ساخت ابزاری که مانند مغز انسان کار می کنند

به گزارش جام پارسی، دانشمندان در دانشگاه امهرست ماساچوست، راه های استفاده از فیلامان های بیولوژیک و عایقی را کشف کرده اند که می توان از آن برای تولید مموری استور یا مقاومت حافظه دار دو پایه ای استفاده کرد.

ساخت ابزاری که مانند مغز انسان کار می کنند

تصویری از یاخته های عصبی

یک نقطه عطف بزرگ در محاسبات و آزمایش های کامپیوتری به پژوهشگران امکان داده ابزاری تولید کنند که با همان میزان ولتاژ اندکِ فعالیت های مغزی انسان کار می کند.

دانشمندان در دانشگاه امهرست ماساچوست، راه های استفاده از فیلامان های بیولوژیک و عایقی را کشف کرده اند که می توان از آن برای تولید مموری استور یا مقاومت حافظه دار دو پایه ای استفاده کرد.

دانشمندان متوجه شده اند که می توان با استفاده از نانو وایر یا ساختار های استوان های با مقطع نانومتری، از باکتری ژئوباکتر ابزاری تولید کرد که به میزان سیناپس های سلول های مغز (توضیح: ارتباطات الکتریکی میان سلول های مغز و سلسله اعصاب را سیناپس می گویند) برق استفاده کنند. جزئیات این کشف جدید در نشریه نِیچِر کامیونیکِیشِنز منتشر شده است.

جون یائو، پژوهشگر کامپیوتر و یکی از مولفین این مقاله می گوید: مردم احتمالا هرگز تصورش را هم نمی کردند که بتوانیم ابزاری تولید کنیم که مصرف انرژی اش به اندازه مصرف انرژی (سیناپسی) مغز باشد، اما ما شواهدی موثق در مورد قابلیت های محاسباتی با استفاده از انرژی بسیار بسیار اندک در اختیار داریم.

او می افزاید: این یک نقطه عطف در فرضیه (استفاده از انرژی بسیار اندک در محاسبات کامپیوتری) است و ما فکر می کنیم عامل کشفیات بسیاری در زمینه میزان برقی باشد که در فعل و انفعالات بیولوژیک بکار می رود.

دانشمندان برای آزمایش نانو وایر ها از جریان متناوب برق در نخ های فلزی ای استفاده کرده اند که قطر آن یکصد بار از موی انسان نازکتر است. الگوی مثبت و منفی این جریان متناوب، مولد تاثیری شبیه به جریان برق مغز در حین یادگیری بوده است.

دکتر یائو گفت: می توانید میزان عایق بودن یا انعطاف سیناپس های نانو وایر مموری استور را تنظیم کنید تا مشابه بخش های بیولوژیک محاسبات مغزی عمل کند. در مقایسه با کامپیوتر های معمول، توانایی یادگیری این ابزار به نرم افزار آن ارتباط پیدا نمی کند.

نانو وایر های بیولوژیک جز صرفه جویی در مصرف برق، دارای مزیت های بسیاری بر نانووایر های مصنوعی سیلیکون هستند. آن ها در محیط آب و مایعات بدن ثبات بیشتری دارند که به معنی آن است که می توان از آن ها در ابزار پزشکی داخل بدن از جمله دستگاه های نظارت بر کارکرد قلب استفاده کرد.

دکتر یائو می گوید احتمالا می توان این کشف را بالقوه در فرایند های عملی بیولوژیک فرای محدودیت های بشری (سایبورگ) به کار گرفت.

اکنون تیم دکتر یائو قصد دارد به طور کامل جنبه های شیمیایی، بیولوژیک و الکتریکی نانو وایر ها را کشف کند با این امید که روزی این نانو وایر ها بتوانند با سلول های عصبی در سیستم بیولوژیک تبادل اطلاعات بکنند.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 27 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 636

به "ساخت ابزاری که مانند مغز انسان کار می کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت ابزاری که مانند مغز انسان کار می کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید