آشنایی با گیاه اکالیپتوس و فواید آن

به گزارش جام پارسی، اکالیپتوس درختی بزرگ و پر شاخ و برگ است که ارتفاع آن بستگی به شرایط اقلیمی محل رشد آن دارد.به طور کلی گیاه اکالیپتوس دارای سابقه طولانی در درمان سرماخوردگی، سینوزیت و ضد عفونی کردن هوای محیط است و معروفیت آن بیشتر به علت خاصیت ضد باکتریایی و ضد عفونی کنندگی آن است. در ادامه توضیحات بیشتری درباره این گیاه و خواص آن توضیح داده ایم.

آشنایی با گیاه اکالیپتوس و فواید آن

اکالیپتوس چیست؟

اکالیپتوس به سرده بزرگی از درختان گل ده اطلاق می گردد که بیش از 700 گونه مختلف را در بر می گیرد که اغلب آنها در نیوزیلند و استرالیا وجود دارند.

بعضی از گونه های رایج اکالیپتوس در جنوب شرق آسیا نیز به وفور وجود دارند. گونه های مختلف اکالیپتوس از لحاظ اندازه بسیار متفاوت اند.

بااین حال همه گونه های آن برگ هایی دارند که با غده های روغنی پوشیده شده اند. بیشتر خواص اکالیپتوس نیز از این غده های روغنی سر چشمه می گیرد.

در بین گونه های مختلف اکالیپتوس اکالیپتوس نیلی عمده ترین منبع برای تهیه روغن اکالیپتوس در سطح دنیا است.

اکالیپتوس به خاطر فوایدش به بسیاری از منطقه ها استوایی نیز راه یافته است. با این حال هنوز هم از صادرات عمده قاره اقیانوسیه محسوب می گردد.

هزاران سال است در طب چینی ها، هندی ها، یونانی ها و سایر نقاط اروپا برای درمان بسیاری از بیماری ها از اکالیپتوس استفاده می گردد.

پس از فرایندهای تبخیر و تقطیر برگ اکالیپتوس، روغنی به دست می آید. این روغن مایعی بی رنگ با بوی چوبی، شیرین و قوی است.

روغن اکالیپتوس حاوی یک ترکیب شیمیایی به نام اوکالیپتول است.

برگ اکالیپتوس حاوی فلاوونوئیدها و تانن هاست. فلاونوئیدها آنتی اکسیدان های گیاهی هستند و تانن ها نیز ترکیباتی هستند که به کاهش التهابات یاری می نمایند.

خواص اکالیپتوس برای سلامتی و کاربردهای آن

اکالیپتوس فواید بسیاری برای سلامتی دارد. البته هنوز بعضی از این فواید در تحقیقات به اثبات نرسیده اند. در ادامه به آنالیز بعضی خواص اکالیپتوس برای سلامتی می پردازیم.
1.خاصیت ضد میکروبی اکالیپتوس
در اواخر قرن نوزدهم در بیمارستان های انگلستان از روغن اکالیپتوس برای ضد عفونی کردن کاتترهای ادراری استفاده می شد.

امروزه محققین درحال انجام تحقیقات تازه ای برای استفاده از اکالیپتوس به عنوان ماده ای ضد عفونی نماینده هستند.

در فوریه سال 2016 پژوهشگران صربستانی شواهدی یافتند که نشان می دهد اکالیپتوس می تواند خاصیت ضد میکروبی داشته باشد.

آنها نتیجه گرفتند که استفاده از یک گونه از روغن ضروری اکالیپتوس همراه با بعضی آنتی بیوتیک های رایج می تواند به پیشرفت استراتژی های درمانی نو برای بعضی از عفونت ها منجر بگردد. آنها امیدوارند که این یافته ها بتواند موجب کاهش مصرف آنتی بیوتیک ها بگردد.

بر اساس مطالعه ای که در مجله میکروبیولوژی بالینی و عفونت به چاپ رسید روغن اکالیپتوس می تواند بر روی بعضی باکتری های بیماری زای مجاری فوقانی تنفسی خاصیت ضد باکتریایی داشته باشد.

ازجمله این باکتری ها می توان به هموفیلوس آنفولانزا و بعضی سویه های استرپتوکوکوس اشاره نمود. هموفیلوس آنفولانزا مسئول گستره عظیمی از عفونت هاست.

2.سرماخوردگی و مسائل تنفسی
اکالیپتوس در بسیاری از محصولات درمان سرماخوردگی وجود دارد و می تواند به کاهش علائم ناشی از آن مانند سرفه کردن یاری بکند.

در درمان های گیاهی غرغره با برگ تازه اکالیپتوس برای بهبود گلو درد، سینوزیت و برونشیت رایج است. بعلاوه استنشاق بخار روغن اکالیپتوس می تواند خاصیت ضد احتقان داشته باشد و استفاده از آن یک درمان خانگی معروف برای سرماخوردگی و برونشیت است.

از اکالیپتوس می توان به عنوان یک خلط آور طبیعی برای کاهش خلط گلو و گرفتگی استفاده کرد. بسیاری از داروهای سرفه محتوی روغن اکالیپتوس هستند.

با این حال محققان با مطالعات بیشتر می خواهند نقش دقیق عصاره برگ اکالیپتوس را در درمان عفونت های دستگاه تنفسی معین بنمایند.

3.اکالیپتوس و سلامت دندان
در بسیاری از دهان شویه ها و محصولات دندانپزشکی از خاصیت ضد باکتری و ضد میکروبی اکالیپتوس استفاده شده است.

اکالیپتوس با مبارزه با باکتری های عامل پوسیدگی دندان و پیوره (بیماری بافت های اطراف دندان) می تواند در سلامت دندان نقش مهمی داشته باشد.

براساس مطالعه ای استفاده از عصاره اکالیپتوس در آدامس ها می تواند به بهبود سلامت دندان و پیشگیری از بعضی بیماری های دهان یاری بکند.

4.عفونت های قارچی و زخم های پوستی
مرکز پزشکی دانشگاه مریلند نقش اکالیپتوس در درمان های سنتی عفونت های قارچی و زخم های پوستی را به طور کامل شرح می دهد و آن را ماده ای مؤثر در این راه می داند. برای استفاده از این خاصیت اکالیپتوس می توانید از برگ، چای یا روغن اکالیپتوس استفاده بکنید.

البته نباید فراموش بکنید که در صورت استفاده از روغن اکالیپتوس ابتدا آن را با روغن حامل رقیق بکنید.

5.خاصیت ضد التهابی
اکالیپتوس یک ماده ضد التهاب قوی است. بنابراین مصرف چای آن می تواند فواید بسیاری داشته باشد. از تسکین دردها گرفته تا محافظت از قلب از خواص ضد التهابی اکالیپتوس سرچشمه می گیرد. چای اکالیپتوس اغلب برای افرادی که از آسم، التهاب مفصل و کشیدگی عضلات رنج می برند، توصیه می گردد.

مصرف چای اکالیپتوس می تواند به بهبود دردها یاری بکند. چای اکالیپتوس می تواند موجب کاهش التهابات در رگ های خونی و سرخرگ ها بگردد.

چای اکالیپتوس از بروز تصلب شرایین جلوگیری می کند و می تواند از شما در برابر حمله قلبی و سکته مغزی محافظت بکند.

6.خاصیت آرامش بخش
خاصیت آرامش بخش اکالیپتوس می تواند فواید بسیاری داشته باشد. اما چای اکالیپتوس به طور خاص برای کسانی که دچار استرس مزمن هستند، توصیه می گردد. هورمون های استرس بدن می توانند تأثیرات مخربی بر سوخت و ساز و سلامت عمومی بدن تان داشته باشند.

بنابراین مصرف یک فنجان چای اکالیپتوس می تواند در کاهش این هورمون های خطرناک استرس و کاهش فشار روانی موثر باشد.

7.دافع حشرات
اکالیپتوس روشی مؤثر برای دفع حشرات و نابودی آنهاست. ایالات متحده آمریکا در سال 1948 رسماً روغن اکالیپتوس را به عنوان ماده ای حشره کش و کنه کش به ثبت رساند. عده ای روغن اکالیپتوس لیمویی را برای دفع حشرات ازجمله پشه توصیه می نمایند.

براساس تحقیقی که در سال 2012 انجام گرفت محققانی از دهلی نو هندوستان اعلام کردند که استفاده از روغن اکالیپتوس نیلی می تواند در برابر لارو و شفیره مگس خانگی مؤثر باشد. آنها سپس این ماده را به عنوان گزینه ای مناسب برای استفاده در محصولات دوست دار محیط زیست برای کنترل مگس خانگی پیشنهاد دادند.

8.خاصیت تسکین درد
عصاره اکالیپتوس می تواند به تسکین درد یاری بکند و مطالعات نیز نشان دادند که روغن آن ممکن است خاصیت ضد درد داشته باشد.

براساس مطالعه ای که در مجله آمریکایی پزشکی فیزیکی و توانبخشی به چاپ رسید پژوهشگران توانستند به یاری منتول (اکالیپتومینت) درد ساعد قدامی در ده نفر را بهبود بدهند.

منتول یک داروی بدون نسخه با نام عمومی متیل سالیسیلات موضعی است. از منتول برای درمان درد عضلات و مفاصل مرتبط با کشیدگی، پیچ خوردگی، التهاب مفصل، کوفتگی و کمر درد استفاده می گردد. دانشمندان نتیجه گرفتند که منتول می تواند واکنش های فیزیولوژیک چشمگیری را ایجاد و درنتیجه به تسکین درد یاری بکند.

9.تحریک دستگاه ایمنی
روغن اوکالیپتوس می تواند واکنش های دستگاه ایمنی را تحریک بکند. پژوهشگران دریافتند که روغن اکالیپتوس می تواند واکنش بیگانه خواری دستگاه ایمنی را در برابر عوامل بیماری زا در موش ها افزایش بدهد. بیگانه خواری (فاگوسیتوز) فرایندی است که در آن دستگاه ایمنی اجزای خارجی را نابود و مصرف می کند.

چای اکالیپتوس نیز برای تقویت سیستم ایمنی بسیار مفید است. بنابراین اگر به علت استرس، بیماری یا خستگی دستگاه ایمنی تان ضعیف شده، چای اکالیپتوس می تواند دوباره آن را تقویت بکند.

سایر بیماری هایی که اکالیپتوس می تواند به درمان شان یاری بکند، عبارت اند از:

التهاب مفصل که این امر به خاطر خاصیت ضد التهاب اکالیپتوس است

گرفتگی بینی

زخم ها و سوختگی ها

تبخال که این امر به خاطر خاصیت ضد التهاب اکالیپتوس است

بیماری های مثانه

دیابت که اکالیپتوس با کاهش قند خون می تواند به بهبود آن یاری بکند

تب

آنفولانزا

10.کنترل دیابت
اگرچه ساز و کار شیمیایی دقیق تأثیر اکالیپتوس بر بهبود دیابت معین نیست، اما براساس تحقیقات دم کردن برگ های اکالیپتوس می تواند راهی برای پیشگیری و درمان دیابت باشد. اگر اکنون به این بیماری مبتلا هستید یا می خواهید با تغییراتی در سبک زندگی تان از بروز آن جلوگیری بکنید، نوشیدن 1 تا 2 فنجان چای اکالیپتوس در روز می تواند یک استراتژی مؤثر باشد.

البته توصیه می گردد قبل از این کار با پزشک مشورت بکنید. زیرا بسته به نوع دیابتی که دارید یا در معرض آن قرار دارید، توانایی اکالیپتوس در کاهش قند خون می تواند خطرناک باشد.

کاربردهای اکالیپتوس

درخت اکالیپتوس مصارف فراوانی دارد. می توان از روغن یا چای اکالیپتوس که فواید بسیاری دارند، استفاده کرد.
1.روغن اکالیپتوس
قطعا روغن اکالیپتوس، مفید ترین محصول درخت اکالیپتوس است. البته پوست و برگ های درخت اکالیپتوس نیز در بسیاری از فرهنگ ها از ارزش بالایی برخوردار است.
2.برگ اکالیپتوس
چای تهیه شده از برگ های اکالیپتوس به خاطر خواص درمانی اش بسیار معروف است. برگ های اکالیپتوس منبع تغذیه ای بسیاری از گونه های جانوری در استرالیا و نیوزیلند است. شاید معروف ترین این جانوران کوالا باشد.
3.منبع چوب و کاغذ
اکالیپتوس با سرعت بالای رشد خود منبع باارزشی برای تهیه چوب و کاغذ محسوب می گردد.

احتیاط و عوارض اکالیپتوس

بر اساس اعلام انجمن ملی رایحه درمانی ممکن است بعضی روغن های ضروری خطرناک باشند. اما آن دسته که به طور تجاری از منابع معتبر وجود دارند، خطری ندارند. بسیار مهم است که از روغن های ضروری خالص، معتبر و اصل استفاده بکنید.

استفاده از روغن اکالیپتوس بر روی پوست به شرطی که رقیق شده باشد، ایرادی ندارد. بنابراین قبل از استفاده از آن باید آن را با یک روغن حامل مانند روغن زیتون ترکیب بکنید. اندازه روغن اکالیپتوس باید 1 تا 5 درصد و اندازه روغن حامل باید بین 95 تا 99 درصد باشد.

برای تهیه چنین ترکیبی باید 1 تا 5 قطره روغن اکالیپتوس را در یک اونس از روغن حامل بریزید.

اکالیپتوس می تواند باعث احساس سوزش و تحریک بگردد. بنابراین نباید از آن در نزدیکی چشم استفاده بکنید.

بهتر است قبل از استفاده از اکالیپتوس یک آزمون آلرژی انجام بدهید. زیرا اکالیپتوس بسیار حساسیت زا (آلرژیک) است. ا

نجام این آزمون می تواند با افزودن یک قطره روغن اکالیپتوس به روغن حامل و ریختن آن بر روی بازو انجام بگردد. اگر تا 24 ساعت هیچ واکنش منفی ای بروز نکرد، استفاده از اکالیپتوس برای تان بی خطر است. ممکن است به مرور زمان فرد نسبت به یک محصول حساس شده و با مصرف آن دچار آلرژی بگردد.

اگر در گذشته نسبت به اکالیپتوس حساسیت نداشته اید، اما به تازگی با مصرف آن علائم حساسیت در شما بروز می کند، مصرف آن را قطع بکنید.

مصرف خوراکی روغن اکالیپتوس خطرناک است و می تواند باعث مسمومیت فرد بگردد. اکالیپتوس می تواند شرایط بعضی مبتلایان به آسم را بدتر بکند.

اما در غیر این صورت اکالیپتوس می تواند به کاهش علائم آسم یاری بکند.

عوارض جانبی احتمالی مصرف اکالیپتوس
اسهال

حالت تهوع

استفراغ

ناراحتی معده

گیجی، احساس خفگی و کوچک شدن مردمک چشم از علائم مسمومیت با روغن اکالیپتوس هستند. بعلاوه باید بدانید که ممکن است اکالیپتوس با بعضی داروها تداخل داشته باشد و بر روی کبد تأثیر بگذارد.

معمولا بچه ها نسبت به روغن های ضروری حساس ترند. بنابراین آنها باید با احتیاط بیشتری این محصولات را مصرف بنمایند. بعلاوه مصرف روغن اکالیپتوس باید در دوران بارداری متوقف بگردد.

منبع: سایت چطور

منبع: راسخون
انتشار: 22 آبان 1400 بروزرسانی: 22 آبان 1400 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 1517

به "آشنایی با گیاه اکالیپتوس و فواید آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با گیاه اکالیپتوس و فواید آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید