خاطره جالب از جلال آل احمد

به گزارش جام پارسی، حسن کامشاد با بیان به این که جلال آل احمد از تحصیل نموده های پرورده در فرنگ خوشش نمی آمد و همه را غرب زده می پنداشت، از ملاقات با او پس از بازگشت از انگلستان می گوید.

خاطره جالب از جلال آل احمد

به گزارش خبرنگاران و به نقل از ایسنا ، حسن کامشاد، مترجم و پژوهشگر ادبی در کتاب حدیث نفس یا خاطرات رسته از فراموشی در بخشی از خاطرات خود که به دوران پس از بازگشت او (سال 1340) از تدریس در دانشگاه کمبریج انگلستان و نیز دریافت مدرک دکتری و نوشتن رساله ای درباره نویسندگان معاصر ایران برمی شود، ذیل عنوان در خانه آل احمد نوشته است: پس از چاپ نخست حدیث نفس شماری از خوانندگان جوان سراغ آل احمد را در صفحات این خاطرات گرفتند و از غیبت او گله کردند. من از آل احمد تنها یک خاطره دارم که امیدوارم خاطر هوادارانش را نرنجاند.

در نخستین روزهای بازگشتم از انگلستان به تهران، دوستم امیرحسین جهانبگلو گفت آل احمد می خواهد ترا ببیند. بامداد آدینه ای مرا به خانه او در جاده قدیم شمیران برد - در کوچه ای که نیما یوشیج نیز همان جا منزل داشت و سیمین دانشور، همسر جلال، هنوز در همان جا زندگی می نماید. زن و شوهر به استقبال ما آمدند و در حالی که امیر و سیمین سرگرم گفت وگو به درون ساختمان رفتند، جلال دست مرا گرفت و به سوی باغچه عظیم پر از درختان میوه خانه برد. من جلال را پیش از رفتن به انگلستان یکی دو بار بیش تر ندیده بودم، آشنایی چندانی با او نداشتم ولی شهرت گوش تلخی (گوشت تلخی) و کج خلقی اش را شنیده بودم، از این رو آن روز از ابراز صمیمیت او کمی جا خوردم. جلال چکمه لاستیکی ساقه بلند پوشیده بود قبراق به بستر پالیز درخت ها که تازه آب داده بودند پا نهاد. جعفر خانِ تازه از فرنگ برگشته - که من باشم - از شما چه پنهان، شیک و پیک و نونوار به دیدن نویسنده نامدار و همسرش فرزانه اش رفته بود! لحظه ای لب باغچه درنگ کردم، ولی آل احمد که انگار اصلا حالی اش نبود، دیده بر شاخ و برگ و بار درختان، همچنان به سخن ادامه داد: شنیده ام رساله ای در باب نویسندگان معاصر ایران به انجلیزی نوشته ای و نامی هم از ما برده ای، چه بوده است آن حکایت؟ خواهی نخواهی سر به زیر در پی اش رفتم و تا مچ پایم به گل نشست... به زحمت گام برمی داشتم و دستپاچه در پاسخ او چیزی بلغور می کردم. اندکی گذشت و او کماکان پیش می رفت، دل آزرده نگاهی بازخواست کننده به چهره او انداختم. پوزخندی شیطنت آمیز زیر سبیلش موج می زد. تردیدی برایم نماند که این کار او حساب شده و عمدی است. تصمیم گرفتم چیزی به روی خود نیاورم و هر طور شده از او رودست نخورم. از سر کفش و جوراب و شلوار گذشتم و شلنگ و تخته اندازان شانه به شانه اش رفتم و گپ زدم. وقتی به داخل ساختمان رفتیم و سیمین خانم ریخت آب کشیده و سر و وضع گل آلود مرا دید، پیش دوید و جلال را به عتاب و خطاب همسرانه بست. ولی من خود را از تک و تا نینداختم، دست جلو را گرفتم، گفتم تقصیر از جلال نبود، من خود چنان عاشق گل و گیاه و درخت و نهالم و چنان غرق تماشا بودم که نفهمیدم چه می کنم...

آل احمد از تحصیل نموده های پرورده در فرنگ خوشش نمی آمد، همه را غرب زده می پنداشت، بی لطفی او به این جماعت زبانزد همگان بود و برای تحقیر و سرکوفت آن ها در هر فرصت سر از پا نمی شناخت. میانه ما در سال های بعد، به ویژه در زمانی که من سرپرست بخش نگارش اداره روابط عمومی کنسرسیوم نفت بودم و او به ماموریت جنوب فرستاده شد و در یتیم خلیج، جزیره خارک را نوشت، خیلی بهتر شد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 15 بهمن 1399 بروزرسانی: 15 بهمن 1399 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 1070

به "خاطره جالب از جلال آل احمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاطره جالب از جلال آل احمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید