30 مدل نمای رومی ساختمان [ نمای کلاسیک ] ایرانی و خارجی 2020

به گزارش جام پارسی، امروز نمای خارجی ساختمان در بحث دکوراسیون منزل از اهمیت ویژه ای برخوردار گشته است ، چرا که افراد قبل از هر چیز در مواحهه با ساختمان با مدل و سبک نمای خارجی آن برخورد میکنند. نمای رومی ساختمان که به نمای کلاسیک هم شناخته می شوند به دلیل داشتن شاخصه های زیبایی متعدد افراد زیادی را بخود جذب می نماید. اینگونه نماها بخاطر معماری تقریبا پیچیده و مصالح ساختمانی گران قیمت مانند سنگ های طبیعی مرمر، گرانیت و ترواورتن به گونه ایی در تصور عموم مخصوص ساختمان های لوکس و طبقه مرفه جامعه است در صورتی که اینگونه طرح ها در بسیاری از ساختمان ها و آپارتمان های امروزی کم و بیش استفاده می گردد. اما باید بپذیریم که این نماهای رومی هستند که جلوه شهر را از یکنواختی در می آورند و به آن تازگی و زیبایی می دهند.نمای رومی ساختمان ها به دلیل طراحی منحصر بفرد خود بروی هر رهگذری تاثیر می گذارد که البته این مورد خود انتقادهای بسیاری را روانه اینگونه ساختمان ها نموده است و استفاده از معماری متناسب با فرهنگ ایران زمین را رواتر می داند. اما واقعیت این است که سبک معماری رومی در نمای کلاسیک ساختمان در واقع فقط مخصوص به روم باستان نمی گردد بلکه سیر عظیمی از تاریخ معماری را در بر میگیرد که شامل ایران باستان نیز می گردد. کتیبه های تخت جمشید و سر ستون های زیبای آنها دقیقا در طراح های رومی وجود دارد و به کرات از آنها استفاده می گردد. در واقع این روزها نمای رومی ساختمان به دلایل متعددی مورد توجه قرار می گیرند.

30 مدل نمای رومی ساختمان [ نمای کلاسیک ] ایرانی و خارجی 2020

جهت دریافت خدمات پتینه کاری چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

هر سازه مسکونی با یک نمای رومی ساختمان می تواند طراحی شده و بهترین شکل و طرح را به خود ببیند. اینگونه نماها مخصوص مناطق خاصی از شهر نیست بلکه از آنها در هر منطقه ای با هر سطح فرهنگی و درآمدی استفاده می گردد، این موضوع را می توان با کمی گشت و گذار در شهر و دقتِ بیشتر در نمای بیرونی ساختمانها مشاهده نمود. در ظاهرِ اینگونه ساختمان ها می توان شیک بودن، ابهت فراوان، کلاس بالاتر و خصوصیات فراوان دیگری را مشاهده کرد.

در تصاویر بسیار متعددی که در همین مطلب درج نموده ایم به وضوح معین است که نمای رومـی ساختمان را می توان در ساختمان هایی با هر ابعادی و هر تعداد واحد مسکونی و تجاری به خوبی اجرا کرد. همچنین علاوه بر نمای بیرونیِ پیکره اصلی ساختمان، همین سبک را بر روی تمامی دیوارهای بیرونی و داخل حیاط نیز اجرا می نمایند تا اجرای نمای رومی بر پیکره و سایر اجزای ساختمان به درستی انجام گردد.

از این نمای کلاسیک و بسیار زیبا نه تنها در کشور خاص خارجی بلکه در ایران هم با دقت بسیار زیادی استفاده می نمایند. بعضی طرح ها و ایده های قدیمی و با ارزش، برای استفاده مختص به مکان و منطقه ای خاص نبوده بلکه سایر ملل نیز به دلیل جذابیت، ارزش و زیبایی فراوان از آنها استفاده خواهند کرد دقیقاً مانند همین نمای رومی ساختمان که اصالتی معین و واضح داشته و در سراسر دنیا و البته در کشور خودمان نیز به مقدار زیادی از آن استفاده می گردد.

نمای رومی چیست؟

نمای ساختمان دارای انواع مختلفی است هرشخص باتوجه به سلیقه خود هوادار یک نمای هستند.اینجا قصد داریم نمای رومی را برای شما شرح بدهیم تا بیشتر با این نما آشنا شوید. نمای رومی یک نمای الهام گرفته از سبک کلاسیک روم است در روم بیشتر از این نما ها استفاده مینمایند. سبک های زیادی از این نوع سبک نما یعنی نمای رومی الهام گرفتند برای مثال سبک های کلاسیک و نئوکلاسیک از این نما ها الهام کرفتند. نماهای رومی یک نمای خارجی و زیبا هستند که امروزه در بیشتر ساختمان ها از ان نیز استفاده مینمایند.

ویژگی های نمای رومی:

نمای رومی ویژگی های زیادی دارد که سه مورد از ویژگی های مهم نمای رومی را در اینجا قرار میدهیم.

1- قوس ها به شکل گرد و عریض اجرا می شوند .

2- ستون های استفاده شده به شیوه های دوریک ، یونیک و قرنتی اجرا می شوند .

3- دیوار های نما به صورت ستون های تزئینی عمل می نمایند .

دلیل اول گسترده شدن استفاده از سنگ ترورتن و کشف معادن متعدد آن است. تنوع در بازهای قیمتی سبب شده ساختمان های سنگی که عمدتا بر اساس سبک های دوران باستان طراحی می شوند دوباره مد شده و بسیاری از افراد این طرح ها استفاده نمایند. دلیل دیگر افزایش نمای کلاسیک مربوط به جزئیات نمای کلاسیک رومی ساختمان هاست که نسبت به معماری اسلامی و ایرنی پیچیدگی ها کمتری دارند و البته بروز نشدن معماری اسلامی مخصوصا در دو قران اخیر باعث افزایش استفاده از نماهای رومی شده است.

چنین نمایی علاوه بر افزایش جذابیت در ظاهر، سبب ایجاد نوعی قدرت و ابهت بسیار فراوان در ساختمان خواهد شد به گونه ای که اگر یک ساختمان با نمای کلاسیک یا همان نمای رومی در بین ساختمان هایی با سایر نماها وجود داشته باشد ساختمان رومی بسیار بیشتر از ساختمان های مجاور به چشم خواهد آمد، این همان قدرت نمای رومی ساختمان هاست.

منبع: اتاق
انتشار: 4 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 651

به "30 مدل نمای رومی ساختمان [ نمای کلاسیک ] ایرانی و خارجی 2020" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "30 مدل نمای رومی ساختمان [ نمای کلاسیک ] ایرانی و خارجی 2020"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید