کتابی علمی و به روز با کاربردهای بالینی

به گزارش جام پارسی، به گزارش خبرنگاران، کتاب خون شناسی دامپزشکی تألیف محمد حیدرپور، در گروه علوم کاربردی شاخه دامپزشکی در سی وهشتمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران به عنوان اثر برگزیده معرفی گردید. این کتاب در سال 1398 در 548 صفحه از سوی انتشارات دانشگاه فردوسی مشهد به چاپ رسیده است.

کتابی علمی و به روز با کاربردهای بالینی

محمد حیدرپور؛ دارای مدرک دکترای تخصصی کلینیکال پاتولوژی از دانشگاه تهران و دانشیار دانشکده دامپزشکی دانشگاه فردوسی مشهد است. وی در گفت وگو با خبرنگار ایبنا، اعلام کرد: در دامپزشکی هم تقریبا شبیه پزشکی، آزمایشگاه تشخیص طبی وجود دارد که یک بخش مهم از آزمایش های تشخیص طبی، هماتولوژی یا خون شناسی است که در آن مواردی همچون گلبول های سفید، پلاکت ها، انعقاد و گروه های خونی مورد آنالیز قرار می گیرد.

وی اضافه کرد: در این حوزه، کتاب های مرجع زیادی به زبان انگلیسی منتشر شده، ولی مرجع تخصصی فارسی در این زمینه وجود نداشت. کتاب خون شناسی دامپزشکی می تواند به عنوان یک کتاب جامع مورد استفاده دانشجویان دکترای عمومی دامپزشکی و رزیدنت های دوره های تخصصی قرار گیرد.

این برگزیده جایزه کتاب سال در ادامه گفت: سعی کردم مطالب، هم علمی و کامل و هم کاربردی و مفید باشد. این اثر هم می تواند نیازهای پایه ای و علمی و هم نیازهای کاربردی حوزه خون شناسی دامپزشکی را پوشش دهد.

دانشیار دانشکده دامپزشکی دانشگاه فردوسی مشهد، با اشاره به فرایند تدوین این کتاب (95 تا 98) که سه سال به طول انجامید، ادامه داد: کتاب در 9 فصل به آزمایش های پایه ای خون شناسی و انتقال خون، خون سازی، خون شناسی نرمال دام های اهلی، گلبول های قرمز و اختلال های آن ها، گلبول های سفید و اختلال های آ ن ها، ارزیابی مغز استخوان، سرطان های بافت خون ساز، هموستاز و اختلال های آن و گروه های خونی و انتقال خون می پردازد.

حیدرپور با اشاره به بعضی از ویژگی های شاخص این کتاب نیز اعلام کرد: خون شناسی دامپزشکی یک کتاب جامع در این حوزه است که بیشتر موضوعات مهم این شاخه علمی را پوشش می دهد. در عین علمی بودن، سعی شده که کاربردی هم باشد. برای اینکه این اثر به روز باشد، کتاب های و مقالات متعدد داخلی و خارجی و جدیدترین متون این حوزه را مطالعه و آنالیز کردم. سعی کردم مطالب کتاب به گونه ای باشد که استفاده بالینی داشته باشد و به درد دامپزشکان عمومی و تخصصی بخورد. تک تک منابع مورد استفاده در سرانجام هر فصل ذکر شده است. از دیگر ویژگی های کتاب، استفاده از تصاویر با کیفیت و متناسب با محتوای هر بخش است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 3 فروردین 1400 بروزرسانی: 3 فروردین 1400 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 1165

به "کتابی علمی و به روز با کاربردهای بالینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتابی علمی و به روز با کاربردهای بالینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید