دو گام در شناخت ویتگنشتاین

به گزارش جام پارسی، به گزارش خبرنگاران تحقیقات فلسفی، که همچون نخستین کتاب نویسنده اش، یعنی رساله منطقی ـ فلسفی، از آثار کلاسیک فلسفه به حساب می آید، حاصل سال ها تأمل ویتگنشتاین و چکیده نکته های فراوانی است که او طی سال های منتهی به 1946 در دفترهای متعدد نگاشته بود. این کتاب که در 1953 یعنی دو سال پس از مرگ نویسنده منتشر شد، متشکل از 693 نکته است و به موضوعات و مفاهیم متعددی می پردازد که نه فقط در فلسفه نفوذ بسیار یافته اند، بلکه در حوزه های دیگری چون جامعه شناسی و روان شناسی و هنر نیز تأثیر فراوان گذاشته اند. به نظر برخی، تحقیقات فلسفی پس از نقد عقل محض کانت مهم ترین کتاب فلسفی است.

دو گام در شناخت ویتگنشتاین

رساله منطقی ـ فلسفی، که از آثار کلاسیک فلسفه به حساب می آید، نخستین کتاب لودویگ ویتگنشتاین، فیلسوف اتریشی ـ انگلیسی، است؛ او این کتاب را طی جنگ جهانی اول و بعضاً در خط مقدم نبرد نوشت و در 1918 کامل کرد و در 1921 با کمک برتراند راسل پیروز به انتشارش شد. این اثر متشکل از هفت گزاره اصلی است و گزاره هایی فرعی و فرعی تر که در توضیح آنها می آیند، جز گزاره هفتم که هیچ توضیحی ندارد و کتاب با آن انتها می یابد؛ حتی بسکمک از کسانی هم که سروکاری با فلسفه ندارند این گزاره را خوانده یا شنیده اند: آنچه از آن سخن نمی توان گفت، باید درباره آن خاموش ماند.

نشست هفتگی شهرکتاب در روز سه شنبه 22 مهر ساعت 16 به نقد و بررسی این دو اثر اختصاص دارد که با حضور مینو حجت، علی اکبر احمدی افرمجانی، حسین واله و مالک حسینی به صورت مجازی و با همکاری موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران برگزار می شود.

علاقه مندان می توانند این نشست را از اینستاگرام این مرکز به نشانی Instagram/bookcityculturalcenter و IRIP.ac.ir به طور مستقیم پیگیری کنند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 18 آبان 1399 بروزرسانی: 18 آبان 1399 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 896

به "دو گام در شناخت ویتگنشتاین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دو گام در شناخت ویتگنشتاین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید