قلعه چای مملو از جاذبه های طبیعی

به گزارش جام پارسی، شاید وقتی نام شهرستان عجب شیر به گوشتان می خورد، ناخود آگاه فکر ها به سمت پادگان معروف و بزرگ این شهر می رود ولی در کنار این پادگان صدها جاذبه گردشگری و طبیعی در این شهرستان وجود دارد که دیدن هر کدام از نزدیک می تواند شما را به یکی از طرفداران و مسافران همیشگی این شهرستان تبدیل کند.

قلعه چای مملو از جاذبه های طبیعی

شهرستان پرجمعیت و زیبای عجب شیر یکی از منطقه ها بکر گردشگری آذربایجان شرقی است که روستاهای زیبای آن سال هاست مقصد گردشگری خیل عظیمی از مردم کشورمان بوده است چنانکه امسال نیز با اینکه فقط چند روز از شروع تعطیلات بهار نمی گذرد ولی خبرها حاکی از هجوم مسافران نوروزی به این شهرستان و شلوغی جاده های منتهی به آن است.

اگر تصمیم دارید که تعطیلات عید را به آذربایجان شرقی و تبریز پر سر و صدا سفر کنید، حتما به عجب شیر هم سر بزنید، چرا که این شهرستان یکی از شهرهای تاریخی کشور است که دارای روستاهای بکر و نمونه گردشگری زیادی است.

وقتی از تبریز و هوای آلوده آن فاصله می گیری بهشتی از شهرها و روستاهای زیبا را می بینی که هر یک در سمت و سویی از آذربایجان شرقی قد برافراشته اند و گردشگران زیادی را مجذوب زیبایی های خفته خود کرده اند.

شهرستان عجب شیر نیز در این بین جایگاه ویژه و متمایزی دارد، چراکه در سینه جلگه حاصلخیز، روی رسوبات غنی رودخانه قلعه چای، در دامنه جنوبی ارتفاعات تورجان از پیش کوههای توده سهند واقع شده و دارای آب و هوای نسبتا معتدل است تا حدی که در این روزها گرم تر از سایر نقاط آذربایجان شرقی بوده و پذیرای میهمانان نوروزی است.

البته به گفته تاریخ نگاران انگیزه پیدایش و علل وجودی این شهرستان داشتن موقعیت جغرافیایی ممتاز، اقلیم مساعد، خاکهای بارور، منابع آب، روستاهای آباد و دسترسی به دریاچه ارومیه بوده است، البته اکنون دیگر خبری از آب دریاچه ارومیه نیست.

از تاریخ بنای این شهرستان اطلاع درستی در دست نیست ولی طبق روایات، عجب شیر و حومه نزدیک آن بقایای شهر گمشده شیز، بزرگترین شهر آذربایجان در عهد اشکانیان و سامانیان است.

عجب شیر با 30 هزار نفر جمعیت و با برخورداری از آثار متعدد تاریخی که قدمت برخی ازآن ها به سه هزار سال نیز می رسد و چشم انداز ها طبیعی منحصر به فرد خود همه ساله گردشگران زیادی را درفصول مختلف سال به خود فرا می خواند.

عجب شیر در 90 کیلومتری تبریز و در مجاورت نمک زار دریاچه ارومیه

شهرستان عجب شیر با مساحت 750 کیلومتر مربع از شمال به شهرستان های زیبای اسکو و آذرشهر، از شرق به مراغه، از غرب به دریاچه ارومیه و از جنوب به بناب محدود است.

این شهرستان به جهت نزدیکی به مرکز استان از امتیازات ویژه ای برخوردار است، چنانچه قصد سفر به این شهرستان را دارید می توانید با یک تیر دو نشان بزنید، هم به تبریز و اماکن تفریحی و تاریخی آن سر بزنید و به جهت نزدیکی تبریز به عجب شیر و روستاهای خارق العاده آن می توانید به عجبشیر هم بیایید و از نزدیک طعم میوه های خوشمزه روستاهای این شهرستان را بچشید.

این شهرستان در 90 کیلومتری مرکز آذربایجان شرقی قرار گرفته است و غرب آن به نمک زار دریاچه ارومیه محدود می گردد.

وجود این شوره زارها سبب شده که مسافران زیادی برای درمان و شفا بخشی به ساحل دریاچه بیایند و دستها و پاهای خود را در شوره زار نمک دفن کنند و باعث درمان بیماری های خاص عضلانی، استخوانی و آرتروز خود شوند.

منطقه نمونه گردشگری قلعه چای عجب شیر

منطقه نمونه گردشگری قلعه چای با فاصله 55 کیلومتری از مرکز این شهرستان، غنی از جاذبه های تاریخی و فرهنگی بوده و گور دخمه تاریخی نیگه چی، روستای صخره ای چهار بلوط و دو چشمه آب معدنی از شاخص ترین جاذبه های آن به شمار می رود.

این منطقه دارای پنج قلعه تاریخی و ثبت شده مربوط به هزاره اول پیش از میلاد بوده که شامل قلعه ضحاک، کهن دژ، جوان قلعه و قلعه حوری است.

قلعه چای از منطقه ها نمونه گردشگری آذربایجان شرقی بوده که سالانه گردشگران و علاقه مندان زیادی را به سوی خود جذب می کند.

داش قلعه سی عجب شیر زیبا و بدون وصف

داش قلعه سی و یا همان قلعه ضحاک در 25 کیلومتری شهرستان عجب شیر، یکی از مکانهای دیدنی است که در ارتفاع 2300متری از بستر رودخانه قلعه چای در دوران تاریخ کهن ایران زمین پا برجا بوده و آثار زیادی در داخل و پیرامون خود از دوران هخامنشیان، اشکانیان، ساسانیان و عصر تمدن اسلامی به یادگار دارد.

این قلعه با بیش از سه هزار سال قدمت بر فراز کوه منفرد با ناگفتنی های بسیار و حکایتهای زیاد، از مکانهای مهم و تاثیرگذار اقوام مانایی و مادها در گذشته بوده است.

پیشینه این قلعه چون به اقوام مختلفی همچون مادها و مانایی ها برمی گردد برای همین در طول تاریخ نامهای متعددی از جمله ضحاک، اژدهاک، قیز قلعه سی، داش قلعه سی، باروآس، رویی دژ بر این قلعه نهاده اند.

به گفته تاریخ نویسان، این قلعه که به عنوان یک دژ استفاده می شد، از سه طرف مشرف به پرتگاه بوده و دیوارهای آن مزین به کنده کاریهای متعدد است. این قلعه دارای مخازن سنگ، آب انبار، آسیاب، سالن شورا، حمام و دهها آثار دیگر است.

ناگفته نماند که در این قلعه برجی وجود دارد که از خشت، ساخته شده و صرفنظر از استحکام دروازه قلعه، تنها برج دفاعی کل قلعه به شمار می رود چرا که اطراف قلعه پرتگاه بوده و نیازی به استحکام بیشتری نبوده است.

داش قلعه سی را می توان پس از ساعت ها صعود از تخته سنگ های لغزنده و معابر پلکانی صعب العبور به شکل بنایی با طاق قوسی از سنگ خارا با لایه ای از کاشی های لاجوردی به صورت شگفت انگیزی مشاهده کرد.

از چند سال گذشته نیز کاوشگران میراث فرهنگی در حال مطالعه این قلعه باستانی و عجیب هستند، این قلعه در منطقه نمونه گردشگری قلعه چای و در حد فاصل روستاهای بارازلو و ینگجه واقع شده است.

بندر رحمانلو زیبای خفته دریاچه ارومیه

بندر رحمانلو از توابع دهستان دیزجرود غربی بخش مرکزی شهرستان عجب شیر، در ساحل شرقی دریاچه ارومیه قرار گرفته است.

زمانی که آب دریاچه خشک نشده بود، این بندرگاه از بنادر مهم اسکله ای برای پهلوگیری کشتی ها در دریاچه اکوزیستی ارومیه به حساب می آمد و به داشتن آب شور و لجن های موجود در سواحل شرقی دریاچه ارومیه معروف بود.

البته الان هم با اینکه آب دریا خشک شده است ولی به نظر کارشناسان و گردشگران، این بندر زیباترین نقطه دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی است که به عنوان منطقه ملی گردشگری نیز شناخته شده است.

ساحل این بندر تاریخی از زمان های دور و به ویژه قاجاریه، محل تفریح عمومی مردم و شاهان این سلسله بوده است.

در سمت شمالی بندر رحمانلو اسکله ای برای پهلو گرفتن کشتی های باری و مسافری و در بخش جنوبی محلی برای مسافرینی که به منظور استفاده از آب و لجن دریاچه به این بندر می آیند، احداث شده است.

از دیگر امکانات این منطقه گردشگری، احداث پیست سوارکاری به طول یک کیلومتر از طریق اداره تربیت بدنی شهرستان عجب شیر است.

مساجد چوبی از دیگر جاذبه های گردشگری عجب شیر

مساجد چوبی و تاریخی دوره صفوی که خاستگاه معماری ابنیه های چوبی در آذربایجان بوده و به یقین کاخ های چهل ستون، هشت بهشت و عالی قاپو در اصفهان و برخی از ابنیه ها در ایران برگرفته از معماری چوبی آن است.

این مساجد هم اکنون علاوه بر استفاده به عنوان اماکن مذهبی و مقدس دارای زمینه خوبی برای جذب گردشگران علاقه مند به آثار تاریخی و فرهنگی است.

مساجد جامع شیرلو و روستاهای گوراوان و شیشوان از جمله مساجد چوبی این شهرستان بوده که سقف چوبی آن به کنده کاری و رنگ آمیزی های طبیعی و گیاهی زیبایی مزین شده است.

البته بقاع امام زاده سید ابولقاسم، سیدعلی، شاه ابراهیم جوان قلعه و پیر موسی در عجبشیر همچنان نشانگر ریشه های غنی فرهنگی و دینی مردم این شهرستان است.

به یقین می توان گفت که خط نوشته های سنگی، گورستان های تاریخی و صدها جاذبه دیگر طبیعی در عجبشیر، این شهرستان را به یک منطقه مهم گردشگری در فصول مختلف تبدیل کرده است.

بوی شکوفه های درخت بادام به مشام می رسد

اگر در فصل بهار به این شهرستان سفر کنید بوی شکوفه درخت بادام از کیلومترها ان طرف تر هم به مشام می رسد و بادام این شهرستان در تابستان مشتری های زیادی دارد.

اگر هم در تابستان به این شهر بیایید، حتما زرد آلو با خود سوغاتی ببرید که زردآلوی عجب شیر خاص است و به گفته کشاورزان و باغداران عجبشیری خوردنش انرژی پنهانی دارد.

البته گوجه فرنگی، انگور، سیب، خیار، گیلاس و گردو نیز از دیگر محصولات این شهرستان است.

قدم زدن در روستاهای عجب شیر صفای دیگری دارد

دهستان خضرلو، دیزج رود غربی، قلعه چای، دیزج رود غربی و دهستان کوهستان تنها چند روستای این شهرستان است که به قول گردشگران قدم زدن در این روستاها صفای دیگری دارد.

معماری خاص روستاها و حفظ بافت سنتی انها شما را به گذشته می برد و لذت بدون وصفی را در وجود بیننده ایجاد می کند.

تعداد گردشگران روستاهای عجب شیر کمتر از مرکز این شهرستان نیست و گردشگران و مسافران زیادی در این سالهل مجذوب زیبایی های این روستاها شده است.

در این بین ابنیه های تاریخی و چشم انداز ها بکرطبیعی حاشیه رودخانه قلعه چای و آبشار هرگلان عجب شیر نیز برای گردشگران چشم نواز بوده و هرسال گردشگران زیادی را به خود فرامی خواند

منبع: دالاهو
انتشار: 2 دی 1401 بروزرسانی: 2 دی 1401 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 1839

به "قلعه چای مملو از جاذبه های طبیعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قلعه چای مملو از جاذبه های طبیعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید