آپارتمان قدیمی در تهران چند؟

به گزارش جام پارسی، به دلیل افزایش قیمت مسکن، سهم واحدهای قدیمی در معاملات شهر تهران به بالاترین میزان خود طی هفت سال اخیر رسیده و این در حالی است که برای خرید یک آپارتمان کوچک بالای 15 سال در پایتخت به حداقل نقدینگی 500 میلیون تومان احتیاج است.

آپارتمان قدیمی در تهران چند؟

به گزارش خبرنگاران، افت شدید قدرت خرید، سهم واحدهای نوساز از معاملات مسکن شهر تهران را به کمترین میزان خود دست کم از سال 1393 تا کنون رسانده است. فروردین ماه 1400 واحدهای کمتر از 5 سال در تهران 35.1 درصد از کل معاملات را به خود اختصاص دادند. در حالی که فروردین 1393 این رقم 56.6 درصد بود.

آمار گویای آن است که طی هفت سال اخیر به طور دائم از تعداد معاملات واحدهای نوساز کاسته شده و در مقابل، خرید و فروش واحدهای 16 سال به بالا افزایش یافته است. سهم آپارتمانهای 16 سال به بالا در فروردین ماه سال 1393 بالغ بر 12.1 درصد بوده که در یک فرآیند افزایشی به 31 درصد در اولین ماه از سال 1400 رسیده است.

عوامل مختلفی منجر به کوچ طرف تقاضا از واحدهای نوساز به واحدهای قدیمی شده که مهمترین آن به کاهش قدرت متقاضیان مصرفی و فرایند نزولی عرضه واحدهای نوساز مربوط می گردد. سال 1399 در شهر تهران برای 53 هزار و 400 واحد مسکونی پروانه ساخت صادر شده که کمترین میزان عرضه از سال 1383 به بعد محسوب می گردد.

جست وجوی فایلهای عرضه شده به دفاتر املاک و آگهی سایتهای اینترنتی هم از فقر آپارتمان نوساز در بازار مسکن حکایت دارد. همین مساله به ایجاد فاصله قیمتی بین واحدهای مرغوب نوساز با آپارتمانهای قدیمی منجر شده است. واحدهایی که اغلب فاقد آسانسور هستند و هرچه در طبقات بالاتر قرار بگیرند از قیمت آنها کاسته می گردد.

در حال حاضر به سختی می توان خانه 500 میلیون تومانی در تهران پیدا کرد اما یافتن آپارتمانی با این حدود قیمت در بعضی محله های جنوبی تهران امکان پذیراست. به طور مثال یک واحد 48 متری 15 سال ساخت دارای انباری در محدوده آهنگ 510 میلیون تومان به فروش می رسد. در افسریه نیز یک آپارتمان 47 متری 18 سال ساخت با آسانسور و انباری 525 میلیون تومان قیمت گذاری شده است.

یک کارشناس: انتظار معجزه در بازار مسکن نداریم

یک کارشناس بازار مسکن گفت: فعالان مالی منتظر برنامه های رییس جمهور آینده هستند تا بر اساس آن در بخشهای سودآور سرمایه گذاری نمایند؛ رییس جمهور بعدی تا بخواهد برنامه های خود را اجرایی کند زمان می برد و دست کم تا شش ماه آینده انتظار معجزه درخصوص کاهش یا افزایش قیمت مسکن نداریم.

عباس زینعلی در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: تجربه ادواری نشان می دهد بازار مسکن در یک بازه زمانی، بدون توجه به رشد قیمت خانه، رونق می گیرد و نقدینگی به سمت خرید خانه یا ساخت وساز می رود. در نتیجه معاملات افزایش می یابد تا زمانی که فعالان مالی متوجه شوند ظرفیتی برای رشد وجود ندارد.

این کارشناس درباره آینده بازار مسکن در سال 1400 گفت: تا شش ماه آینده که هیچ اقدامی نمی توان در بخش مسکن انجام داد. رییس جمهور نمی تواند معجزه کند. تا بخواهد مستقر گردد و برنامه های خود را در این حوزه اجرایی کند زمان می برد. بعد از آن هم بستگی به این دارد که تا چه اندازه کاربلد باشد و البته برنامه هایش از طرف نهادها و قوا مثل مجلس، مجمع تشخیص مصلحت نظام و دیگر بخشها حمایت گردد.

متوسط قیمت مسکن در تهران 29.3 میلیون تومان

بنابراین گزارش، فروردین سال 1400 متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران 29 میلیون و 320 هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل 3.1 درصد کاهش و در مقایسه با ماه مشابه سال قبل 91.7 درصد افزایش نشان می دهد. طبق اعلام بانک مرکزی همچنین تعداد معاملات اجرا شده در این ماه معادل 2.1 هزار فقره بود که از کاهش 60 درصد نسبت به ماه گذشته و افزایش 68 درصد در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته حکایت دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 خرداد 1400 بروزرسانی: 26 خرداد 1400 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 1310

به "آپارتمان قدیمی در تهران چند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آپارتمان قدیمی در تهران چند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید