امضای تفاهم نامه همکاری های مشترک میان صندوق توسعه و سازمان اوقاف و امور خیریه

به گزارش جام پارسی، تفاهم نامه همکاری های مشترک فی مابین صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی به نمایندگی هادی میرزائی مدیرعامل صندوق توسعه و سازمان اوقاف و امور خیریه کشور به نمایندگی مهدی پندار معاون بهره وری مالی موقوفات و بقاع متبرکه سازمان اوقاف و امور خیریه با موضوع همکاری در بازسازی، احیا، بهره برداری و واگذاری (حق بهره برداری با مدت تعیین) بناهای تاریخی، فرهنگی و مذهبی ثبت ملی آثار یا واجد ارزش با مالکیت شش دانگ وقفی یا مشاعی سازمان اوقاف و صندوق توسعه (به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران) ظهر امروز شنبه 8 خرداد 1400 در سالن فجر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به امضا رسید.

امضای تفاهم نامه همکاری های مشترک میان صندوق توسعه و سازمان اوقاف و امور خیریه

هادی میرزائی مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی در مراسم امضای این تفاهم نامه گفت: این تفاهم نامه با توجه به تفاهم نامه منعقده فی ما بین وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و ریاست سازمان اوقاف و امور خیریه کشور در 11 آبان 1398، به منظور هم افزایی ظرفیت ها و توانمندی ها در احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی، فرهنگی و مذهبی در اختیار سازمان اوقاف و امور خیریه و تحقق وظایف ذاتی صندوق احیا در بازسازی، احیا، بهره برداری در حفظ و صیانت از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور (موضوع بند ز ماده 114 قانون برنامه پنج ساله چهارم توسعه کشور) به امضا رسید.

او اضافه کرد: از جمله دغدغه های علاقه مندان به حوزه مواریث تاریخی و فرهنگی در گذشته تبدیل کردن بناهای تاریخی و فرهنگی صرفا به یک بنای قهوه خانه و سفره خانه است. در دوره مدیریت خود توانستیم نوع نگاهمان را نسبت به کاربری ابنیه تاریخی تغییر دهیم.

میرزائی توضیح داد: 139 طیف کاربری داریم، کوشش می کنیم متناسب با اصالت، شأن بنا و ضرورت های باززنده سازی در احیای بناهای تاریخی با تاکید بر این موضوع که احیا مقدم بر بازسازی است، تغییر کاربری های انجام گردد.

مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی اعلام کرد: بسیاری از بناهای تاریخی در طول سالیان متمادی توسط علاقه مندان به میراث فرهنگی و مسئولان ذی ربط بازسازی شدند، اما بعد از دوره ای به دلیل آن که صرفا بازسازی شدند و احیایی بر روی آن انجام نشده است به این بناها آسیب وارد می گردد و با یک چرخه معیوب روبرو می شویم.

او اضافه کرد: از سال 1375 در طرح پردیسان احیای ابنیه تاریخی و اعطای کاربری متناسب با شأن آن در دستور کار نهاده شد و در سال 1384این موضوع به صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی تفویض شد تا بتواند فرآیند مالی را که چرخه فراموش شده در حوزه بناهای تاریخی بود، مجددا ایجاد کند.

میرزائی توضیح داد: حدود یک میلیون اثر تاریخی داریم که واجد ارزش تاریخی و ثبت ملی هستند. صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی با نقشی که دارد، در کنار سازمان اوقاف و امور خیریه می تواند به اعطای کاربری متناسب و در شان اثر و تصویب طرح های احیا و بهره برداری متناسب با احتیاج امروز یاری کند تا یک بنا با نگاه به موضوع وقف احیا گردد و به چرخه اقتصاد بازگردد.

مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی اضافه کرد: امیدواریم در شرایط پساکرونا شاهد این باشیم که بسیاری از این بناهای تاریخی بتوانند به مردم خدمات زیادی ارائه دهند ضمن اینکه اهداف و منافعی که ایجاد می نمایند بتوانند برنامه های سازمان اوقاف و امور خیریه را در راستای اهداف پیش بینی شده عملیاتی کند.

او توضیح داد: صندوق توسعه به استناد بند (ز) ماده (ی) 114 قانون برنامه پنج ساله چهارم توسعه کشور موظف شده تا نسبت به مشخص و اعطای کاربری و بهره برداری مناسب و خردمندانه از بناهای تاریخی اقدام کند، این موضوع توانسته در طی 15 سالی که صندوق فعالیت نموده است، جریانی را تحت عنوان احیای ابنیه تاریخی ایجاد کند که از نمونه های پیروز آن می توان به کاروانسرای سعدالسلطنه، مجموعه سرای عامری ها و... اشاره نمود. تمامی این موارد نشان می دهد احیای ابنیه تاریخی علاوه بر اینکه باعث معرفی شاهکارهای بی بدیل تاریخی ما می گردد، زمینه ارائه خدمات را فراهم می نماید.

میرزائی تاکید نمود: اگر همکاری و نگاه ژرف مجموعه سازمان اوقاف و امور خیریه نبود تفاهم نامه امروز بعد از سالیان متمادی تحقق پیدا نمی کرد.

مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی گفت: در مجموعه مصوباتی که هیئت وزیران برای صندوق توسعه داشته است، بعضی از 273 مجموعه فرهنگی تاریخی که با نگاه احیا یا ارائه خدمت به عنوان زیرساخت گردشگری در اختیار این صندوق نهاده شده بعد از انجام اقدامات بازسازیی بر روی تعدادی از آن ها متوجه شدیم که سازمان اوقاف و امور خیریه مالک آن بوده یا به صورت مشاعی در وقف بوده که موجب شده یک اثر بلاتکلیف بماند.

او اضافه کرد: صندوق توسعه، انتفاعی از این موضوع ندارد و میخواهد با احیای بناهای تاریخی وحدت و همگرایی در حوزه احیا ایجاد کند. اگر بتوانیم تمام بناهای تاریخی را به دلیل ظرفیت هایی که دارند، کاربری اعطا کنیم و با توجه به احتیاجسنجی هایی که در حوزه طرح های تفصیلی و طرح موضوعی اتفاق می افتد، می توانیم زمینه اشتغال پایدار را در همه بناهای تاریخی فراهم کنیم.

میرزائی توضیح داد: در سال گذشته با همکاری چهار نهاد بین بخشی صندوق توسعه، معاونت روستایی رئیس جمهوری، سازمان دهیاری ها و شهرداری ها و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی این ظرفیت ایجاد شد. در گام اول اشتغال روستایی را هدف گذاری کردیم و امروز می بینیم فرایند پیاده سازی این موضوع در حال شکل گیری است.

او اضافه کرد: حدود 22 درصد از مجموع واگذاری های صندوق توسعه طی دو سال گذشته به بناهای روستایی تعلق پیدا نموده این در حالی است که طی 15 سال گذشته، حداکثر تعداد واگذاری ها در بناهای تاریخی حدود 10 درصد یعنی شش بنای تاریخی روستایی بوده است و در دوره جدید حدود 15 بنا به بخش خصوصی با نگاه احیای بناهای تاریخی روستایی با استفاده از همگرا کردن ظرفیت سه نهاد دیگر تحقق پیدا کرد.

امضای تفاهم نامه موجب هم افزایی میان وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و سازمان اوقاف و امور خیریه می گردد

مهدی پندار معاون بهره وری مالی موقوفات و بقاع متبرکه سازمان اوقاف و امور خیریه در ادامه گفت: تا قبل از امضای این تفاهم نامه دید هم افزایی وجود نداشت. خوشبختانه موضوع مالکیت و بهره برداری در ذیل این تفاهم نامه حل خواهد شد.

او اضافه کرد: علاوه بر راه اندازی کارگروه مشترک با صندوق توسعه، فعالیت های دیگری را نیز ذیل کارگروه مشترکی که با معاونت میراث فرهنگی داریم، در حال اجرا است تا به امید خدا تمام موضوعات حل گردد.

پندار توضیح داد: آنچه که تا به امروز در اداره موقوفات براساس قوانین موجود قبل و بعد از انقلاب داشتیم، روح حاکم بر آن قوانین اجاره داری بود. واقعیت این است آنچه از موقوفات در ذهن داریم اجرای نیت است، قبل از اجرای نیت بر اساس قوانین، حفظ عین از اهمیت زیادی برخوردار است.

معاون بهره وری مالی موقوفات و بقاع متبرکه سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: با اجاره داری حفظ عین اتفاق نمی افتد. بر اساس سیاست گذاری که به تازگی با حضور رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه رخ داده است، از اجاره داری به سمت انواع روش های مشارکت حرکت می کنیم.

او اضافه کرد: فضاهای میراث فرهنگی زیادی در مالکیت و اختیار سازمان اوقاف و امور خیریه واقع شده است، به کارگیری روش های جدید مشارکت موجب می گردد، احیای این بناها به بهترین نحو ممکن انجام گردد و چه بسا بتواند فعالیت های مالی در این اماکن، راه را برای اجرای نیت فراهم کند.

پندار توضیح داد: به امیدخدا با تفاهم نامه ای که امروز به امضا رسید بتوانیم بناهای تاریخی موقوفه را احیا کنیم و از دانش فنی صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی به بهترین نحو ممکن استفاده کنیم و از حضور سرمایه گذاران خوشنام بهره ببریم.

احیا و بازسازی ابنیه و بافت های تاریخی تحت اختیار سازمان و اوقاف، همکاری فی مابین در راستای ایجاد شرکت و موسسات مشترک و ترویج فرهنگ وقف و بهره وری حداکثری موقوفات با ارزش تاریخی از اهداف تفاهم نامه همکاری های مشترک فی مابین صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی و سازمان اوقاف و امور خیریه کشور هستند.

منبع: گردشبان
انتشار: 10 تیر 1400 بروزرسانی: 10 تیر 1400 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 1336

به "امضای تفاهم نامه همکاری های مشترک میان صندوق توسعه و سازمان اوقاف و امور خیریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امضای تفاهم نامه همکاری های مشترک میان صندوق توسعه و سازمان اوقاف و امور خیریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید