکنون هم که مصرف نوعی ماده به نام سالویا به عنوان جانشینی برای دیگر مواد توهم زا در حال باب شدن در بین جوانان است، لازم می دانیم توضیحاتی را در خصوص عوارض و پیامد های سوء مصرف آن مطرح کنیم.

سالویا دقیقا چیست؟

سالویا دیوینوروم، گیاهی بومی متعلق به کشور های آمریکای مرکزی و جنوبی است. در برگ و ساقه این گیاه، ماده روان گردانی وجود دارد که آثار بسیار مشابه ال اس دی، گراس و حشیش دارد. مصرف این ماده می تواند باعث تغییر هوشکمک و ایجاد توهم شود بنابراین در طبقه بندی مواد مخدر، جزو دسته مواد توهم زا محسوب می شود.

مصرف سالویا برای یک بار هم اعتیادآور است

خانواده ها توجه داشته باشند که علاوه بر استعمال دود، این مخدر با اضافه کردن در نوشیدنی و غذا هم مصرف می شود. در ضمنً حتی مصرف یک باره این مواد هم می تواند فرد را درگیر اعتیاد دایمی کند. اعتیاد به این ماده، اغلب از نوع وابستگی روانی و ولع شدید به مصرف دوباره است.

اصلی ترین پیامد های مصرف سالویا

بسته به میزان و نوع مصرف، شدت اختلالات ادراکی از جمله توهم زیاد و کم می شود. در صورت مصرف با دوز بالا تاثیرات توهمی شدید و در برخی مواقع وحشتناک تجربه می شود. تحریف های فضایی، مسخ شخصیت و محیط، توهم های شنوایی و بینایی از جمله عوارض سوء مصرف زیاد این ماده محسوب می شود.

لذت نبردن از فعالیت های عادی و مفرح:با استعمال ماده سالویا مناطقی از دستگاه عصبی که خاصیت ضد درد دارند، تحریک می شوند و فرد در صورت سوء مصرف با دوز های پایین دچار نوعی لذت می شود که اغلب همین عامل، موجب استمرار و در نهایت وابستگی روانی به این ماده می شود.

این نوع لذت آنی و زودگذر است و فرد به منظور کسب دوباره این لذت مجبور به استفاده مجدد می شود که با ولع شدید به مصرف شناخته می شود. این وابستگی باعث عدم سازگاری مزاج فرد مصرف کننده به چیزی جز مواد می شود و در نهایت با توجه به این که فرد از چیز دیگری لذت نمی برد، مجبور به مصرف روزانه مواد برای تحمل زندگی و اطرافیانش می شود.

تخریب احساسات و عواطف:افرادی که به مدت طولانی از این ماده استفاده می کنند، اعتقاد دارند که احساسات آن ها از بین رفته است و حتی برای ارزشمندترین افراد زندگی خود دیگر اهمیتی قائل نیستند. همچنین مصرف کنندگان دچار بی تفاوتی به مسائل خود می شوند.

گرایش شدید به تجربه کردن مواد دیگر:یکی از عوارض احتمالی سوء مصرف این ماده، گرایش به تجربه کردن دیگر مواد است. از جمله علل این گرایش، کنجکاوی برای تجربه کردن لذت های مواد دیگر است.

کاهش روابط اجتماعی:از جمله عوارض ناشی از مصرف این نوع ماده کاهش روابط اجتماعی است، زیرا باور بر این است که استعمال این ماده فرد را در معرض خطر افسردگی قرار می دهد و اهمیت آن چنان زیاد است که برخی افراد طرد کردن خانواده و اطرافیان را ترجیح می دهند. در نهایت نداشتن توان تحمل اطرافیان و خانواده به درگیری های متعدد والدین و فرزندان می انجامد.

اختلال زیاد در خواب:آشفتگی و رضایت نداشتن از کیفیت خواب نیز از جمله عوارض سوء مصرف این مواد است. یافته های پژوهشی نشان می دهند که افراد مصرف کننده پس از مدتی دچار آشفتگی در خواب می شوند که منجر به هذیان گفتن و بیدار شدن های ناگهانی و لرزش بدن می شود. با توجه به ماهیت ماده مصرفی سالویا به نظر می رسد علاوه بر پیامد های فوق، اختلال در عملکرد شناختی، اغتشاش در یادگیری، آشفتگی در حافظه، مشکلاتی در بروز زمان واکنش، کاهش انگیزه، پارانویا، افسردگی حاد و رانندگی خطرناک از پیامد های مصرف این ماده در دوز های بسیار بالاست.

تفاوت خطرناک سالویا با دیگر مواد توهم زا

مهم ترین شباهت سالویا با موادی مانند حشیش، گل، گراس و ... در توهم زا بودن آن است به طوری که توهم های دیداری-شنوایی، خنده های زیاد و بی جا، سرخوشی، افزایش اشتها و وابستگی روانی، از جمله نشانه های مشترک این مواد است. اما مهم ترین تفاوت استعمال سالویا با سایر مواد توهم زا در میزان و شدت توهم است که این میزان در سالویا بسیار شدیدتر و خطرناک تر ارزیابی می شود.

پیشگیری و کسب مهارت بهترین راه چاره است

با توجه به اختلالات زمینه ای بی شمار افراد مصرف کننده، رویکرد های مختلف آموزشی، دارویی، روان شناختی و حمایتی برای چنین افرادی مفید ارزیابی می شود. اگر درمان را به منزله پیشگیری در نظر بگیریم، آگاهی آحاد جامعه درباره این نوع مواد (به ویژه والدین و نوجوانان) و کسب مهارت های زندگی (مدیریت خشم، مهارت های مقابله با استرس، مهارت نه گفتن، ارتباط موثر و...) از روش های پیشگیری است.

در صورت سوء مصرف مواد یا نیاز به سم زدایی، مراجعه به مراکز بازپروری مجاز هم می تواند کمک کننده باشد. به طور کلی ترک این ماده مخدر با توجه به عوارض آن در هر فردی می تواند از طیف گسترده ای، چون دارو درمانی، مشاوره فردی، خانواده درمانی و گروه درمانی تشکیل شود، اما به هیچ وجه به سادگی مواد مخدر سنتی نیست و باید پذیرفت که درمان و ترک آن، مصرف کننده نوجوان و جوان را پیر خواهد کرد و این بزرگ ترین هشداری است که باید به نوجوانان و جوانان در این باره داده شود.

منبع: برترین ها
انتشار: 5 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 263

به "سالویا؛ مخدری که مصرف کننده را زامبی می کند!" امتیاز دهید

1 کاربر به "سالویا؛ مخدری که مصرف کننده را زامبی می کند!" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سالویا؛ مخدری که مصرف کننده را زامبی می کند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید