دستیابی محققان به فناوری احیای چاه های مرده نفتی، حمایت شتابدهنده دانش بنیان از تیم های فناور

به گزارش جام پارسی، شتابدهنده دانش بنیان تخصصی صنعت انرژی با حمایت از تیم های فناور پیروز شده است علاوه بر ارائه فناوری برای احیای چاه های مرده نفتی، دستگاهی را برای انجام ارزان قیمت تست کاتالیست ها بسازد.

دستیابی محققان به فناوری احیای چاه های مرده نفتی، حمایت شتابدهنده دانش بنیان از تیم های فناور

سید جلال الدین سجادی، رییس هیات مدیره شتابدهنده دانش بنیان تخصصی صنعت انرژی در گفت وگو با خبرنگاران با بیان اینکه شتابدهنده هایی که تا به امروز در کشور تاسیس شده اند، به صورت عمومی فعال هستند، گفت: این شتابدهنده ها تیم های فناور از هر حوزه ای را پذیرش و از آنها در جهت تجاری سازی ایده ها حمایت می کنند.

وی با بیان اینکه این شتابدهنده تخصصی یکی از زیرشاخه های اصلی هلدینگ پتروبرهان (یکی از هلدینگ های منتخب وزارت نفت) است که با انعقاد تفاهم نامه ای با معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری به صورت تخصصی تاسیس شد، اظهار کرد: مهمترین مزیت این شتابدهنده داشتن بزرگترین فضای استقرار در میان شتابدهنده های مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی است، همچنین شبکه وسیع ارتباطی این شتاب دهنده امکان سرمایه گذاری و حمایت های مالی فراوانی را برای ایده های استارت آپ های نوپا ایجاد کرده است.

سجادی اضافه کرد: این شتابدهنده با در دست داشتن شبکه ارتباطات زیرساخت ها، منتورها و لیدرهای مجرب در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی از استارت آپ ها تا رسیدن به فناوری حمایت خواهد کرد.

رییس هیات مدیره این شتابدهنده، نفت، انرژی، محیط زیست و آب شیرین کن ها را از جمله زمینه های فعالیت این شتابدهنده بیان کرد و یادآور شد: اغلب کارفرماهای حوزه های مرتبط با انرژی مجبور هستند سالانه میلیون ها دلار نیازهای خود را از خارج خریداری می کنند و از سوی دیگر افراد صاحبان ایده ای را در این حوزه ها در کشور داریم که قادر به برطرف نیازمندی های این بخش ها هستند.

وی با اشاره به وجود یکسری سرمایه های ثابت در شهرک های صنعتی در قالب تجهیزات صنعتی، ادامه داد: ما به عنوان شتابدهنده تخصصی در میان این 3 ضلع قرار داریم که از یک طرف نیازهای صنعتی را دریافت و با انتشار فراخوانی، تیم های فناور را جذب می کنیم. این تیم ها در دوره های پیش شتابدهی و شتابدهی مورد حمایت قرار می گیرند و با برگزاری دوره های آموزشی آنها را تا رسیدن به ساخت نمونه اولیه از محصول خود کمک می کنیم.

سجادی با بیان اینکه نمونه اولیه محصولات این تیم ها با حمایت کارگاه های شهرک های صنعتی ساخته می شوند، گفت: علاوه بر آن دانشگاه ها و آزمایشگاه های مرجع محصولات این تیم ها را از نظر کیفی مورد ارزیابی قرار می دهند.

مدیر این شتابدهنده تخصصی حوزه انرژی با تاکید بر اینکه در انتهای این فرآیند زنجیره ای از تامین کننده خدمات صنعتی در حوزه انرژی تشکیل خواهد شد، اضافه کرد: از این طریق تا به امروز 12 تیم جذب این شتابدهنده شدند که 6 تیم در دوره پیش رشد و 6 تیم پیروز به راه اندازی شرکت های فناور در حوزه انرژی شده اند.

سجادی به برخی از پیروزیت های تیم های جذب شده در این شتابدهنده اشاره کرد و گفت: یک تیم پذیرش شده در حوزه ازدیاد برداشت و احیای چاه های مرده فعال شده است. ما برای احداث چاه های تازه نفتی نیازمند صرف هزینه های زیادی هستیم، ولی این تیم به فناوری ای دست یافتند که قادر است چاه های مرده نفتی را احیا کند.

رییس هیات عامل این شتابدهنده دانش بنیان ارائه پلتفرم آنلاین کالاهای پروژه های نفت و انرژی را از دیگر محصولات تولید شده در این شتابدهنده دانست و ادامه داد: این پلتفرم به صورت آنلاین به کارفرما اعلام می کند که اقلام مورد نیاز خود را چگونه تامین کند.

وی از راه اندازی پایلوت کاتالیست در این شتابدهنده خبر داد و در این باره توضیح داد: این تیم دستگاهی را ساخته است که می تواند با هزینه های پایین، کاتالیست های تولید شده را مورد تست و آزمون قرار دهد.

سجادی با بیان اینکه صاحبان این طرح ها از تیم به شرکت تبدیل شده اند، یادآور شد: ما بازوهای کارفرمایان هستیم و از آنها دعوت می کنیم تا در این شتابدهنده نیازهای خود را ارائه دهند و از آنجایی که ما کارگزار بنیاد ملی نخبگان هستیم و با جمعی از نخبگان در این حوزه در ارتباط هستیم، می توانیم نیازمندی های آنها را با کمک این نخبگان برطرف کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 بهمن 1400 بروزرسانی: 22 بهمن 1400 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 1614

به "دستیابی محققان به فناوری احیای چاه های مرده نفتی، حمایت شتابدهنده دانش بنیان از تیم های فناور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستیابی محققان به فناوری احیای چاه های مرده نفتی، حمایت شتابدهنده دانش بنیان از تیم های فناور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید